Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Acte pentru anvelopare bloc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 02.02.2011
Salut,

Am o situatie: presedinta blocului in care locuiesc, mi-a cerut copie dupa cartea funciara si dupa certificatul energetic. Motiv: cica ar fi cerut de la primaria sectorului 4 astfel de acte pentru anveloparea blocului.

Si cica ceilalti vecini nu au numar cadastral (nr in carte funciara) si ca ceilalti locatari noi, au nevoie de asa ceva.

Are voia presedinta sa ceara astfel de acte ?

Edited by Sonic3R, 10 June 2018 - 14:02.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Pai trebuie acele acte pentru anvelopare, e normal... toata lumea trebuie sa aibe doar sta cu forme legale... la funciara poti folosi ultima incheiere unde sunt trecuti proprietarii.

Edited by andreic, 10 June 2018 - 14:04.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSonic3R, on 10 iunie 2018 - 13:58, said:

Salut,

Am o situatie: presedinta blocului in care locuiesc, mi-a cerut copie dupa cartea funciara si dupa certificatul energetic. Motiv: cica ar fi cerut de la primaria sectorului 4 astfel de acte pentru anveloparea blocului.

Si cica ceilalti vecini nu au numar cadastral (nr in carte funciara) si ca ceilalti locatari noi, au nevoie de asa ceva.

Are voia presedinta sa ceara astfel de acte ?

Da, are. Dar nu puneti problema cum trebuie. Incerca cu  reparare fatade (mai ales ca esti obligat prin lege sa le repari daca arata rau...)...aici nu iti trebuie acte (Conform Legii 50/1991, art. 11 si art.3 nu este necesara autorizatie de c-tie.). Si poti sa repari fatada cum doresti cu termosistem cu tot, trebuie doar sa respecti arhitectura originala, culori fatade. Dar nu trebuie acte....

Acu ca vine primaria sa te anvelopeze si strica ce ati facut e partea a 2-a....dar putin probabil sa vina. In tribunal ca am avut un caz s-a recunoscut reparare fatade si nu anvelopare...chiar daca blocul beneficiaza de fatade cu polistiren Posted Image ...

Cinstit vorbind insa nu cred ca pompierii ar vrea sa auda de asa ceva...indifereent ca e facut de primarie sau in regie proprie...

PS: ciudata presedinta aveti, la noi presedintele mai ca se ruga de noi sa "reparam fatadele" ....

Edited by bumpocbum, 10 June 2018 - 14:26.


#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 11.08.2003
Da' la primarie ai intrebat?

Ca idee, in Sectorul 6 nu s-a cerut asa ceva. Am avut nevoie doar de suprafata fiecarui apartament si de proprietari pentru diverse semnaturi si aprobari.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am avut treaba cu primaria ca nu am facut anvelopare. Doar reabilitare fatade.....
Pentru anvelopare trebuie autorizatie de construire...cred..

https://media.imoped...ntul-17071.html

Edited by bumpocbum, 10 June 2018 - 14:39.


#6
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostSonic3R, on 10 iunie 2018 - 13:58, said:

Salut,

Am o situatie: presedinta blocului in care locuiesc, mi-a cerut copie dupa cartea funciara si dupa certificatul energetic. Motiv: cica ar fi cerut de la primaria sectorului 4 astfel de acte pentru anveloparea blocului.

Si cica ceilalti vecini nu au numar cadastral (nr in carte funciara) si ca ceilalti locatari noi, au nevoie de asa ceva.

Are voia presedinta sa ceara astfel de acte ?
???

EU am depus actele ptr bloc. IN ianuarie .Au fost niste formulare de la Primaria Sector 3 ... unica intrebare mai .. era daca ventu pe mebru de familie este sub sau peste 2180 lei lunar.

EU fiind "domnul presedinte" adica ala pe care il bat la cap ptr orice le trece prin capete   ca de exemp;u de ce nu a fost anvelopat blocu cu 3 ani inante de a ma muta in el Aatunci trebuiau sa dea o declaratie pe proprie raspundere cu veniturtile lunare .. cestie pe care unii nu au agreat-o ...

Sfatul  meu - mergi si iknteaba la promaria de sector. Daca nu se confrima  .. sunt niste enterese imoboloare!

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,002
  • Înscris: 24.04.2013
Extrasul din Carte Funciara pentru informare, daca asta intelegi prin ‘copie dupa cartea funciara’, nu e deloc secret si il poate cere (si obtine) absolut oricine de la OCPI. Deci poti sa il dai linistit.

Certificatul energetic nu vad ce mare secret ar fi ca sa nu il dai, dar mai mult ca sigur e cerut pentru proiectul de anvelopare in scopul de a vea situatia actuala a blocului din acest punct de vedere si a decide ce trebuie facut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate