Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum sa te hidratezi corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 16.05.2015
Se recomanda a fi consumati 2 l de lichide pe zi, nu 2 l de apa. E o mica mare diferenta.

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postalex14dlk, on 13 iunie 2018 - 04:57, said:

Stiam asta, dar daca nu stiai, nu poti bea 2 litri de apa pe zi, tre sa imbunatatesti apa sa nu iti fie greu sa bei 2 litri.
Eu n-am problema asta, treptat, treptat te obisnuiesti dupa ce renunti la sucuri si alcooale.
O consum la temperatura camerei, chiar si vara.
Poti incerca sa pui lamaie, suc de portocale. Sau treci pe ceaiuri.
Mai merge si la blender cu mere si morcov.


#21
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View PostKroghy, on 13 iunie 2018 - 06:21, said:

Apa minerala (preferabil carbogazoasa) rece te scapa de sete si te hidrateaza ziua. Bere cat mai rece te scapa de sete si te hidrateaza seara.
Berea rece nu te scapa de sete si nu te hidrateaza. Nici macar nu iti da senzatia, de asta simti nevoia de inca o bere dupa o bere rece. S-a dovedit stiintific asta deja.

#22
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bei apa premium, nu ca toti saracii. Daca nu e minim 8 lei/500ml o bei degeaba.

View PostKroghy, on 13 iunie 2018 - 06:21, said:

Apa minerala (preferabil carbogazoasa) rece te scapa de sete si te hidrateaza ziua. Bere cat mai rece te scapa de sete si te hidrateaza seara.

Preferabil carbogazoasa ca sa aiba de lucru si urologii, nu? Doar pietrele alea de la rinichi trebuie formate de ceva, nu?

Cat despre gust gandeste putin altfel problem, nu traiesti ca sa bei, ci bei ca sa traiesti. Ia-o ca pe un fel de obligatie, nu neaparat ca pe ceva "enjoyable".

Edited by Bylly00, 13 June 2018 - 07:07.


#23
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postgumball3000, on 13 iunie 2018 - 06:28, said:


Eu n-am problema asta, treptat, treptat te obisnuiesti dupa ce renunti la sucuri si alcooale.
O consum la temperatura camerei, chiar si vara.
Poti incerca sa pui lamaie, suc de portocale. Sau treci pe ceaiuri.
Mai merge si la blender cu mere si morcov.
Mi-am gasit blendul perfect, castravete, zahar si lamaie. Asa sa tot beau apa.

View PostBylly00, on 13 iunie 2018 - 07:05, said:

Bei apa premium, nu ca toti saracii. Daca nu e minim 8 lei/500ml o bei degeaba.



Preferabil carbogazoasa ca sa aiba de lucru si urologii, nu? Doar pietrele alea de la rinichi trebuie formate de ceva, nu?
Apa carbo ma baloneaza.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalex14dlk, on 13 iunie 2018 - 07:07, said:

Mi-am gasit blendul perfect, castravete, zahar si lamaie. Asa sa tot beau apa.

Asa-i ca te-ai descurcat si fara sfaturile stiintifice de pe forum?

View Postalex14dlk, on 13 iunie 2018 - 07:07, said:

Apa carbo ma baloneaza.

Ai vreo supapa blocata.

#25
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postborhot, on 13 iunie 2018 - 06:26, said:

Se recomanda a fi consumati 2 l de lichide pe zi, nu 2 l de apa. E o mica mare diferenta.

Rachiu 2 litrii merge ? De-ala ,, tras de 2 ori '' ....asa pe la vreo 50-55 grade ....si cu margele.

#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cred ca hidratarea este overrated, ultimele studii arata ca nu prea sunt de fapt niciun fel de avantaje daca bei nu stiu cate pahare de apa pe zi, iar acum oamenii de stiinta zi ca e mai bine sa bei doar cand iti este sete.
Am tinut recent un post "uscat", adica nu am mancat si nu am baut nimic timp de 24 de ore, si m-am simtit excelent. Am suportat de asemenea mult mai usor caldura asta pacatoasa si n-am transpirat aproape deloc.

#27
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAldulescu, on 13 iunie 2018 - 07:22, said:

Cred ca hidratarea este overrated, ultimele studii arata ca nu prea sunt de fapt niciun fel de avantaje daca bei nu stiu cate pahare de apa pe zi, iar acum oamenii de stiinta zi ca e mai bine sa bei doar cand iti este sete.
Am tinut recent un post "uscat", adica nu am mancat si nu am baut nimic timp de 24 de ore, si m-am simtit excelent. Am suportat de asemenea mult mai usor caldura asta pacatoasa si n-am transpirat aproape deloc.

Asemenea aberatii n-am mai citit de mult.

#28
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostBylly00, on 13 iunie 2018 - 07:05, said:

Preferabil carbogazoasa ca sa aiba de lucru si urologii, nu? Doar pietrele alea de la rinichi trebuie formate de ceva, nu?
Apa minerala plata nu are minerale in ea?

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostAldulescu, on 13 iunie 2018 - 07:22, said:

Cred ca hidratarea este overrated, ultimele studii arata ca nu prea sunt de fapt niciun fel de avantaje daca bei nu stiu cate pahare de apa pe zi, iar acum oamenii de stiinta zi ca e mai bine sa bei doar cand iti este sete.
Am tinut recent un post "uscat", adica nu am mancat si nu am baut nimic timp de 24 de ore, si m-am simtit excelent. Am suportat de asemenea mult mai usor caldura asta pacatoasa si n-am transpirat aproape deloc.
ține-l 7 zile așa uscat dacă tot te simți bine

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostBylly00, on 13 iunie 2018 - 07:05, said:

Preferabil carbogazoasa ca sa aiba de lucru si urologii, nu? Doar pietrele alea de la rinichi trebuie formate de ceva, nu?
Cat despre gust gandeste putin altfel problem, nu traiesti ca sa bei, ci bei ca sa traiesti. Ia-o ca pe un fel de obligatie, nu neaparat ca pe ceva "enjoyable".
Tu crezi ca pietrele la rinichi se fac de la CO2? Stai linistit ca si cea plata are aceeasi cantitate de saruri minerale si daca de alea ti-e frica atunci nici clorul din apa de la robinet nu e mai sanatos.

View PostBylly00, on 13 iunie 2018 - 07:05, said:

nu traiesti ca sa bei, ci bei ca sa traiesti
[ https://massolutions.biz/wp-content/uploads/2016/11/beer-drinking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 13 June 2018 - 08:13.


#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Are apa plata minerale, eu nu ziceam de minerale ci de gaz. Din CO2 si calciu faci CaCO3, carbonatul de calciu, piatra in sine. (sau asa umbla vorba-n targ). Cert este ca toti, dar absolut toti oamenii care au avut de-a face cu pietre la rinichi consumau cantitati insemnate de bauturi carbogazoase fie ele ape sau sucuri. Coincidence?

Edited by Bylly00, 13 June 2018 - 08:23.


#32
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostKroghy, on 13 iunie 2018 - 08:12, said:

Tu crezi ca pietrele la rinichi se fac de la CO2? Stai linistit ca si cea plata are aceeasi cantitate de saruri minerale si daca de alea ti-e frica atunci nici clorul din apa de la robinet nu e mai sanatos.


[ https://massolutions.biz/wp-content/uploads/2016/11/beer-drinking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Niste bautura saracului cu miere ar merge. Dar dupa 300ml de apa urgent.

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ii tii locu´ lu´ alinutz pana se vitaminizeaza?Posted Image

#34
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Ahahahah, da. Doar ca eu sunt fericit nu in depresie. Si am putin sub 70 de kg, nu 120 :))))

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postalex14dlk, on 13 iunie 2018 - 04:57, said:

Stiam asta, dar daca nu stiai, nu poti bea 2 litri de apa pe zi, tre sa imbunatatesti apa sa nu iti fie greu sa bei 2 litri.

Asta nu o mai stiam. Si eu beau mult peste 2 l de apa pe zi.
Vara daca mai stau si pe-afara pot ajunge si la 7-8...

Si nu mi-e greu sa beau.

View PostBylly00, on 13 iunie 2018 - 08:22, said:

Are apa plata minerale, eu nu ziceam de minerale ci de gaz. Din CO2 si calciu faci CaCO3, carbonatul de calciu, piatra in sine. (sau asa umbla vorba-n targ). Cert este ca toti, dar absolut toti oamenii care au avut de-a face cu pietre la rinichi consumau cantitati insemnate de bauturi carbogazoase fie ele ape sau sucuri. Coincidence?

Eu beau si apa minerala. Zilnic. N-am pietre.

Dar voi faceti confuzie. Apa plata inseamna o apa cu cantitati extrem e reduse de minerale - aproape apa distilata. Nu are treaba cu gazul CO2.
Si apa neacidulata de cele mai multe ori e tot minerala.

Si apropo - pietrele au mai multa treaba cu magneziul decat cu calciul.

#36
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postalex14dlk, on 13 iunie 2018 - 05:58, said:

Din cauza gustului.
Zău? Apa e insipidă.
Bea doar când/dacă ți-e sete, organismul știe să se hidrateze fără să bei silit să bifezi cei 2 litri pe zi. "Îmbunătățind" apa, mai rău o strici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate