Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa P+1 Ilfov 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Se gindesc probabil sa v-o lase voua peste multi ani.

#20
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Am primit calculele pentru structura: 11.5 tone de fier beton+566 kg de plase sudate.
Asteptam sa treaca ploile si dam drumul la treaba.
Ce stiti de caramida Brikston, este ok sau alegem altceva?

Edited by y0z, 10 July 2018 - 11:13.


#21
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Avansam intr-un ritm ametitor.
Dupa debitarea fierului necesar stalpilor, s-a descoperit si prima eroare din proiectul de structura.
Arhitectul a luat cota 0 la +0.7m fata de nivelul solului, iar inginerul structurist la +0.45m.
Din pacate nu prea am cum sa fac priza de pamant naturala, pentru ca asta este intreaga sapatura pentru fundatie.
Aveti ceva sugestii?

Attached Files


Edited by y0z, 16 July 2018 - 18:04.


#22
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Pune o poza de ansamblu cu fundatia sau planul fundatiilor.

#23
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Am atasat, iti multumesc!

Attached Files



#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
In punctele 1,2,4,5 iesi cu bucati de platbanda care vor fi sudate de platbanda perimetrala care va fi amplasata pe ,intre plasele pe care se toarna placa de la parter.Din platbanda perimetrala se iese cu patbande cat mai aproape de TG si de coborarile pt paratrasnet,asta daca iti vei pune.

Attached Files



#25
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Va multumesc frumos pentru ajutor!

#26
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
O intrebare pentru cei care au construit casa cu beci: protejarea hidroizolatiei peretilor exteriori ati facut-o cu caramida sau cu membrana hdpe (cu crampoane)?
Intreb pentru ca acea caramida necesara pentru zidirea peretilor exteriori ar costa undeva la 800€, membrana fiind mult mai ieftina.

#27
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Posty0z, on 18 iulie 2018 - 08:31, said:

O intrebare pentru cei care au construit casa cu beci: protejarea hidroizolatiei peretilor exteriori ati facut-o cu caramida sau cu membrana hdpe (cu crampoane)?
Intreb pentru ca acea caramida necesara pentru zidirea peretilor exteriori ar costa undeva la 800€, membrana fiind mult mai ieftina.
Membrana cu crampoane e nesemnificativa ca pret...
Uite o idee si mai buna: pune extrudat de 10 cm peste hidroizolatie cel putin 1 m sub CTA si peste pui folia cu crampoanele orientate in interior!
In felul asta protejezi si termic dar si mecanic, costul cu manopera de lipit xps pe hidroizolatie nu e foarte mare iar XPS e pe la 10 eur/mp la grosime de 10 cm.

#28
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Solutia cu acea caramida e arhaica, nu se mai practica. Folie cu crampoane all the way, daca faci cum zice catalin ai si termoizolatie si e si mai bine.

Edited by Bylly00, 18 July 2018 - 09:43.


#29
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Ok, va multumesc pentru informatii, cred ca asa voi face.
Chiar este nevoie de termoizolatie la beci? La adancimea aia nu ar trebui sa fie temperatura constanta tot timpul anului?
Inca nu sunt familiarizat cu termenii, ce inseamna CTA?

Edited by y0z, 18 July 2018 - 10:01.


#30
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
CTA = cota terenului amenajat adica este cota finala a trotuarului.
CTN = cota teren natural (pana sa incarci sa ajungi la CTA).

#31
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Ok, iti multumesc frumos, acum am inteles.
Inca o intrebare scurta:procedura asta o aplicam doar pentru peretii exteriori (marcati in poza atasata) sau pentru intregul perimetru al beciului?

Attached Files


Edited by y0z, 18 July 2018 - 10:26.


#32
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Am iesit din pamant la fix, cu ploile din ultimele zile terenul a ajuns un fel de mlastina din Everglades.

Attached Files



#33
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu-mi dau bine seama din poze, dar hidroizolatie la interior nu faci ? Vad ca ai dat cu un smac ceva pe exterior, nu va tine cine stie ce, trebuia sa lipesti folie bituminoasa. Termoizolatie la fundatie, de asemenea, lipsa, de ce ?
Cu ploile astea si cu apa care a intrat in caramida, o sa se usuce casa in ani.
Pacat, putea fi mai bine.
Uite la ce ma refer cind spun de hidroizolatie si termoizolatie la fundatie.
Attached File  hidroizolatie fundatie 4.JPG   916.44K   93 downloadsAttached File  hidroizolatie fundatie 1.JPG   932.27K   94 downloadsAttached File  hidroizolatie fundatie 5.JPG   855.84K   94 downloadsAttached File  hidroizolatie fundatie 19.JPG   881.8K   86 downloads

#34
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Hidroizolatia este necesara pe toti peretii demisolului dar risc mai mare de infiltratie este pe exterior si de jos, prin radier si basa. Pe peretele interior al demisolului noi am pus doar o folie cu crampoane, ne bazam ca betonul este hidroizolat in masa.
Hidroizolatia exterioara pensulabila are mai putine riscuri decat acel carton cu ardezie lipit care daca in timp se desprinde la lipitura se poate infiltra apa. Este si mai scumpa dar daca folosesti un produs ok (mapei/sika) si e data cu simt de raspundere atunci cred ca e solutia mai buna.
Intradevar nu vedem nimic dpdv termo, probabil nu vei avea incalzire in pardoseala dar chiar si asa ma gandesc ca era utila.

#35
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Acel smac este hidroizolant lichid bitum-solvent Den Braven DenBit Hydroseal S6, aplicat in 2 straturi. Peste s-a lipit membrana bituminoasa, apoi s-a montat membrana hdpe (cu crampoane).
Termoizolatia la fundatie este prezenta, doar ca nu am mai apucat sa pozez. Peste pietrisul din poza 30 s-au pus membrana hdpe, polistiren extrudat grafitat de 5 cm grosime, plasa sudata, apoi s-a turnat betonul.

#36
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
LE: Am gresit, este amorsa bituminoasa de profunzime Den Braven Denbit Grund S6.
Hidroizolarea si termoizolarea soclului cred ca o voi face eu cu tata, baietii sunt slabi spre foarte slabi la acest capitol.

Edited by y0z, 01 August 2018 - 08:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate