Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Inca mai exista politisti rutieri care opresc soferii in trafic fara motiv...

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vorbim despre filtre...

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 13.03.2017

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 18:13, said:

Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice despre săvârşirea unei contravenţii ori a unei fapte de natură penală,...
Restul e pentru ce face oprirea (nu reprezinta motivul) - ca sa identifice si sa legitimeze, documenteze. Limba romana e destul de complicata dar politisii au documente interne care le explica pe larg legile si codul rutier.
EX: Ordin MAI 400/2002 sau 600/2004 sau CAAPR /2005 (cand se face alinierea la legislatia europeana)

Exista o mica fraza care ti-a "scapat"
Subliniez eu;
(virgula), precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege.(punct)

#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
M-a oprit politia. Fleosc.

#22
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postketa, on 09 iulie 2018 - 18:09, said:

Acest topic este ca si cum te-ai mira de ce mai exista controlori de bilete in mijloacele de transport.

Pentru ca este normal sa existe atat timp cat exista persoane ce se gandesc a merge pe ocolite....
Da, e adevarat, dar poate deveni deranjant pentru participantul la trafic care circula regulamentar. Eu de exemplu am vazut intr-o seara/noapte in Timisoara o masina de Politie care venea din stanga si a intrat pe o artera de circulatie adica in intersectia dintre acel bulevard si strada adiacenta de pe care veneau ei si au taiat calea unui autoturism cerandu-i apoi soferului sa se legitimeze. Au trecut apoi la fapte mai "serioase" in sensul ca i-au deschis masina, portbagajul si au inceput sa caute stiu eu ce. In mod evident era perioada cu imigrantii ilegali si orasul mustea de sirieni care trecusera frontiera in mod ilegal. Dar pe mine daca m-ar fi luat asa ca din oala, m-ar fi scos din sarite. Trebuie sa se ajunga la un echilibru intre siguranta si confortul cetateanului. Nu e normal pentru ca tie iti parvin ca si sectie de politie informatii ca in oras au ajuns imigranti sa incepi sa iei aleator masini din trafic sa le tragi pe dreapta si sa incepi sa le cauti prin portbagaj. Daca aveam lenjerie acolo, vibratoare sau articole sado-maso? E o chestie de intimitate...

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostRazvanBercea, on 09 iulie 2018 - 18:21, said:

Daca aveam lenjerie acolo, vibratoare sau articole sado-maso? E o chestie de intimitate...
Pai daca ai asa ceva , lasa masina si umbla pe jos...

#24
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si ce ar fi de preferat ? un pic de atac la intimitate sau protejarea sigurantei altora ?
Poate sa sune absurd , dar daca nu am nimic de ascuns , nu ma deranjeaza sa stiu ca acei oameni ma controleaza incercand a proteja pe altii.

Edited by keta, 09 July 2018 - 18:26.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai ca l-am auzit si pe trollu sef! Posted Image

View PostBaxon, on 09 iulie 2018 - 18:23, said:

Pai daca ai asa ceva , lasa masina si umbla pe jos...


#26
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostRazvanBercea, on 09 iulie 2018 - 18:21, said:

Daca aveam lenjerie acolo, vibratoare sau articole sado-maso? E o chestie de intimitate...
Pai asa ca nici bagajul nu ar mai trebui scanat in aeroport. Ce zici, ai fi de acord?

Acum 2 saptamani am avut un zbor in care unul avea un briceag in bagajul de mana. Era un mos ramolit cu familia (inclusiv nepoti). Sunt aproape sigur ca n-avea ganduri criminale dar nah... M-am simtit bine cand am vazut ca l-au oprit si i-au scos briceagul din bagaj. In locul mosului ar fi putut fi un psihopat.

Edited by baliosss, 09 July 2018 - 18:28.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 17:55, said:

Azi m-a oprit un tovaras militian in Giurgiu. Cand l-am intrebat pentru ce m-a oprit a zis ca nu ii trebuie motiv, doar ca sa-mi vada actele!!! Posted Image
Ati mai patit si voi asa ceva?

Au dreptul sa opreasca pentru legitimare, pentru control inopinat, caz in care se lasa cu amenda daca nu ai toate in regula.  Nu am patit dar putem pati ...
M-au oprit unii odata, cand aveam numere rosii, dupa ce am trecut pe langa ei (erau stationati) dar cu sirena, cu nino-nino, in spatele meu.. tot tacamul.. Ca sa verifice daca numerele rosii nu-s expirate sau ceva de genul. N-a durat mult.

Edited by rosix, 09 July 2018 - 18:29.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Hai sa oprim si lumea pe strada sa-i legitimam la nimereala poate gasim vreun evadat sau un cautat general... E pentru siguranta voastra plm... Gandire de militian talamb! Am senzatia ca romanu s-ar integra minunat in Germania Nazista Posted Image

Nu mai vorbiti din burta ma copii - la integrarea in UE ne-au obligat astia sa ne raliem (modernizam -sic) conform https://www.avocatne...lui-rutier.html


Edited by MembruAnonim, 09 July 2018 - 18:30.


#29
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asa-i ca nu poti vedea si reversul medaliei ?
Daca cineva din familia ta ar pati ceva si la vizualizarea unei filmari s-ar vedea ca tocmai a trecut faptuitorul pe langa un politist poate ai fi foarte revoltat de ce nu a fost oprit atunci la acel moment inainte de fapta.

#30
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 18:29, said:

Hai sa oprim si lumea pe strada sa-i legitimam la nimereala poate gasim vreun evadat sau un cautat general...


Surpiza, se intampla deja.
Surpriza si mai mare, se intampla si in Spania, Germania, Italia etc.

Am fost legitimat de cel putin 5 ori in Ro, si tot de atatea ori in tarile mentionate mai sus. In Ro de catre echipaje din Logan, afara oprit pe trotuar de catre politsti imbracati in civil.

Edited by baliosss, 09 July 2018 - 18:34.


#31
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 05.02.2012

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 18:29, said:

Nu mai vorbiti din burta ma copii - la integrarea in UE ne-au obligat astia sa ne raliem (modernizam -sic) conform https://www.avocatne...lui-rutier.html
Inseamna ca si cand m-au oprit in Franta ar fi trebuit sa ii iau la 11metri .. ai dracu de nazisti. M-au oprit pe autostrada (masina cu numere de Franta) si mi-au verificat actele. Cat timp mi-a verificat unu actele am intrebat daca folosesc munitie de razboi si mi-au zis ca da , in special cei care patruleaza pe autostrada :lol: . Era un jandarm de treaba (acolo te opreste si jandarmeria, nu doar politia)

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNaijax, on 09 iulie 2018 - 18:17, said:

Exista o mica fraza care ti-a "scapat"
Subliniez eu;
(virgula), precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege.(punct)
Ce spui tu acolo se intampla dupa oprirea motivata de  catre agent ( trebuie sa expuna inclusiv articolul legii si amenda respectiva). Adica identifica, amendeaza, controleaza, impusca treaba lui... precum si pentru a dansa dansul ploii

Astia opriti in occident ati intrebat vreunul motivul opririi daca nu v-a spus politistul? Va stiti drepturile sau nu va intereseaza?

Edited by MembruAnonim, 09 July 2018 - 18:39.


#33
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 17:55, said:

Azi m-a oprit un tovaras militian in Giurgiu. Cand l-am intrebat pentru ce m-a oprit a zis ca nu ii trebuie motiv, doar ca sa-mi vada actele!!! Posted Image
Ati mai patit si voi asa ceva?

Asa, te-a oprit (pe buna dreptate, sa-ti verifice actele), dar pana la urma ai fost curat? sau te-a prins cu ceva?

#34
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 18:36, said:

Astia opriti in occident ati intrebat vreunul motivul opririi daca nu v-a spus politistul? Va stiti drepturile sau nu va intereseaza?
Nu am intrebat. Sunt sigur ca au zis vreunul insa niciodata nu m-a interesat.
Pentru ca sunt curat si n-am greturi sa imi dau numele/CNP/serie de pasaport. Nu ma doare gura si nici nu mor pentru 2 minute pierdute.

Ba dimpotriva, mi se pare foarte ok ca ei sa faca asta. Se numeste PREVENTIE!

Daca s-ar face mai des astfel de legitimari, de exemplu, poate ar mai starpi din hotii aia de pe la Gara de Nord, poate ar prinde mai multi tygany care circula fara permis etc.

Edited by baliosss, 09 July 2018 - 18:47.


#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMembruAnonim, on 09 iulie 2018 - 17:55, said:

Azi m-a oprit un tovaras militian in Giurgiu. Cand l-am intrebat pentru ce m-a oprit a zis ca nu ii trebuie motiv, doar ca sa-mi vada actele!!! Posted Image
Ati mai patit si voi asa ceva?
Daca ai nr de Bucuresti , este normal . De circa 2 luni " au ceva " cu bucurestenii ...

#36
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostNaijax, on 09 iulie 2018 - 18:02, said:

Sunteti intr-o eroare majora.
HG nr.1391/2006
"Art. 182. – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează prin executarea semnalelor regulamentare de către poliţistul rutier sau, după caz, de către poliţistul de frontieră, atunci când constată încălcări ale normelor rutiere ori în situaţia în care există indicii temeinice despre săvârşirea unei contravenţii ori a unei fapte de natură penală, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte şi a bunurilor care fac obiectul urmăririi, precum şi pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizează şi în condiţiile producerii unor calamităţi naturale, dezastre sau a altor situaţii care pun în pericol siguranţă circulaţiei".

Deci - atata timp cât legea îi oferă posibilitatea poliţistului să oprească orice autovehicul pentru "pentru verificarea deţinerii de către conducătorii vehiculelor a documentelor prevăzute de lege" nu mai putem discuta de oprirea fără motiv şi alte legende urbane de acest gen.
Si acum intervine intreabarea: De ce nu spun asta cand ii intrebi de ce te-au oprit si in schimb ei spun ca nu au motiv si ca nu trebuie sa aiba motiv?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate