Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Seria 2000 de la Nvidia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
694 replies to this topic

#667
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostArthos, on 22 martie 2019 - 15:42, said:

pentru primul loc...
Scorurile alea nu au legatura cu procesorul (incarcarea pe procesor e minima, ca si cum ai browsa pe net) ... benchmarkul asta este pur incarcare GPU. Si primul loc are un overclock masiv la placa video (si la CPU, dar asta nu conteaza in cazul de fata), probabil azot lichid si bios/shunt mode activat pe GPU (altfel nu ai cum obtine 2700MHz pe core).

#668
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Evidentiam doar ca nu castigi cine stie ce performanta in plus cumparand alt procesor cel putin in testul 3DMark, pentru jocuri situatia poate fi deferita prin prisma testului pe Shadow of Tomb Raider

Din ce am vazut gamegpu.com include si performantele procesoarelor in teste cu grafice customizabile per cpu/gpu etc, dar nu au un fallow up la testul Tomb Raider ex : https://gamegpu.com/...ro-test-gpu-cpu

Edited by Arthos, 22 March 2019 - 18:25.


#669
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 27.03.2010

View Postxvmhunt, on 22 martie 2019 - 16:14, said:

Devine din ce in ce mai interesant. Din pacate, competitia in domeniul asta este zero pentru ca asa cum ne-a obisnuit, AMD sta pe vine si sparge seminte.

#670
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
AMD poate decide oricand sa abandoneze piata Desktop PC si sa se concentreze doar pe servere, console si procesoare cu grafica integrata, Nvidia fiind libera sa vanda RTX 3060 cu 1400euro :>

Inca nu avem o cifra a contractului cu Google, dar dupa slide-urile din prezentarea serviciului Stadia eu zic ca e chiar fara numar:
Attached File  Snipaste_2019-03-23_18-42-22.png   2.01MB   9 downloads

Daca Stadia ia avant chiar ca se duce dracului tot ecosistemul Nvidia Crapworks , nu sta nici un dezvoltator sa intretina 3 variante pentru acelasi joc : Vulkan , DirectX , Nvidia RTX etc.

#671
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
In afara de hatereala de doi lei, specifica fanilor frustrati, ce legatura are postarea ta cu topicul?

#672
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostArthos, on 23 martie 2019 - 18:57, said:

Daca Stadia ia avant chiar ca se duce dracului tot ecosistemul Nvidia Crapworks , nu sta nici un dezvoltator sa intretina 3 variante pentru acelasi joc : Vulkan , DirectX , Nvidia RTX etc.
stadia mi se pare o alternativa la console, nu la sistem de gaming.
este pentru oameni prea comozi pentru a avea un sistem dedicat. oameni care pana acum au cumparat console pentru ca nu aveau alternativa.

Edited by shmu, 25 March 2019 - 11:53.


#673
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Am scris parerea mea despre Stadia in topicul de Stiri, dar reiau : e alternativa la tot doar prin prisma faptului ca poti juca oriunde oricand de pe orice cu acces la net si browser : tren/metrou facand naveta, pauza de masa etc etc.

Un exemplu incropit pe loc target puberi: te lauzi la scoala in pauza cu progresul intr-un joc de exemplu Shadow of Tomb Raider si alte enspee mii de scenarii.

Da na putem sa ne mutam pe topicul ala sa continuam discutia.



#674
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Shadow of the Tomb Raider DXR Ray Tracing: Developer Interview + Performance Analysis
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0tzAWB0v56s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#675
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 27.03.2010
Raytracing pentru GTX-uri: https://www.geforce..../results/145872
Niste teste aici: https://wccftech.com...atures-enabled/
Parca se vede mai frumos pe GTX [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XHWlrVj9CYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :D

Edited by sys, 12 April 2019 - 09:50.


#676
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
https://www.guru3d.c...new-driver.html

Cum era de asteptat, pretul platit este urias!

Edited by xvmhunt, 12 April 2019 - 10:43.


#677
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,345
  • Înscris: 11.08.2016
Nvidia si-a luat un ditamai elanul cu tesla. :lol:

#678
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsys, on 12 aprilie 2019 - 09:41, said:

Parca se vede mai frumos pe GTX
mi se pare ca pe RTX portiunile unde textura trebuia "iluminata" este mai putin sharp. parca se vede mai bine pe RTX.

dar asta e subiectiv

PS: vezi sa nu fie efectul de nostalgie... sunt multi care considera ca un joc mai vechi e mai bun ca unul mai nou, si in special motivul real este ca au fost mult mai impresionati cand erau mai "tineri" si jocurile misto erau mult mai rare. exeple: diablo 2 si diablo 3, seria far cry... etc. daca te-ai obisnuit cu alea vechi.

Edited by shmu, 12 April 2019 - 10:52.


#679
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,345
  • Înscris: 11.08.2016
De ce tineri in ghilimele? Ai intalnit vreun Benjamin Button recent? :)

#680
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai inca te simti tanar si la 60 de ani nu? Posted Image

#681
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Pascal Ray Tracing Tested! GTX 1080 Ti vs RTX 2080/ RTX 2060 + More

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TkY-20kdXl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#682
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019
...

Edited by xvmhunt, 14 April 2019 - 16:07.


#683
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 27.03.2010

View Postxvmhunt, on 12 aprilie 2019 - 10:42, said:

...
Cum era de asteptat, pretul platit este urias!
Da, dar trebuie tinut cont ca este primul driver cu suport DXR pentru GTX-uri iar jocurile nu sunt optimizate si pentru ele.

View Postshmu, on 12 aprilie 2019 - 10:52, said:

mi se pare ca pe RTX portiunile unde textura trebuia "iluminata" este mai putin sharp. parca se vede mai bine pe RTX.
...
PS: vezi sa nu fie efectul de nostalgie…
Da, si mie mi se par mai blurate texturile pe RTX, dar e posibil sa fie dela DLSS.
Nostalgie? De ce nu? Posted Image

M-am jucat si eu putin Metro Exodus cu raytracing pe calculatorul fetitei. Avea win 10 versiunea 1803 care nu suporta DXR si a trebuit sa fac upgrade la 1809.
Pe configuratia ei, GTX 1060 6Gb, i7 4790 si 16GB DDR3 2133MHz e jale. Mai mult de 15-20 fps nu am vazut, iar calitatea imaginii cam tot aia este. Probabil ca de la GTX 1080 in sus devine cat de cat jucabil.

PS Pentru cine vrea sa stie ce versiune de windows 10 are,  sa tasteze la search winver si apoi enter. O sa apara o fereastra cu informatii despe windows iar cei care au nevoie de upgrade sa se duca aici si sa apese butonul Update now. https://www.microsof...load/windows10.

Attached Files


Edited by sys, 16 April 2019 - 15:01.


#684
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 27.03.2010
Nu mai pot edita. Link-ul corect pentru windows10 upgrade: https://www.microsof...nload/windows10

Edited by sys, 16 April 2019 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate