Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Moartea nu exista!

  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View Postdiegodanny, on 10 iulie 2018 - 14:45, said:

Tu crezi ca dupa moarte s-a terminat ?
Moartea este doar un pas catre viata vesnica...
daa ? viata veșnică, zici... adică vom trai 2-3-4...100 de miliarde de ani după ce trecem "dincolo" ?Posted Image
ok, trezeste-te! nu e nimic "dincolo", oricât ne-am dori noi...

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcostin001, on 10 iulie 2018 - 14:46, said:

Enargia potentiala se transforma in energie cinetica si ulterior in energie consumata. Ca sa ce...ca sa traiesti. Te nasti cu o anumita doza de energie potentiala, care tu o transformi, consumand-o in energie cinetica si care mai apoi se transforma in energie consumata. Odata consumata energia....te stingi, dispari, mori. Este un ciclu fizic extrem de simplu.
Păi explică-mi şi mie ciclul: cum se transformă energia consumată la loc în energie potenţială?
Iar faptul că nimeni nu poate - încă - dovedi ce e Dincolo, nu-nseamnă că Dincolo nu există. Inclusiv matematica se foloseşte de metoda reducerii la absurd, noi de ce să nu respectăm matematica?

#39
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postzzhunt, on 10 iulie 2018 - 15:01, said:

BineĂźnțeles.
Da sigur , ne putem reĂźncarna cĂąnd vrem

Hitler oare s-o fi reĂźncarnat?
Burebista și Traian și ei s-au reĂźncarnat?

Numai omul se reĂźncarnează?
Sau e valabil pt toate vietățile?

Este valabil pentru intreaga realitate, de fapt nu este reincarnare deoarece tu existi si in cealalta realitate si in vis poti visa ca ai murit in astalalta, dar oricum nu ai cum face diferenta.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca să nu mai spun de faptul că în fizică nu există noţiunea de energie consumată, ci - eventual - de lucru mecanic. Dar şi în urma lucrului mecanic apar energii (calorică, electrică) care se pot transforma în energii potenţiale.
Prin urmare, n-ar putea exista moarte fără o reînviere! Aşa cum nu poate exista un început fără un sfârşit!

#41
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu nu stiu ce fumati asa de bun da vin cu intrebarea urmatoare: daca moartea nu exista atunci de ce in urma unui accident sau boli poti sa orbesti, surzesti, paralizezi, etc?
Logic ar fi ca daca moartea nu exista nici aceste neajunsuri sa le zicem n-ar trebui sa existe.

#42
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostPollux, on 10 iulie 2018 - 15:34, said:

adica ma invart intr-un cerc infinit, ca in ziua cartitei?

Corect, dar sunt mai multe filme similare.

#43
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostValmont43, on 10 iulie 2018 - 15:37, said:

Eu nu stiu ce fumati asa de bun da vin cu intrebarea urmatoare: daca moartea nu exista atunci de ce in urma unui accident sau boli poti sa orbesti, surzesti, paralizezi, etc?
Logic ar fi ca daca moartea nu exista nici aceste neajunsuri sa le zicem n-ar trebui sa existe.
El s-a referit la viata dupa moarte.
Moartea exista, dar moartea definitiva nu exista.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostValmont43, on 10 iulie 2018 - 15:37, said:

Eu nu stiu ce fumati asa de bun da vin cu intrebarea urmatoare: daca moartea nu exista atunci de ce in urma unui accident sau boli poti sa orbesti, surzesti, paralizezi, etc?
Logic ar fi ca daca moartea nu exista nici aceste neajunsuri sa le zicem n-ar trebui sa existe.
Eu nu văd nimic logic în asta.
Orbirea, paralizia etc. sunt stări de lucruri. Moartea este o stare de lucruri mai aparte. Fără moarte n-ar putea exista viaţă.

#45
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostInfinitty, on 10 iulie 2018 - 15:37, said:

Corect, dar sunt mai multe filme similare.

adica sunt condamnat sa traiesc o vesnicie cu pesedeu? :sadwalk:

#46
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostValmont43, on 10 iulie 2018 - 15:37, said:

Eu nu stiu ce fumati asa de bun da vin cu intrebarea urmatoare: daca moartea nu exista atunci de ce in urma unui accident sau boli poti sa orbesti, surzesti, paralizezi, etc?
Logic ar fi ca daca moartea nu exista nici aceste neajunsuri sa le zicem n-ar trebui sa existe.

Pai exista in realitatea pe care o lasi in urma.
La fel intr-o realitate ai accident, in alta doar visezi ca ai avut acel accident.

#47
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostInfinitty, on 10 iulie 2018 - 15:39, said:

Pai exista in realitatea pe care o lasi in urma.
La fel intr-o realitate ai accident, in alta doar visezi ca ai avut acel accident.

uneori sunt bou, si mananc seara inainte de culcare multa shawormacudetoate, si noaptea am dureri de stomac, care in vis se traduc printr-un caine care ma musca de posterior.
sa inteleg ca nu este doar un vis, ci este realitate, in alt univers paralel? Posted Image

dar animalele fantastice pe care le visam cand eram copil? toti zombi, si toti ursii cu coarne, si toate celelalte, sunt toate reale? :fear:

Edited by Pollux, 10 July 2018 - 15:43.


#48
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostPollux, on 10 iulie 2018 - 15:39, said:

adica sunt condamnat sa traiesc o vesnicie cu pesedeu? :sadwalk:

In cateva realitati da, insa cu cat sapi mai adanc realitatile difera din ce in ce mai mult...

#49
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostInfinitty, on 10 iulie 2018 - 15:41, said:

In cateva realitati da, insa cu cat sapi mai adanc realitatile difera din ce in ce mai mult...

pai cat de adanc pot sa sap?
pot sa sap pana diferenta intre realitatea asta si realitatea ailalta este tot atat de mare ca intre realitatea asta si realitatea lui constantin cel mare?

#50
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostInfinitty, on 10 iulie 2018 - 15:41, said:

In cateva realitati da, insa cu cat sapi mai adanc realitatile difera din ce in ce mai mult...
Asta daca se va reincarna pe pamantul asta sau epoca asta, cine stie, poate se reincarneaza in timpul lui burebista :D

Edited by diegodanny, 10 July 2018 - 15:45.


#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostPollux, on 10 iulie 2018 - 15:41, said:

uneori sunt bou, si mananc seara inainte de culcare multa shawormacudetoate, si noaptea am dureri de stomac, care in vis se traduc printr-un caine care ma musca de posterior.

Shaorma ? Carne ? Câine ?
Subconștientul îți atrage atenția...

Te-ai prins ?
E scris în meniu acolo Shaorma HOT DOG ?

Edited by waterman, 10 July 2018 - 15:45.


#52
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostPSC, on 10 iulie 2018 - 15:39, said:

Eu nu văd nimic logic în asta.
Orbirea, paralizia etc. sunt stări de lucruri. Moartea este o stare de lucruri mai aparte. Fără moarte n-ar putea exista viaţă.
Adica sa inteleg ca dupa ce pun capacul pe noi, "ceva" se duce in alt Univers? Posted Image
Si eu sunt fan SF da asta deja depaseste orice limita, este ca in bancul ala:
"optimistul vede luminita de la capatul tunelului
pesimistul vede doar tunelul
realistul vede 2 prosti pe sina de tren"

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPollux, on 10 iulie 2018 - 15:41, said:

dar animalele fantastice pe care le visam cand eram copil?
Mi-ai amintit de un vis pe care l-am avut când aveam vreo 5 ani: eram la mare, părinţii plecaseră la plimbarea de după-amiază şi pe mine mă lăsaseră singur în cameră, dormind. Iar eu am visat un cal care stătea pe calorifer. Calul ăla m-a speriat şi m-am trezit, am început să plâng, dar parcă vedeam calul şi cu ochii deschişi.

#54
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostValmont43, on 10 iulie 2018 - 15:45, said:

Adica sa inteleg ca dupa ce pun capacul pe noi, "ceva" se duce in alt Univers? Posted Image

Energia pleacă. Energie care poate fi sufletul, conștiința. Care după etapa fizică concretă trece în alt univers în care viața are altă formă.

poate..
Sau poate stăm în pământ până devenim Ceapă, nuci și usturoi...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AnQNc11H25I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 10 July 2018 - 15:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate