Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Moartea nu exista!

  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#109
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 username15, on 01 septembrie 2018 - 11:51, said:

Daca exista un Dumnezeu, cu siguranta exista si o viata dupa moarte.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/covUnyZGVaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
in Biblie nu exista conceptul "after life", adica "viata de apoi".
Biblia spune ca prin Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu exista o inviere, invierea mortilor.
acum daca mortii supravietuiesc decesului si isi continua existenta in "viata de apoi", atunci invierea mortilor se goleste de sens si  la fel si mantuirea prin credinta in Jertfa lui Isus Hristos, care este baza crestinismului.

dragostea si bunatatea lui Dumnezeu se arata nu pentru ca exista"after life" ci pentru ca L-a trimis pe Fiul Sau ca Rascumparator ca noi sa putem beneficia nu de orice fel de viata, ci viata vesnica din veacul viitor. Posted Image

videoclipul, acest domn respectabil care zice ca are credinta in Dumnezeu nici in treacat nu a mentionat de "viata vesnica".

plus de asta, nu a vorbit nici despre "de ce murim?"

singura rezolvare  pe care o ofera prezentarea la problema mortii si a nedreptatilor/ rautatilor din lumea aceasta, este sa-ti ofere speranta unei "after life" dupa moarte, existenta despre care nu stie nimic...ciudat.
din punctul lui de vedere nu trebuie nimic reparat in lumea,  existenta asta ca omul oricum va pleca in "after life"... din punctul lui de vedere  fenomenul mortii, urmeaza natural vietii din lumea aceasta, fiind trambulina care te propulseaza in "viata de apoi"...( fiindca logic asa se vede: "after life" exista doar datorita mortii; numai datorita mortii scapi de lumea aceasta nedreapta...ar insemna ca Dumnezeu iti ofera paradoxal ceva bun prin ceva rau, moartea - e absurda aceasta credinta/ conceptie!)

Edited by GRATEFUL, 01 September 2018 - 13:29.


#110
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Username15, mai ușor cu pianul pe scări..... Matrixul si alte fantezii, sunt fantezii, ceea ce contează e observația noastră obiectivă și inferentele logice ce le putem face.
O intrebare simplă, unde ai fost înainte să te naști și cum ai  constientizat acea perioadă?

Grateful într-adevăr tu nu zici rău, crestinismul crede în învierea morților și viață veșnică in formă materială, dar cum poți crede ca așa ceva ar putea deveni realitate?...... Vreau argumente logice nu "așa ne promite Isus"

#111
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 cirus6, on 01 septembrie 2018 - 14:13, said:

Grateful într-adevăr tu nu zici rău, crestinismul crede în învierea morților și viață veșnică in formă materială, dar cum poți crede ca așa ceva ar putea deveni realitate?...... Vreau argumente logice nu "așa ne promite Isus"
cu raspunsul meu poate am sa te dezamagesc...dar, trebuie sa recunosc ca baza a ceea ce sustin este credinta mea in Dumnezeu si Fiul Sau, Isus Hristos....
rationamentul meu graviteaza in jurul acestui aspect... nu-mi poti cere sa-ti aduc argumente pur logice in privinta sperantei pe care o am cu privire la invierea mortilor in forma materiala, pentru ca aceasta speranta mi-am insusit-o numai dupa ce L-am acceptat in totalitate pe Isus Hristos ca Mantuitor personal( suna a cliseu, dar treci peste....)
inainte de Isus Hristos am cautat sa aflu pe alte cai, de ce mor sau ce se va intampla cu mine dupa ce mor....fiindca era prea odios sa accept conceptia materialista conform careia moartea fatal pune capat existentei ...
cum ar putea sa accepte moartea , "conditia umana" desarta,  omul ganditor care poate observa ca "a trai" nu se rezuma doar la satisfacerea unor nevoi fizice de baza si existenta mai are si o alta dimensiune, cu alte nevoi, mai elevate - sa zicem - spirituale?

este sadit adanc in inima omului dorinta sa nu imbatraneasca si sa traiasca vesnic...nu este nimic ne natural in  aceasta dorinta  ancestrala.
plasand rezolvarea in "after life" sau mai crud, in disparitia definitiva materialista, nu se face altceva decat sa se inabuse aceasta dorinta naturala a inimii omului, facandu-l sa creada ca asta este mersul normal al vietii si numai cei privilegiati/ norocosi se pot bucura de realitatea pamanteasca atat de minunata.

omul, cea mai superioara forma de viata pe pamant sa acumuleze cunostinte, experienta  de viata si sa traiasca atat de putin ca mai apoi sa dispara brusc?  - este ceva stupid este ceva pe care mintea umana refuza s-o proceseze si s-o accepte in liniste si resemnare...

Edited by GRATEFUL, 01 September 2018 - 15:39.


#112
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
cirus, cu cat te impotrivesti mai tare ideii de moarte / schimbare, cu atat vei suferi mai mult. Accepta-ti moartea, disparitia totala, si totul va fi ok. Natura nu tine seama de dorintele noastre, piatra aruncata in sus cade indiferent cat ne rugam noi sa nu cada. Ea cade. Poate ca stiinta va gasi niste cai de prelungire a vietii, dar in final tot vei muri. Iar moartea este un proces ireversibil. Nu exista isusi, dumnezei, nirvane, etc. Doar vid.

#113
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 christinne69, on 02 septembrie 2018 - 22:51, said:

cirus, cu cat te impotrivesti mai tare ideii de moarte / schimbare, cu atat vei suferi mai mult. Accepta-ti moartea, disparitia totala, si totul va fi ok. Natura nu tine seama de dorintele noastre, piatra aruncata in sus cade indiferent cat ne rugam noi sa nu cada. Ea cade. Poate ca stiinta va gasi niste cai de prelungire a vietii, dar in final tot vei muri. Iar moartea este un proces ireversibil. Nu exista isusi, dumnezei, nirvane, etc. Doar vid.

Ăsta e fundamentul religiei. Frica de moarte. Și bine a mai fost ticluită minciuna, pentru că nimeni nu se mai întoarce de "dincolo" să spună ce și cum. Cât de vanitoasă e ființa asta, numită om, să creadă că e buricul Universului deși e un pasager efemer pe un grăunte de praf la scara cosmică și a timpului.

#114
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu sunt convins ca in infinitatea timpului, ne mai nastem de doar cateva pentatrilioarde de ori, asa ca fiti rabdatori si asteptati-va momentul. :) Ceea ce doare mai tare e reset-ul.

#115
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 cirus6, on 01 septembrie 2018 - 14:13, said:

Username15, mai ușor cu pianul pe scări..... Matrixul si alte fantezii, sunt fantezii, ceea ce contează e observația noastră obiectivă și inferentele logice ce le putem face.
O intrebare simplă, unde ai fost înainte să te naști și cum ai  constientizat acea perioadă?

Grateful într-adevăr tu nu zici rău, crestinismul crede în învierea morților și viață veșnică in formă materială, dar cum poți crede ca așa ceva ar putea deveni realitate?...... Vreau argumente logice nu "așa ne promite Isus"
cirus, ai vazut vreodata jocurile alea de strategie in care ai doar o zona luminata iar restul terenului e in intuneric, apoi se lumineaza pe masura ce avansezi?
sunt oameni care nu cred ca exista avioane, realitate cuantica si multe altele pentru ca ei nu au vazut asa ceva
mai usor cu pianul pe scari, daca nu stii tu, nu inseamna - automat si 100% adevarat, real - ca nu exista

vrei sa batem pariu ca realitatea ta e diferita de a unui fizician? de exemplu

Edited by Ayami, 03 September 2018 - 07:53.


#116
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 christinne69, on 02 septembrie 2018 - 22:51, said:

cirus, cu cat te impotrivesti mai tare ideii de moarte / schimbare, cu atat vei suferi mai mult. Accepta-ti moartea, disparitia totala, si totul va fi ok. Natura nu tine seama de dorintele noastre, piatra aruncata in sus cade indiferent cat ne rugam noi sa nu cada. Ea cade. Poate ca stiinta va gasi niste cai de prelungire a vietii, dar in final tot vei muri. Iar moartea este un proces ireversibil. Nu exista isusi, dumnezei, nirvane, etc. Doar vid.
Chiar crezi că natura își bate joc de noi? De ce avem astfel de dorințe date de mama natură dacă nu vom putea în veci să le satisfacem?
Din postul tău se înțelege că tu ți accepti destinul implacabil ce are în capăt moartea, atunci de unde atâta preocupare pentru "spiritualitate" dacă ești convinsă că nu poți schimba nimic?
"Piatra" care o aruncăm în sus acum se poate chema rachetă sau avion și cade sau nu cade, în funcție de ce vrem noi.
Natura e Dumnezeu!

 Ayami, on 03 septembrie 2018 - 07:51, said:

vrei sa batem pariu ca realitatea ta e diferita de a unui fizician? de exemplu
Pe ce, care să fie miza?

#117
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

cirus6, on 03 septembrie 2018 - 13:34, said:

Din postul tău se Ăźnțelege că tu ți accepti destinul implacabil ce are Ăźn capăt moartea, atunci de unde atĂąta preocupare pentru "spiritualitate" dacă ești convinsă că nu poți schimba nimic?


Pai miza este aceea sa fiu pregatita si sa pot face fata cu calm momentului, sa il accept total, fara sa ma impotrivesc deloc. Asta e singura miza. In rest, de schimbat nu putem schimba nimic. Uita-te in jur. Toate aspiratiile noastre ajung la 2m sub pamant. Asta e realitatea.

#118
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 cirus6, on 03 septembrie 2018 - 13:34, said:

Chiar crezi că natura își bate joc de noi? De ce avem astfel de dorințe date de mama natură dacă nu vom putea în veci să le satisfacem?
Din postul tău se înțelege că tu ți accepti destinul implacabil ce are în capăt moartea, atunci de unde atâta preocupare pentru "spiritualitate" dacă ești convinsă că nu poți schimba nimic?
"Piatra" care o aruncăm în sus acum se poate chema rachetă sau avion și cade sau nu cade, în funcție de ce vrem noi.
Natura e Dumnezeu!


Pe ce, care să fie miza?
daca as fi Totesteron as zice ca nu este miza, sau nu conteaza, tot aia
dar nu sunt
natura e natura si Dumnezeu e definit altfel, problema intervine cand nu poti fi constient de asta [ sau nu vrei]

acum ca suntem pe topicul cu moartea, nu ai si tu niste aspiratii ca tot omul, pietrele de ce nu au?
pentru ca nu mor
daca constientizezi ca ai viata in tine, cam nu mai e logic sa te asemeni cu pietrele
ca forteaza unii e altceva

Edited by Ayami, 03 September 2018 - 13:56.


#119
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 christinne69, on 03 septembrie 2018 - 13:47, said:

Pai miza este aceea sa fiu pregatita si sa pot face fata cu calm momentului, sa il accept total, fara sa ma impotrivesc deloc. Asta e singura miza. In rest, de schimbat nu putem schimba nimic. Uita-te in jur. Toate aspiratiile noastre ajung la 2m sub pamant. Asta e realitatea.
Cum am mai spus, Isus ne spune că dacă avem credință cât un bob de muștar putem muta munții din loc..... Și în afară de a învinge moartea le-am cam realizat pe toate( mă refer la visele omului), de ce crezi că pe asta n am putea-o realiza?

#120
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
pentru ca ne e greu sa credem?
nu e mai simplu sa te rezumi la lucruri testate?

una din atributele inovatorilor e ca nu s-au limitat la ce le ziceau altii
bine, nu e cazul nostru, noi stim [multi dintre noi]
mai rau e cand ti se schimba zona de confort

#121
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 cirus6, on 03 septembrie 2018 - 14:25, said:

Cum am mai spus, Isus ne spune că dacă avem credință cât un bob de muștar putem muta munții din loc..... Și în afară de a învinge moartea le-am cam realizat pe toate( mă refer la visele omului), de ce crezi că pe asta n am putea-o realiza?

Pai hai sa presupunem prin absurd ca se poate realiza 100% (nu se poate, pt ca legea entropiei, fie ea si locala, nu permite), dar fie. Ce te face sa crezi ca tu vei putea beneficia de acest antidot? Esti cumva multimilionar in euro? Sau, ce te face sa crezi ca se va realiza in timpul vietii tale? Ce te face sa crezi ca (doamne fereste) nu faci maine un AVC si ramai paralizat sau ceva de genul. Esti pregatit? Nu cred ca esti. Asta este singurul scop al spiritualitatii. Sa te pregateasca pentru moarte. Atat. Restul sunt povesti.

Edited by christinne69, 03 September 2018 - 21:22.


#122
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018

 christinne69, on 02 septembrie 2018 - 22:51, said:

Nu exista isusi, dumnezei, nirvane, etc. Doar vid.



De unde stii ca nu exista?
La fel cum l-as intreba pe cirus de unde stie ca exista?

Voi religiosii si ateii va  dati cu parerea aiurea despre niste incertitudini despre care stiinta nu le poate explica acum.

Cum nu stim inca nimic, asemenea subiecte n-ar trebui discutate

Edited by yankeedoodle, 04 September 2018 - 14:26.


#123
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 Infinitty, on 10 iulie 2018 - 14:27, said:

Conform fizicii cuantice cat si explicatiei celei mai simple, moartea nu ar exista.

Conform acestor teorii, toate senzatiile de deja vu, premonitii, samd ar fi realitati certe care transcend realitatea curenta.

Multiversul ar fi format dintr-o infinitate de realitati in oglinda, astfel ca un om care moare va crede intotdeauna ca a scapat, ca doar a lesint, samd, si se va trezi ca a scapat intr-o lume geamana cu a noastra unde altii mor, care in cealalta realitate traiesc.

Daca numaram un numar mare de realitati, suma lor ar rezulta ca toti oamenii sunt morti si in acelasi timp toti sunt vi.

Cei mai varstnici oameni ar experimenta cele mai multe morti, iar la final ar fi intorsi fie in tinerete, fie la nastere.

Astfel visele in care am murit chiar s-au intamplat.

In acest mod toata lumea vorbeste despre moarte, dar toti o tranacend cumva supravietuind, in timp ce copiile noastre din alte realitati jelesc pierderile din societate. Adica sunt afectati doar cei vii, dar in functie de realitate toti suntem vii.

Ne dai și un link sa vedem daca ce ai înțeles tu e real?

#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 christinne69, on 02 septembrie 2018 - 22:51, said:

cirus, cu cat te impotrivesti mai tare ideii de moarte / schimbare, cu atat vei suferi mai mult. Accepta-ti moartea, disparitia totala, si totul va fi ok. Natura nu tine seama de dorintele noastre, piatra aruncata in sus cade indiferent cat ne rugam noi sa nu cada. Ea cade. Poate ca stiinta va gasi niste cai de prelungire a vietii, dar in final tot vei muri. Iar moartea este un proces ireversibil. Nu exista isusi, dumnezei, nirvane, etc. Doar vid.
Uşurel, uşurel.
Dacă ai logistică ce-ţi permite să arunci piatra într-un anumit fel, acea piatră nu va mai cădea. Sau, cel puţin, nu va mai cădea pe Terra.
Ca să accepţi moartea, trebuie să-ţi accepţi naşterea. Unii nu şi-o acceptă şi se sinucid. Biserica îi reneagă. Cum procedăm?
Apoi, trebuie să te întrebi de ce anume te-ai născut tocmai aici, tocmai în anul acela şi de ce nu te-ai născut în alt an şi în alt loc.
Apoi, mai sunt experimentele de tip deja-vu, mă refer la cele dovedite. Dacă nu accepţi faptul că acea fiinţă a mai trăit şi o altă viaţă, nu le poţi explica, dar ele există.
E precum hard disk-ul unui calculator, pe care tu crezi că l-ai eliberat de date formatându-l, însă o secvenţă de date a rămas intactă şi aceea provoacă fenomenul cunoscut, la oameni, sub numele de deja-vu.
De ce să nu judecăm aşa? Mie mi se pare o idee mai plauzibilă legată de ceea ce se întâmplă cu noi. După moartea noastră fizică şi desprinderea de corpul material, se procedează la analizarea tuturor datelor acumulate, la păstrarea celor importante şi apoi la arhivarea lor, după care se trece la formatarea totală. Şi, ca la hard disk-uri, există cazuri în care formatarea nu este totală.

Totul în Univers se reduce la 0 şi 1, în cele din urmă.

#125
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Deja vu se explică relativ ușor, trăiești o secvență dintr-un vis pe care l-ai avut, n are legătură cu altă viață. Întrebarea tare e cum de s a întâmplat ca în trecut să ai un vis ce se petrece real în prezent?

#126
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 lexis1, on 10 iulie 2018 - 14:48, said:

Exista o teorie conform careia dupa asa zisa moarte practic te intorci in momentul t0 cand te nasti iar si parcurgi aceeasi viata... si se repeta ciclul la infinit.
Teoretic adevarat dar...unde traim nene atatia ca ne tot inmultim si vii si mortii de mii de ani!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate