Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Achizitie apartament in bloc OD din Drumul Taberei

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010
Salut,
Răsfoind cu placere acest forum observ ca unele din cele mai bine cotate blocuri sunt cele tip P din Drumul Taberei. Din descriere par oarecum similare cu cele de 7 etaje și 8 scări din zona Vigoniei, Gazarului, Alunisului cu bucătăria pe luminator date în folosință prin 1963. Pe internet am văzut ca se numesc tot P. O părere pertinenta m-ar ajuta mult.

Salut,
Răsfoind cu placere acest forum observ ca unele din cele mai bine cotate blocuri sunt cele tip P din Drumul Taberei. Din descriere par oarecum similare cu cele de 7 etaje și 8 scări din zona Vigoniei, Gazarului, Alunisului cu bucătăria pe luminator date în folosință prin 1963. Pe internet am văzut ca se numesc tot P. O părere pertinenta m-ar ajuta mult.

#38
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Nu inteleg de ce esti obsedat de mizeriile alea de blocuri din Dr Taberei.

1963?? Le pui cruce la un cutremur ca in ‘77, vad ca vrei neaparat loc de veci inclus in pret.

Serios daca inteleg oamenii care se arunca sa-si cumpere darapanaturi din astea mizere.

#39
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
fisheye - Evită tipul ăla de blocuri, sunt făcute fără diafragme din beton (așa au fost proiectate), doar cu stălpi și cadre (grinzi) cu ziduri din cărămidă, sunt comfort 2, adică au cam 48 mp apartamentele de 2 camere, au ziduri interioare pe un rând de cărămizi, cam 15 cm grosime, miros a vechi în ele și la bucătărie vine miros de gunoi pe luminator de la ghenele de gunoi care sunt la parter exact în luminator.

Unii aruncă gunoiul direct pe geamul de la bucătărie în luminator și vara miroase RĂU-RĂU numai a gunoi pe luminatorul ăla. Evită în general să cumperi un apartament care are luminator fiincă în TOATE este aceiași problemă cu mirosul ăla și intră în apartament pe geamul poziționat pe luminator.

Caută altceva, sigur te-a atras prețul mai mic dar este și din cauza luminatorului, nu numai a anului 1963.

Mai reține ceva important - caută în blocuri cu diafragme fiincă la cutremur o clădire fără diafragme se bălăngăne stânga-dreapta ca un c-- într-o căldare și fracturează (crapă) zidurile interioare în formă de X și trebuie făcute reparații mari clădirii după aia, eventual o consolidare care s-ar putea să fie făcută numai din banii proprietarilor fără ajutor de la primărie și costă mulți bani.

Automat o clădire fără diafragme chiar dacă acum nu este încadrată la risc seismic 1, 2 sau 3 după cutremur este încadrată la risc seismic 2 (nu 1 care înseamnă bulină roșie) și trebuie făcute reparațiile de care am scris mai sus.

Edited by MARlNMembruAnonim, 03 June 2019 - 08:06.


#40
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

 leusteanul, on 03 iunie 2019 - 05:23, said:

Nu inteleg de ce esti obsedat de mizeriile alea de blocuri din Dr Taberei.

1963?? Le pui cruce la un cutremur ca in ‘77, vad ca vrei neaparat loc de veci inclus in pret.

Serios daca inteleg oamenii care se arunca sa-si cumpere darapanaturi din astea mizere.
Nu este nimeni obsedat, pur si simplu am intrebat.

#41
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

 MARlN_ION, on 03 iunie 2019 - 07:44, said:

fisheye - Evită tipul ăla de blocuri, sunt făcute fără diafragme din beton (așa au fost proiectate), doar cu stălpi și cadre (grinzi) cu ziduri din cărămidă, sunt comfort 2, adică au cam 48 mp apartamentele de 2 camere, au ziduri interioare pe un rând de cărămizi, cam 15 cm grosime, miros a vechi în ele și la bucătărie vine miros de gunoi pe luminator de la ghenele de gunoi care sunt la parter exact în luminator.

Unii aruncă gunoiul direct pe geamul de la bucătărie în luminator și vara miroase RĂU-RĂU numai a gunoi pe luminatorul ăla. Evită în general să cumperi un apartament care are luminator fiincă în TOATE este aceiași problemă cu mirosul ăla și intră în apartament pe geamul poziționat pe luminator.

Caută altceva, sigur te-a atras prețul mai mic dar este și din cauza luminatorului, nu numai a anului 1963.

Mai reține ceva important - caută în blocuri cu diafragme fiincă la cutremur o clădire fără diafragme se bălăngăne stânga-dreapta ca un c-- într-o căldare și fracturează (crapă) zidurile interioare în formă de X și trebuie făcute reparații mari clădirii după aia, eventual o consolidare care s-ar putea să fie făcută numai din banii proprietarilor fără ajutor de la primărie și costă mulți bani.

Automat o clădire fără diafragme chiar dacă acum nu este încadrată la risc seismic 1, 2 sau 3 după cutremur este încadrată la risc seismic 2 (nu 1 care înseamnă bulină roșie) și trebuie făcute reparațiile de care am scris mai sus.
Multumesc pentru raspuns si mai ales pentru argumente.
Cateva consideratii. Stau de anul trecut cu  chirie si  se vinde un apartament pe scara, de aceea am intrebat. Blocul este anvelopat, iarna nu am avut probleme cu caldura chiar si in zilele si noptile geroase iar vara este suportabil si fara aer conditionat, blocul este inconjurat de verdeata iar pretul intr-adevar este bun, 40 000 si mai bagi vreo 2000 cred asta in conditiile in care pe un apartament complet renovat in acelsi bloc se cere 65 000. Ma rog, el cere..................... De blocurile noi ma feresc dim motive obiective, nu ma bazez pe auzite si  oricum la un pret relativ apropiat nu gasesti decat la marginea orasului, undeva pe camp.
Compartimentarea imi place desi este mai ciudata cumva fata de blocurile mai noi.
Miros de la ghena nu vine, locatarii sunt civilizati iar omul de serviciu isi face treaba. Am fost la un prieten intr-un bloc similar din apropiere si acolo se aplica perfect ce a-ti descris mai sus cu ghena, unul chiar scosese furtunul de la masina de spalat printr-o gaura si se varsa apa in luminator.Intr-adevar un exemplar din asta poate sa apara si la mine, nu ai de unde sa stii.
Apartamentele nerenovate intr-adevar au miros de vechi dar am vazut apartamente renovate si mi-au placut. Anul de constructie nu ma deranjeaza iar suprafata de 50 m este suficienta, nu am nevoie de mai mult. Ma interesa strict dpdv structural mai ales ca uitandu-ma pe site-ul cu cladirile expertizate am observat ca in zona au fost expertizate 2 blocuri similare si ambele incadrate in clasa 2. Sa inteleg ca au fost automat incadrate acolo dupa cutremur datorita acestei structuri care spuneti dvs ?

#42
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Fă ce crezi că este mai bine pentru tine, nu cade blocul ăla la cutremur, nu te lua după toți care habar nu au.

Privește blocul ăsta, e identic ca ăla ca structură, apropiat ca an, cu luminator și nu cade nici ăsta la cutremur.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

Expertizele alea poți să le consideri hârtie igienică.

Altfel se testează rezistența betonului și nu e necesar la astea.

Edited by MARlNMembruAnonim, 03 June 2019 - 15:17.


#43
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010
Înțeleg ca postarea e la mișto.

#44
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Vezi că eu nu glumesc și vezi că eu ȘTIU BINE și de consolidările alea.

Am stat și în betoane pentru unii pe aici.

Ce nu ai înțeles userule ?

Că o structură de tip MONOLIT a fost încadrată la risc 2 ?

Știi ce este o structură monolit din beton armat ?

De ce a fost încadrată așa ?

Asta nu mai trebuie să știi tu și a fost destul de clar ce am scris în postarea de mai sus.

Dacă vrei să cumperi acolo fă-o că eu îmi cresc copilul într-un bloc preistoric din centru și AM unde să mă mut cu el în 20 de minute, doar cobor și merg puțin dacă aș fi sigur că se prăbușește blocul meu la cutremur.

Blocul tău sau ăla care l-am pus mai sus sunt mai tinere decât blocul meu, deci mai bune.

Alea vechi cu beton mult pleacă de la 65.000 - 70.000 fără Rahova că acolo sunt mai ieftine.

Eu am scris de diafragme în ideea că dispui de un minim de 70.000, nu 40.000.

Edited by MARlNMembruAnonim, 03 June 2019 - 20:57.


#45
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010
Nu stăpânesc domeniul de aceea am apelat aici.
Ce am expus sunt simple constatări ale cuiva care a prins o vara și o iarna în acest bloc.
Din" tonul " postarii dvs. și cunoscând oarecum zona am tras concluzia ca cele 2 blocuri vor cădea la primul cutremur. Și tot ca o constatare pereții exteriori, cel dintre sufragerie și dormitor, cel dintre sufragerie și bucătărie nu sunt din cărămidă. Din acest material este sigur cel dintre dormitor și hol, posibil și alții. Nu sunt suparacios și nici nu am pretenția ca ma pricep. Dacă sunteți în domeniu orice sugestie pe orice ton este binevenita.

#46
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Pune blocul aici și îți spun EXACT cum este construit.

Este cu holul pătrat care are 4 uși ?

Are un singur hol din care dai în sufragerie, dormitor, baie, bucătărie și debaraua care este lângă ușa de la intrare ?

Privește cu atenție blocul ăsta și spune dacă seamănă cu alea dacă nu vrei să-l pui că tu faci o mare confuzie.

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by MARlNMembruAnonim, 03 June 2019 - 21:20.


#47
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

 MARlN_ION, on 03 iunie 2019 - 21:07, said:

Pune blocul aici și îți spun EXACT cum este construit.

Este cu holul pătrat care are 4 uși ?

Are un singur hol din care dai în sufragerie, dormitor, baie, bucătărie și debaraua care este lângă ușa de la intrare ?

Privește cu atenție blocul ăsta și spune dacă seamănă cu alea dacă nu vrei să-l pui că tu faci o mare confuzie.

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
https://www.google.r...31!4d26.0904355

Descrierea dvs. se potriveste la apartamentul de vis a vis. Al meu mai are un vestibul in plus deci in esenta sunt la fel.

#48
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Nu este ca cele de care am scris mai sus și este cu diafragme. Ai diafragme de 15 centimetri și este ca ăsta făcut

Edited by MARlNMembruAnonim, 03 June 2019 - 21:34.


#49
GABIG2

GABIG2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2014
Buna seara,

Ce parere aveti despre blocurile de 3 etaje de vis a vis de Romstal Drumul Taberei? B dul 1 Mai nr 34.

#50
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

 MARlN_ION, on 03 iunie 2019 - 21:31, said:

Nu este ca cele de care am scris mai sus și este cu diafragme
Adica in traducere libera este de bine sau de rau.

 MARlN_ION, on 03 iunie 2019 - 21:31, said:

Nu este ca cele de care am scris mai sus și este cu diafragme. Ai diafragme de 15 centimetri și este ca ăsta făcut
Ma simt mult mai bine !

#51
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Ești în apartament ?

Mergi în sufragerie ACUM și dă cu pumnul în cei 2 pereți lungi ai sufrageriei care sunt față în față, peretele cu ușa și cel din fața lui.

Poți să simți betonul, se aude mai înfundat. Pereții care auzi mai înfundat când dai cu pumnul sunt diafragme (pereți din beton armat).

Dă cu pumnul și spune aici câți pereți ai găsit.

Edited by MARlNMembruAnonim, 03 June 2019 - 21:43.


#52
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

 MARlN_ION, on 03 iunie 2019 - 21:41, said:

Ești în apartament ?

Mergi în sufragerie ACUM și dă cu pumnul în cei 2 pereți lungi ai sufrageriei care sunt față în față, peretele cu ușa și cel din fața lui.

Poți să simți betonul, se aude mai înfundat.
Sa dau cu pumnul la ora asta nu prea imi vine, dar va spun sigur ca cel putin cel cu usa sigur nu e caramida. Am dat o strapungere pt. cablul tv si e beton foarte dur.

#53
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Este DIAFRAGMĂ din beton armat peretele ăla, așa sunt și ceilalți pereți care sună ca ăla. Cumpără-l că este BUN, numai cu dinamita cade ăla.

Edited by MARlNMembruAnonim, 03 June 2019 - 21:53.


#54
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

 MARlN_ION, on 03 iunie 2019 - 21:50, said:

Este DIAFRAGMĂ din beton armat peretele ăla, așa sunt și ceilalți. Cumpără-l că este BUN.
Multumesc. Desi o sa-mi iasa mai greu din cap poza cu exempul dvs.

Glumeam. Stiu ca la blocul respectiv a umblat Dorel la stalpii de rezistenta. Sau cel putin asa am citit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate