Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Jurnalul meu de dat burta jos

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#37
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Si eu am avut in 2010 o tura de slabit vreo 12 kilograme. Aveam 73-74 kg la o inaltime de 1.73 si am ajuns in 4 luni la 62 kg, dieta proprie. Mic dejun cu cereale integrale, iaurt si fructe, pentru carbohidrati si energie. La pranz salata de varza sau salata asortata cu pui fiert sau ficatei, pentru proteine si fibre, seara la fel ca la pranz insa mai putin si inlocuiam carnea cu branza sau cartofi fierti.
Ceva sport, alergare plus bicicleta, foarte moderat. Cele 62 kg au fost un minimum oarecum constant, insa am revenit la un 63-64 imediat ce am intensificat sportul - bicicleta si alergare. Am ramas la greutatea aceasta pana anul acesta, cand am crescut pe la 66-67, dupa ce am inceput sa fac si ceva sport pentru brate, flotari, ridicari la bara, antrenament cu banda elastica, abdomene, nu s-au dus pe burta.
Faza e ca ceea ce am facut eu nu a fost sa tin o dieta, am schimbat alimentatia, si acum mananc la fel. Evit cartofii, evit pastele, evit junk food. Sucuri n-am baut niciodata, iar berea s-a redus la week end-uri, cam doua beri in ziua/zilele de bere.
In cazul unei vieti de birou, sedentare, aliemntatia este principala in pastrarea greutatii, chiar daca mai arzi 500 de calorii pe zi facand ceva sport seara. Daca ai un job care sa presupuna statul in picioare, mersul, urcatul si coboratul scarilor, e mult mai usor

#38
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Suna foarte asemanator cu ce am inceput eu acum 10 zile. 1.82m - 95.5kg. Mi-am dat seama ca m-am facut cat un butuc doar cand am vrut sa-mi iau o pereche de pantaloni scurti pe mine, care nu ma mai incapeau. Am inceput acelasi lucru ca tine cu cateva mici diferente din cauza alergiilor. Fiind intolerant la lactoza, alergic la fructe de padure si grapefruit a trebuit sa exclud din start cateva categorii de produse. Unul din prietenii mei este nutritionist pe afara si m-a ajutat cu cateva sfaturi pentru a da mai jos din burta intr-un timp mediu.
Cu ajutorul lui am pus la punct urmatorul plan:
1300cal/zi + 5-6km mers alert - 6 zile pe saptamana
A 7-a zi semi cheat day, adica pot sa mananc ceva daca am pofta. Slava cerului ca nu prea am pofte la mancare.
Nu este chiar o dieta ce fac eu si pot spune ca in 10 zile am dat jos 4.6kg, ceea ce zic eu ca e decent, insa de acum se impute treaba.
Si ca un mic paln de mancare zilnic:
mic dejun: 2 oua fierte + legume (rosii, castraveti, ridichi) - fara paine si foarte putina sare
pranz: peste/curcan sau in cel mai rau caz pui la gratar (cam 150g) + salata - fara paine, ulei si foarte putina sare. Sau paste integrale cu peste/curcan/pui la gratar si legume la gratar (sparanghel, rosii cherry, ardei iute, usturoi).
cina: supa - dar cum mie nu imi plac supele, in general prefer sa mananc mai bine la pranz si sa sar cina sau sa imi fac o supa chioara de pui si sa o beau direct din cana.
La mine este putin mai dificil ca eu nu mananc paine si zahar de vreo 5 ani si a trebuit sa gasesc ceva la care sa renunt.
In 10 zile pot spune ca nu am simtit nevoia sa mananc altceva din afara de ce mi-am propus si rezultatele pot spune ca se vad la unele perechi de pantaloni, chiar daca am dat jos doar 4.6kg, azi de dimineata eram disperat ca nu gaseam o curea prin casa :))
Deci, iti doresc mult succes si sunt curios cum vei evolua. Eu mi-am propus ca pana la sfarsitul verii sa ajung la 85kg, iar daca totul merge bine poate fortez putin pana la 80kg.

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postspooky51, on 12 iunie 2018 - 08:06, said:

chiar daca mai arzi 500 de calorii pe zi facand ceva sport seara.
Trebuie facut, nu ceva, pentru 500 calorii. Oamenii cred ca sportul e cheia. In sine, nu e. Efortul fizic sustinut e ceva mult peste ce e obisnuit organismul. Intri cumva in zona rosie pentru un organism neantrenat. Cat poate un grasan sa tina efort sustinut ? Cateva minute maxim. Raportati la 24 ore. E foarte putin. Se pierde foarte putin din grasime si intr-o prima faza, din muschi, ceea ce e mai rau. Oamenii supraponderali au un metabolism incetinit, ard greu caloriile in repaus, acolo e problema. Cumva, daca sportul declanseaza organismul sa arda mai mult in repaus, ciubucul celor care patesc asa, altfel e un chin incontinuu. In plus, efortul sustinut induce o foame suplimentara. Eu am slabit acum 25 ani cam 25 kg pe parcursul a catorva luni. Am ajuns la 1.90 inaltime si 67 kg de la in jur de 100. Toata lumea ma intreba ce dieta tin, cum fac. Nici in ziua de azi nu stiu ce s-a intamplat. Pur si simplu, ceva s-a declansat in interiorul meu in acea perioada, dar nu stiu ce. Era clar ca organismul ardea cumva mai mult. Stateam toata ziua, de mancat mancam orice (dar nu mult, cat mi-era pofta, si pofta nu era mare, recunosc), pur si simplu, s-a intamplat. Nu am tinut niciun regim si nici sport sau alta activitate deosebita nu am avut. Poate am avut vreo boala, dar nu stiam de ea. Cert e ca apoi, incet incet am pus inapoi kg pierdute si bonus. Posted Image Acum am in jur de 130 kg. As vrea sa slabesc, dar fara dieta si fara sport. Posted Image

Edited by Ion_de_la_Raion, 12 June 2018 - 09:46.


#40
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Inca o chestie, daca ai 20 kg peste greutatea buna, primii 10 vor fi usor de dat jos, la un ritm de 1 kg./saptamana, insa dupa aceasta se va intra intr-o perioada de platou, cu scaderi lente si oscilatii. In acel moment nu trebuie sa se renunte, corpul pur si simplu a dat semnal ca a ajuns in zona buna, incepe o scadere lenta. Dieta este un cuvant gresit, pentru slabit trebuie schimbata alimentatia generala, fara revenirea la vechile obiceiuri.

Cel mai greu de inteles pentru majoritatea este ca la 30 de ani nu poti manca asa cum mancai la 20, la 40 e si mai rau ca la 30, pana la 50 mai am dar cred ca e si mai complicat.

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Inseamna ca pe la 70-80 ani nu mai mancam nimic.

#42
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Gaseste-ti o motivație puternică.
Fă-ți cate un selfie saptamanal la bustul gol sa vezi evoluția.
In primele 2, 3 luni e bun cântarul dar dupa aceea folosește centimetrul de croitorie pentru măsurarea taliei.
Tine un jurnal cu evoluția greutății si a circumferinței. Te va motiva.
Orice exercițiu fizic trebuie crescut gradual. Daca saptamana asta faci 50 de flotări pe zi, saptamana viitoare fa 60 samd. Pana unde? Nu există destinație finala.
Caloriile se ard foarte greu in primele minute, acceptabil dupa 20 de minute si extrem de rapid dupa 40 de minute asa ca nu te opri prea devreme.
Stabilește targeturi saptamanle greu de atins, spre exemplu 10000 de genoflexiuni într-o săptămână si dacă l-ai atins recompenseaza-te cu o zi in care mănânci tot ce iti place.
Nu obișnui organismul cu putine calorii caci iti va fi greu sa te ti de dieta. Un calcul acceptabil ar fi RMB + caloriile arse prin miscare - 500 calorii. Cu acest calcul poti sa mergi pana unde ți-ai propus fara suferinta si pericole.
Nu există destinație finala ci doar platou unde rămâi o perioada scurta dupa care continui. Pana unde? Nu stie nimeni. Eu la 47 de ani am reînceput sportul de competiție dupa ce am trecut prin toate fazele descrise mai sus.
Stai departe de oamenii care te descurajeaza, de negativisti, de pesimisti. Ei nu au reușit pentru ca sunt prea slabi, nu cred sau nu vor.
Moralul ți-l ridici singur caci in toata această perioadă vei fi aproape singur.
Oricine te va intreba de ce faci ceea ce faci ai un singur raspuns; "pentru că pot!".
Succes!

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMariusvlad2, on 12 iunie 2018 - 11:38, said:

de negativisti, de pesimisti. Ei nu au reușit pentru ca sunt prea slabi, nu cred sau nu vor.
Sau nu pot.

#44
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Si care ar fi scuza?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qPO7JwTS4QA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Scuza e ca nu pot. Incearca tu sa fugi suta de metri sub 9.80 secunde. Ce scuza ai daca nu poti ?

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 11 iunie 2018 - 20:33, said:

35g zahar
Lasa naibii zaharul...

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu bag cam 3-4 sute de grame de zahar pe zi.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Adica 1600 de calorii din zahar.

#49
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostAnn0nyym0us, on 11 iunie 2018 - 20:53, said:

In general, dimineata 2 iaurturi grecesti si o banana, alternativ omleta din albusuri, pana in masa de pranz un mar, la pranz o salata de legume cu piept de pui la gratar sau un baton proteic, seara un shake proteic Whey sau orez brun fiert cu legume. Variez puiul cu ton, in loc de mar consum o portocala sau o grefa. Folosesc un soft de inregistrare a mancarii, si de acolo am extras valorile.
My 2 cents, dupa ce am trecut prin asa ceva, cu un regim relativ similar.
In secunda in care treci inapoi la un regim normal vei exploda.
Eu am ajuns fara sa imi dau seama la 120kg fix dupa o dieta de genul, conditionat si de o accidentare care m-a impiedicat sa ma misc ca lumea vreo 6 luni.
Personal merg pe dieta keto cu intermitent fasting. Si functioneaza. Intr-un an am dat jos 17kg, combinat cu multa bicicleta de placere si cycling la sala + ceva antrenament de forta.

Ai foarte mult zahar in dieta asta a ta, si cu toate ca bagi numai 1100kcal, combinatia de orez, fructe si protein bar nu e tocmai buna.
Ce BMI ai? Ce procent de grasime?

Eu as taia micul dejun, prima masa la 12-14, ultima masa la maxim 20:00.
Scoate banane, mere, fructe in general, orez e bye bye ca e doldora de amidon oricat ar fi el de brun.
baga in loc ardei capia, avocado,  peste, broccoli si conopida.
Sunt metode bune de gatit broccoli si conopida fara sa miroasa a sosete si sa elimi gaze mai rau decat iesea petrol din Exxon Valdez.

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Broccoli tras la tigaie e preferatul meu.

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postoverseas, on 12 iunie 2018 - 14:00, said:

Adica 1600 de calorii din zahar.

Nu le-am numarat. :)

#52
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postoverseas, on 12 iunie 2018 - 14:28, said:

Broccoli tras la tigaie e preferatul meu.
Asta se poate face cu broccoli si cu conopida, se poate condimenta si aromatiza in diverse moduri, chiar si fara steaming:
https://minimalistba...uliflower-rice/

#53
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostdanX, on 12 iunie 2018 - 14:12, said:


Ai foarte mult zahar in dieta asta a ta, si cu toate ca bagi numai 1100kcal, combinatia de orez, fructe si protein bar nu e tocmai buna.
Ce BMI ai? Ce procent de grasime?

BMI 30.1, procent de grasime 27%.

#54
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Al meu e 36.8.

Toata treaba asta cu slabirea imi aduce aminte de

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/arAJlav-As8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate