Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

dilema loc de parcare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:10, said:

Se poate observa extrapolarea ?

S-a pus in discutie o situatie, oricare, dintr-un oricare loc...in sensul de insignifiant, delimitat, strict intre locatari....si s-a ajuns la mall, exact contariul, spatiu pentru numar nelimitat de vizitatori !
E o exagerare, evident
Nu e nicio lege care sa spuna: Locurile libere din jurul blocurilor sunt destinate exclusiv riveranilor, sau locatarilor imobilelor. Tu cand te duci la altcineva in vizita, in alt oras,sa stai vreo 3-4 zile acolo, si gasesti un loc de parcare liber prin jurul blocului, nerezervat, neplatit, ce faci? Dai turul cartierului numai sa nu ocupi locul ala? Din pacate sunt multi care isi insusesc moral ceea ce nu le apartine de fapt. Si sunt si mai multi care zgarie masini, ridica stergatoare, desumfla roti, convinsi ca locul gratuit si public de sub geam e numai al lor. Ce te faci daca un vecin isi mai cumpara o masina? Si parcheaza pe "locul tau"?

Edited by INVISSIS, 05 July 2018 - 22:29.


#20
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostMembruAnonim, on 05 iulie 2018 - 22:13, said:

Daca crezi ca au comiso vreo ilegalitate, de ce nu suni la politia locala?

Nu cred....vreau sa stiu daca exista vreo modalitate prin care oricare situatie in care te trezesti in fata blocului, in spatele blocului, in fata casei la tara pe teren public, cu o masina care
nu are ce cauta acolo in mod normal, poti apela la o masura legala de indreptare...inlaturare a situatiei !

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:13, said:

Trebuie sa inteleg, ca pentru unii dintre voi, scara blocului care este tot spatiu public, in dreptul usii apartamentului vostru oricine poate lasa orice !

Inclusiv o masina daca incape !
Daca nu stii ce e al tau (scara blocului e a voastra la comun, cu acte), normal ca nu stii nici ce nu e al tau (domeniul public).

#22
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postunderb, on 05 iulie 2018 - 22:22, said:

Daca nu stii ce e al tau (scara blocului e a voastra la comun, cu acte), normal ca nu stii nici ce nu e al tau (domeniul public).

Daca scara blocului este domeniu public iar vecinii arunca gunoiul in fata usii tale, probabil s-au batut/zbatut care sa arunce primul !
Si n-ar fi nimic anormal in asta !

Edited by LORELYAN, 05 July 2018 - 22:24.


#23
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:13, said:

Trebuie sa inteleg, ca pentru unii dintre voi, scara blocului care este tot spatiu public, in dreptul usii apartamentului vostru oricine poate lasa orice !

Inclusiv o masina daca incape !

Pe logica ta, daca scara blocului e tot spatiu public ca si strada voastra, de ce nu puneti un gard sau o poarta pe strada ca usa de la bloc?

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:22, said:



Nu cred....vreau sa stiu daca exista vreo modalitate prin care oricare situatie in care te trezesti in fata blocului, in spatele blocului, in fata casei la tara pe teren public, cu o masina care
nu are ce cauta acolo in mod normal, poti apela la o masura legala de indreptare...inlaturare a situatiei !
Poti inlatura situatia doar daca exista motive temeinice sa se creada ca acea masina e folosita intr-un atentat terorist de ex.

#25
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostINVISSIS, on 05 iulie 2018 - 22:22, said:

...Tu cand te duci la altcineva in vizita, si gasesti un loc de parcare liber prin jurul blocului, nerezervat, neplatit, ce faci? Dai turul cartierului numai sa nu ocupi locul ala? Din pacate sunt multi care isi insusesc moral ceea ce nu le apartine de fapt.

Problema se poate referi la cei ce-si insusesc imoral ceea ce nu le apartine de fapt !

#26
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:13, said:

Trebuie sa inteleg, ca pentru unii dintre voi, scara blocului care este tot spatiu public, in dreptul usii apartamentului vostru oricine poate lasa orice !

Inclusiv o masina daca incape !
Pui problema intentionat gresit. Scara blocului e spatiu comun al proprietarilor, apartine asociatiei de prorpietari, puteti face reguli de comun acord, pe cand strada apartine oricui are platit la zi impozitul pe masina si RCA... Posted Image

Edited by Wotan, 05 July 2018 - 22:29.


#27
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 05 iulie 2018 - 22:26, said:


Pe logica ta, daca scara blocului e tot spatiu public ca si strada voastra, de ce nu puneti un gard sau o poarta pe strada ca usa de la bloc?

Nu e logica mea, e logica celor care considera ca nu exista limite !
Nici morale, nici de convietuire sociala, de fapt e logica celor care considera ca nu exista niciun fel de limite....!

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 21:54, said:

Personal, daca voi merge intr-un alt loc din tara asta, si chiar oriunde in lumea asta, inainte sa parchez m-as intreba daca nu cumva deranjez !
Evident ca raspunsul e da, indiferent de situatie. Dar pune-ti alta intrebare: am voie sa deranjez ? Si surprinzator, raspunsul e tot da. Pe domeniul public.

#29
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:30, said:


Nu e logica mea, e logica celor care considera ca nu exista limite !
Nici morale, nici de convietuire sociala, de fapt e logica celor care considera ca nu exista niciun fel de limite....!

Si parcarea pe trotuar si blocarea unui sens de mers e in limita convieturii sociale, nu?
Din pura curiozitate unde este ulita asta pe care faceti voi legile?

#30
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostWotan, on 05 iulie 2018 - 22:28, said:

Pui problema intentionat gresit. Scara blocului e spatiu comun al proprietarilor, apartine asociatiei de prorpietari, puteti face reguli de comun acord, pe cand strada apartine oricui are platit la zi impozitul pe masina si RCA... Posted Image

A se citi primul post !
Scara blocului era doar un punct de orientare !

View PostIon_de_la_Raion, on 05 iulie 2018 - 22:33, said:

Evident ca raspunsul e da, indiferent de situatie. Dar pune-ti alta intrebare: am voie sa deranjez ? Si surprinzator, raspunsul e tot da. Pe domeniul public.

Surpinzator, se pare ca totsi nu prea este voie sa deranjezi pe domiul public !
Imi pare tare rau sa citesc o postare de acest gen !

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:22, said:

cu o masina care nu are ce cauta acolo in mod normal, poti apela la o masura legala de indreptare...inlaturare a situatiei !

Masura legala. Pai este politia locala. De ce nu ii apelezi?

#32
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 05 iulie 2018 - 22:34, said:


Si parcarea pe trotuar si blocarea unui sens de mers e in limita convieturii sociale, nu?
Din pura curiozitate unde este ulita asta pe care faceti voi legile?

Consider ca intrebarea corecta s-ar referi la societatea in care fara nicio lege, oricine, oricand parcheaza oriunde, oricum !

#33
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:27, said:

Problema se poate referi la cei ce-si insusesc imoral ceea ce nu le apartine de fapt !
Asta e fix ce faci tu, iti insusesti o palma de pamant care nu iti apartine si ai fix dreptul pe care il are orice cetatean din tara asta asupra sa

Edited by daybreak246, 05 July 2018 - 22:40.


#34
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostMembruAnonim, on 05 iulie 2018 - 22:38, said:

Masura legala. Pai este politia locala. De ce nu ii apelezi?

Ma tem ca cei de la politia locala vor gandi precum multi de pe-aici, si...evident, nu vor avea decat raspuns in batjocura !

Edited by LORELYAN, 05 July 2018 - 22:40.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLORELYAN, on 05 iulie 2018 - 22:40, said:

Ma tem ca cei de la politia locala vor gandi precum multi de pe-aici, si...evident, nu vor avea decat raspuns in batjocura !

Aici m-ai inchis. Deci nu vrei sa mergi pe calea legala?!

Edited by MembruAnonim, 05 July 2018 - 22:42.


#36
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postdaybreak246, on 05 iulie 2018 - 22:39, said:

Asta e fix ce faci tu, iti insusesti o palma de pamant care nu iti apartine si ai fix dreptul pe care il are orice cetatean din tara asta asupra sa

fix alte sute de cetateni fac acelasi lucru...lustruiesc o palma de pamant, alta de fiecare data, pare corecta observatia in care vine oricare si o murdareste !

View PostMembruAnonim, on 05 iulie 2018 - 22:41, said:

Aici m-ai inchis. Deci nu vrei sa mergi pe calea legala?!

ba da...d-aia am deschis topic, sa stiu la ce sa ma astept !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate