Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Cum omor toate mustele?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Lex404, on 01 iulie 2018 - 06:53, said:

Ba deci nu mai pot.
Am venit de nici o saptamana si atatea muste pe metru patrat n-am vazut niciodata. Nu stiu de unde dracu ies dar ma dispera. La modul ca nu pot dormi, nu pot face nimic ca ma bazaie cate-o tampita.
Si nu pricep de unde atat de multe, probabil primaria o facut deratizare 0 pe zona asta... mno, Romania.

Nu ai spus in ce zona locuiesti si daca se preteaza sa faci dezinsectie singur sau vin mustele de undeva de la vecini, caz in care nu prea are rost.
Pentru dezinsectie, in caz ca stai la curte si vrei sa stropesti (eventual daca ai o pompa, altfel nu stiu cu ce ai putea stropi) iti recomand produsul K-Othrine (se gaseste prin magazinele de specialitate si chiar prin hipermarketuri).... Benzile de muste nu sunt estetice dar sunt bune ca eficienta cu conditia sa gasesti o solutie sa le tii intinse si nu spirala cum se fac singure.  Apoi, exista niste capcane de muste, de exterior (tip punga) cu o substanta care atrage mustele in interior.  Ai putea incerca si cu asa ceva.  Pentru spatii interioare spray-uri de muste sau aparat de tzantari cu aletrina bagat in priza si aerisit ulterior, plus plase peste tot.

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
I-ati bre dispozitive pe baza de unde care le ameteste si le da afara. Sau pe sunete.
https://www.electros...nd-and-insects/
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

Cat despre omorat le vor omora dusmanii lor naturali...

Edited by karax, 01 July 2018 - 07:27.


#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Lex404, on 01 iulie 2018 - 06:53, said:

Ba deci nu mai pot.
Am venit de nici o saptamana [in Romania] si atatea muste pe metru patrat n-am vazut niciodata.
Scuze pt. off topic !

@Lex404, ai rezolvat problema cu factura de la RDS ?
Ca stiu ca inainte sa pleci aia de la RDS nu ti-au dat factura s-o platesti si cand nu mai erai in tara te-au facturat si penalizat mult.
Sunt curios ce-ai facut.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Apropo de asta uite si viitorul insecticidelor si fungicidelor
https://www.google.c...239.j5wLwrmcTC8

#23
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Inchizi toate geamurile in spatiile respective, iei 2-3 tuburi cu spray de tantari le golesti in camere alea si astepti vreo ora, apoi aerisesti si gata + plase de tantari la geamuri. A fost caldura aia, apoi au venit brusc ploile si temperaturile mai scazute si ... esta "raiu lor" acum

Edited by tico18, 01 July 2018 - 07:34.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Lex, cauta Raid night&day, aparat de pus in priza cu rezerva lichid, este si impotriva mustelor.


#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Lex404, on 01 iulie 2018 - 07:18, said:


Dar o solutie care sa nu miroasa a studio de videochat si/ sau sa risc sa dau foc


De ce ar mirosi un studio de videochat?

#26
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 corinadaniela, on 01 iulie 2018 - 07:40, said:

Lex, cauta Raid night&day, aparat de pus in priza cu rezerva lichid, este si impotriva mustelor.
La tine merge? la mine in afara sa-mi miroasa frumos camera, stau mustele si tantarii pe mine si nu patesc nimic. Spray-ul clasic de tantari si camera inchisa bine o ora macar este SOLUTIA FINALA pentru "inamici"Posted Image

Edited by tico18, 01 July 2018 - 07:57.


#27
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Te-ai gandit si la metoda asta?

https://www.emag.ro/...1/pd/D45SVMBBM/

#28
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Mergi la un magazin special de animale (d-ala de are mancare pisici/caini) si ceri acolo un praf muste (nu stiu cum ii zice) care se pune in 500ml apa calduta si il dai cu ajutorul unui recipint de stropire [ca ala din imagine] pe tocuri usi si ferestre. Mustele vor muri instant.
[ https://www.officedirect.ro/image/catalog/Solutie-geamuri-Clean-Blue-pulverizator.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
plasa de tantari la geamuri ?

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Farfurioara, putina apa+zahar+ceva otrava de muste,.......

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Lex404, on 01 iulie 2018 - 07:18, said:

Pai si trebuie sa facem si pe la vecini? C-au cam murit si aia...
N-ar fi rău deloc, dar numai pentru preț. Dacă sunteți mai mulți poate obțineți și reducere. Altfel nu cred că asta contează că pe-afară sunt muște mereu, numai că după dezinsecție nu mai intră în casă.

#32
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Althea, vad ca ai incredere oarba in produsele chimice.

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu m-au dezamăgit niciodată :D
Glumesc.

Am scris ce a avut efect observat de mine.

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Cand eram copil, parintii unor prieteni de joaca din blocul de alaturi, au dat cu "Verde de Paris" in casa. De atunci, ei nu au mai avut nici un fel de insecta in casa. Absolut nimic, tineau vara ferestrele deschise si nici muste nici tantari nu le intrau.
Eu nu m-as increde in asa ceva.

#35
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,573
  • Înscris: 16.03.2007
Stai la tara? Ai porci, vaci, gaini, chestii din astea?

#36
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Paz, on 01 iulie 2018 - 07:14, said:

Eu am plase la geamuri si la balcon, lampa electrica non stop noaptea, iar in casa am vreo 5 rachete electrice, tot timpul una la indemana. La mine muste nu prea sunt, eu ma lupt cu tantarii.
Nu cred ca exista o singura solutie, cu astea trebuie sa duci o lupta cu toate armele disponibile.


Inainte de culcare ... aprinzi lumina si te uiti dupa tantari. pe care ii "iei" cu aspiratorul !!!!!

Cat despremuste nu mai stiu..
Acum  40 de ani cadn inca se mai gasea "flit"  .... bagai in plin, ana cand se facea ceata in incapere... Insa trbeuia sa lasi nearerit catvreea pre .. mai bine 1 - 2 zile . Cu mult timp in urma ma "bagat" 3sticle intr-un apartament de 2 camere , am lasat inchis vreo 10 zile . Nici o gandanie pana la iarna!! (ma rpog satapnii apratmentului plecasera la cura balneara)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate