Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

BCR Romania - topic dedicat

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3750 replies to this topic

#3601
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,764
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajav_myjob, pe 01 aprilie 2024 - 11:36, a scris:

Card BCR George, comision 0 lei in ultimii 3 ani la conversia in lei din dolari americani la incasari in valuta (incasare de la o societate comerciala din UE) folosind cardul BCR George, pana azi 1.04.2024 cand mi s-a aplicat un comision de 2% din suma incasata...

Stie cineva de vre-o schimbare recenta sau cu data de 1.04.2024 referitoare la comisioane de conversie valutara la incasari pe cardul BCR George, incasari in valuta convertite in lei ?...

Ai Zero comision de conversie valutară pentru plățile efectuate în altă monedă decât Ron...
https://www.bcr.ro/r...ts-suspects!v11

"Comision zero" nu te scuteste de un curs de schimb valutar dezavantajos pentru tine. Adica nu e specificat ca vei avea curs BNR...

#3602
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.03.2005

 av_myjob, on 01 aprilie 2024 - 11:36, said:

Card BCR George, comision 0 lei in ultimii 3 ani la conversia in lei din dolari americani la incasari in valuta (incasare de la o societate comerciala din UE) folosind cardul BCR George, pana azi 1.04.2024 cand mi s-a aplicat un comision de 2% din suma incasata...

Stie cineva de vre-o schimbare recenta sau cu data de 1.04.2024 referitoare la comisioane de conversie valutara la incasari pe cardul BCR George, incasari in valuta convertite in lei ?...

Ai Zero comision de conversie valutară pentru plățile efectuate în altă monedă decât Ron...
https://www.bcr.ro/r...ts-suspects!v11

Confunzi puțin lucrurile. Comisionul de 2% pentru conversia valutară folosind cardul a fost dintotdeauna. Ai detaliile astea in documentele bancare primite cât și pe pagina băncii: https://www.bcr.ro/ro/curs-valutar

Daca primeai banii in cont și nu pe canalul de card, atunci nu aveai acest comision.

#3603
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009

View Postthekat, on 01 aprilie 2024 - 12:26, said:

Confunzi puțin lucrurile. Comisionul de 2% pentru conversia valutară folosind cardul a fost dintotdeauna. Ai detaliile astea in documentele bancare primite cât și pe pagina băncii: https://www.bcr.ro/ro/curs-valutar

Daca primeai banii in cont și nu pe canalul de card, atunci nu aveai acest comision.
Comisionul de 2% pentru conversia valutară folosind cardul a fost dintotdeauna pentru alte carduri BCR, nu pentru BCR George.

Am precizat ca e vorba de un card BCR George care a beneficiat incontinuu timp de 3 ani (de la crearea contului) de comision zero de conversie valutara si din 1.04.2024 s-a aplicat pentru prima data un comision de 2% pentru conversia valutară...ceva s-a schimbat, dar nu am fost anuntat, iar link-ul pe care l-am pus este o noua campanie pentru carduri BCR George cu comision zero de conversie valutara...

Cardul BCR George e valabil 5 ani, dar daca percep comision 2% de conversie valutara dupa 3 ani de comision zero de conversie valutara, il inchid si deschid altul cu comision zero de conversie valutara ca in campania din link-ul postat...problema rezolvata...

#3604
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021
Eu din ce stiu acel comision e la toate cardurile bcr

#3605
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,764
  • Înscris: 13.03.2005
Dar conversia valutara ti-o face la curs VISA sau Mastercard?
Adica platesti cel putin 0,7% peste curs BNR...

#3606
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009

View Postwertyck, on 01 aprilie 2024 - 13:08, said:

Dar conversia valutara ti-o face la curs VISA sau Mastercard?
Adica platesti cel putin 0,7% peste curs BNR...
E card Mastercard...1.04.2024 curs BNR 1 USD = 4.6078 Lei...curs BCR George 1 USD = 4.5953 Lei...0.0027% sub curs BNR la cumparare...

View Postprincematei, on 01 aprilie 2024 - 13:08, said:

Eu din ce stiu acel comision e la toate cardurile bcr
Vezi campania din link-ul postat...am beneficiat cu o astfel de campanie timp de 3 ani de comision zero de conversie valutara cu un card Mastercard BCR George...

Edited by av_myjob, 01 April 2024 - 13:25.


#3607
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021
Atunci posibil ca s a terminat, acum e o alta dar tine doar pana in iunie

#3608
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009

View Postprincematei, on 01 aprilie 2024 - 13:22, said:

Atunci posibil ca s a terminat, acum e o alta dar tine doar pana in iunie
Probabil e o problema de soft...inainte cardurile erau valabile 3 ani, acum sunt valabile 5 ani...dar il inchid si deschid altul acum ca e o noua campanie...

#3609
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,764
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajav_myjob, pe 01 aprilie 2024 - 13:21, a scris:

E card Mastercard...1.04.2024 curs BNR 1 USD = 4.6078 Lei...curs BCR George 1 USD = 4.5953 Lei...0.0027% sub curs BNR la cumparare...


Vezi campania din link-ul postat...am beneficiat cu o astfel de campanie timp de 3 ani de comision zero de conversie valutara cu un card Mastercard BCR George...

OK

Edited by wertyck, 01 April 2024 - 15:11.


#3610
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.03.2005

View Postav_myjob, on 01 aprilie 2024 - 13:06, said:

Comisionul de 2% pentru conversia valutară folosind cardul a fost dintotdeauna pentru alte carduri BCR, nu pentru BCR George.

Am precizat ca e vorba de un card BCR George care a beneficiat incontinuu timp de 3 ani (de la crearea contului) de comision zero de conversie valutara si din 1.04.2024 s-a aplicat pentru prima data un comision de 2% pentru conversia valutară...ceva s-a schimbat, dar nu am fost anuntat, iar link-ul pe care l-am pus este o noua campanie pentru carduri BCR George cu comision zero de conversie valutara...

Cardul BCR George e valabil 5 ani, dar daca percep comision 2% de conversie valutara dupa 3 ani de comision zero de conversie valutara, il inchid si deschid altul cu comision zero de conversie valutara ca in campania din link-ul postat...problema rezolvata...

Nu e asa, comisionul de conversie valutara e pentru orice tip de card. Uita-te din nou pe documentele bancii sau aici (https://cdn0.erstegr...misioane-PF.pdf ) la pagina 7 si vezi ca se aplica inclusiv pentru George:
Conversie valutară 2% din valoarea tranzacţiei efectuată în altă monedă decât moneda cardului

View Postwertyck, on 01 aprilie 2024 - 13:08, said:

Dar conversia valutara ti-o face la curs VISA sau Mastercard?
Adica platesti cel putin 0,7% peste curs BNR...

Conversia e facuta la cursul BNR din data decontarii plus comision de 2% ce iti apare separat

#3611
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Eu stiu ca la inceputul pandemiei, BCR a eliminat pentru o perioada comisionul de conversie valutara.
Poate au fost si oferte pentru anumiti clienti cu scutirea acestui comision pe o perioada mai mare.

#3612
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009

View Postthekat, on 01 aprilie 2024 - 16:14, said:

Nu e asa, comisionul de conversie valutara e pentru orice tip de card. Uita-te din nou pe documentele bancii sau aici (https://cdn0.erstegr...misioane-PF.pdf ) la pagina 7 si vezi ca se aplica inclusiv pentru George:
Conversie valutară 2% din valoarea tranzacţiei efectuată în altă monedă decât moneda cardului

Conversia e facuta la cursul BNR din data decontarii plus comision de 2% ce iti apare separat
Ce e asa de greu de inteles ca in urma cu 3 ani mi-am deschis cont si card Mastercard BCR George cu oferta asta de comision zero de conversie valutara...nu am fost notificat ca de la 1.04.2024 mi se va percepe si mie 2% comision de conversie valutara...

Si uite ca am gasit si motivul in noua oferta la deschidere cont si card BCR George la comision zero de conversie valutara : "...comisioanele de conversie valutară sunt reținute în mod automat si returnate" (evidentiate ca operatii separate)...

Trebuie sa "achiziționez minimum două produse adiționale în perioada campaniei si sa mentin venitul la BCR" pentru a beneficia in continuare de comision zero de conversie valutara...sau sa-mi inchid contul si sa-mi deschid unul nou, achizitionand doar un singur produs aditional...

Beneficiezi de ZERO comision de conversie valutară pentru plățile efectuate cu cardul George în altă valută decât RON, prin returnarea în Contul tău Curent a comisioanelor de conversie valutară reținute în mod automat, dacă îndeplinești cumulativ condițiile de eligibilitate: (1) Ești client nou / ești clientul nostru dar încă nu îți primești venitul în cont la BCR: vii cu salariul / venitul în cont la BCR și achiziționezi minimum un produs adițional în perioada campaniei; (2) Ești clientul nostru și îți primești deja venitul în cont la BCR: achiziționezi minimum două produse adiționale în perioada campaniei si mentii venitul la BCR. Detalii in regulamentul campaniei “Alege bine pentru tine”, pe bcr.ro. Oferta poate fi accesată până la data de 08.06.2024, cu posibilitate de prelungire.
https://www.bcr.ro/ro/persoane-fizice

View Postx_veb, on 01 aprilie 2024 - 16:24, said:

Eu stiu ca la inceputul pandemiei, BCR a eliminat pentru o perioada comisionul de conversie valutara.
Poate au fost si oferte pentru anumiti clienti cu scutirea acestui comision pe o perioada mai mare.
Asa este, am deschis cont si card Mastercard BCR George in urma cu 3 ani cu oferta asta de comision zero de conversie valutara...

Edited by av_myjob, 01 April 2024 - 22:28.


#3613
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009
Logica marca BCR "...dacă îndeplinești cumulativ condițiile de eligibilitate..."...cele 2 conditii se exclud reciproc, deci nu pot fi indeplinite "cumulativ"...trebuia sa fi scris "...dacă îndeplinești cumulativ condițiile de eligibilitate din oricare din urmatoarele cazuri..."

Edited by av_myjob, 01 April 2024 - 22:44.


#3614
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.03.2005

 av_myjob, on 01 aprilie 2024 - 22:17, said:


Ce e asa de greu de inteles ca in urma cu 3 ani mi-am deschis cont si card Mastercard BCR George cu oferta asta de comision zero de conversie valutara...nu am fost notificat ca de la 1.04.2024 mi se va percepe si mie 2% comision de conversie valutara...


Ok, dar și atunci când ai deschis ai avut câteva condiții. Pe oferta de acum pentru a nu îți percepe comision plățile trebuie făcute la comercianți, deci nu merge cu transfer bani folosind cardul și totodată e pe o perioadă limitată de timp

Perioada de tranzactionare pentru Carduri de debit George eligibile este 08.03.2024 - 31.07.2024. Perioada
de decontare a tranzactii eligibile este 08.03.2024 - 07.08.2024. Premiile cashback vor fi virate în conturile
participantilor pana cel tarziu la data de 30.09.2024.

Poate și tu ai avut atunci limitat la 3 ani și atunci nu aveai de ce sa fii notificat.

#3615
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009

View Postthekat, on 02 aprilie 2024 - 07:04, said:

Perioada de tranzactionare pentru Carduri de debit George eligibile este 08.03.2024 - 31.07.2024. Perioada
de decontare a tranzactii eligibile este 08.03.2024 - 07.08.2024. Premiile cashback vor fi virate în conturile
participantilor pana cel tarziu la data de 30.09.2024.

Poate și tu ai avut atunci limitat la 3 ani și atunci nu aveai de ce sa fii notificat.
Ai dreptate, s-a vorbit atunci intens de termenul asta de 3 ani...am adaugat 2 produse aditionale asa cum specificau in noua oferta, o sa vad daca voi mai avea sau nu comision zero de conversie valutara in perioada specificata...

#3616
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.03.2005
Vezi că această scutire de comision se aplică doar la plățile la comercianți, nu pentru încasarea banilor prin card

#3617
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 14.04.2009

View Postthekat, on 02 aprilie 2024 - 09:35, said:

Vezi că această scutire de comision se aplică doar la plățile la comercianți, nu pentru încasarea banilor prin card
Sunt obisnuit cu limbajul lor neadecvat, tot termenul de "plati" era folosit si in urma cu 3 ani si a mers comisionul zero la conversie valutara si la incasari...interesul lor este sa imi intre bani in cont si daca ma invita sa gasesc o alternativa mai buna, atunci pot si sa renunt la contul lor sau sa reduc rulajul cand nu mai e in avantajul meu...

#3618
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Am primit un mail de la adresa [email protected] in care scrie doar "body RO". A mai primit cineva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate