Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nelamurire legislatie rutiera + incident minor

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Buna seara! O sa va povestesc, si o sa va solicit "ajutorul" in urmatoarele randuri, in vederea lamuririi mele, ca sofer, asupra unui drum.
Se da un drum ingust, fara restrictii de circulatie ( deci, se circula in ambele sensuri ). In cazul in care vin masini din ambele sensuri, nu se poate face trecerea, una pe langa cealalta, decat daca una dintre ele COBOARA de pe asfalt, trecand peste o bordura, relativ mica, dar care, in cazul unui vehicul cu garda jos, va atinge pe dedesupt. Pe langa acest lucru, preponderent pe marginile drumului SUNT MASINI PARCATE, uneori pe ambele parti, deci in unele cazuri aceasta coborare nu se poate executa. Intrebarea mea e urmatoarea : in cazul unui drum ca acesta, cine manevreaza cu spatele pana unde se creeaza spatiul necesar trecerii ambelor vehicule?

Ca sa va lamuresc si de ce am aceasta dilema, sa va povestesc incidentul : am fost in situatia cand am coborat acea bordura pentru a permite trecerea, dar, la o viteza extrem de mica, oglinda mea cu cea a celuilalt participant la trafic, s-au atins. NICIUNA DINTRE OGLINZI NU A AVUT NIMIC, deci, n am schitat niciun gest. Respectivul, de etnie rroma, s-a dat jos la mine, si a inceput sa faca circ. Ca vezi doamne, i se misca putin carcasa oglinzii, care efectiv nu prezenta nicio urma. A mea nici atat. Ulterior si a vazut de drum, aducandu-mi injurii si folosind o atitudine de om supra-dotat d.p.d.v intelectual.

Folosesc destul de des acel drum, iar dupa incidentul de astazi planuiesc sa nu mai procedez ca astazi niciodata, si sa nu mai fac loc nimanui, fortandu-i astfel sa manevreze cu spatele. As dori sa stiu cum se procedeaza d.p.d.v legal, fiind un sofer incepator, chiar as dori sa stiu daca e corect ceea ce planuiesc sa fac, daca nu, as dori sa stiu cum ESTE CORECT !!!

P.S: Pentru locuitorii Buzaului, este vorba despre drumul din apropierea Parcului Crang, cel ce face posibil accesul la Conacul Trandafirilor!

Astept raspunsurile dvs, multumesc!!!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine mergea si cine statea pe loc ?

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
cand ai obtinut permisul ?
daca examinatorul te ducea exact pe acel sector de drum? ce faceai?

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Daca ala care vine din fata are banda lui libera si tu ai ceva care care nu iti da sufient loc astepti sa treaca ala primul.
Sau daca tu ai banda libera si ala care vine din fata are banda blocata asteapta el si treci tu.

Edited by diegodanny, 28 May 2018 - 20:22.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 legeamaipresusdeorice, on 28 mai 2018 - 20:09, said:

Folosesc destul de des acel drum, iar dupa incidentul de astazi planuiesc sa nu mai procedez ca astazi niciodata, si sa nu mai fac loc nimanui, fortandu-i astfel sa manevreze cu spatele. As dori sa stiu cum se procedeaza d.p.d.v legal, fiind un sofer incepator, chiar as dori sa stiu daca e corect ceea ce planuiesc sa fac, daca nu, as dori sa stiu cum ESTE CORECT !!!
Nu vei primi un raspuns clar aici ba chiar posibil sa primesti raspunsuri gresite

Parerea mea este sa scrii politiei/primariei si sa ceri lamuriri la legalitatea parcarii, dificultatea circulatiei, necesitatea montarii de semne pt reglementare, necesitatea marcajelor rutiere etc

adica cu alte cuvinte paseaza responsabilitatea asupra celor responsabili care ne lasa pe noi sa ne dam in cap si ei isi vad de treaba (in general treaba fiind furatul din banul public)

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu știu doar că vehiculul mai greu sau care urcă, are prioritate. Altceva nu știu eu.

#7
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 YOUR_GOD, on 28 mai 2018 - 20:23, said:

Altceva nu știu eu.
Dar cel care depaseste axul drumului?

#8
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Drumul este unul fara marcaje, la examen nu cred ca m-ar fi putut baga pe acolo. Nu am avut niciun fel de problema in trafic, si fac naveta zilnic cu masina prin oras.

Nu stationa niciunul dintre vehicule. Eu am coborat de pe partea carosabila, in " boscheti ", sa-i fac dansului loc, iar dumnealui nu a vrut nici macar sa se apropie de marginea din dreapta a drumului, sa evite contactul cu masina mea.

Mi-ar placea sa aud raspunsuri vis-a-vis de prioritatea pe un drum ingust, fara niciun fel de restrictii de circulatie, marcaje si altele! Incidentul oricum a trecut, dar as vrea sa l evit pe viitor.

Edit:

@diegodanny, nu se poate vorbi despre benzi acolo, ca nu sunt marcaje. E la "libera intelegere", dar tind sa cred ca posesorul autoturismului Mertedes, Bemveu si alte masini periculoase, cum era si cazul individului de azi, isi atribuie singur prioritatea, iar cei cu masini modeste trebuie sa isi bage masina prin toate gropile, sa se faca loc. Asa ma gandesc ca isi imagina tipul de astazi.

Edited by legeamaipresusdeorice, 28 May 2018 - 20:29.


#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 legeamaipresusdeorice, on 28 mai 2018 - 20:25, said:

Drumul este unul fara marcaje, la examen nu cred ca m-ar fi putut baga pe acolo.
Sa faca cineva o petitie, sa le spuna celor de la ruriera ca ar fi ok sa duca traseul de examen sSI in acea zona, poate pe sosele patriei vom avea de acum inainte si participanti care cunosc legislatie, nu numai manuitori de volan

#10
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 legeamaipresusdeorice, on 28 mai 2018 - 20:25, said:

Drumul este unul fara marcaje, la examen nu cred ca m-ar fi putut baga pe acolo. Nu am avut niciun fel de problema in trafic, si fac naveta zilnic cu masina prin oras.

Nu stationa niciunul dintre vehicule. Eu am coborat de pe partea carosabila, in " boscheti ", sa-i fac dansului loc, iar dumnealui nu a vrut nici macar sa se apropie de marginea din dreapta a drumului, sa evite contactul cu masina mea.

Mi-ar placea sa aud raspunsuri vis-a-vis de prioritatea pe un drum ingust, fara niciun fel de restrictii de circulatie, marcaje si altele! Incidentul oricum a trecut, dar as vrea sa l evit pe viitor.
Ala care ti-a venit din fata a depasit masini parcate ? sau tu ?
Tot nu imi dau seama ce drum este ala ba are boscheti pe margine ba masini parcate Posted Image
La indienii cu "bemveu, Mercedes, haudi si alte coji din '90" este de asteptat sa nu se dea din drum ca doar ei se cred bosi.
Astia si cand mergi pe jos si treci pe langa o satra tot nu se dau din drum trebuie sa ii ocolesti, ocupa trotoarul cu o satra de puradei.

Edited by diegodanny, 28 May 2018 - 20:36.


#11
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Este vorba despre un drum printr-o padure. Pe margine poti gasi masini "parcate printre boscheti", sau vegetatie. Pe acolo se poate intra pana aproape de intrarea in Parc, de aia majoritatea parcheaza masinile pe unde gasesc o palma de pamant Posted Image)

Edit : Daca refuz cu desavarsire sa manevrez cu spatele, sau sa permit trecerea, coborand de pe carosabil, risc ceva inafara de o bataie de la celalalt sofer?Posted Image
''

Edited by legeamaipresusdeorice, 28 May 2018 - 20:33.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 legeamaipresusdeorice, on 28 mai 2018 - 20:09, said:

este vorba despre drumul din apropierea Parcului Crang, cel ce face posibil accesul la Conacul Trandafirilor!
Ar fi bun un link din Google Maps, vad mai mult pietonale si un sens unic pe-acolo : https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#13
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018

 crocko.dilul, on 28 mai 2018 - 20:34, said:

Ar fi bun un link din Google Maps, vad mai mult pietonale si un sens unic pe-acolo : https://www.google.r...!7i13312!8i6656

https://www.google.r...89!4d26.7982387

Acesta este drumul despre care vorbesc.

Edit: Colegul OPEDI, asteptam si raspunsul dvs, din apropo-urile pe care le bateti, reiese ca dvs stapaniti la perfectie legislatia. Astept sa aud cum ati fi procedat in situatia data.
Doresc sa invat, de aia am si mentionat ca sunt incepator, de aia am si deschis un topic in legatura cu asta!

Edited by legeamaipresusdeorice, 28 May 2018 - 20:43.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nimeni nu trebuie sa dea inapoi, in mod normal trebuie sa va vedeti de departe si primul care are loc, se trage pe margine si asteapta.
Daca ai dat inapoi, rrrrromul a interpretetat asta ca slabiciune.
Intr-o situatie de genul asta, cel vinovat e cel in miscare.

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca drumul este ingust si nu permite trecerea a 2 masini in paralel si nu este nici in panta, ar trebui reglementata prioritatea pe el. Cum nici dreaq nu-si bate tartacuta cu asa ceva, prioritatea e dupa cum urmeaza:
- etnia
- bemveu
- masina mai scumpa
- masina mai mare
- "punguta cu doi bani" mai mare
- valoarea (omului)
- buna intelegere

Succes!

Edited by sorin147, 28 May 2018 - 20:55.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 legeamaipresusdeorice, on 28 mai 2018 - 20:39, said:



Ala nu e parc? Voi va dati cu masina prin parc? Poate nici nu este drum destinat traficului public ci doar masinilor de la spatii verzi etc.

Ia mai bine fa niste poze sa vada si ochiul nostru.

#17
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Am gasit un video pe youtube cu "indieni" in actiune, dupa ce intra in ala tot ei cu gura mare.
Din cauza la astfel de specimene se intampla majoritatea nenorocirilor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZOGjN5kewz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La specimene deastea te refereai sorin147 ?

Edited by diegodanny, 28 May 2018 - 21:07.


#18
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Este prin padure, iar la capat, se poate accesa cu usurinta parcul. Locuitorii il folosesc deoarece la intrearea principala a parcului, cu greu poti gasi loc de parcare, in apropiere fiind statie pt mijlocul de transport in comun, statie pentru taxi-uri. De aceea, din comoditate, il folosim ca un loc de acces pt parc. Lucru ce n-ar deranja pe nimeni, daca nu s-ar parca la fel ca-n jungla, si daca prioritatea n-ar fi " prioritate de smecher ".

O sa fac maine si poze, cu siguranta o sa ajung in zona !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate