Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Caine cu apucaturi umane?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Faza asta cu îmbăiatul de 3ori pe saptamana am sărit-o. Nu e bine de loc ce faci. Trebuie îmbăiat mai rar, maximum-o data pe luna, cel mai bine o data la cateva luni.Baie fara sampon poti sa-i faci des dar cu sampon e foarte dăunător si vor aparea probleme dermatologice, de exemplu căderea parului, eczeme, prurit, blana isi va pierde luciul si va deveni terna. Niste ulei de somon in alimentație i-ar prinde bine.

#56
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View PostEekstein, on 01 iunie 2018 - 01:30, said:

Cum sa manance doar mancare uscata pentru caini ? Posted Image

Pai ce altceva sa manance ?

View PostJurasikMan, on 01 iunie 2018 - 08:00, said:

Acum i-am gasit un prieten în parc si i l-am adus acasa

Si noi ne gandeam sa mai luam unul ca sa aibe cu cine se juca dar sincera sa fiu nush daca e neaparata nevoie. Are tabieturile lui deja si nu stiu daca e indicat sa i le stric acum. Plus ca il las singur in casa in cursul zilei si daca-s doi si incep sa se alerge mi-e sa nu gasesc casa redecorata cand ajung acasa.
Il scot dimineata la 6 pentru o plimbare de un km si cand plecam noi de acasa el sta si se uita pe geam sau doarme. La ora 1-2 il scot iar la plimbare , cam juma de km, iar seara cand ajung acasa il scot in parcul de catei unde stam cam 2 ore.

Foarte frumos cainele tau , inca mai are impresia ca e mic si vrea sa stea in brate la tine sau s-a dezobisnuit?

View PostFreddy12, on 01 iunie 2018 - 12:50, said:

Nu lua in seama răutățile unora. Cainele tau nu s-a maturizat mental. El se crede pui si vrea sa doarmă cu mami si tati. Labradorii se maturizează tarziu, cam pe la 3ani. Totusi ar fi bune sa-l înveți sa doarmă jos. Cumpara-i o salteluta sau un cos din burete si pune-l jos langa pat. Cand incepe sa se foiască, pui mana pe el. Eu asa am facut cu puiul de schnauzer cand l-am adus acasa si se trezea noaptea plângând dupa maica-sa. Dar avea doar 2luni si faza asta durat cred ca maxim alte 2luni. Al tau e cam mare(de varsta, nu de dimensiuni)ca sa-l mai tolerezi in pat. Totusi ar trebui sa luati niste masuri ca sa-i arătați ca e doar tolerat, nu e un drept si sa-i dati voie in pat ca o recompensa. Uite niste sfaturi pentru cei care doresc sa devina Pack-leader
http://www.cainele-m...ul-haiteib--505

Are cusca cu saltea , are o perna/saltea speciala pe care am luat-o pentru cazurile in care nu vrea sa doarma in cusca , are un alt dormitor la dispozitie in care se duce doar cand e obosit si e televizorul prea tare pentru gustul lui.
Aseara de exemplu ne-am dus la culcare impreuna si dupa vreo juma de ora s-a mutat in sufragerie pe canapea ca nu l-am lasat sa puna capul pe perna mea. S-a intors dupa cateva ore si am uitat ca incerc sa-l dresez asa ca am impartit iar perna cu el.

Am citit sfaturile alea. E tipul submisiv jucaus. Prietenul meu e seful haitei , asculta de el fara nici o problema.Si de mine asculta dar eu tre sa ii zic de 2-3 ori o comanda pana se hotaraste sa asculte si o face jucandu-se.

View PostFane, on 01 iunie 2018 - 13:24, said:

tragand o linie dupa ce povesteste ea inclin sa cred si eu ca respectivul catel nu incearca sa domine, el e dependent de ea. dar si chestia asta nu-i una foarte normala, e ca un copil care sta numai dupa fusta mamei. invata-l si incurajeaza-l sa exploreze lumea si singur. sa-si dezvolte propria personalitate. javroii mei n-au prea mari probleme in a petrece ziua singuri prin curte si a ma cauta numai cand vor de mancare.

Si eu tot la dependenta ma gandesc pentru ca se comporta diferit fata de mine si prietenul meu. De exemplu daca eu nu vreau sa ma duc la culcare iar prietenul meu e deja in pat , il iau si-l duc in pat si se aseaza bine merci la picioarele prietenului meu si doarme. Sau daca nu sunt acasa iar prietenul meu e acasa, se duce singur in cusca lui si doarme fara probleme. Cand sunt eu acasa ma urmareste peste tot pana mi se face mila de el si ma asez pe canapea sau pat ca sa poata dormi. Se impleticeste sau i se inchid ochii dar nu se duce la somn pana nu ma asez eu undeva.

Cand venim amandoi acasa in acelasi timp vine la mine si se gudura prima data dupa care se duce la prietenul meu si sta vreo 30 secunde sa se gudure si se intoarce la mine si tre sa stau sa-l managai vreo 5 minute pana se linisteste.
Cand mananca ia cateva guri , vine la mine sa se gudure , se duce iar sa manance, iar se gudura , iar mananca ...face asa pana termina de mancat. Daca e prietenul meu acasa mananca tot din bol fara sa-i pese de el.

In parc face ce face si la fiecare 5 minute vine si se baga intre picioarele mele ca sa-l mangai pe spate,pe picioare si pe fund.Cand e cu prietenul meu nu are nici o treaba.Concluzia ar fi ca are personalitate dar o pierde cand sunt eu in jur.

#57
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cum sa-l lasi pe perna dupa ce i-ai scos soareci si rahati din gura?Posted Image

sper ca folosesti numai sampon si detergenti super bio la cat de des speli totul.

#58
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View PostNoua_pe_site, on 01 iunie 2018 - 18:00, said:


Pai ce altceva sa manance ?

MIEL Piept de pui crud, piept de pui fiert, pui la rotisor, pui la gratar, ceafa de porc la gratar, ciorba de vacuta. MIEL carne oaie

#59
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View Postrichelieu, on 01 iunie 2018 - 15:02, said:

Rasfatat. Nimic deosebit Posted Image
Sa va traiasca.
Parerea mea este sa ii luati un dresor (de fapt sa va luati unul, dresorul lucreaza 10% cu cainele si 90% cu stapanii Posted Image). Este cel mai sanatos lucru pe care il puteti face, atat pentru voi cat si pentru el.
Multumesc , rasfatat , alintat si dependent , cam asta e cainele meu cu mine. Cu restul lumii pare sa fie fine.

Dresor am vrut sa iau numa' ca prietenul meu nu a fost de acord. A avut alti caini inainte de asta si a zis ca e in stare sa-si dreseze singur cainele. Culmea e ca nici nu e cainele meu ci al lui :) Problema e ca la doua zile dupa ce l-am adus acasa prietenul meu si-a rupt piciorul si a trebuit sa ma ocup eu de scosul noaptea afara si plimbatul zilnic.

View PostJurasikMan, on 01 iunie 2018 - 16:58, said:


1 Cand il cert ( rar , de cele mai mutle ori nu-i de vina el ci cel mic ) sta suparat si o jumatate de zi pana il dragalesc sa-l impac .

2 Faptul ca a fost crescut in casa , i-a ridicat standardele comportamentale. De aceea initiatoarea topicului remarca ca al ei are comportament uman. Chiar are , pentru ca de mic a fost nevoit sa se inteleaga cu oamenii ....sa priceapa ce vor oamenii de la el

1 Asa face si al meu. Daca ridic vocea si isi da seama ca sunt suparata se duce in cusca lui si se uita cu ochi plangatori la mine si i se lungeste botul. Nu stiu cum sa explic dar are o moaca speciala pentru momentele cand isi da seama ca a sarit calul.
Sau daca stie ca a gresit cu ceva face la fel.
Intr-o noapte a avut probleme la stomac si dupa ce l-am scos de vreo 5 ori in nici 3 ore sa-si faca nevoile , pana sa  apuce sa ma trezeasca s-a scapat pe covor. M-am trezit ca scheuna si cand m-am dus in sufragerie l-am gasit stand in fata dovezii uitandu-se la mine si scheunand. Imediat cum si-a dat seama ca am vazut ce a facut s-a dus in cusca plangand.
Evident ca l-am luat in brate si i-am zis ca e in regula.

2 Tot de mic l-am scos in parcul de catei in fiecare zi ca sa socializeze cu alti caini. Nu prea ai ce altceva face daca stai la apartament sau in oras. In afara orasului la o ferma poti lasa cainele liber sa faca ce vrea dar in oras exista riscul sa-l calce masinile sau sa-l fure cineva.

#60
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Pana nu ai propriul tau caine, nu iti dai seama cat sunt de "inteligenti".
Cainii inteleg foarte multe, cand noi avem impresia ca ei nu inteleg ceva, (ceea ce facem sau ceea ce le cerem ori...), de fapt ei inteleg insa, nu intelegem noi ca ei inteleg si atunci dar sunt prea "destepti" ca sa dea curs.

#61
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cumpara cartea Omul si cainele de Patrick Pageat. Autorul este medic specializat in comportamentul animalelor. Te va ajuta sa-l înțelegi mult mai bine. Mie mi-a fost de un real folos.
http://www.elefant.r...ate-207342.html

https://fr.m.wikiped.../Patrick_Pageat

#62
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View PostEekstein, on 01 iunie 2018 - 18:45, said:

MIEL Piept de pui crud, piept de pui fiert, pui la rotisor, pui la gratar, ceafa de porc la gratar, ciorba de vacuta. MIEL carne oaie
cred ca ma apuc de latrat, vreau si eu o stapana asa...

#63
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View Post41ex, on 01 iunie 2018 - 18:32, said:

cum sa-l lasi pe perna dupa ce i-ai scos soareci si rahati din gura?Posted Image

sper ca folosesti numai sampon si detergenti super bio la cat de des speli totul.

1-2 dental sticks si s-a rezolvat problema .Pare greu de crezut dar respiratia lui e mai proaspata decat a unui fumator care mesteca guma.
Exista sampoane bio speciale pe care le poti folosi zilnic daca doresti.

View PostEekstein, on 01 iunie 2018 - 18:45, said:

MIEL Piept de pui crud, piept de pui fiert, pui la rotisor, pui la gratar, ceafa de porc la gratar, ciorba de vacuta. MIEL carne oaie
Si in 6 luni il inmormantezi in ritmul asta :D

View PostFreddy12, on 01 iunie 2018 - 17:26, said:

Faza asta cu îmbăiatul de 3ori pe saptamana am sărit-o. Nu e bine de loc ce faci. Trebuie îmbăiat mai rar, maximum-o data pe luna, cel mai bine o data la cateva luni.Baie fara sampon poti sa-i faci des dar cu sampon e foarte dăunător si vor aparea probleme dermatologice, de exemplu căderea parului, eczeme, prurit, blana isi va pierde luciul si va deveni terna. Niste ulei de somon in alimentație i-ar prinde bine.

Crede-ma , daca ar avea vreo problema as fi luata la raspundere imediat de catre veterinar. Intamplator veterinarul si sotia lui frecventeaza acelasi parc de catei plus ca il ducem la 2-3 luni la clinica pentru diverse vacinuri sau pilule.

#64
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View PostNoua_pe_site, on 01 iunie 2018 - 20:09, said:


Si in 6 luni il inmormantezi in ritmul asta :D


De unde ai cainele ? Persoana de care  l-ai primit stie ce prostii scrii despre caini si denumirea topicului ?

#65
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View PostJurasikMan, on 01 iunie 2018 - 16:58, said:

"Bubu" are 7 ani . Il mai strigam " Hodor " , "Dodo" ..." Bubuloi " . P.S. Numele lui este altul , evident ...dar noi il strigam cum ne vine si cainele stie cand este vorba despre el .
Legat de subiect , eu l-am tinut in casa pentru ca l-am luat cand avea 3 luni in Ianuarie si la Bv este foarte frig in aceasta perioada. Dupa aceea am remarcat ca era foarte cuminte , se cerea afara , nu facea prostii in casa . Practic l-am scos afara pentru ca ma trezea noaptea sa sa isi faca treburile si nu mai reuseam sa dorm ca omul sanatos ( eu adorm greu si cand adorm ...ma mai trezesc numai dimineata , asa ca ma cam incurca ) , altfel si acum dormea cu noi in camera . Desi este un caine extrem de puternic nu am avut niciodata probleme cu el. In nici un fel nu contesta "sefia " mea , stie care ii este locul si este un caine foarte iubitor fata de familie . Cand il cert ( rar , de cele mai mutle ori nu-i de vina el ci cel mic ) sta suparat si o jumatate de zi pana il dragalesc sa-l impac . Niciodata nu a incercat sa atace pozitia mea . Stie ca este foarte iubit si ca noi il consideram seful haitei din curte ( mai am inca trei caini in afara de el ) , asa ca este un fel de majordom imperial . Repet , nu l-am pedepsit niciodata ...il mai cert si ajunge sa-mi simta tonul si se blegeste . Cand il cert se uita ca un milog in ochii mei si de cele mai multe ori nu rezist sa nu rad si sa ma impac cu el instant. Este un caine extraordinar de echilibrat . Sigur  , pana vede pe strada un caine mare ( sau mai multi , numarul este irelevant pentru el ) si in momentul ala devine o fiara .
Faptul ca a fost crescut in casa , i-a ridicat standardele comportamentale. De aceea initiatoarea topicului remarca ca al ei are comportament uman. Chiar are , pentru ca de mic a fost nevoit sa se inteleaga cu oamenii ....sa priceapa ce vor oamenii de la el . Panarama aia mica si galbena din celalalt seslong este un golan fara 7 ani de acasa , care face doar ce il taie capul si care il stie doar pe Presa de sef , dar il toleram pentru ca este companionul lui . Cand face cate o prostie si il cert se duce direct intre picioarele lui Bubu si ia o atitudine sfidatoare . Comicaria este ca Bubu stie si se face ca ploua , ca si cand nu l-ar baga inseama .
Bubu e un câine onest. un dulău integru, nu vrea să preia asupra sa vina ''piticaniei'' canine

View PostNoua_pe_site, on 01 iunie 2018 - 20:09, said:

Dacă 'mneata îngădui câinelui să amușine cadavre, câcați și chiar să le ''lingă'' sau ''molfăie un pic'' ... iar apoi îl lași să doarmă bot în ''bot'' cu 'mneata, în același pat și încă te te mai miri de ce oare Posted Image soțul tău / consortul tău Posted Image nu acceptă așa ceva, apăi Posted Image nu mai am nimic de adăugat, igiena umană, serenitatea mentală și pacea sufletească nu-mi permit să mai accept comportamente atavice canine la oameni ...

Edited by TheStarkestTruthMatters, 01 June 2018 - 22:23.


#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostNoua_pe_site, on 01 iunie 2018 - 20:09, said:



Si in 6 luni il inmormantezi in ritmul asta :D

Cine ti-a băgat in cap inepțiile astea? Același veterinar care ti-a spus ca e Ok sa îi faci baie cu șampon in fiecare zi?!

#67
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostNoua_pe_site, on 01 iunie 2018 - 20:09, said:


Exista sampoane bio speciale pe care le poti folosi zilnic daca doresti.
Nu e vorba ca șamponul e bio sau nebio. Problema e ca orice sampon dizolva filmul lipidic pe care il au cainii pe piele si care are rolul de a-l proteja de infectii microbiene sau fungice. Daca tu il speli din 3 in 3 zile, pielea ramane fara protecție. E ca si cum tu te-ai spala cu săpun pe fata de enșpe ori pe zi si nu te-ai da cu o crema emolienta dupa aceea.
Nu am afirmat ca are acum iritații ale pielii ci doar ca este expus la diverse probleme dermatologice si crede-ma, o data instalată o chestie de-asta, greu scapa. Se va scărpina, isi va provoca răni, trebuie sa-i pui guler medicinal ca sa nu-si mai lingă iritațiile.  De ce sa tratezi cand poti sa previi?  Cel mai bine e sa-l perii bine si apoi il stergi cu un prosop ud.

#68
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca nu ma crezi pe mine, poate ii crezi pe acestia:
http://www.zooland.r...am-cainele-3157
http://animale.maxi-...-meu/menu-id-26

#69
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si o opinie de la ASPCA
But How Often Should I Wash My Dog?
According to the ASPCA, your dog should be washed at least every three months, so, 3 or 4 times a year. The actual number may be higher if your dog is extremely hairy, or particularly enthusiastic about rolling in poop, but most dogs should be able to get by with quarterly baths. And that’s my final answer.

Edited by Freddy12, 02 June 2018 - 01:19.


#70
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010

View PostEekstein, on 01 iunie 2018 - 20:39, said:

De unde ai cainele ? Persoana de care  l-ai primit stie ce prostii scrii despre caini si denumirea topicului ?

Cumparat cu bani cash si nu scriu prostii despre caini ci pun intrebari ca sa imi dau seama unde gresesc!

View PostTheStarkestTruthMatters, on 01 iunie 2018 - 22:21, said:


Dacă 'mneata îngădui câinelui să amușine cadavre, câcați și chiar să le ''lingă'' sau ''molfăie un pic'' ... iar apoi îl lași să doarmă bot în ''bot'' cu 'mneata, în același pat și încă te te mai miri de ce oare Posted Image soțul tău / consortul tău Posted Image nu acceptă așa ceva, apăi Posted Image nu mai am nimic de adăugat, igiena umană, serenitatea mentală și pacea sufletească nu-mi permit să mai accept comportamente atavice canine la oameni ...

Nah belea , unde dau si unde crapa :D
Tu chiar ai impresia ca eu il las sa amusine cadavre si kkti ?Mai lipsea sa spui ca se linge la coor si la oua si de aia nu ar trebui sa-l las sa doarma in pat cu mine. Chiar daca esti cu ochii ca pe butelie pe el tot baga ceva in gura. Ba o piatra , o creanga , mananca iarba , nu ai scos niciodata un catel la plimbare sa stii cum e ?



View Postrichelieu, on 01 iunie 2018 - 23:29, said:

Cine ti-a băgat in cap inepțiile astea? Același veterinar care ti-a spus ca e Ok sa îi faci baie cu șampon in fiecare zi?!

Nu domne , veterinarul nu mi-a zis ca e ok sa-i fac baie cu SAMPON in fiecare zi dar nu stiu cate persoane isi permit sa hraneasca un caine de 30 de kg cu meniul recomandat de Eeksteein.
Am zis ca ar fi mort in 6 luni daca i-as da miel , pui si ce a mai recomandat el acolo pentru ca in momentul de fata cainele meu nici nu se uita la carne. La cat de putin ii pasa de carne probabil ar muri de foame in 2 saptamani nu in 6 luni.

Apropo , tu ce ii dai catelului tau sa manance ?

View PostFreddy12, on 02 iunie 2018 - 00:08, said:

Nu e vorba ca șamponul e bio sau nebio. Problema e ca orice sampon dizolva filmul lipidic pe care il au cainii pe piele si care are rolul de a-l proteja de infectii microbiene sau fungice. Daca tu il speli din 3 in 3 zile, pielea ramane fara protecție. E ca si cum tu te-ai spala cu săpun pe fata de enșpe ori pe zi si nu te-ai da cu o crema emolienta dupa aceea.
Nu am afirmat ca are acum iritații ale pielii ci doar ca este expus la diverse probleme dermatologice si crede-ma, o data instalată o chestie de-asta, greu scapa. Se va scărpina, isi va provoca răni, trebuie sa-i pui guler medicinal ca sa nu-si mai lingă iritațiile.  De ce sa tratezi cand poti sa previi?  Cel mai bine e sa-l perii bine si apoi il stergi cu un prosop ud.

Freddy , am inteles si stiu cum e cu spalatul cu SAMPON.
Nu am zis nicaieri ca il spal cu sampon zilnic pentru ca nici eu nu ma spal pe cap zilnic cu sampon desi avem sampoane care se pot folosi zilnic :)
Trebuia sa fac o poza aseara dupa ce am venit din parc si l-am spalat ( cu apa fara sampon ) cu cada sa vezi cat noroi si pamant iese din el.

#71
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Caniche-ul meu a mancat ce am enumerat eu acolo si a trait 13 ani si 8 luni. Speranta lor de viata.

#72
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Felicitari , probabil esti printre putinii care isi permit. Eu nu zic ca nu mi-as permite acum dar cu siguranta as fi stat sa ma intreb daca vreau sa cumpar un caine caruia sa-i pot oferi meniul recomandat de tine. Al meu e obisnuit cu mancarea uscata plus oase de vita cumparate de la macelar si ficat deshidratat ca tratatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate