Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Card pentru cumparaturi in rate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
65 răspunsuri în acest subiect

#55
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.110
  • Înscris: 28.02.2018

 rosix, on 23 iunie 2018 - 21:01, said:

Si o recupereaza din preturile mai mari decat face la care vinde produsele (vezi Emag).
Nu chiar, daca urmaresti ofertele si nu cumperi la misto.

 MD, on 23 iunie 2018 - 21:57, said:

Cele mai bune carduri de credit sunt cele care iti ofera rate fara dobanda la orice comerciant si din pacate BT nu se incadreaza aici!
BT are parteneriat cu cei mai mari retaileri. Ar trebui sa fie suficient pentru majoritatea oamenilor.
Care  sunt cei care au la orice comerciant si in ce conditii fac asta?

 radurus, on 24 iunie 2018 - 08:11, said:

Nu vreau sa par partizan, dar la vremea lui 2015, varianta StarBT mi se parea cea mai buna deoarece aveau f.multi parteneri (in special cei de la care eram eu interesat sa cumpar ceva)
In prezent, alte banci ar putea sa isi fi dezvoltat reteaua de parteneri suficient de mult insa, din ce stiu eu, BT au fost printre primii si avantajul asta se cunoaste.
Intradevar BT are cardul ala destul de avantajos, la 25 de lei pe an e bestbuy.

 radurus, on 24 iunie 2018 - 08:11, said:

Nu mi-a trebuit adeverinta de venit de la job. Le-am dat un fluturas de salariu si acordul ca sa se uite la ANAF sa vada cat castig.
Acum la toti e asa, de cand s-a facut aia cu accesul direct la fisele fiscale.

 radurus, on 24 iunie 2018 - 11:12, said:

- am vrut sa fac un depozit la ei de 10000lei si  tot incercau sa ma pacaleasca sa fac un depozit pentru prima casa cu 2-3% + alte comisioane pe cand celelalte banci ofereau 10% dobanda. Ei motivau ca balanta finala este 25% dobanda adica subventia de la stat (atentie ca la prima casa, daca mai e valabil, subventiile de la stat vin cu luni intarziere ... daca vin)
Nu e depozit prima casa, era depozit prin banca pentru locuinte pentru economisire-creditare. In teorie statul dadea prima la acele depozite pentru ca banii la finalul perioadei de economisire-creditare sa fie folositi pentru a renova locuintele cu dovezi. Iar dupa ce s-au facut fraude pentru a fura primele de la stat s-a desteptat statul si le-a taiat jucaria.

Editat de lexis1, 24 iunie 2018 - 12:54.


#56
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.435
  • Înscris: 19.09.2007

 tinel231, on 23 iunie 2018 - 18:35, said:

Acum folosesc Avantaj ; la asta comisionul se incaseaza anual (40 lei) dar la  rata lunara se adauga asigurarea obligatorie ( 7-14 lei lunar, functie de suma datorata).
De ce vorbesti prostii? auzi obligatoriu....
Asigurarea este optionala si "maine" o poti scoate la cerere. Te-ai tepuit rau de tot cu acea asigurare daca ai avantajul de mult timp. By the way din cate stiu, asigurarea aia este valabila doar daca intrii in somaj si nu in orice conditii.
Aaa ca te-au prostit aia din agentie si nu te-ai interesat este alta poveste.
Am de 5 ani Avantaj (strict pt rulaj) si n-am platit un leu pe asigurare sau dobanda; ba chiar mi-am recuperat si costul anual al cardului prin bonusurile acordate la rulajul realizat.

Editat de costinuti, 24 iunie 2018 - 16:04.


#57
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 476
  • Înscris: 01.04.2018
Ce bonusuri? Un link ceva?

#58
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 15.03.2009

 costinuti, on 24 iunie 2018 - 16:02, said:

De ce vorbesti prostii? auzi obligatoriu....
Asigurarea este optionala si "maine" o poti scoate la cerere. Te-ai tepuit rau de tot cu acea asigurare daca ai avantajul de mult timp. By the way din cate stiu, asigurarea aia este valabila doar daca intrii in somaj si nu in orice conditii.
Aaa ca te-au prostit aia din agentie si nu te-ai interesat este alta poveste.
Am de 5 ani Avantaj (strict pt rulaj) si n-am platit un leu pe asigurare sau dobanda; ba chiar mi-am recuperat si costul anual al cardului prin bonusurile acordate la rulajul realizat.
N-am obiceiul sa vorbesc prostii
Cardul Avantaj e a lui fii-miu; cand si l-a facut eram impreuna si tipa de la ghiseu n-a vrut sa-i faca card fara asigurare ,pe motiv ca avea doar 1,5 ani vechime in munca...Acum lucreaza afara , pe alti bani asa ca cardul mi-a ramas mie pana expira...

Editat de TheGrudge, 29 iunie 2018 - 14:16.
LIMBAJ !!


#59
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.435
  • Înscris: 19.09.2007

 tinel231, on 24 iunie 2018 - 20:39, said:


N-am obiceiul sa vorbesc prostii, cred ca ma confunzi cu tac-tu ....
Cardul Avantaj e a lui fii-miu; cand si l-a facut eram impreuna si tipa de la ghiseu n-a vrut sa-i faca card fara asigurare ,pe motiv ca avea doar 1,5 ani vechime in munca...Acum lucreaza afara , pe alti bani asa ca cardul mi-a ramas mie pana expira...
A fost un abuz si trebuia mers in alta agentie, acum insa nu mai poti face nimic nefiind titularul.
Apropo mai usor cu apelative gen "vorbesti cu tac-tu..." ca nu ne tragem de sireturi.
Iar pe viitor nu mai dezinforma.....

Editat de costinuti, 24 iunie 2018 - 20:54.


#60
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.226
  • Înscris: 08.12.2006

 rosix, on 23 iunie 2018 - 21:04, said:

Un comerciant online chiar mi-a spus odata: "Preturile sunt un pic mai mari decat in alte parti, pentru ca puteti plati cu cardul in rate"
Da-ne si un nume.

Stii tu vorba aia, fraier nu e ala care cere, ci ala care da. Inchideam fereastra cu sit-ul in milisecunda nr 2 dupa ce citeam textul ala, daca asta chiar e adevarat.

#61
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 15.03.2009

 costinuti, on 24 iunie 2018 - 20:51, said:

A fost un abuz si trebuia mers in alta agentie, acum insa nu mai poti face nimic nefiind titularul.
Apropo mai usor cu apelative gen "vorbesti cu tac-tu..." ca nu ne tragem de sireturi.
Iar pe viitor nu mai dezinforma.....
Daca te uitai in DEX vedeai ca dezinformarea e o actiune intentionata , spre deosebire de o informatie gresita.
In Ploiesti exista doar o singura agentie CEB , daca nu faci la ei n-ai unde in alta parte ...
Iar de tras de sireturi ,in nici un caz nu vreau sa ma trag cu unul ca tine , care nu stii sa vorbesti politicos si faci prost pe cineva pe care nu-l cunosti...

#62
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 727
  • Înscris: 31.07.2012
O curiozitate :
La nevoie se poate folosi acest card de cumparaturi si in strainatate, doar pentru plati?

#63
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.945
  • Înscris: 21.04.2009

 DGecko, on 27 iunie 2019 - 17:22, said:

O curiozitate :
La nevoie se poate folosi acest card de cumparaturi si in strainatate, doar pentru plati?

Eu din cate stiu nu, am si eu un card de cumparaturi si mi s-a spus clar, banca respectiva unde nu are parteneriat cu respectiva firma, ai comision de 25% sau daca scoti banii de pe card la fel, deci esti limitat unde si cum poti sa cumperi :)

#64
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.952
  • Înscris: 24.04.2007

 DGecko, on 27 iunie 2019 - 17:22, said:

O curiozitate :
La nevoie se poate folosi acest card de cumparaturi si in strainatate, doar pentru plati?
Normal ca il poti folosi pentru orice plata, e un card ca oricare altul.
Nu poti imparti suma platita in rate daca banca nu are contract cu comerciantul respectiv, dar nuu platesti dobinda daca pui banii inapoi pe card in perioada de gratie.
Doar daca scoti banii de la bancomat platesti dobinda din prima clipa, indiferent ca-i scoti din tara sau strainatate.

Editat de blue74lion, 28 iunie 2019 - 09:20.


#65
emmakris

emmakris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.06.2014
Buna, in legatura cu cardurile de cumparaturi, ar putea cineva sa-mi explice cat la suta din suma cheltuita trebuie sa returnez in perioada de gratie (aprox 50 de zile sa zicem) pentru o achitie facuta integral(fara sa fie specificat la magazin ca voi in plati in rate de 3/6 luni etc.) Adica daca eu imi iau un card (cu limita de 3000 sau maxim 4000 lei), imi cumpar ceva in valoare de 3000 de lei  , cat dau inapoi in alea 50 de zile?

#66
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.305
  • Înscris: 13.03.2005
3000 lei daca nu vrei sa plătești dobânda pe banii nereturnati după cele 50 zile.


Cardul e.gandit sa eșalonezi o cumpărătură in rate de 3,6 luni..., astfel sa nu plătești după 50 zile nici o dobânda pentru tranșele de rate. De exemplu daca eșalonai in 3 rate acea cumpărătură in prima luna de zile trebuia să returnezi doar 1000 de lei sa nu plătești dobânzi.

De obicei ai o suma minima de returnat obligatoriu, de 5 la suta plus dobânzile din lunile trecute.

Editat de wertyck, 19 august 2019 - 22:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate