Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum sa te hidratezi corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 eiffel, on 13 iunie 2018 - 08:34, said:


Asta nu o mai stiam.
Si mie mi-e greu sa beau 2 litri de apa pe zi. Dar cu un ceai, mai o pastila din aia efervescenta se aduna mai mult de 2 litri.

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Apa este un lichid
Insipid
Inodor si incolor
Ce devine chiar gustoasa,
Daca pui o picatura
Intr-un kil de vinisor.

#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 alex14dlk, on 13 iunie 2018 - 07:07, said:

Mi-am gasit blendul perfect, castravete, zahar si lamaie. Asa sa tot beau apa.

Aia nu e "apa", chiar daca in majoritate a apa. Tu ai o adictie, probabil provocata de bauturile normale racoritoare care sint foarte dulci. Mai poti minca cu placere mere de exemplu? Un om cu o dieta normala (ma rog, sanatoasa, ca in ziua de azi norma e probabil sa maninci zahar in apa, chifle, ketchup, supa - lasa dulciuri, prajituri, ciocolata, etc) simte si ca ardeii sint dulci. Daca ce maninci/bei te baga intr-o spirala de trebuie sa adaugi zahar in apa ca altfel nu-ti place (si in mod sigur la mincaruri e si mai rau) trebuie sa te gindesti bine ce faci pina nu te omoara vreun diabet sau boala cardiovasculara cu 20-30 de ani mai devreme decit ti-e vremea.

#40
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 paco rabanne, on 13 iunie 2018 - 07:45, said:

Asemenea aberatii n-am mai citit de mult.

 EMPP, on 13 iunie 2018 - 08:06, said:

ține-l 7 zile așa uscat dacă tot te simți bine
Spuneti-le asta la musulmani care de Ramadan tin post uscat de dimineata pana seara si n-au nici pe dracu', in timp ce crestinii beau si mananca ca spartii iau apoi transpira ca porcii de caldura.

#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008

 PoeOvidiu, on 13 iunie 2018 - 06:03, said:

Eu pe caldura asta beau apa. Destul de mult si des. Cum munca mea presupune echipament cu maneca lunga  transpir destul de mult. Apa, apa, apa...si uneori bere fara alcool , hidrateaza foarte bine. Cea cu alcool deshidrateaza din cauza alcoolului.
incearca si ceai fierbinte,e f bun la caldura

#42
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Iata ca sunt ceva studii care coreleaza apele CARBOGAZOASE (scriu cu majuscule sa inteleaga oamenii care cred ca eu confund apa minerala cu cea cu bulbuci, acidulata) cu diverse probleme printre care si pietrele la rinichi:

https://www.ncbi.nlm...les/PMC3433753/

N-or fi cele mai relevante, este ceva peste care am dat la o cautare simpla. Eu imi aduc aminte de prin facultate treburile astea (dar a fost in alta epoca, deci s-ar putea sa ma si insel). Pe de alta parte experienta practica imi arata ce v-am scris mai sus - toti cei cu probleme de pietre la rinichi erau consumatori de apa/suc acidulat. Asta nu inseamna si vice-versa - ca toti consumatorii de acidulate au pietre la rinichi.

Eu fac mari eforturi sa beau apa, chiar nu mi-e sete, dar imi umplu cate un pahar si il pun langa mine, imi mai amintesc de el si asa mai beau si eu cat de cat. 2L pe zi (fie si de lichide, nu numai apa simpla) nu cred ca ating prea des, mi se pare de domeniul fantasticului. Pe de alta parte am cunoscuti care beau numai apa simpla circa 2.5L pe zi. "Oamenii e diferiti"

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
de unde a iesit asta cu minim 2l/zi?

#44
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
bei 6 sau 7 pahare pline cu apa la intervale de cateva ore echivalente cu o sticla de 2 litri.

#45
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Eu beau multa apa.
Ma ajuta in demersul meu si fumatul,care imi creeaza senzatia de sete prin uscarea gurii.
De asemenea, beau apa cat mi-e usor greata, cand mi-a picat ceva rau la stomac, cand simt ca ceva nu e in regula cu stomacul.
Beau mult, mananc mult, f... mult.

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 alex14dlk, on 13 iunie 2018 - 03:43, said:

Dupa cum scrie si in titlu cum? Ce adaugi in apa si ce poti manca sa te hidratezi corect sa fii tot timpul bine hidratat.
Bei apa, nu bei bere sau alcool in general caci metabolismul sau consuma apa, cafea doar dimineata... dinastea. Daca iti permiti iei apa cu vitamine.

 ceanu1980, on 13 iunie 2018 - 09:54, said:

de unde a iesit asta cu minim 2l/zi?
Stiinta, rata de deshidratare, pierderile functionale in organe prin metabolism = cat trebuie sa bei.

Edited by andreic, 13 June 2018 - 10:18.


#47
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 f300, on 13 iunie 2018 - 09:13, said:


Aia nu e "apa", chiar daca in majoritate a apa. Tu ai o adictie, probabil provocata de bauturile normale racoritoare care sint foarte dulci. Mai poti minca cu placere mere de exemplu? Un om cu o dieta normala (ma rog, sanatoasa, ca in ziua de azi norma e probabil sa maninci zahar in apa, chifle, ketchup, supa - lasa dulciuri, prajituri, ciocolata, etc) simte si ca ardeii sint dulci. Daca ce maninci/bei te baga intr-o spirala de trebuie sa adaugi zahar in apa ca altfel nu-ti place (si in mod sigur la mincaruri e si mai rau) trebuie sa te gindesti bine ce faci pina nu te omoara vreun diabet sau boala cardiovasculara cu 20-30 de ani mai devreme decit ti-e vremea.
Expertule, stai cuminte. Ca nu sunt dependent de zahar. Am baut cola. Nu mai beau. Si nu beam in fiecare zi, beam o data la 3-4 zile, nu puteam sa zic. Aia e apa, din moment ce contine apa e apa nu?

#48
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mda, si solutia de acid sulfuric contine apa, if you get my drift. Chiar si corpul uman contine apa, dar...

Edited by Bylly00, 13 June 2018 - 19:15.


#49
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

 alex14dlk, on 13 iunie 2018 - 17:34, said:


Expertule, stai cuminte. Ca nu sunt dependent de zahar. Am baut cola. Nu mai beau. Si nu beam in fiecare zi, beam o data la 3-4 zile, nu puteam sa zic. Aia e apa, din moment ce contine apa e apa nu?

Si ciorba contine apa, e ingredientul principal...deci e apa? Sau e ciorba? Dupa ce nu intelegi multe din cele spuse de ceilalti pe aici, explicatii logice, argumentate unele, tot tu esti expert. La ce mai intrebi? Bea Cola, e apa, pentru ca are apa.

#50
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 Darkman48, on 13 iunie 2018 - 19:21, said:



Si ciorba contine apa, e ingredientul principal...deci e apa? Sau e ciorba? Dupa ce nu intelegi multe din cele spuse de ceilalti pe aici, explicatii logice, argumentate unele, tot tu esti expert. La ce mai intrebi? Bea Cola, e apa, pentru ca are apa.
Nu asta am vrut sa zic, colegu zicea ca bautura aia cu castraveti si lamaie nu e apa.

#51
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am mancat o friptuira si acum curge berea.
HIDRATARE!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TL_xVisafLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 13 June 2018 - 19:43.


#52
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pana dai la rate
De fapt, am vrut sa scriu "pâna dai la rațe", da` al dreaq` chestia cu diacriticele.....Posted Image

Edited by myshyk, 13 June 2018 - 19:48.


#53
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 Kroghy, on 13 iunie 2018 - 19:43, said:

Eu am mancat o friptuira si acum curge berea.
HIDRATARE!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TL_xVisafLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
friptura se impaca bine cu un pahar de vin, pastele ori pizza cu bere.Oricum, sa-ti fie de bine!

l.e:bea si niste apa , alcoolul deshidrateaza. :)

Edited by gump4, 13 June 2018 - 22:51.


#54
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Bylly00, on 13 iunie 2018 - 08:22, said:

Are apa plata minerale, eu nu ziceam de minerale ci de gaz. Din CO2 si calciu faci CaCO3, carbonatul de calciu, piatra in sine. (sau asa umbla vorba-n targ). Cert este ca toti, dar absolut toti oamenii care au avut de-a face cu pietre la rinichi consumau cantitati insemnate de bauturi carbogazoase fie ele ape sau sucuri. Coincidence?
un link la un studiu, ceva de la cercetătorii britanici popate?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate