Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Caine cu apucaturi umane?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010
Incep prin a va anunta ca e primul meu caine asa ca daca sunteti la curent cu genul asta de comportament nu faceti prea mult misto de mine.
Rasa e chocolate lab , a implinit un an de zile pe 16 May , e jucaus si iubitor ,foarte energic si tot timpul cu chef de joaca.Uneori ma intreb daca ar fi cazul sa ma apuc sa mananc ce mananca el pentru ca mi se pare ciudat ca alearga 3 ore , doarme 10 minute dupa care vrea sa alerge iar 3 ore.
Mananca doar mancare uscata pentru caini si miroase destul de urat asa ca-s slabe sansele sa ma apuc sa impart masa cu el. Din fericire nu cunoaste gustul mancarii umane si nici nu am de gand sa ma apuc sa-l invat.

Stii ce misto e sa lasi farfuria cu friptura in sange langa el si lui sa nu-i pese de friptura ta?

Motivul pentru care am deschis subiectul este comportamentul lui care uneori ma sperie. Personal nu mi se pare normal si-s curioasa daca si prietenii vostri is la fel de umanizati precum pare al meu.

Evident, are cusca lui speciala cu saltea mai groasa decat salteaua patului meu dar am facut greseala sa-l tin in pat cand era mititel iar acum foloseste cusca doar cand vrea sa se ascunda de mine. Cum vede ca ma pregatesc sa-i curat urechile cum o taie in cusca lui. Sau cand se simte cu musca pe caciula si stie ca is suparata pe el. In rest , sta pe canapea , latra la ta'su sa se mute de pe fotoliul lor preferat ca sa stea el si doarme in pat cu noi.

Dormitul imi creeaza probleme.
Inainte dormea pe orizontala si se impingea cu picioarele in ta'su de uneori se ducea omu' sa doarma pe canapea ca nu avea loc de caine in ditamai patul king size Posted Image
Mai nou doarme pe verticala , intre noi doi cu capul pe perna mea. Daca misc perna se misca si el. De multe ori ma trezesc cu el ca pune laba superioara pe umarul meu si efectiv ma imbratiseaza. E normal asa ceva?

De cateva seri a inceput sa ma trezeasca pentru ca nu are loc sa-si puna capul pe perna mea. Imi place sa dorm cu perna imbratisata si in timp ce dorm uit de el. Pana mi-am dat seama de ce ma impinge cu botul si schiauna mi-a luat ceva vreme dar acum am invatat lectia. Ii fac loc sa-si puna capul pe perna si adorme imediat.

Seara nu se duce la culcare pana nu ma duc si eu la culcare. Deobicei adorm pe la miezul noptii dar la 10:30-11 trebuie sa ma duc in pat ca altfel sta langa mine si plange ca e obosit dar nu doarme pana nu ne ducem in pat.

Sambata sau duminica dupa ce venim din parc e obosit , nici sa mearga nu mai in stare dupa 2-3 ore de alergat impreuna cu alti caini. In loc sa doarma se tine dupa mine peste tot si pana nu ma asez pe canapea cu el nu ma lasa in pace. In felul asta ma aleg cu o ora,doua de somn ca daca ma ridic se impinge cu botul in mine si se uita cu ochi plangatori asa ca il las sa doarma si dorm si eu. Nu ma deranjeaza partea asta deloc , ba chiar imi convine ca-s la fel de obosita ca si el cand venim din parc. Totusi , e normal comportamentul asta?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai un caine frumos si...alintat!

Sa iti traiasca! E si inteligent probabil.

Cainii au multe reflexe conditionate.

Btw...ai si un sot...bun!

Edited by arab, 31 May 2018 - 16:33.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cainele, cel mai bun prieten al omului.

Nimic nou. Altceva?

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Asta e comportament de iubit care e in limba dupa tine ... eu zic sa ai grija. :)
Stai la casa sau la apartament? Ai putea sa discuti cu un dresor. Sincer mi se pare adorabil acuma, dar mai tarziu comportamentul acesta de lipicios o sa iti dea batai de cap.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Nu mai incercati sa atribuiti insusiri umane unui animal de haita. Nu e nimic uman la el, pur si simplu nu are un sef de haita asa ca si-a asumat el rolul.
Bine ca intre rase lab-ul nu e cine stie ce teritorial ca facea instructie cu voi.

#6
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

 arab, on 31 mai 2018 - 16:32, said:

Ai un caine frumos si...alintat!

Sa iti traiasca! E si inteligent probabil.

Cainii au multe reflexe conditionate.

Btw...ai si un sot...bun!
Multumesc , chiar e foarte inteligent. Ma rog , atunci cand ii convine lui ca uneori se comporta de parca nu ar auzi sau ar vede.
Sotul e bun pentru ca se muta pe canapea ? :)

#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cred ca vrea sa ia locul sotului.Posted Image

nu e sanatos sa tii un animal in pat...

#8
sound_expert

sound_expert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2018

 OriginalCopy, on 31 mai 2018 - 16:32, said:

Cainele, cel mai bun prieten al omului.

Unii sunt de parere ca,calul ar fi...

#9
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Da e normal, el te considera mama lui.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca ati citit "Cesar si cainii", cartea, ati vazut ca acolo Cesar Millan spune ca cel mai mare paradox in relatia om-caine este ca omul umanizeaza cainii, relationand cu ei ca si cand ar fi oameni iar cainii trateaza oamenii ca si cand ar fi alti caini, comportandu-se cu ei, la fel cum se comporta cu alti caini intr-o haita.

Parerea mea este ca nu e bine ca animalul a facut un fix din a dormi pe aceeasi perna cu stapanul (nu mai vorbesc ca nu e igienic), acest comportament va afecteaza viata in calitate de oameni (trebuie sa va odihniti, sa mergeti la job, asternutul sa nu miroasa a caine, sa nu luati boli, etc.).

Oricat de uman ti s-ar parea cainele e vorba strict de un comportament perfid si manipulator de supravietuire (tine minte asta, in legatura cu oricine se comporta asa, fie caine, fie om).
Asa ca, da, e bine sa stabilesti niste reguli cu animalul si, daca nu merge, trebuie chemat un dresor.

Daca pisicile le mai tinem pe abdomen si uneori mai dorm si in pat, cainii chiar nu au ce cauta in acelasi pat cu oamenii.. desi sunt convins ca le place acolo.

#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Noua_pe_site, on 31 mai 2018 - 16:26, said:

...Totusi , e normal comportamentul asta?
Nu, nu consider că ar fi un comportament normal dormitul botic în botic cu cățelul.

Cu un psiholog ai încercat să discuți?

ps:
Îmi plac mult animalele, da' am limita superioară setată cu mult mai jos...

#12
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

 OriginalCopy, on 31 mai 2018 - 16:32, said:

Cainele, cel mai bun prieten al omului.

Nimic nou. Altceva?

Atlceva ce ? Ai caine care se comporta la fel?

 honeymik, on 31 mai 2018 - 16:35, said:

Asta e comportament de iubit care e in limba dupa tine ... eu zic sa ai grija. Posted Image
Stai la casa sau la apartament? Ai putea sa discuti cu un dresor. Sincer mi se pare adorabil acuma, dar mai tarziu comportamentul acesta de lipicios o sa iti dea batai de cap.

Stam la casa.Are suficient spatiu si in casa si pe langa casa iar de alergat il scot ori in parc ori mergem la plimbare cate 1-2 ore.
De aia am si deschis subiectul , mi se pare prea atasat de mine dar in afara de nebagat in seama cand vrea el , altceva nu cred ca as putea face. Si da, sunt zile cand am de spalat vase sau facut curat in casa si tre sa las totul ca sa il pun pe el la culcare.

 sebulbus, on 31 mai 2018 - 16:36, said:

Nu mai incercati sa atribuiti insusiri umane unui animal de haita. Nu e nimic uman la el, pur si simplu nu are un sef de haita asa ca si-a asumat el rolul.
Bine ca intre rase lab-ul nu e cine stie ce teritorial ca facea instructie cu voi.

Ce treaba are haita cu modul in care se comporta?  Vrei sa zici ca tie ti se pare normal sa nu poata dormi altfel decat cu capul pe perna mea?

 41ex, on 31 mai 2018 - 16:37, said:

cred ca vrea sa ia locul sotului.Posted Image

nu e sanatos sa tii un animal in pat...

Nu e sanatos de ce ? Face baie de 3-5 ori pe saptamana si e periat zilnic.

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca stai la casa iti sugerez sa il inveti sa doarma afara si sa stabilesti niste limite in relatia cu tine.
Mai departe ... consulta un dresor pana nu este prea tarziu.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Pe mine ma sperie ca te sperie comportamentul acelei vietăți inteligente.
Dar mare grija, se spune ca intr-o familie cu animal/animale, daca esti atent, o sa vezi cine este seful.
Seful trebuie sa fie omul.

Animalul crede ca este in haita, om si animal, el nu face distinctia asta.
De voi depinde daca il lasati sef, ori ramineti voi sefi.

La un moment dat nu o sa puteti sa ii mai schimbati comportamentul, asta o sa va afecteze relatia, voua, oamenilor din casa.

Edited by crisstonne, 31 May 2018 - 17:02.


#15
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Parerea mea este ca asa incearca sa va domine. Nu e nimic rau in asta din partea lui, asemenea incercari fac toti cainii mai rar sau mai des, mai direct sau mai putin direct. Felicitari pentru alegere! Cum spunea si alt coleg mai sus, daca era alta rasa sau un exemplar excesiv de dominant, era mai... dificil poate chiar periculos. Eu zic ca se poate schimba usor, ca are doar un an, desi nu conteaza asa mult varsta. Incercati sa nu va mai lasati impresionati ca plange si ca se milogeste pentru diversr chestii.

#16
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Așadar Posted Image zoofilia a ajuns subiect de mândirie și surprindere Posted Image pe secțiunea ''Pet World''

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Astea da nelamuriri....
Cum dracu sa cureti cainele in urechi LOL
Unele persoane parca traiesc intr-o bula de plastic....
Sa vezi cand o sa ai copil ce o sa te mai miri...sa nu il arunci din casa te rog
ps:daca vrei pot sa fiu consilieru vostru de viata pentru niste sume frumusele..simt asa o datorie morala

Edited by I2O, 31 May 2018 - 16:57.


#18
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Noua_pe_site, on 31 mai 2018 - 16:49, said:

... Face baie de 3-5 ori pe saptamana...
Nu face, ci îi faci.
Există o diferență tare mare.

Fluturi în stomac dacă te privește mai lung, simți?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate