Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Moartea nu exista!

  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#73
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
La intrebarea daca exista sau nu moarte nu se poate raspunde decat cu alta intrebare: unde erai inainte de nastere?
Ori din moment ce NIMENI nu poate raspunde la intrebarea asta, atunci moartea este cat se poate de reala.

#74
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Care se sacrifica pt experiment?

Edited by ionutz_joe2009, 11 July 2018 - 00:29.


#75
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Infinitty, on 10 iulie 2018 - 15:47, said:

Ce sens au atatea planete moarte acompaniind Terra si doar ea vie?!, ...dar distantele astea uriase intre corpurile ceresti si intre stele?!
Stai linistit ca vom coloniza tot universul

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,831
  • Înscris: 07.02.2003

 Infinitty, on 10 iulie 2018 - 18:37, said:

Conteaza cum o iei!
Nu, fara spin si tergiversari... e chiar simplu, viata inceteaza atunci cand organismul nu mai este "insufletit"... adica atunci cand celulele mor. Nu mai conteaza dupa aia ce se intampla cu materialul (descompunerea), persoana nu mai exista in momentul in care creierul moare. Caci persoana nu inseamna o mana de atomi/molecule ci o structura unica si complexa a lor care la moarte se destrama. Ca un castel de nisip tinut "in viata" de forta de coeziune a granulelor, la un moment dat nu mai e...

Deci moartea nu doar ca exista dar este stadiul terminal asa cum nasterea este inceputul Posted Image

 PMmd63, on 10 iulie 2018 - 14:34, said:

V-ați gândit vreodată că în interiorul unui atom se află încă un Univers?
Se leagă.
Cand vrei sa faci ghiveci, da... e un micro-univers de particule subatomice si forte nucleare fara tangenta cu viata.

 Valmont43, on 10 iulie 2018 - 20:16, said:

La intrebarea daca exista sau nu moarte nu se poate raspunde decat cu alta intrebare: unde erai inainte de nastere?
I-am sugerat cu nasterea dar nu a inteles...

Edited by andreic, 11 July 2018 - 10:10.


#77
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Nu inteleg ce este atat de greu de acceptat ca dispari complet dupa moarte, nu treci il alte sfere spirituale sau alte dimensiuni.Tu Gheorghita cu toata experienta, gandirea, senzatii si emotii, totul inceteaza nu pleci nicaieri, nu te trezesti in alta parte, dispari, incetezi sa mai gandesti.
Prosteala cu senzatii si trairi in preajma morti sunt doar reactii ale creierului in conditii de stres, chestii care pot si induse, simulate si stimulate de ...anumite substante chimice, de exemplu.

#78
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
azinoapte am visat ca picase guvernul Dancila prin tradarea lui Tariceanu.
sa inteleg ca am fost prezent in alt univers unde asta chiar s-a intamplat?

cum fac sa raman in universul ala si sa nu ma mai intorc in asta?

#79
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 Pollux, on 11 iulie 2018 - 14:13, said:

azinoapte am visat ca picase guvernul Dancila prin tradarea lui Tariceanu.
sa inteleg ca am fost prezent in alt univers unde asta chiar s-a intamplat?

cum fac sa raman in universul ala si sa nu ma mai intorc in asta?
Deci vrei tot un univers cu probleme...

#80
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007

 Pollux, on 11 iulie 2018 - 14:13, said:

azinoapte am visat ca picase guvernul Dancila prin tradarea lui Tariceanu.
sa inteleg ca am fost prezent in alt univers unde asta chiar s-a intamplat?

cum fac sa raman in universul ala si sa nu ma mai intorc in asta?

Ramai pe B1.

#81
fy72

fy72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.06.2018

 Pollux, on 10 iulie 2018 - 15:39, said:


adica sunt condamnat sa traiesc o vesnicie cu pesedeu? Posted Image
Asa-ti trebuie daca nu iesi la vot!

#82
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 lexis1, on 10 iulie 2018 - 14:48, said:

Exista o teorie conform careia dupa asa zisa moarte practic te intorci in momentul t0 cand te nasti iar si parcurgi aceeasi viata... si se repeta ciclul la infinit.


Adica Dragnea o sa fure incontinuu de la copii? :w00t:

#83
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 fy72, on 11 iulie 2018 - 18:38, said:


Asa-ti trebuie daca nu iesi la vot!

who,me?

eu ies la vot inca dinainte sa ma nasc.

#84
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 andreic, on 11 iulie 2018 - 10:11, said:

Nu, fara spin si tergiversari... e chiar simplu, viata inceteaza atunci cand organismul nu mai este "insufletit"... adica atunci cand celulele mor. Nu mai conteaza dupa aia ce se intampla cu materialul (descompunerea), persoana nu mai exista in momentul in care creierul moare. Caci persoana nu inseamna o mana de atomi/molecule ci o structura unica si complexa a lor care la moarte se destrama. Ca un castel de nisip tinut "in viata" de forta de coeziune a granulelor, la un moment dat nu mai e...

Deci moartea nu doar ca exista dar este stadiul terminal asa cum nasterea este inceputul Posted Image



Argumentul e bun.
Suntem precum  un computer  care functioneaza cu procesor, placa video, rami, sursa, ventilatoare, hard-disk, dvd-writter, cablu de alimentare, monitor, boxe, precum si sistemul de operare, accesul la internet, programe,  inclusiv antivirusul etc.

Sau ca o masina.
Daca o componenta se defecteaza, atunci totul e bye-bye.
Si da, trebuie sa ne traim singura viata in care avem constinta depunand efort pentru a o face mai buna, chit ca e lipsit de sens. Sensul e pana la urma acela de a supravietui cat mai mult.  
Inteleg ca si constinta e o multitudine de experiente, informatii, cunostinte, sentimente, simturi, trairi,   amintiri dobandite si puse cap la cap, formand o personalitate.  

E o problema insa - ce se intampla la nastere? De ce m-am nascut in acest trup de om si nu in altul, sau poate nu intr-un trup de alt animal?  
Cum iti explici asta?  
Cum explici constinta mai exact?
De ce nu in trupul asta si nu in trupul lui...Ronaldo, Justin Bieber sau Brad Pitt  ?  Sau poat chiar intr-un trup de fotomodel ? De ce nu m-am nascut femeie? De ce nu m-am nascut pinguin, paianjen, maimuta, caine, porc, vultur, urs sau rechin?  
De ce m-am nascut in epoca asta moderna si nu in evul mediu sau in preistorie?  
Ce este individualitatea si senzatia de auto-observabilitate?  

Pana la urma, nu traim cumva intr-un Matrix in care un super-inteligenta artificiala cuantica isi distribuie/reincarneaza  constinta in trilioane de fiinte din realitatea simulata de aceasta....intamplator sau intentionat?

Pana la urma, cei mai recunoscuti savanti de la NASA sustin ca informatia sta la baza materiei in acest univers.  
Pana cand nu vom putea explica Nasterea si debutul constintei intr-un anume trup, atunci nici Moartea nu o putem explica.


Eu am invatat din experienta mea din aceasta unica viata ca trebuie sa te feresti de oamenii cu ceritudini bazate pe presupuneri mai degraba decat de cei care isi pun multe intrebari si recunosc ca nu stiu   cu certitudine si se bazeaza doar pe faptele si fenomenele explicabile, lasand fenomenele inexplicabile in sfera incertitudinii ( ca la  Obiectele Zburatoare Neidentificate, nu stii daca e avion, inger, meteorit, planeta sau nava spatiala,  asta e, spui ca e OZN pana cauti alte informatii).



Momentan, in privinta mortii, putem explica ce se intampla cu trupul biologic, adica putrezeste, insa nu putem explica ce se intampla cu constinta. Nu putem explica nici nimicul, nici ce este in afara universului, nici ce este in afara spatiului-timp, nici in afara legilor fizicii, cum n-am putut explica  ce se intampla in gaurile negre.

Memoria formatata al unui HDD/SSD unde se duce pana la urma?

Edited by balakul, 12 July 2018 - 01:07.


#85
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
La nastere nu ai nici un fel de constiinta, esti un simplu mamifer ca un sobolan, nu te intrupezi din ceva in o fiinta.Constiinta apare ca o evolutie personala datorita mediului social educational, si a mostenirii genetice,  nu vine de la sine.
Un om nascut izolat de civilizatie care traieste printre animale are doar instincte si ceva abilitati cognitive datorita mostenirii genetice, nu va dezolta niciodata un sistem filosofic de gandire si va fi constient de propria existenta, ca instinct de supravietuire.Nu va cugeta la nemurirea sufletului.
Pentru cine este ingrozit ca moartea inseamna disparitia completa se poate consola cu idea ca va continua sa existe prin descendenti, informatia existentei sale, ADN-ul sau va continua sa exista prin acestia.

#86
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Eu ma impac cu ideea... de fapt as putea spune ca nu ar trebui sa existe moartea poate decat moartea constiintei noastre formata de-a lungul anilor, pentru ca daca am trai prea mult probabil am innebuni sau ar interveni monotonia, plictiseala, asa daca o luam de la zero intr-o alta viata sub o alta forma, incepe din nou aceleasi ciclu iar si iar la infinit cu aceleasi intrebari existentiale, zic si eu. Totul este facut logic de o inteligenta superioara noua si daca stam sa analizam nu vom reusi sa aflam pentru ca nu ne este dat sa aflam, la fel cum si animalele sau insectele probabil ne vad pe noi ca Dumnezei.

Si totusi nimeni nu a explicat pana acum senzatiile acelea la noi nascuti de deja-vu, de locuri sau intamplari care sau intamplat in realitate si ei nu avea de unde sa le stie si explicate in detaliu viata persoanei aceleia de cele mai multe ori decedate, ca si cum el ar fi fost in pielea persoanei respective. Adica probabil ar fi un motiv sa crezi in reincarnare, ceea ce nu ar fi rau daca am sti ca viata noastra va incepe din nou sub o alta forma, desi vom fi o alta persoana, alta constiinta.

Daca ar fi singura viata, nu este nedrept ca unii sa fie nefericiti in singura lor viata?

Atat de multe intrebari si atat de putine raspunsuri, nu-i de ajuns o singura viata ca sa poti sa afli toate raspunsurile.

Adica nu te intrebi, de ce ai aparut tocmai tu? Si de ce nu sar intampla inca o data sa te mai nasti o data? Dar bineinteles, nu vei stii ca ai mai existat fiindca vei fi nou format si instruit ca si cum ar fi prima data. Adica tu stii ca tu esti tu o persoana reala, o constiinta dar ce anume mai exact si cum sa intamplat ca tocmai tu sa fi acea constiinta si nu altcineva? Cum se creeaza, cum se formeaza, si daca constiinta ta moare, de ce nu ai crede ca poti fi o alta constiinta sub o alta forma?

Edited by hwplanet, 12 July 2018 - 10:07.


#87
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018
Inca nu ati explicat de ce am senzatia de autoobservabilitate si constienta existentei si de ce in trupul in care m-am nascut si nu in altul. Dar in fine, nu are rost, n-am asteptari de la niste forumisti cu "certitudini"

Edited by balakul, 12 July 2018 - 12:53.


#88
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,831
  • Înscris: 07.02.2003

 balakul, on 12 iulie 2018 - 00:54, said:

Argumentul e bun.
Suntem precum  un computer  care functioneaza cu procesor, placa video, rami, sursa, ventilatoare, hard-disk, dvd-writter, cablu de alimentare, monitor, boxe, precum si sistemul de operare, accesul la internet, programe,  inclusiv antivirusul etc.
Ai cateva idei bune insa ln caazul unei fiinte nu exista acea separatie, hard, soft etc... asta e doar un tertip ca sa poata aplica oamenii logica. In realitate suntem sistem integrat cu centrul in creier.

 balakul, on 12 iulie 2018 - 00:54, said:

Memoria formatata al unui HDD/SSD unde se duce pana la urma?
Ea exista numai cat celula traieste, cand moare informatia se destrama caci nimic nu o mai tiine sa nu faca asa ceva. Sa nu uitam ca memoria nu este rezietenta precum ADN-ul.

#89
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 andreic, on 12 iulie 2018 - 14:56, said:

Ai cateva idei bune insa ln caazul unei fiinte nu exista acea separatie, hard, soft etc... asta e doar un tertip ca sa poata aplica oamenii logica. In realitate suntem sistem integrat cu centrul in creier.



Asta asa e. Dar cum se intampla sa te nasti cu acel creier?  
De ce nu te-ai nascut in trupul  altcuiva cu alt creier ?

Si cum s-a intamplat sa-mi constientizez existenta din creierul/trupul care sunt si nu in din altul?  De ce nu m-am nascut barbat chipes cu gena buna si familie bogata de exemplu?

De ce nu-mi constientizez existenta din trupul/creierul unui bogat?



Pana a avea o certitudine in privinta asta,  si nasterea si moartea constintei raman incertiduini si putem sa venim cu tot felul de ipoteze de la viata de dupa moarte si reincarnare pana la  Matrix.

#90
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Trupul tau este rezultatul genetic al combinarii parintilor, constiinta insa, este evolutia ta iar la intrebarile existentiale, cum de ce esti asa si nu altfel, poti gasi raspunsuri in filosofie, altfel intri in zona psihologiei si psihiatriei.
La fel, orice asocieri cu senzatii si trairi ciudate sunt doar manifestari ale creierului sub influenta unor factori, psihici, chimici, fizici, etc. nu tin de vreo entitate, dimensiune, spiritualitate, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate