Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Caine cu apucaturi umane?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Nu zice nimeni sa ii dai miel des. Mielu era mancarea preferata. Nush,orice alta mancare i-o puteam lua de sub nas. Mielu nu. Probabil are legatura cu genele de lup. :blink:

Caniche-ul e mic totusi si manca putin, dar nah, cum sa ii dai doar boabele alea si sa mai si afirmi ca nu o sa il obisnuiesti niciodata cu hrana de om. :eek:

Edited by Eekstein, 04 June 2018 - 17:14.


#74
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Tu ai idee câta carne ar manca intr-o zi un caine de 40 de kg? Nu stii nimic despre nutriția canină si te iei de alti useri. Ratia unui caine hranit cu mancare gatita trebuie sa cuprindă o trime carne, o treime legume si o treime fainoase. Caniche-ul tau ar fi trait 18-20 de ani daca l-ai fi hranit cum trebuie.

#75
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ce au mai ajuns si cainii..sa manance legume si fainoase. probabil si lupii stau pe la munte ca sa aiba fructe de padure si seminte de pin  la discretie.

#76
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View PostEekstein, on 04 iunie 2018 - 17:08, said:

Nu zice nimeni sa ii dai miel des. Mielu era mancarea preferata. Nush,orice alta mancare i-o puteam lua de sub nas. Mielu nu. Probabil are legatura cu genele de lup. Posted Image

Caniche-ul e mic totusi si manca putin, dar nah, cum sa ii dai doar boabele alea si sa mai si afirmi ca nu o sa il obisnuiesti niciodata cu hrana de om. Posted Image

Nu ai zis sa-i dau miel des ci sa-i dau mancare bazata pe carne. Carne de miel , de pui , de porc si ce ai mai enumerat acolo. Intamplator mielul e destul de ieftin aici.Dupa Paste cand niciun american nu cumpara miel pot sa cumpar 2 kg de miel la 5 $ si sa umplu congelatorul sa-i ajunga pe tot anul.

Nu o sa fac asta pentru ca boabele pe care le are acum ii sunt mai mult decat suficiente. Are un an de zile si e sanatos tun iar altceva mai consisstent in afara de boabe nu a primit.
Motivul pentru care nu vrem sa-i dam mancare de oameni sunt cainii altora care stau langa tine si te privesc in timp ce mananci. Nu ai cum sa nu ti se faca mila de ochii si scheunatul ala si sa nu-i dai o bucatica de orice mananci tu. In felul asta  catelul sefului meu mi-a mancat mai mult de 3 sferturi din pranz timp de un an de zile.

Eu ii dadeam sa manance, seful ii mai dadea ceva , secretara la fel iar acum e la dieta :D Oriunde ma duc si e un caine de fata iar eu mananc ceva , sigur tre sa ii dau o bucatica sa taca din gura ca altfel nu poti mesteca linistit.
Labradorii sunt predispusi la ingrasat si un caine gras obisnuit cu carnea nu-ti mai aduce rata inapoi cand o impusti ci o pastreaza pentru el.

Apropo , carnea pe care o dai canish-ului e preparata sau cruda ?



View Post41ex, on 04 iunie 2018 - 21:46, said:

ce au mai ajuns si cainii..sa manance legume si fainoase. probabil si lupii stau pe la munte ca sa aiba fructe de padure si seminte de pin  la discretie.

Si noi daca ne tragem din maimute ar trebui sa ne hranim numai cu banane sau avem dreptul la un meniu variat ?

#77
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFreddy12, on 04 iunie 2018 - 20:39, said:

Tu ai idee câta carne ar manca intr-o zi un caine de 40 de kg? Nu stii nimic despre nutriția canină si te iei de alti useri. Ratia unui caine hranit cu mancare gatita trebuie sa cuprindă o trime carne, o treime legume si o treime fainoase. Caniche-ul tau ar fi trait 18-20 de ani daca l-ai fi hranit cum trebuie.
Un pui cred ca-i suficient

View PostNoua_pe_site, on 04 iunie 2018 - 23:15, said:

Nu ai zis sa-i dau miel des ci sa-i dau mancare bazata pe carne. Carne de miel , de pui , de porc si ce ai mai enumerat acolo. Intamplator mielul e destul de ieftin aici.Dupa Paste cand niciun american nu cumpara miel pot sa cumpar 2 kg de miel la 5 $ si sa umplu congelatorul sa-i ajunga pe tot anul.

Nu o sa fac asta pentru ca boabele pe care le are acum ii sunt mai mult decat suficiente. Are un an de zile si e sanatos tuniar altceva mai consisstent in afara de boabe nu a primit.
Motivul pentru care nu vrem sa-i dam mancare de oameni sunt cainii altora care stau langa tine si te privesc in timp ce mananci. Nu ai cum sa nu ti se faca mila de ochii si scheunatul ala si sa nu-i dai o bucatica de orice mananci tu. In felul asta  catelul sefului meu mi-a mancat mai mult de 3 sferturi din pranz timp de un an de zile.

Eu ii dadeam sa manance, seful ii mai dadea ceva , secretara la fel iar acum e la dieta Posted Image Oriunde ma duc si e un caine de fata iar eu mananc ceva , sigur tre sa ii dau o bucatica sa taca din gura ca altfel nu poti mesteca linistit.
Labradorii sunt predispusi la ingrasat si un caine gras obisnuit cu carnea nu-ti mai aduce rata inapoi cand o impusti ci o pastreaza pentru el.

Apropo , carnea pe care o dai canish-ului e preparata sau cruda ?





Si noi daca ne tragem din maimute ar trebui sa ne hranim numai cu banane sau avem dreptul la un meniu variat ?
Pana intr-o zi cand o sa te trezesti ca va avea cancer

Hai sa itispun cam ce se baga in mancarea de caini
Stiu chestia asta de la cineva care lucreaza in germania intr-un abator si toate organele animalelor care au semne pe ele ca ar fi bolnave sunt puse deoparte si trimise la fabrici pentru mancarea de caini,canele tau mananca mancare din organe de animale bolnave
La fel se procedeaza si cu animalele care sunt gasite moarte in ferme din diferite motive tot la fabrica pentru mancarea de caini ajung

Edited by I2O, 04 June 2018 - 23:24.


#78
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View PostNoua_pe_site, on 04 iunie 2018 - 23:15, said:

Si noi daca ne tragem din maimute ar trebui sa ne hranim numai cu banane sau avem dreptul la un meniu variat ?
"Cimpanzeii si babuinii sunt maimutele care consuma cel mai frecvent carne. Ambele specii au fost observate vananad, in mod organizat, pasari, pui de mistreti sau antilope si, mai ales, maimute mai mici."

plus ca mai degraba confunzi un caine cu un lup decat un om cu o maimuta. fizic ma refer.

#79
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View PostI2O, on 04 iunie 2018 - 23:22, said:

Un pui cred ca-i suficient


Pana intr-o zi cand o sa te trezesti ca va avea cancer

Hai sa itispun cam ce se baga in mancarea de caini
Stiu chestia asta de la cineva care lucreaza in germania intr-un abator si toate organele animalelor care au semne pe ele ca ar fi bolnave sunt puse deoparte si trimise la fabrici pentru mancarea de caini,canele tau mananca mancare din organe de animale bolnave
La fel se procedeaza si cu animalele care sunt gasite moarte in ferme din diferite motive tot la fabrica pentru mancarea de caini ajung

Un pui pe zi :D
Fa un calcul si vezi la cat te duce un pui pe zi pentru un an de zile , adauga dusul la veterinar plus jucarii si tratatii dupa care intreaba lumea sa vezi cine-si permite sa mai creasca catei,

Stiu ce se pune si mai stiu si ca o multime de caini supravietuiesc bine merci cu boabele astea. Intamplator asigur transportul pentru cojile de cartofi care raman de la o companie de cartofi prajiti si se baga la productia de mancare pentru caini.

Si in parizer si cremvusti se baga picioare si ciocuri de gaini dar lumea continua sa le manance si sa nu moara.Stii vorba aia , cum ti-o fi soarta ? Cam asa si cu mancarea care ar cauza cancerul la caini.

Am avut proasta inspiratie sa hranesc un pui de catel cu mancare pregatita dupa sfatul veterinarului si timp de 2 luni numai de gatit am stat. Pentru mine faceam comanda la restaurante dar stateam sa-i gatesc cainelul o combinatie de orez cu carne si oua. Ala era mititel si stiam ca urmeaza sa-l dau unei familii care are timp sa-i gatesca dar acum nu merci, nu ma mai apuc de gatit.

View Post41ex, on 04 iunie 2018 - 23:45, said:

"Cimpanzeii si babuinii sunt maimutele care consuma cel mai frecvent carne. Ambele specii au fost observate vananad, in mod organizat, pasari, pui de mistreti sau antilope si, mai ales, maimute mai mici."

plus ca mai degraba confunzi un caine cu un lup decat un om cu o maimuta. fizic ma refer.

Pai il confud dar asta nu inseamna sa-i dau doar carne pentru ca arata ca un lup.

#80
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cat crezi ca poate sa coste un pui de 1200-1300 de grame?ca nu te apuci sa-i dai pui de 2 kg,la noi in Romania e 12 lei kg...in america sigur gasesti si mai ieftin
Si poate nici puiu ala nu o sa il manance tot intr-o singura zi daca nu-i hapsan la mancare
Ca sa fie mai ieftin poti sa cumperi speti cu aripi,gaturi si miel daca tot ai zis ca e asa ieftin in america


Acum tu faci cum vrei...e adevarat ca poate supravietui cu bioabe,ba chiar si cu ciorba si coji de paine
Dar daca te-ai inhamat sa iti iei caine si il consideri parte din familia ta eu zic ca trebuie sa il tratezi la fel ca si pe tine,daca tu mananci mancare buna si el trebuie sa manance mancare buna

#81
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Eu i-am dat si legume, fructe , paste. Nu le manca.

Deci ii dadeam paste cu sos de rosi si bacon... manca doar baconu.

View PostFreddy12, on 04 iunie 2018 - 20:39, said:

Tu ai idee câta carne ar manca intr-o zi un caine de 40 de kg? Nu stii nimic despre nutriția canină si te iei de alti useri. Ratia unui caine hranit cu mancare gatita trebuie sa cuprindă o trime carne, o treime legume si o treime fainoase. Caniche-ul tau ar fi trait 18-20 de ani daca l-ai fi hranit cum trebuie.
Doamne fereste. Stiu cazuri de caini ce au trait 18 ani. Au murit eutanasiati pana la urma. Mai bine moare la 14 ani mancand ce ii place decat sa ajunga sa faca pipi pe el sau sa nu mai poata manca sau misca.

Dar cate boabe manca un caine de 40 kg ?

Si inca ceva. Caniche-ul meu NU MANCA CONSERVELE ALEA PT CAINI VECI. HRANA uscata manca putin, cu boabele se juca cateodata, le arunca de colo colo prin bucatarie, deci le vedea ca pe o jucarie. =))

Edited by Eekstein, 05 June 2018 - 08:52.


#82
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca ii dai hrana uscata de calitate buna, in functie de nivelul de activitate Ratia e 0,9 si 1,2% din greutatea cainelui. Cand sunt tineri se da mai mult iar pe masura ce Ă®mbătrânesc se micșorează ratia. De exemplu cainele meu pana pe la 3ani manca 4cani pe zi iar acum la 9ani mananca doar doua căni de boabe.
Eu stiu caniche-i care au ajuns la 22 si chiar 24 de ani. Ce e drept unul din ei, in ultimul an de viata era complet orb din cauza cataractei.
Caniche-il tau era un mofturos, asa cum sunt multi caini de talie mica. O fi fost răsfățat, fiind atat de drăgălaș incat nu e de mirare ca si-a impus voința.

Edited by Freddy12, 05 June 2018 - 10:28.


#83
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cum sa fie de calitate boabele alea daca in ele se baga toate borhoturile?
Sau tu crezi ca baga pulpa de miel sau de vita?LOL=))

#84
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
10 kg de pedigree e 80 ron... mai trebe si cost de productie

Is facute din copite de vita.

Am incercat si eu sa mestec boaba. O fost spurcata.

Edited by Eekstein, 05 June 2018 - 12:31.


#85
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu compara Pedigree cu alte marci. Pedigree-ul e de calitate proasta dar sunt marci bune si chiar se cunoaște pe catel. De exemplu, acum 9 ani cand am luat o catelusa metis de chihuahua i-am dat Royal de la care ii cadea parul. Apoi a aparut pe piata Petkult, o hrana hipoalergenica cu miel, curcan si orez brun de la care nu-i mai cade un fir chiar daca trag.
Uite compozitia pentru miniadult
Compoziție

Miel deshidratat, curcan deshidratat, orez brun, orez, grăsime de curcan, cicoare (sursă naturală de fructooligozaharide și inulină) 2%, măr deshidratat, făină de roșcove 1%, crustacee deshidratate din Antarctica (sursă naturală de EPA și DHA) 1,25%, drojdie de bere (sursă naturală de mananoligozaharide), glucosamină sulfat, condroitină sulfat, merișor deshidratat, Yucca schidigera, Rosemarinus sp, Vitis sp, Curcuma sp, Citrus sp, Syzygium sp.
Alta faza a fost cu o puiuta de labrador abandonat in curte la firma si care vreo 2luni a mancat hrana gatita de la cantina. Avea o blana terna, fara luciu, ii si cadea destul de mult. Dupa o luna de Simpson Premium ziceai ca e Bagheera, pantera neagra. Ii lucea blana de nu-mi venea sa-mi cred ochilor. A luat-o fiu-meu si e încântat de ea cat e de cuminte si iubitoare cu motanul si copilul.

Edited by Freddy12, 05 June 2018 - 15:01.


#86
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostNoua_pe_site, on 04 iunie 2018 - 16:55, said:


Apropo , tu ce ii dai catelului tau sa manance ?


Hrana speciala, compusa dintr-un amestec de 4 tipuri de carnuri crude, oase maruntite, seminte de dovleac, diverse tipuri de verdeturi. Aportul nutritional este optim pentru cateii sanatosi.
Nu o fac eu, o cumpar. 14 lei/kg, a mea mananca aprox 800g/zi (600 acum, e la cura de slabire).
Mai ieftin ca asta e doar postul negru :lol:

#87
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFreddy12, on 05 iunie 2018 - 14:55, said:

Nu compara Pedigree cu alte marci. Pedigree-ul e de calitate proasta dar sunt marci bune si chiar se cunoaște pe catel. De exemplu, acum 9 ani cand am luat o catelusa metis de chihuahua i-am dat Royal de la care ii cadea parul. Apoi a aparut pe piata Petkult, o hrana hipoalergenica cu miel, curcan si orez brun de la care nu-i mai cade un fir chiar daca trag.
Uite compozitia pentru miniadult
Compoziție

Miel deshidratat, curcan deshidratat, orez brun, orez, grăsime de curcan, cicoare (sursă naturală de fructooligozaharide și inulină) 2%, măr deshidratat, făină de roșcove 1%, crustacee deshidratate din Antarctica (sursă naturală de EPA și DHA) 1,25%, drojdie de bere (sursă naturală de mananoligozaharide), glucosamină sulfat, condroitină sulfat, merișor deshidratat, Yucca schidigera, Rosemarinus sp, Vitis sp, Curcuma sp, Citrus sp, Syzygium sp.
Alta faza a fost cu o puiuta de labrador abandonat in curte la firma si care vreo 2luni a mancat hrana gatita de la cantina. Avea o blana terna, fara luciu, ii si cadea destul de mult. Dupa o luna de Simpson Premium ziceai ca e Bagheera, pantera neagra. Ii lucea blana de nu-mi venea sa-mi cred ochilor. A luat-o fiu-meu si e încântat de ea cat e de cuminte si iubitoare cu motanul si copilul.
Daca inca mai crezi aburelile astea ce tin de marketing.....ma gandesc ca ai o varsta nu rsti copil de gimnaziu ca sa pui botu la marketingul lor
Baga ei toate rahaturile in parizere,crenvursti si salam pentru consum uman unde controalele sunt stricte...


#88
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uite compozitia pentru Simpson Premium 80/20
Derulează pentru compoziția analitică
Ingrediente:
pui dezosat (27%), pui uscat (16%), somon dezosat (13%), cartofi dulci, cartofi, hering uscat (7%), somon uscat (5%), curcan uscat (4%), grăsime de pui(2%), sos de pui (2%), ouă întregi uscate (2%), pește alb dezosat (2%), fibre de mazăre, lucernă, minerale, vitamine, mere, morcovi, spanac, alge, merișoare, cicoare, glucozamină, MSM, fructo-oligozaharide FOS, anason, schinduf, condroitină, cimbru, măghiran, oregano, pătrunjel, salvie.
Aditivi
vitamina A (15.000 IE/kg), vitamina D3 (2.250 IE/kg), sulfat de fier monohidrat (166,67 mg/kg), sulfat de zinc monohidrat (139,89 mg/kg), sulfat de mangan monohidrat (109,38 mg/kg), sulfat de cupru pentahidrat (60 mg), iodat de calciu anihidru (1,64 mg/kg), selenit de sodiu (0,67 mg/kg).

Timpul meu e destul de prețios si nu-l pierd bucatarasind zilnic pentru caini. Am șase caini, ii hrănesc cu boabe de calitate buna+conserve si sunt sănătoși, mananca cu pofta,  blana lucește, ce mai imi pot dori?

Edited by Freddy12, 05 June 2018 - 15:50.


#89
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
O varietate deosebita de ingrediente, care prin procesare......isi pierd cea mai mare parte a proprietatilor nutritive. Si in plus, e imposibil sa stabilizezi hrana respectiva, ca sa reziste cativa ani, fara conservanti.
Oricum ar fi si oricat de premium este, hrana uscata este o hrana de calitatea a doua.

Dar ma rog, ne abatem departe de ideea discutiei si stiu ca exista deja altele specializate pe hrana.

#90
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
apropo, peste nu le dati deloc?

inca un caine loial: https://www.antena3....tel-472409.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate