Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Coeficientul de inteligenta - potentialul genetic + noutati

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
Ce reprezinta iq-ul? IQ = varsta mentala / varsta fizica * 100. Ex: daca un copil de 10 ani obtine scorul unuia de 13 ani la un test de inteligenta atunci putem spune ca acesta are un iq de 130. Pentru mai multe detalii click -> aici.


De ce este acest numar asa de important?
Pentru ca statistic vorbind poate prezice lucruri precum:
- statutul social
- clasa sociala din care vei face parte
- realizarea pe plan academic
- realizarea in cariera
- nivelul veniturilor
- speranta de viata
- riscul unui divort

Attached File  OccsX.jpg   196.82K   50 downloads

Ok, bine bine Kappa17, toate aceste lucruri le stiam si noi, de ce ai mai deschis acest topic?  
Pentru ca sunt vreo cateva lucruri la care e posibil sa nu va fi gandit.

In principiu iq-ul este conditionat genetic la fel cum este intr-o oarecare masura si inaltimea. Alt exemplu: din doi parinti grasi iese in general tot un copil care se va lupta cu kilogramele.


Totusi in ceea ce priveste coeficientul de inteligenta, corelatia dintre iq-ul unui parinte si cel al copilului este cuprinsa intre doar 22%(daca copilul a crescut separat de parinte) si 42% (daca copilul a crescut impreuna cu parintele)

Quote

Correlation (out of 100%) between different IQ tests
  • Same person (tested twice) .95
  • Identical twins—Reared together .86
  • Fraternal twins—Reared together .55
  • Biological siblings—Reared together .47
  • Unrelated children—Reared together .30
  • Parent-child—Living together .42
  • Adoptive parent – child – Living together 0.19
  • Identical twins—Reared apart .76
  • Fraternal twins—Reared apart .35
  • Biological siblings—Reared apart .24
  • Parent-child—Living apart .22
sursa Stanford University (click -> aici)

Ca sa mai fac aici o paralela cu inaltimea, cu totii cred ca ati vazut situatii unde copilul isi depaseste ambii parinti in ceea ce priveste inaltimea(sa nu va prind cu glume pe aici Posted Image).

Kappa17, nu ne mai plictisi, unde vrei sa ajungi cu discutia aceasta?
Pai, cu totii avem o inteligenta potentiala(conditionata intr-adevar genetic) dar oare cati dintre noi chiar ne-o si folosim la limita acestui potential?

V-am innebunit probabil cu paralele pana acum dar o sa mai fac una cu fitness-ul.
[ https://i2.wp.com/www.khaleejmag.com/wp-content/uploads/2015/06/Bodybuilding-Before-and-After-0.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In principiu barbatul de mai sus avea de la bun inceput scris in gene ca poate arata ca in partea dreapta iar cu asta cred ca am zis destul.



Sunt deosebit de multe lucruri care ne scad capacitatea cognitiva:
- stresul
- lipsa resurselor materiale
- zaharul
- inaintarea in varsta (acest declin poate fi compensat cu mult sport)
- obezitatea
- o alimentatie gresita
- hidratarea insuficienta
- sedentarismul
- lipsa somnului
- multitasking-ul
- lipsa unor challenge-uri intelectuale

Iar aici o sa ma opresc pe ultimul punct - ca un bodybuilder sa arate bine - trebuie in mod constant sa faca exercitii. Daca la un moment dat se opreste din a mai merge la sala si a mai manca asa cum trebuie ii va incepe declinul, ceva imi spune ca probabil cam asa este si cu intelectul. Probabil sunt destul de multi oameni care nu isi folosesc inteligenta la adevaratul lor potential genetic - poate chiar si tu dragul meu cititor, faci parte dintre aceste persoane.





SECTIUNEA DE NOUTATI / CURIOZITATI
1. Neuro Nation, Luminosity etc sunt in principiu scam-uri
https://www.vox.com/...s-dont-boost-iq
https://futurism.com...bo-effect-does/

2. Se pare ca exista o modalitate prin care iq-ul tau poate creste cu 12 puncte (in medie). Totusi efectele se pierd dupa 3 luni daca te opresti din acest exercitiu.
http://www.dailymail...ncrease-IQ.html
http://bigthink.com/...weirdness-begin

3. Secret to intelligence? New link between brain cell size and IQ may help scientists find a way to enhance human intellect
http://www.dailymail...rain-cells.html

4.New brain mapping technique highlights relationship between connectivity and IQ
http://www.cam.ac.uk...ectivity-and-iq

Edited by Kappa17, 09 June 2018 - 14:50.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007
pentru marirea penisului  si varice nu ai nimic?

Edited by dan1980_25, 09 June 2018 - 14:47.


#3
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Varice nu are si petru penis tine documentatia in regim Strict Secret .

#4
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View PostKappa17, on 09 iunie 2018 - 14:39, said:

....
În timp ce citeam postarea,
mă gândeam cât de nou trebuie să fii
încât să ai atâta entuziasm și să prezinți un subiect într-un mod atât de complex și frumos ?
50 de postări, este o explicație Posted Image
Totuși, să te țină !

Despre subiect: da, potențialul inteligenței este extrem de subestimat de oameni.
Nici nu ne dăm seama când ne lovim de un perete și zicem că
”pack, atâta pot!”,
de fapt acolo sunt alți factori care se joacă cu percepția noastră:
stresul, factorii sociali, lipsa odihnei de calitate, alimentația proastă, alcoolul, etc.
Puțini oameni își testează de fapt limitele, majoritatea doar se bâțâie în zona de confort
(ca dovadă interestul pentru varice și mărimea penisului deja din primul comment)

Edited by Daredevil666, 09 June 2018 - 14:55.


#5
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdan1980_25, on 09 iunie 2018 - 14:47, said:

pentru marirea penisului  si varice nu ai nimic?
Imi pare rau Bo$$.

Incearca la

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JoTP2iBWBEk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am auzit ca acolo e posibil sa gasesti. Posted Image

Edited by Kappa17, 09 June 2018 - 14:58.


#6
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Exista 9 tipuri de inteligenta.

La IQ test tre sa indici cum is niste forme geometrice. :facepalm:

#7
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View PostEekstein, on 09 iunie 2018 - 15:02, said:

Exista 9 tipuri de inteligenta.

La IQ test tre sa indici cum is niste forme geometrice. Posted Image

https://www.verywell...ligence-2795210

Quote


Using factor analysis or related statistical methods, it is possible to compute a single common factor that can be regarded as a summary variable characterizing the correlations between all the different tests in a test battery. Spearman referred to this common factor as the general factor, or simply g. (By convention, g is always printed as a lower case italic.) Mathematically, the g factor is a source of variance among individuals, which entails that one cannot meaningfully speak of any one individual's mental abilities consisting of g or other factors to any specified degrees. One can only speak of an individual's standing on g (or other factors) compared to other individuals in a relevant population.[13][14][15]


Different tests in a test battery may correlate with (or "load onto") the g factor of the battery to different degrees. These correlations are known as g loadings. An individual test taker's g factor score, representing his or her relative standing on the g factor in the total group of individuals, can be estimated using the g loadings. Full-scale IQ scores from a test battery will usually be highly correlated with g factor scores, and they are often regarded as estimates of g. For example, the correlations between g factor scores and full-scale IQ scores from David Wechsler's tests have been found to be greater than .95.[1][13][16] The terms IQ, general intelligence, general cognitive ability, general mental ability, or simply intelligence are frequently used interchangeably to refer to the common core shared by cognitive tests.[2]


The g loadings of mental tests are always positive and usually range between .10 and .90, with a mean of about .60 and a standard deviation of about .15. Raven's Progressive Matrices is among the tests with the highest g loadings, around .80.


Edited by Kappa17, 09 June 2018 - 15:13.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este greu sa masori inteligenta . Unii sunt foarte inteligenti dar au o inteligenta de laborator deoarece fiind emotivi , se blocheaza cand vine vorba de aplicabilitate practica mai ales in afara locurilor in care ei se considera "safe " . Ca sa masori inteligenta trebuie sa concepi teste ....absolut noi . Din cauza accesului facil la informnatie , este usor sa accesezi testele " la moda " care masoara inteligenta si dupa cateva luni de studiu sa "spargi" tot . Imi aduc aminte de o intamplare personala ...eram la servici ( pe vremea cand aveam servici ) si cineva venise cu o problema cu niste bete de chibrit ...mutai doua si trebuia sa faci un numar cat mai mare ( problema arhi-cunoscuta ) . Evident ca undeva in mijlocul numarului aveai un " 0 " format din 6 bete de chibrit , luai partea de sus si de jos , obtineai deja o multiplicare de ordinul zecilor si sutelor , dupa care puneai betele la coada numarului ramas si obtineai multiplicarea de ordinul miilor. Cativa au descoperit chestia cu " 0 " ..dar au pus un " 1 " format din cele doua bete in fata  numarului . Eu stiam problema ( nu o rezolvasem corect ) si trecand pe langa biroul unde se discuta problema m-a intrebat o tipa ce parere am. Eu am luat o fata distrata , am tacut sugestiv ( acele taceri graitoare ) ....am luat cele doua bete si le-am adaugat la final , obtinand un numar de 7-8 ori mai mare decat tot ce reusisera ceilalti inainte mea. Am plecat ca si cum nu am dat importanta problemei , ca si cand pentru mine fusese ceva banal. De atunci am ramas cu legenda ca sunt un tip deschis la nou ( ceea ce este gresit ...sunt foarte conservator desi propovaduiesc contrariu ) , extrem de inteligent ( ceea ce este adevarat dar ei nu aveau de unde sa stie asta Posted Image ) ...si de cate ori aparea o problema de interpretare complicata ma chemau pe mine sa le deschid mintile . Pam-pam ....cam asa cu inteligenta . Dupa arhaicul " cine ii va pazi pe paznici " ...sa ne intrebam "cine va avea capacitatea reala sa ii  testeze pe cei inteligenti" ?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
In general se ignora ceva esential, scara IQ este logaritmica, si valorile numerice semnifica o crestere exponentiala.

Un om cu IQ 165 ar putea sa fie de peste 4 milioane de ori mai inteligent fata de unul cu IQ 100 - considerat decent.

Edited by loock, 09 June 2018 - 15:28.


#10
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
m-ai pierdut complet la faza cu parintii grasi si copilul gras.Posted Image

nu e ca la fitnes. plus ca dupa ce esti adult mai greu influentezi pozitiv si notabil creierul..

#11
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Post41ex, on 09 iunie 2018 - 16:08, said:


nu e ca la fitnes. plus ca dupa ce esti adult mai greu influentezi pozitiv si notabil creierul..

Dar nici nu e ca și la ochi albaștrii:
că dacă îi ai, îi ai,
iar dacă n-ai, atunci nu ai ce face.

Creierul e complex
și cel mai comic este când unii limitați își dau cu părerea despre ce e posibil și ce nu în domeniul ăsta.

Și ce dacă e ”mai greu” ?
Jucăm numai în liga ușoară ?

#12
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eh, daca se intelege greu..mai explic..am zis greu cu sensul de imposibil.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, inca un topic despre IQ, de parca nu erau destule.
Dar la cat de controversata e teza asta nici nu ma mai mira. Sunt multi care zic ca inteligenta e de mai multe tipuri, ca nu se poate masura, ca nu are abslout nicio treaba cu genetica - desi mai sus se sustine contrariul - are insa o oarecare tangenta cu accesul la educatie.

Multa vorbarie si atat. Desi practic nu m-ar deranja daca guvernantii nostri ar da un asemena test inainte de a ocupa o functie. Poate face o usoara diferentiere.

View PostEekstein, on 09 iunie 2018 - 15:02, said:

La IQ test tre sa indici cum is niste forme geometrice. Posted Image

Nu numai. Sunt si din alea, dar unul real nu contine doar forme geometrice. Alfel probabil multi oameni de stiinta ar fi niste handicapati mintali, doar ptr ca mintea lor nu poate prelucra formele geometrice in modul in care apar in teste. Sunt cazuri.

#14
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
bine bine dar unde se fac teste de iq ? am facut pana acum multiple teste psihologice dar niciodata de iq. am lucrat o perioada lunga cu filipinezi care au iq vreo 85 fara de 95 ro, daca imi amintesc bine si se observa ca oamenii au o problema in a intelege chestii de baza.

#15
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Post41ex, on 09 iunie 2018 - 16:29, said:

eh, daca se intelege greu..mai explic..am zis greu cu sensul de imposibil.
Foarte greu se înțelege....
ce scrii tu aici ar trebui să se predea doar la nivel academic...
la NASA...

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostKappa17, on 09 iunie 2018 - 14:39, said:

Ce reprezinta iq-ul? IQ = varsta mentala / varsta fizica * 100. ...........
Depasita ideea . IQ-ul a ramas o masura fara importanta .
Demonstrat , E.Q-ul da adevarata  masura a respectivului . Succesul in viata este dat de EQ ...

#17
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Post86-APP, on 09 iunie 2018 - 17:05, said:

Depasita ideea . IQ-ul a ramas o masura fara importanta .
Demonstrat , E.Q-ul da adevarata  masura a respectivului . Succesul in viata este dat de EQ ...
Depinde în ce domeniu.
Dacă ești politican, EQ-ul te propulsează.
Dacă ești om de știință, IQ-ul o face.

Edited by Daredevil666, 09 June 2018 - 17:06.


#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDaredevil666, on 09 iunie 2018 - 17:06, said:

Depinde în ce domeniu.
Dacă ești politican, EQ-ul te propulsează.
Dacă ești om de știință, IQ-ul o face.
Cum nimeni de pe aici nu se incadreaza la categoriile propuse , ramine cum am stabilit . Eu ! . Pt oamenii" normali "EQ-ul este definitoriu drept cheia succesului /

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate