Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

dilema loc de parcare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Buna seara !

Se da cazul general, in care locatarii unui bloc au o strada in fata blocului si o parcare in spatele blocului
Parcarea din spatele blocului este amenajata, cu locuri de parcare delimitate si numerotate dar fara posibilitatea de a "inchiria" locul de parcare prin
plata unei taxe catre Primarie (probabil momentan)
Strada din fata blocului are doua benzi, are trotuare bordurate cu latime de aprox 120cm, nu are delimitate spatii de parcare, dar, de regula si conform unor norme de convietuire sociala, se parcheaza pe un singur sens, celalat sens ramane pentru circulatie
Situatie care persista de ani buni.

Aspectele pozitive :
- cei din fata blocului, fiecare isi parcheaza masina aprox, in acelasi loc, mai sunt cazuri in care cate unul parcheaza si pe celalat sens, evident urcand o laterala a masinii pe trotuar, impiedicand astfel circulatia pe acel trotuar
-cei din spatele blocului parcheaza fiecare in spatiul delimitat si numerotat convenit printr-o intelegere tacita, fiecare aprox sub propriul balcon, rar se intampla ca in cazul unor vizite ale unor rude sa se stea 1-2 ore pe unul din sensurile de acces in parcare

Aspectele negative :in ultimul timp, tot mai des, atat in fata blocului cat si in spate blocului, se trezesc locatarii cu locul de parcare ocupat de o masina necunoscuta, care zaboveste cate 3-4 zile, chiar si o saptamana, si nu este vorba despre o masina noua a vreunui locatar, de cele mai multe masini ale locatarilor blocurilor invecinate,
care nu au acest gen de organizare tacita, ci o maimutareala animalica de..."pe apucate" !

Intrebare : exista vreo prevedere legala prin care situatiile prezentate la aspecte negative pot fi combatute ?

Mentiune : pana acum, oricare tentativa rezonabila, amiabila, s-a terminat brusc cu usi inchise in nas pe motiv ca locurile nu-s platite !
Adica pentru anumite persoane, nu conteaza in ce cartier locuiesc, daca au chef, daca asa vor muschii lor, parcheaza masina pe un loc neplatit oriunde s-ar afla !

Poate fi combatut legal, in vreun fel acel "chef", acel "muschi" ?


Veti acuza, probabil, ca am luat un caz general pe care l-am particularizat, eu sunt convins ca este un caz general, se intampla peste tot
Se da vina pe autoritatile locale s.a.m.d., eu vreau sa aduc in discutie situatia in care unul cu muschi incalca o intelegere tacita a unor oameni normali ...

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Si ce doresti? Nu e loc platit, la revedere, primul venit, primul servit.
Normele, de orice fel ar fi ele, se mai si schimba.
Corect, nu conteaza unde locuieste cetateanul, parcheaza unde e loc liber (daca nu e platiti).
De unde ideea asta de mocangeala? De ce ala care sta in  bluc are dreptul si ala care sta in alt bloc la 200 de m, nu ar are?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai ce sa faci. Domeniul public este.....public.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se aplica regula "primul venit primul servit". Spatiu public.

Edited by MembruAnonim, 05 July 2018 - 21:46.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Tu cand ajungi undeva iei masina in buzunar?

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

 LORELYAN, on 05 iulie 2018 - 21:28, said:

...se trezesc locatarii cu locul de parcare ocupat de o masina necunoscuta,


....eu vreau sa aduc in discutie situatia in care unul cu muschi incalca o intelegere tacita a unor oameni normali ...

Deci, voi v-ati impartit domeniul public intre voi si alte "maimute" parcheaza pe locurile "voastre". Serios?

#7
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Personal, daca voi merge intr-un alt loc din tara asta, si chiar oriunde in lumea asta, inainte sa parchez m-as intreba daca nu cumva deranjez !

N-am realizat din niciun raspuns de pana acum vreun astfel de angajament !

Mi-e greu sa cred ca pleaca omul din capitala cu gandul de a ocupa oricare loc liber gasit in provincie !
De fapt, nu mi-e greu sa cred, mai degraba nu ma prea impac cu aceasta idee !

Faza cu primul venit primul servit, in sensul de ocupare a unui loc de parcare, fara nicio grija...suna cam salbatic... animalic...eu am presupus o civilizatie umana !

Edited by LORELYAN, 05 July 2018 - 21:57.


#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
....eu vreau sa aduc in discutie situatia in care unul cu muschi incalca o intelegere tacita a unor oameni normali ...
Nu este o intelegere tacita a unor oameni normali; oamenii normali nu impart ce nu este al lor. Dpdv moral se afla pe aceeasi treaotata ca unul ca Dragnea, de aia poate il si sustin atitia. Se regasesc in el.

Pe cine intrebi, suna la usa oamenilor aleatoriu? De ce ar trebui sa fie toti ca tine?
E suficient sa se respecte reglementarile legale in vigoare.

Edited by petit_christian, 05 July 2018 - 21:58.


#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 LORELYAN, on 05 iulie 2018 - 21:54, said:

Faza cu primul venit primul servit, in sensul de ocupare a unui loc de parcare, fara nicio grija...suna cam salbatic... animalic...eu am presupus o civilizatie umana !


 LORELYAN, on 05 iulie 2018 - 21:28, said:

Strada din fata blocului are doua benzi, are trotuare bordurate cu latime de aprox 120cm, nu are delimitate spatii de parcare, dar, de regula si conform unor norme de convietuire sociala, se parcheaza pe un singur sens, celalat sens ramane pentru circulatie

Aspectele pozitive :
- cei din fata blocului, fiecare isi parcheaza masina aprox, in acelasi loc, mai sunt cazuri in care cate unul parcheaza si pe celalat sens, evident urcand o laterala a masinii pe trotuar, impiedicand astfel circulatia pe acel trotuar

Asta e civilizatie dupa tine?

#10
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
De ce nu va disputati si locurile de parcare de la mall?
Puterea obisnuintei nu tine loc de lege. Parcarea nu e platita. Chiar daca te doare inima ca tu parchezi zi de zi pe acelasi loc, nu e o regula valabila. Moral, zici ca locul iti apartine, dar real, logic si legal, nu. Cam asta se intampla unde nu exista reglementari oficiale. Strangi din dinti si iti cauti alte locuri. Cu cat tii mai mult de un loc, cu atat mai mult vei ajunge sa te consumi mai mult. Fa mai multe schimbari, sa vezi ce bine iti va fi. Vei fi mai relaxat. Si asa ar trebui sa faca mai toti de acolo. Ca sa nu ajungeti sa va bateti intre voi, sau sa va sabotati.

Edited by INVISSIS, 05 July 2018 - 22:05.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 LORELYAN, on 05 iulie 2018 - 21:28, said:

eu vreau sa aduc in discutie situatia in care unul cu muschi incalca o intelegere tacita a unor oameni normali ...
Intelegerea aia tacita este fix intre respectivii locatari, vizavi de locurile pe care parcheaza fiecare. Dar nu ma priveste si pe mine care nu sunt din tribul lor.
Dar poti combate legal chemand politia. Acum... ca amenda o vei primi tu (reclamagiul) pentru ca, de fapt, ai pus politistii in miscare geaba, sa nu te superi.
Sau ma poti da in judecata. (Cu cheltuielile la fel ca mai sus.)

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 LORELYAN, on 05 iulie 2018 - 21:54, said:

...suna cam salbatic... animalic...eu am presupus o civilizatie umana !

Exact asa este, cind crezi ca domeniul public este al tau :)
Am avut si eu dinaștia, calici sa plătească locul cu plata, atentie, deci cu plata, dar comentau ca este al lor.

A luat tetea, recte EU, locul, ca cîr, ca mîr, marsh mă calicule.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 LORELYAN, on 05 iulie 2018 - 21:28, said:

Intrebare : exista vreo prevedere legala prin care situatiile prezentate la aspecte negative pot fi combatute ?
Nu.

#14
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 INVISSIS, on 05 iulie 2018 - 22:01, said:

De ce nu va disputati si locurile de parcare de la mall?
...

Se poate observa extrapolarea ?

S-a pus in discutie o situatie, oricare, dintr-un oricare loc...in sensul de insignifiant, delimitat, strict intre locatari....si s-a ajuns la mall, exact contariul, spatiu pentru numar nelimitat de vizitatori !

#15
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Altu care nu plateste nimic dar crede ca i-a lasat Stefan cel Mare parcarea prin mostenire.
Eu special parchez pe locurile pe care alti le cred insusite de ei.

#16
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Trebuie sa inteleg, ca pentru unii dintre voi, scara blocului care este tot spatiu public, in dreptul usii apartamentului vostru oricine poate lasa orice !

Inclusiv o masina daca incape !

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 LORELYAN, on 05 iulie 2018 - 21:54, said:



Daca crezi ca au comiso vreo ilegalitate, de ce nu suni la politia locala?

Edited by MembruAnonim, 05 July 2018 - 22:17.


#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

 LORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:13, said:

Trebuie sa inteleg, ca pentru unii dintre voi, scara blocului care este tot spatiu public, in dreptul usii apartamentului vostru oricine poate lasa orice !

Inclusiv o masina daca incape !

Daca in fata usii mele ar fi un loc de parcare public, da!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate