Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Amenzi pentru hărțuire / comportament nedorit, legat de sexul persoanei sau cu conotație sexuală

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:39, said:

Mă întreb la ce s-au gândit când au scris că e interzisă, deci sancționabilă, hărțuirea în privat. Mi se pare o aiureală. În privat înseamnă într-un spațiu care aparține cuiva, cum constată organul că Măria îl hărțuiește pe Ion? Sau invers, ca pe vremuri: Ion pe ea.

In privat inseamna, cred, pe telefon, pe mail.. prin mijloace din astea care nu sunt in spatiul public.  Adica te suna unul si insista si insista...

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postflavius18, on 13 iulie 2018 - 08:50, said:

acu orice grasa o sa se simta hartuita...

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:52, said:

Dacă îi trântești asta în față da, poți lua amendă Posted Image

Dar nu pentru hartuire,indiferent de care fel.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostEekstein, on 13 iulie 2018 - 08:53, said:

De ce nu ar fi ?
Pentru că ar fi precizat.
Sau mă rog, ar fi trebuit să precizeze :D Poate ai dreptate. După ce se promulgă putem verifica.

View Postadisz, on 13 iulie 2018 - 08:56, said:

Dar nu pentru hartuire,indiferent de care fel.
Așa e, eu am vrut să-l sperii pe Flavius. Nu trebuia să zici! :D

#22
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 09:00, said:

Așa e, eu am vrut să-l sperii pe Flavius. Nu trebuia să zici! :D
si eu imi facusem planuri :D

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 13 iulie 2018 - 08:56, said:


In privat inseamna, cred, pe telefon, pe mail.. prin mijloace din astea care nu sunt in spatiul public.  Adica te suna unul si insista si insista...
Poate că s-au gândit la asta, dar n-ar fi trebuit să fie nimic ambiguu în text. Mă rog, așa cred eu. Cum să pui hărțuirea din spațiul public alături de cea din spațiul privat? Și cum să nu definești spațiul privat?

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:52, said:

Dacă îi trântești asta în față da, poți lua amendă Posted Image
Nu,hartuirea se refera la insistenta.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postflavius18, on 13 iulie 2018 - 09:02, said:

si eu imi facusem planuri Posted Image
adisz ăsta... Ni le-a stricat pe ale amândurora :)

View PostdaniMMM, on 13 iulie 2018 - 09:05, said:

Nu scrie nimic în definiții despre insistență, sau mă rog, comportament nepotrivit în mod repetat.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 09:07, said:

adisz ăsta... Ni le-a stricat pe ale amândurora Posted Image

Je suis Mephisto Posted Image Posted Image Posted ImageHa,ha,haaaa

#27
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 09:00, said:


Pentru că ar fi precizat.
Sau mă rog, ar fi trebuit să precizeze :D Poate ai dreptate. După ce se promulgă putem verifica.
Hmmm.... ce sa precizeze ? Toate platformele de comunicare,toate forumurile,toate retelele de socializare ? Daca omit ceva ?

Sa precizeze ce inseamna privat ? Daca inventezi o definitie, altu face alta...

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostEekstein, on 13 iulie 2018 - 09:14, said:

Sa precizeze ce inseamna privat ? Daca inventezi o definitie, altu face alta...
În legi ar trebui să fie cât se poate de clare, da' na, avem legiuitorii pe care-i avem.

#29
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Violul cat e de clar ? Ce inseamna viol ?

Se precizeaza clar ca trebuie penetrate toate orificiile si care sunt alea ?

Daca faci cunnilingus cu forta e viol ? Intotdeauna m-am intrebat asta ....

#30
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca ar fi sa respectam legea la sange, pe strada nu mai putem fluiera după femei decât ... pe bani.
Oricum, in acest caz va fi foarte dificil, daca nu imposibil, sa stabilesti identitatea "hărțuitorului".
Bonus - victimele abuzurilor pot fi chiar amendate daca i-au chemat degeaba pe politisti ori astfel de incidente se petrec instantaneu si nu stiu cum poate fi identificat "criminalul".  

Cred ca ar fi utila si o lege in legatura cu hartuirea psihologica la locul de munca care nu este prevazuta nicaieri.
A nu se confunda cu hartuirea la locul de munca care deja este prevazuta in codul penal.

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vorbim de Stalking ?

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:39, said:

Mă întreb la ce s-au gândit când au scris că e interzisă, deci sancționabilă, hărțuirea în privat. Mi se pare o aiureală. În privat înseamnă într-un spațiu care aparține cuiva, cum constată organul că Măria îl hărțuiește pe Ion? Sau invers, ca pe vremuri: Ion pe ea.

Sunt foarte multe cazuri in care vinovatul se da de gol sau isi admite vina fara sa-si dea seama cand e luat la intrebari.

Attached Files



#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostEekstein, on 13 iulie 2018 - 09:30, said:

Violul cat e de clar ? Ce inseamna viol ?

Se precizeaza clar ca trebuie penetrate toate orificiile si care sunt alea ?
Se precizează în codul penal:
Art. 218
Violul
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal cu o persoană, săvârşit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise în condiţiile alin. (1).

View PostEekstein, on 13 iulie 2018 - 09:30, said:

Daca faci cunnilingus cu forta e viol ? Intotdeauna m-am intrebat asta ....
Nu e viol, e agresiune sexuală:
Art. 219
Agresiunea sexuală
(1) Actul de natură sexuală, altul decât cele prevăzute în art. 218, cu o persoană, săvârşit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra sau de a-şi exprima voinţa ori profitând de această stare, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

View PostPaz, on 13 iulie 2018 - 10:17, said:

Vorbim de Stalking ?
Mâțele alea da, stălckuiesc :)

#33
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Deci si cu dildo. Nice.

#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostArgent, on 13 iulie 2018 - 08:47, said:

Chestia este ca eu sunt barbat si legea asta pare ca ma sanctioneaza pe mine ca sunt barbat, este ceva in genul pisica si obiectul miscator.
Trece o femeie frumoasa, daia imbraca sexy ca de vara, genul ala de femeie cum probabil ai acasa sau ai avut deja prin pat si te uiti dupa ea, te uiti pe ea.
Ce tocmai am descris? Ar trebui sa fiu amendat ca sunt barbat.

In pui mei, sa puna mana femeile sa se imbrace mai serios daca se imbraca sexy, erotic, ca damele de companie, ce vina am eu ca ma uit la tate, fese, ce mai expun ele pe taraba.
Nu barbatii ci cocalarii fac asta. Mai si fluieri pe strada dupa ele? Posted Image

Edited by jm2010, 13 July 2018 - 11:41.


#35
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:49, said:


Nu scrie că n-ai voie să te uiți :D Ideea e să nu-ți curgă balele pe pantofii sau pe poșeta ei.


Da, e aiuritoare.
Pai atunci trebuie specificat si cat % din buca se poate expune... ca eu pot spune ca am vazut femei in curu gol pe strada.

Ai voie in curu gol pe strada ?

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am si eu o intrebare pur tehnica. Ma stiti ca-s frumos ca un zeu si destept de nu exista standarde pentru masurarea desteptaciunii mele ...si evident , asta imi aduce o multime de probleme pentru ca sunt asaltat in permanenta de fete/femei care ( ma ) poftesc - le inteleg la cat sunt de apetisant ...dar totusi chestia a ajuns sa ma deranjeze. Asa ceva se poate incadra la hartuire ? Daca da , ce pot sa fac ? Nu vreau chiar sa le indepartez pentru ca ma tem ca pofteala lor se va transforma in obsesie daca le voi da de inteles ca nu vor putea sa ma abuzeze niciodata conform legii dar totusi , as dori sa gasesc o metoda legala sa le temperez atacurile repetate la integritatea mea corporala. De exemplu , faptul ca imi dau palme peste fund cand au ocazia , chiar si in public ,se incadreaza la hartuire sexuala ? As pune poza cu fundul ca sa vedeti ca nu exagerez dar cu noile reglementari cu protectia datelor personale precis o sterg adminii . Le-am intrebat de ce fac asta si au zis ca am o bomba de fund ...adica este atat de apetisant bombat incat nu se pot abtine. Asa , in privat pot suporta calvarul dar ma deranjeaza cand o fac in public fara nici o rusine. Va rog un sfat , ceva ...chiar este o cruce greu de purtat. Rog mistocarii sa nu faca comentarii ....hartuitoare .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate