Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Casa P+1 Ilfov 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Update:

Attached Files



#38
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Ieri s-a turnat prima placa. 8100 lei betonul + 6800 lei fier betonul necesar.

Attached Files



#39
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
S-au apucat de etaj.

Attached Files



#40
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
La etaj, cind am zidit si eu peretii, muncitorii au pus la 3 rinduri de caramida doua fiare de 6 mm orizontal, intre stilpi. Apoi, din loc in loc, printre caramizi, au mai batut niste fiare verticale, cica sa fie mai rezistente zidurile la cutremur.  Fiarele imi ramasesera si le-am folosit asa.
Attached File  zidire 22.JPG   710.96K   109 downloads
Ce iti mai recomand este sa faci lungimea treptelor de aprox. 1 metru ca dupa ce pui balustrada sa iti ramina 90-95 cm. Aceasta lungime va fi utila cind vei urca mobila pe scari.

#41
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Iti multumesc pentru recomandari.
Acele bare pe care le-au pus au fost ancorate de fierul beton din stalpi? Pentru ca, daca nu, nu stiu cat de mult vor ajuta la rigidizarea peretelui.

#42
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am casa construita pe cadre, adica am turnat stilpii, grinzile, placile etc si am umplut golurile cu caramida. Cind au pus fiarele orizontale au dat gaura cu bormasina vreo 7-8 cm, au bagat ancora chimica (un fel de pasta) si apoi fierul. Era, desigur, o idee mai buna sa iasa fierul orizontal direct din stilp inainte de a-l cofra si turna, insa...na, e bine si asa.

#43
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
S-a turnat si ultima placa.
Urmeaza acoperisul, tabla, apoi pauza pana in primavara.
Ce producator recomandati pentru tabla? Eu ma gandeam la Wetterbest Gladiator Antracit, dupa ce am vazut poze aici pe forum si mi s-a parut foarte eleganta.

Attached Files


Edited by y0z, 01 September 2018 - 10:28.


#44
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Unde sunt "calaretii" si armarea placii ? Adica acele fiare care trec dintr-o parte in alta prin grinzi ? Adica asa:
Attached File  Jontari grinda Ax 3.jpg   588.52K   66 downloadsAttached File  Placa 1.jpg   359.52K   67 downloadsAttached File  Placa 3.jpg   714.67K   64 downloadsAttached File  Placa 9.jpg   433.94K   67 downloadsAttached File  Placa 12 (2).jpg   655.96K   50 downloads

Edited by ionut76, 01 September 2018 - 13:42.


#45
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Sunt acolo, doar ca nu am mai apucat sa fac poze.
A "inghitit" si placa asta fier beton in valoare de vreo 6000 lei.
Doar nu-ti imaginezi ca ar fi turnat betonul doar peste fierul din grinzi, nu? Posted Image

#46
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
pai nu stiu ce sa-mi inchipui ca nu am vazut pozele :)

#47
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Au trecut aproape 2 luni de la ultima postare, in timpul asta s-au facut multe, dar nu am mai avut cheful necesar sa pun pozele.
Deci:

- au terminat acoperisul.
- s-a montat tigla metalica, Impro Gamma Ice Cover, antracit.
- am reparat membrana HDPE de la beci, pe care au devastat-o cand au decofrat.
- am sapat pe langa fundatie, am pus pietris (16-32 mm), am dat 2 straturi de amorsa bituminoasa, am lipit polistiren extrudat de 10 cm, apoi am venit cu membrana HDPE peste.
- am facut aceeasi procedura la beci, doar ca am sapat cam 1.5 m.
- am termoizolat placa de deasupra terasei cu polistiren EPS100 grafitat de 20 cm. Terasa inca nu este acoperita cu tigla, se va acoperi dupa finisarea casei. Am acoperit-o cu folie de plastic prinsa de acoperis in sipci.
- am bagat ca umplutura pamantul scos din beci, urmeaza sa mai aducem.
- am decupat geamul de la baie.
- tamplaria vine peste o luna, Salamander Streamline 76 plus antracit, tripan de 40 mm 4S.

Attached Files



#48
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
la geamul ala de la baie pe care l-ai decupat, ai pus si un buiandrug?

#49
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Oops, nu am pus. Desi in poza nu se vad, in dreapta si in stanga sunt stalpi de sustinere, iar sus este grinda.
L-am marcat cu verde, este exact la jumatatea distantei dintre cei 2 stalpi.
Practic cum puneam buiandrugul, scoteam randul de caramida si-l montam? As fi putut in schimb sa sparg pana in grinda, dar deja iesea prea mare.
Este eroare grava?

Attached Files


Edited by y0z, 22 October 2018 - 21:56.


#50
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
In mod normal , trebuie sa ai buiandrug deasupra geamurilor sau ușilor. Tu acum ai comandat geamurile, ai deja dimensiunea ferestrei de acolo. Poți să remediezi situația, spărgand până la grinda și montand geamul mai sus, dacă nu ai alte geamuri cu care trebuie aliniat nivelul de jos pe acea fațada. La glaf, completezi cu randul de cărămidă spart. E o idee, doar. Altfel, poți avea probleme cu geamul ăla forever. Sau poate nu. Sa zică specialiștii. Rolul buiandrugului este sa preia sarcinile ce pot apasa pe tâmplărie, respectiv a rândului de cărămidă de deasupra geamului, in cazul tau. Dacă nu e buiandrug deasupra , te poți trezi că în timp îți crapă sticla, pentru că un colt de geam e tensionat, sau sa nu ți se mai inchida ermetic geamul. Decât problemele astea, mai bine îl pui mai sus cu 25 cm.

Edited by lenny13, 23 October 2018 - 07:40.


#51
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
O intrebare: soclul placat cu XPS va fi finisat ulterior cu decorativa, nu? Adica se da la o parte membrana aia cu bule si apoi se finiseaza?

#52
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Da, dupa ce se ajunge la cota dorita, se taie membrana la nivelul solului, apoi se finiseaza soclul.

Edited by y0z, 24 October 2018 - 14:15.


#53
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
S-au montat si usile+ferestrele, mai putin cea de la intrarea principala.
Le multumesc mult lui Vlad (conu71) si lui Marius, oameni de incredere, ii recomand cu mare caldura tuturor celor care vor sa lucreze cu profesionisti in domeniu.
Pana la primavara, pauza!

Attached Files



#54
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
Salut,
Care a fost pretul tiglei metalice si manoperei de instalare si ce suprafata totala ai avut?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate