Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Nelamurire legislatie rutiera + incident minor

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

 legeamaipresusdeorice, on 28 mai 2018 - 20:31, said:

Este vorba despre un drum printr-o padure. Pe margine poti gasi masini "parcate printre boscheti", sau vegetatie. Pe acolo se poate intra pana aproape de intrarea in Parc, de aia majoritatea parcheaza masinile pe unde gasesc o palma de pamant Posted Image)

Edit : Daca refuz cu desavarsire sa manevrez cu spatele, sau sa permit trecerea, coborand de pe carosabil, risc ceva inafara de o bataie de la celalalt sofer?Posted Image
''
Nu sunt reguli scrise in asemenea situatii. Trebuie sa prevaleze elementul de civilizatie, cine poate opri in siguranta, s-o faca, iar celalalt trece si invers. Nu se pot trece in legislatie toate cazurile astea particulare, care in mod normal, ar trebui sa se rezolve dupa educatia celor 7 ani de acasa. Daca or mai fi si astia!Posted Image

#38
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Fac putin off-topic, dar nu inteleg fenomenul asta de pe forum.
Am o intrebare si nu stiu raspuns. cum procedez?
Gata, stiu. fac cont pe softpedia!

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@donbalon
Chiar si aceste cazuri (deloc) rare si particulare sunt trecute in oug si regulament.
Stai pe sensul tau, pastrezi distanta fata de masina ce vine din sens opus, OPRESTI, la mica intelegere tot timpul va fi vinovat cel care merge iar cel oprit nevinovat.

Edited by arg, 29 May 2018 - 07:54.


#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Paz, on 28 mai 2018 - 23:21, said:

Pai spune care sunt colegii aia sa radem cu totii.
Nu stau sa caut acum, dar sa spui ca nu stii sa conduci daca pe un drum care nu respecta legislatia in vigoare referitor la latimea minima, intampini dificultati, mi se pare subiectiv.

#41
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 YOUR_GOD, on 29 mai 2018 - 08:42, said:

Nu stau sa caut acum, dar sa spui ca nu stii sa conduci daca pe un drum care nu respecta legislatia in vigoare referitor la latimea minima, intampini dificultati, mi se pare subiectiv.
In Germania si Italia sunt multe astfel de strazi.
Uite aici, in una dintre locurile cele mai frumoase din lume.

https://www.google.i...12!8i6656?hl=it

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 legeamaipresusdeorice, on 28 mai 2018 - 20:25, said:

@diegodanny, nu se poate vorbi despre benzi acolo, ca nu sunt marcaje. E la "libera intelegere", dar tind sa cred ca posesorul autoturismului Mertedes, Bemveu si alte masini periculoase, cum era si cazul individului de azi, isi atribuie singur prioritatea,

Nu exista libera alegere pe drumurile publice.Exista doar respectarea sau incalcalarea regulamentului.
Ce a zis diegodanny,a zis bine.
Cateva solutii pentru tine:
- data viitoare cand iti vine din fata vine una din marcile de mai sus,opreste-te ,astfel il vei obliga pe el sa faca manevrele.Iti garantez ca el nu se va opri,este prea degradant pentru cocalari acest lucru.
- pe viitor,evita acesta ruta.

#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu sesizează nimeni faptul că se intră cu mașina în parc.

Pentru că automobile și pentru că loc de parcare.

Țîgănie + cocălărism

Edited by exceswater, 29 May 2018 - 11:15.


#44
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 exceswater, on 29 mai 2018 - 11:14, said:

Nu sesizează nimeni faptul că se intră cu mașina în parc.

Pentru că automobile și pentru că loc de parcare.

Țîgănie + cocălărism
Uite aici Țîgănie + cocălărism in trafic cu puradei care scuipa pietonii din masina:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aDzEARyK_N4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 29 May 2018 - 11:29.


#45
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Daca refuz cu desavarsire sa manevrez cu spatele, sau sa permit trecerea, coborand de pe carosabil, risc ceva inafara de o bataie de la celalalt sofer?Posted image

Daca poti face asta fara probleme si refuzi inseamna ca esti la fel de prost/cocalar ca celalalt sofer.. In trafic, ca sa eviti problemele si accidentele trebuie sa conduci defensiv (nu ofensiv) si sa anticipi situatiile....

Ca sa fii cu un pas inaintea cocalarilor/incompetentilor  iti achitizionezi o camera auto si opresti in momentul in care celalalt trece pe langa tine daca anticipi faptul ca exista riscul sa va atingeti. Cel care loveste plateste.

Edited by polizei, 29 May 2018 - 12:50.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
tot la camera ajungem....
mai ziele trecute in cartier masini parcate stanga-dreapta si loc pe centru de o masina si o maslina.
ma pomenesc in fata cu un motociclist, el hai treci eu nu si nu, adica eu sa trec si el sa ma zgarie.
suparat rau mai mai ca vroia sa-mi bage un calcai in far, moment in care intind mana si fac clik pe camera, s-a calmat instant, si-a facut usurel loc pe langa mine si dus a fost.

minunatii in parcare pe sensul unic:
https://forum.softpe...4#entry22964983
procedura e cea standard:  oprit pe mijlocul benzii si asteptat sa vad ce au de gand.

Edited by arg, 29 May 2018 - 12:41.


#47
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Cumpara o camera ca nu se stie niciodata cand ai nevoie de ea.
Cocalari care intorc si depasesc cum vor ei (ca doar ei sunt bosii bosilor):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CTJPq2g49fU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sxf-6FXmb8k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lDCw_9LalGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y-Bp1rwdH70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Parcare boss de boss:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9bh-QQwJW84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 29 May 2018 - 12:56.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am mai scris pe aici, la primul drum cu proaspatul carnet (obtinut cu greu) am dat de un taximetrist care vroia sa se infiga cu spatele in bara mea din fata (eu stand pe loc si uitandu-ma la el ce manevre complicate face).
doar ca atunci cand a vazut camera a degajat rapid.

#49
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 sarac.lipit, on 28 mai 2018 - 21:08, said:

3 dacă pe un drum public două automobile nu încap, ar trebui să fie sens unic. primărie cu tîmpiţi sau poliţie cu idioţi.
pai daca cetatenii in loc sa se planga la primarie si politie, aleg sa piarda timpul pe forum?

Asta i-am zis din prima pagina de forum... scrie la politie, cere sa vina sa faca marcaje, sa face ce e nevoie pt rezolvare situatie.

Dureaza mai putin decat sa citesti si raspunzi la tot felul de inutilitati de pe forum

 andreic, on 28 mai 2018 - 22:47, said:

Este interzisa blocarea drumului (refuzul de a manevra).
as fi curios sa vad paragraful asta din lege

 legeamaipresusdeorice, on 28 mai 2018 - 23:33, said:

Probabil ca s-a sesizat cineva inaintea mea, nu mi fac probleme in sensul asta. Dar la cum merg lucrurile in tara asta.. drumul acela cred ca e ultima grija a domnului primar de la Buzau. Posted Image Cine o sa aiba ocazia sa treaca, e chiar la intrarea dinspre Bucuresti, in Buzau. Posted Image La noul sens giratoriu, de pe Calea Eroilor (si ca sa ma abat putin de la subiect, pana sa ne viziteze domnul Iohannis, de ziua Eroilor, aceasta intrare in oras era o paragina. Acum, imaginea asta parca e desprinsa din alt oras mult mai "dezvoltat". Cum spuneam, la noul sens giratoriu de la intrarea dinspre Bucuresti, a 3-a iesire spre stanga, pe langa parcarea Kaufland.
ah acum inteleg tu nu vrei sa rezolvi o problema, vrei doar sa te lauzi, sa pierzi timpul etc... si eventual cauti si un pic de cearta, te pui pe avarii, in cazul unui conflict "nu ai probleme"...

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 exceswater, on 29 mai 2018 - 11:14, said:

Nu sesizează nimeni faptul că se intră cu mașina în parc.


 MembruAnonim, on 28 mai 2018 - 20:56, said:

Ala nu e parc? Voi va dati cu masina prin parc?


#51
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Drumul ala e acolo in situatia asta dinainte sa ma nasc eu :)) Ce te face sa crezi ca o sesizare la politie/primarie, facuta acum, o sa schimbe ceva? Nimic. Astazi am trecut pe acolo, politia locala impreuna cu alti "mesteri", taiau lemne de prin padure.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 legeamaipresusdeorice, on 29 mai 2018 - 16:58, said:

Drumul ala e acolo in situatia asta dinainte sa ma nasc eu Posted Image) Ce te face sa crezi ca o sesizare la politie/primarie, facuta acum, o sa schimbe ceva? Nimic. Astazi am trecut pe acolo, politia locala impreuna cu alti "mesteri", taiau lemne de prin padure.

Si in cazul asta in care "nici autoritatile nu pot face nimic", ce doamne iarta-ma vrei de la noi? :)

#53
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Am vrut sa stiu cine are prioritate pe un drum ingust. Am primit destule explicatii, si am si inteles :)) Se poate da T.C.

#54
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010

 YOUR_GOD, on 28 mai 2018 - 20:23, said:

Eu știu doar că vehiculul mai greu sau care urcă, are prioritate. Altceva nu știu eu.
Vehiculul care coboară are prioritate, ca e mai greu sa dai cu spatele la deal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate