Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Cristale absorbante

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve
Am tot cautat pe net Cristale absorbante lichide umane(urina ,singe...etc.) dar toate cautarile m-au dus doar spre o singura firma din Oradea care din pacate nu mai au pe stoc in acest moment,deabia peste vreo doua luni.
Poate sa ma indrume careva spre un alt furnizor de unde le-as putea procura?
Mentionez ca in farmacii am cautat dar nu se gasesc.
Va multumesc anticipat.

Edited by magaenea, 23 June 2018 - 21:15.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Scopul ?

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 12.01.2018
https://www.lombosta...umane-urina.htm

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cat litter

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca ar fi avut nevoie in scop veterinar nu ar fi cautat in farmacie umana...

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,187
  • Înscris: 22.05.2003
Cristale absorbante = silica gel = gasesti la raionul de animale.
Cele inodore sunt cele mai bune si ieftine (marca Carrefour).

#7
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Socrii sunt bătrâni, se deplasează greu pana la baie, le-am cumpărat un scaun wc de camera de la firma mai sus menționată, lambosta din Oradea, la aceasta firma mă refeream și eu când am deschis topicul însă nu mai au, peste vreo doua luni...
Aceste cristale transforma lichidele în gel și nu mai permite ca mirosul de urina să se emane în încăpere.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 12.01.2018
nu cred ca 2 grame de silica gel să absoarbă 0,5 litri de lichide

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Silicat pentru litiera pisicii. Urina de pisica miroase mult mai tare decat cea umana, daca ptr pisici functioneaza aceste cristale, nu vad de de nu ar functiona si pentru toaleta portabila. Unele sortimente de silicat sunt si parfumate.
Merita sa faci o incercare, nu ai ce pierde.

#10
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Nu este vorba doar de acoperire a mirosului ci transforma lichidele în gel, fiecare pliculeț are doua grame și este eficient pentru un litru de lichid..

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Acelasi produs exista in interiorul scutecelor Pampers pentru bebelusi.
Cu ce deranjeaza pana la urma daca in loc de gel lichidele se transforma in bulgarasi in contact cu silicat ptr litiera, fiind absorbit si mirosul neplacut ? Acel gel unde/cum il arunci ? Nu e cam aiurea dpdv al igienei, sa stea cu toaleta in camera, sa nu se spele pe maini dupa ce o folosesc ? Ii ajuta cineva in permanenta ? Cu scutece pentru adulti cu incontinenta urinara ati incercat ?

Edited by corinadaniela, 24 June 2018 - 14:02.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,995
  • Înscris: 03.12.2005
Daca reusesc sa mai invete modul de folosire, o toaleta portabila ca de rulota are compartimentul de depozitare inchis permanent, mai putin in secunda cand se goleste vasul. Pana la urma, sunt proiectate sa fie folosite in spatii foarte restranse.
Toaleta si substantele aferente de tratare a rezervoarelor asigura ca nu vei avea miros cateva zile, si poate fi deversata in toaleta.

https://www.toaletep...potti-qube-165/ asta e un exemplu de firma consacrata. Exista si mai scumpe, cu pompa electrica la tras apa, daca nu ai probleme de buget.

#13
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

 corinadaniela, on 24 iunie 2018 - 14:01, said:

Acelasi produs exista in interiorul scutecelor Pampers pentru bebelusi.
Cu ce deranjeaza pana la urma daca in loc de gel lichidele se transforma in bulgarasi in contact cu silicat ptr litiera, fiind absorbit si mirosul neplacut ? Acel gel unde/cum il arunci ? Nu e cam aiurea dpdv al igienei, sa stea cu toaleta in camera, sa nu se spele pe maini dupa ce o folosesc ? Ii ajuta cineva in permanenta ? Cu scutece pentru adulti cu incontinenta urinara ati incercat ?


Ar fi o varianta buna si ceea ce mi-ai recomandat ,trebuie sa recunosc ca nu am incercat pana acum acest silicat pentru litiera.
Cat despre pempersi pentru adulti  a incercat dar provoaca iritatii in zona inghinala.
La baie se pot deplasa dupa pentru spalat pe maini ,nu este asta problema,problema este ca la cistita cronica nu mai are timp sa ajunga in timp util la baie...dupa ce isi satisface nevoia are timp destul...
Multumesc pentru ideea cu silicatul.

 sebulbus, on 24 iunie 2018 - 14:09, said:

Daca reusesc sa mai invete modul de folosire, o toaleta portabila ca de rulota are compartimentul de depozitare inchis permanent, mai putin in secunda cand se goleste vasul. Pana la urma, sunt proiectate sa fie folosite in spatii foarte restranse.
Toaleta si substantele aferente de tratare a rezervoarelor asigura ca nu vei avea miros cateva zile, si poate fi deversata in toaleta.

https://www.toaletep...potti-qube-165/ asta e un exemplu de firma consacrata. Exista si mai scumpe, cu pompa electrica la tras apa, daca nu ai probleme de buget.


Am achizitionat deja recent acest model https://www.lombosta...demontabil.html
doar pentru ca se poate regla inaltimea scaunului(este o problema de echilibru a unei persoane care nu poate folosi un wc obisnuit trebuie cu o inaltime mai mare decat obisnuita...E super ok modelul...Acum ca sa investesc iarasi ...

Edited by magaenea, 24 June 2018 - 14:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate