Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Achizitie apartament in bloc OD din Drumul Taberei

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Sau initiatorul e de fapt proprietar si vrea sa afle opinia generala si intentia de cumparare privind blocurile OD...

#20
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Nu cred. Cred ca e o tipa tanara si foarte naiva care habar n-are spre ce sa se orienteze.
A scris si pe thread-ul Prima Casa ca vrea sa-si ia apartament in bloc cu risc seismic.
Pai sa-si ia, ca nu-si ia din banii nostri si viata oricum valoreaza cat o ceapa degerata.
Cand neuronul doarme, iti iei cocioaba in OD.

#21
VictoriaIoana

VictoriaIoana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.02.2018
Am 28 de ani. Și locuiesc cu părinții mei in acest bloc. Aș fi vrut sa îmi cumpăr apartament lângă ei. Era o ocazie.  Vecinii spuneau că e un bloc bun și de asta voiam să aflu și alte opinii și dacă chiar se poate cumpăra cu credit un apartament in bloc cu risc seismic.

#22
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

 VictoriaIoana, on 04 iunie 2018 - 19:09, said:

Am 28 de ani. Și locuiesc cu părinții mei in acest bloc. Aș fi vrut sa îmi cumpăr apartament lângă ei. Era o ocazie.  Vecinii spuneau că e un bloc bun și de asta voiam să aflu și alte opinii și dacă chiar se poate cumpăra cu credit un apartament in bloc cu risc seismic.
Ai intalnit vreodata un proprietar care sa nu bage mana-n foc pentru propria locuinta, chit ca are risc seismic si/sau bulina rosie?
Eu nu. Capacitatea de negare a lucrurilor e uimitoare. E doar un mecanism de aparare in fata realitatii, iar realitatea e ca acest tip de bloc e praf si pulbere si poti sa-i pui cruce la viitorul cutremur.
Imi pare rau sa-ti spun, dar vecinii tai nu sunt experti in evaluarea riscului seismic si nici ingineri constructori.
Sincer, daca vrei ca parintii tai sa nu moara cu zile la urmatorul seism mai zdravan, ar fi bine sa-si vanda apartamentul.

Edited by leusteanul, 04 June 2018 - 20:04.


#23
AdrianLampasul

AdrianLampasul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.06.2018

 VictoriaIoana, on 04 iunie 2018 - 19:09, said:

Am 28 de ani. Și locuiesc cu părinții mei in acest bloc. Aș fi vrut sa îmi cumpăr apartament lângă ei. Era o ocazie.  Vecinii spuneau că e un bloc bun și de asta voiam să aflu și alte opinii și dacă chiar se poate cumpăra cu credit un apartament in bloc cu risc seismic.
Poti sa te duci la o aruncatura de bat, dincolo de scoala si sa iti iei intr-unul de tip P. Ti-am spus, eu stau intr-unul si cand au fost facute trebuia initial sa aiba 8 etaje dar s-au oprit la 4, fundatia ramanand in schimb de 8 etaje. Poti sa mergi inspre Timisoara(fosta Emil Bodnaras) si sa iti iei intr-unul de tip E. Ai bucataria mica, vreo 2 metri latime si lunguiata, dar camerele sunt ca la OD in metri patrati, in schimb blocurile alea sunt monolit, turnate din beton de sus pana jos, mai rezistente si mai elastice, cu casa scarii si cele doua lifturi in centru si apartamentele dispuse in triunghi. Conteaza mult ca blocul sa fie in forma de turn triunghiular, e mai rezistent decat daca e un carnat lung. Daca te duci inspre 34 ai si Z, tot din beton turnat sau le mai gasesti si peste drum, ala cu reclama Crystal spre exemplu. Da, sunt misto OD, arata bine pentru niste blocuri comuniste, camerele alea tehnice in forma de joben, balcoanele mari, modelele alea facute din asezarea balcoanelor pe partea din spate, dar tine minte ca structura e proasta din constructie.
Apropo, daca stai deja acolo, mai sunt tovarasii aia 2 de la scara 5, etajul 1 cu umbreluta in balcon? De fiecare data cand am trecut pe acolo erau nelipsiti :)))

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 leusteanul, on 04 iunie 2018 - 20:00, said:

realitatea e ca acest tip de bloc e praf si pulbere si poti sa-i pui cruce la viitorul cutremur.
Imi pare rau sa-ti spun, dar vecinii tai nu sunt experti in evaluarea riscului seismic si nici ingineri constructori.
Acu' să ne asigurăm că discutăm în cunoștință de cauză - tu ești inginer de structuri și ai făcut o expertiză a blocului respectiv?

#25
AdrianLampasul

AdrianLampasul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.06.2018

 radunic, on 05 iunie 2018 - 15:32, said:

Acu' să ne asigurăm că discutăm în cunoștință de cauză - tu ești inginer de structuri și ai făcut o expertiză a blocului respectiv?
Nu, dar au facut altii de meserie expertize si l-au incadrat intr-un grad de risc. Plus ca noi cei care ne-am trait viata in cartier si care avem parintii cantonati aici inca din anii 60, stim ce si cum. ODul de langa Orizont a fost la un pas sa cada, cu structura facuta franjuri, au venit si au plombat-o cu niste rasina si gata, asta stiu de la cineva care sta chiar in blocul ala. Daca unul a fost facut de comanda, altul a cazut, altul sta sa cada inclinat cu 10 cm, dupa cum spunea cineva aici, daca mai toate de tipul asta sunt bagate la risc seismic 2 sau 3, ce nu e clar?

#26
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

 radunic, on 05 iunie 2018 - 15:32, said:

Acu' să ne asigurăm că discutăm în cunoștință de cauză - tu ești inginer de structuri și ai făcut o expertiză a blocului respectiv?

Asta e un sofism de zile mari, Ad Hominem. Nu se contraargumenteaza ideea, ci se ataca credibilitatea celui care transmite mesajul.

Expertiza acestor blocuri s-a facut in mare parte prin anii '90. Riscul seismic 3 insemna pe vremea aia ca blocul trebuie consolidat in maxim 10 ani.
De atunci au trecut mai bine de 20 de ani...si nimic. Toate blocurile OD au greseala de proiect si implicit rezistenta scazuta.

Dupa seismul din '77, in multe blocuri s-a facut doar o spoiala de consolidare.
AdrianLampasul are mare dreptate, asa-zisa consolidare a blocurilor OD s-a facut cu rasina. O gluma proasta si sinistra, daca stam sa ne gandim ca practic proprietarii sunt condamnati la moarte sigura la un seism mai puternic.

Edited by leusteanul, 05 June 2018 - 19:35.


#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
din 1950 pana in 1990 blocurile se construiau in aproximativ 4 ani de zile, pentru perioada respectiva era un timp foarte rapid. Perioada 1950-1977 se lucra mult mai atent, blocurile din perioada aia sunt mai bune construite decat 1978-1990. Problema cea mai mare era ca blocurile se construiau rapid pentru a oferi apartamente cat mai rapid populatiei, astfel ca erau turnate rapid si materialele erau dese ori inlocuite. Avantajul in schimb era ca statul nu dorea sa faca profit ca in perioada prezenta. Un inginer constructor sau un arhitect pot afla mai multe despre structura blocurilor.

Blocurile actuala sunt construite fara control, au fost aprobate pe spaga, multe parti de rezistenta au fost inlocuite si au fost folosite materiale ieftine pentru a mari marja de castig.

Chiar daca se spune ca blocurile OD au probleme de rezistenta, au rezistat in 1977. Inca un cutremur ca in 77 sau mai puternic nu le-ar rezista parerea mea, dar nu putem sa stim cand si daca mai vine vreodata un cutremur asemanator. Cu siguranta nici blocurile noi nu vor rezista.

#28
AdrianLampasul

AdrianLampasul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.06.2018
Perfect de acord ca blocurile noi sunt facute pe spagi. Varu-meu si-a luat in Popesti, Drumul Fermei si cand merge prin casa ala de deasupra vibreaza tot tavanul. Var-meu are o masa de sticla in centrul sufragerie si cand mergi tu prin casa lui zarnaie masa aia. Dar cica asa trebuie, ca e plafonul foarte elastic. Deci, cam asta e situatia cu astea noi, spaga a fost litera de lege, auzisem undeva ca la unele s-au folosit si fiare beton aduse de pe la turci sau ucrainieni, fier de proasta calitate, casant. Asta cu fierul e un zvon auzit, nu zic ca e asa. Pe timpuri inginerul, proiectantul, constructorul luau puscarie cu zecile de ani sau ajungeau la zid daca din cauza lor mureau oameni, azi iau cu suspendare pentru omor din culpa ca Huidu, deci ce motive sa aiba sa isi vada de treaba.
Cat despre OD-uri sper ca e lamurita colega, sunt ok, apartamente frumoase, dau impresia ca sunt trainice dar sunt pulbere. Si astea din Dr. Taberei, si alea din Berceni sau Colentina.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 radunic, on 05 iunie 2018 - 15:32, said:

Acu' să ne asigurăm că discutăm în cunoștință de cauză - tu ești inginer de structuri și ai făcut o expertiză a blocului respectiv?
Lasa ca au facut altii. Emil Sever  Georgescu, Director al INCERC Bucuresti e suficient pentru tine?

Quote

Secțiunile de tip OD.

Blocul din Bd. Păcii nr. 7
(proiectat în 1972) se baza pe tipul de secțiune OD,
respectiv cerința arhitecturală de a avea acces la
lumină naturală bună tot timpul zilei prin secțiuni tip
OD („orientare dublă”, fiecare apartament să aibă
camere pe ambele fațade). Pentru a primi lumină
suficientă, camerele nu puteau fi prea lungi iar
clădirile rezultau relativ înguste pe direcție
transversală, iar pe direcție longitudinală exista un
singur perete structural.

În 1977 s-a prăbușit tronsonul F, prin ruperea
pereților structurali ai parterului și răsturna rea în
stradă. Avarierea gravă a fost constata tă și la
celelalte tronsoane, ceea ce a indicat deficiențe de
concepție și sis tem structural ( ruperi casante la
baza pereților structurali). Expertiza a sintetizat
cauzele prăbușirii ș i mecanismul de cedare astfel:

- diferența de rigiditate pe cele 2 direcții care a
creat o sensibilitate a structurii la solicitări;

- armarea insuficientă a pereților structurali în
epoca proiectării clădirii, armare tranversală
redusă, cu rigle de cuplare slabe între montanții
pereților structurali, bulbi slabi, lipsa capacității
de deformare post-elastică;

- deficiențe de execuție, beton segregat, rosturi de
turnare relativ dese la baza pereților structurali și
bulbilor, tencuieli groase, balcoane mai grele etc.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 05 June 2018 - 21:43.


#30
AdrianLampasul

AdrianLampasul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.06.2018
Interesant! Nici nu stiam ca OD 16 e facut in 1972. Astea de pe aici sunt facute prin 65. Oricum, daca vrea sa isi cumpere eu ii recomand bloc monolit. De astea stiu ca sunt cele mai rezistente. Al meu e cam de clasa medie ca e din prefabricate, punctul lui forte e ca a fost proiectat sa fie cu 8 etaje si s-au oprit la 4. In schimb astea monolit sunt fara moarte. Stiu de la tata ca atunci cand le-au facut pe E 26 si 27 au venit cu niste cofraje de metal mari si au turnat din beton fiecare etaj. In E 4 erau numai grofi, ingineri, ziaristi, profesori, numai din astia. Am avut probleme cand eram copii ca era gradina lor plina de cirese si dude pe timpul asta :))). Deci, zic eu, ca nu isi bagau comunistii functionarii in blocuri facute sita. Dincolo de mine sunt si vreo 2 de tip Z, cica si alea tot turnate in stil sovietic. De Z din astea e plin cum mergi spre strada Sibiu. Acum, vorba cuiva, discutam discutii, cat de rezistente sunt o sa vedem din pacate la alt cutremur.

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 leusteanul, on 05 iunie 2018 - 19:34, said:

Asta e un sofism de zile mari, Ad Hominem. Nu se contraargumenteaza ideea, ci se ataca credibilitatea celui care transmite mesajul.
Cînd cineva afirmă proiectul tip e praf fără să menționeze pe ce se bazează presupun automat că e de meserie și vreau să mă asigur - de aici întrebarea.

 MembruAnonim, on 05 iunie 2018 - 21:43, said:

Lasa ca au facut altii. Emil Sever  Georgescu, Director al INCERC Bucuresti e suficient pentru tine?
E bun.

#32
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
M urile (confort 2, inainte de 77) cum sunt ca structura?!

#33
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Unde naiba mai stam daca sunt atatea defecte la mai toate blocurile? Bucurestiul o sa ajunga o mare intindere de blocuri inutile. Nici nu stiam ca e atat de nasol un bloc aflat in clasa III. Cred ca daca s-ar expertizata toate blocurile vechi, vasta majoritate ar intra la clasa III, clasa IV inseamna un bloc facut la standarde similare cu cele actuale adica un bloc nou e din start clasa IV.

Ce a mai ramas din OD16 acum e cu risc seismic II.

#34
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

 bossake, on 06 iunie 2018 - 11:22, said:

M urile (confort 2, inainte de 77) cum sunt ca structura?!

Sunt niste porcarii de apartamente, cu hol lung si ingust cat o zi de post si bucatarii meschine.

#35
AdrianLampasul

AdrianLampasul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.06.2018

 bossake, on 06 iunie 2018 - 11:22, said:

M urile (confort 2, inainte de 77) cum sunt ca structura?!
Din cate stiu astea mai vechi de pe Aleea Pravat sunt monolit. Alea mai noi de pe aleea campul cu flori sau din zona Frigocom sunt din prefabricate. Primele sunt cu balcoane de tip logie, mai decente, alea de la Frigocom au niste cutii de vreun metru jumate latime. Ca apartamente, deh, confort 2, bucatariile practic inexistente. 3 camere nu stiu cum sunt dar 2 camere sunt semidecomandate, camere mici. Si mai sunt unele de confort 2, nu stiu exact ce tip, cu apartamente 3 camere stil rusesc, cu baia si o camera la intrare si trecere prin sufragerie la al doilea dormitor. Ce m-a frapat la alea e ca nu au nise pentru tevi. Toate tevile sunt la vedere, inclusiv teava de scurgere de la WC care e chiar langa usa de la intrare, plus faptul ca nu au nici o picatura de balcon.

#36
haelium

haelium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2006

 business11, on 29 mai 2018 - 09:45, said:

Eu m-am nascut si am crescut in OD1 din Dr. Taberei.

Constructia blocurilor de tip OD a inceput in anii 60 si a fost efectuata de armata. Blocurile sunt construite din caramida si intr-adevar au probleme cu structura de rezistenta. Multe dintre blocuri au fost construite in graba pentru a oferi populatiei un adapost. Exista diferite studii arhitecturale pe tema blocurilor de tip OD.

Blocul OD5 este un bloc care face parte din aceasta categorie cu structura slaba de rezistenta. In 77 un OD din militari parca OD15 sau 16 sau 17 nu mai tin minte a cazut. Gandeste-te ca in anii 1960 normele de siguranta in privinta seismului erau cu totul altele. Dupa cutremurul din 1977 blocurile au avut alte norme care au facut blocurile mult mai rezistente. Aici iti recomand blocurile din 78-80.

OD5 nu iti recomand, renunta daca poti.

Elita blocurilor din Drumul Taberei in era comunista au fost blocurile de tip E si H, care sunt extrem de ingrijite si ofera mult spatiu. Partea proasta este ca gasesti destul de rar apartamente la vanzare si cand le gasesti sunt foarte scumpe.

As adauga P-urile si dupa parerea mea, sunt cele mai sanatoase blocuri din Drumul Taberei. H-urile sunt speciale insa nu le-as recomanda, prea vechi si prea scumpe.

Sunt curios unde in OD1 ai locuit, eu m-am nascut in F-uri si stau in apropiere, in OS-uri. Ca exemplu, OD3 este risc seismic clasa I, jale!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate