Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

GDPR-protectia datelor personale ,stopati furtul de anunturi de catre agentii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
De pe 25 mai intra in vigoare regulamentul GDPR  , cadru legislativ care protejeaza datele personale .   Daca pana acum   domnii agenti puteau sa faca copy-paste   la anunturi   si sa le ingroape pe cele originale ,   fara consecinte , de acum incolo  se vor putea alege cu niste amenzi de toata frumusetea .  

Sfatuiesc pe toti cei care isi vad anunturile copiate sa faca plangere catre site-urile  care posteaza acele anunturi si catre Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
http://www.dataprotection.ro/

Gasiti toate detaliile pe site .

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu o sa ii doara pe domnii agenti dar si pe cei de la Autoritatea lu' peste prajit de legea aia.

Edited by Dany_Darke, 21 May 2018 - 06:59.


#3
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009

 ct10dre, on 21 mai 2018 - 05:41, said:

De pe 25 mai intra in vigoare regulamentul GDPR  , cadru legislativ care protejeaza datele personale .   Daca pana acum   domnii agenti puteau sa faca copy-paste   la anunturi   si sa le ingroape pe cele originale ,   fara consecinte , de acum incolo  se vor putea alege cu niste amenzi de toata frumusetea .  

Sfatuiesc pe toti cei care isi vad anunturile copiate sa faca plangere catre site-urile  care posteaza acele anunturi si catre Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
http://www.dataprotection.ro/

Gasiti toate detaliile pe site .
Nu cred ca ai inteles ce prevede regulamentul.Regulamentul se refera la protectia datelor cu caracter personal si anume folosirea datelor personale (nume , cnp , email etc) numai cu consimtamantul persoanei vizate .Nu are nici o legatura cu copierea anunturilor.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 narciso, on 21 mai 2018 - 06:49, said:

Nu cred ca ai inteles ce prevede regulamentul.Regulamentul se refera la protectia datelor cu caracter personal si anume folosirea datelor personale (nume , cnp , email etc) numai cu consimtamantul persoanei vizate .Nu are nici o legatura cu copierea anunturilor.

Ba are, ca anunturile contin numarul de telefon, e-mail, etc.
Sfatuiesc pe toata lumea sa puna pozele doar cu Watermark si sa scrie clar in textul anuntului ca:

"Se interzice preluarea anuntului de catre intermediari, postarea fotografiilor sau datelor personale pe alte siteuri decat xyz.ro, fara acordul expres al titularului.  Se admite contactarea telefonica sau pe e-mail, in legatura cu anuntul, doar in scop de vizionare-cumparare, exclus intermediere. Se interzice utilizarea datelor de contact (telefon, e-mail) pentru contactare in vedere ofertarii de produse sau servicii "  

(Puteti reformula cum vreti voi acest text dar sa rezulte clar ce se poate face si ce nu se poate face cu acele date personale de contact)

  
Chiar si in acest caz, un agent imobiliar poate sa se dea persoana fizica si sa vina la o vizionare... ca n-ai de unde sa stii in ce scop vine decat daca isi declara calitatea.

In toate site-urile de anunturi (inclusiv OLX) trebuie specificat in text, clar si fara echivoc, in ce SCOP pot fi preluate si utilizate datele personale.

In cazul Emag, trebuie transmisa o solicitare scrisa care sa cuprinda urmatoarea fraza:

"Se permite utilizarea datelor personale in scop de facturare, plata, livrare, inclusiv livrararea unei oferte standard de tip catalog pe e-mail sau a unor reduceri ocazionale ale retailerului. Se interzice utilizarea datelor personale in scop de contorizare a numarului de accesari pe site, monitorizare a paginilor accesate pe baza de iP sau cookies, localizare geografica prin IP sau geolocalizare GPS, etc, etc."

Edited by rosix, 21 May 2018 - 07:25.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu cred ca inteleg scenariul, pai ce interes are intermediarul sa posteze anuntul tau cu datele de contract originale, ce mai are atunci de intermediat?

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 f300, on 21 mai 2018 - 08:02, said:

Nu cred ca inteleg scenariul, pai ce interes are intermediarul sa posteze anuntul tau cu datele de contract originale, ce mai are atunci de intermediat?

De postat, posteaza doar pozele pe site, dar de sunat te suna sa-ti propuna intermedierea sau vorbeste cu potentiali clienti in numele tau, aratandu-le pozele tale, fara sa aiba acord prealabil.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 16.03.2007
Ce s-ar intampla daca eu sunt agent imobiliar si daca iau anuntul si-l postez in numele agentiei concurente?

#8
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 PATRUNJELUL, on 21 mai 2018 - 09:31, said:

laffin - muncesti degeaba deoarece nu esti primit de proprietar.

Sa inteleaga TOATA lumea - in casa proprietarului INTRI doar si NUMAI cu acordul lui. Daca nu te primeste NU ai ce cauta la usa lui cu cumparatorul si de locatia lui te ocupi DOAR daca si-a dat ACORDUL. Restul sunt povesti.

Si atunci cum se face  ca acelasi anunt e postat de  zeci, sute de ori  de diverse agentii  numai ca sa ingroape anuntul original  al proprietarului ?  

Gen se folosesc tot pozele lui   , iar apoi il suna  cum ca   ...avem un client pentru apartamentul dumneavoastra....daca doriti putem aranja o vizionare .   Clientul ala  vine pe baza pozelor si datelor puse de proprietar online ,  fara sa isi dea incuviintarea sa le foloseasca altii ,   totusi ele sunt folosite .

Apoi mai sunt cei  care se dau drept clienti si fac poze pe blat   , eu i-as pune pe toti sa semneze  un contract de mana  in care sa specifice ca nu-s agenti  si ca fac vizionarea strict in interes propriu ,   altfel sunt pasibili de proces si sunt de acord sa dea daune de XXXX euro  , sa vad cati agenti iti mai intra pe blat in casa apoi.


Fara sa  pui biciul pe parazitii astia nu se rezolva nimic in imobiliarele romanesti . Ori te civilizezi cu forta ori te apuci de taximetrie.

Edited by ct10dre, 21 May 2018 - 09:54.


#9
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 narciso, on 21 mai 2018 - 06:49, said:

......Regulamentul se refera la protectia datelor cu caracter personal si anume folosirea datelor personale (nume , cnp , email etc) numai cu consimtamantul persoanei vizate ...

Salut,
Sa inteleg ca de acum nu ma vor mai suna sa imi vada asigurari sau sa ma invete cum sa castig bani moca? :))

#10
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 PATRUNJELUL, on 21 mai 2018 - 09:56, said:

ct10dre - raspund la intrebari realiste nu la povesti nemuritoare.Daca nu ai inteles nimic din ce am scris nu mai are rost sa explic.

Cred ca esti unul care asteapta sa ia la fantani la Unirea cu 20.000 euro. Pune-te la coada ca mai sunt cateva MII de SARACI prapaditi care asteapta. Da din COATE poate treci in fata lor.


Tu si Dragnea . A ...si ala cu ...alta intrebare . Ce am zis eu e realitatea , daca le tii partea parazitilor e normal sa faci pe nestiutorul Posted Image   Don`t worry  ,  lucrurile se schimba,  incet dar se schimba Posted Image Nu o sa mai aiba toti meltenii   liber la a  profita .
PS:  nu caut sa cumpar ieftin , caut sa cumpar la un pret corect,  atat in RO cat si in afara  . Nu cred in mocangeala ,  cred in corectitudine si bun simt.

 manead, on 21 mai 2018 - 09:59, said:

Salut,
Sa inteleg ca de acum nu ma vor mai suna sa imi vada asigurari sau sa ma invete cum sa castig bani moca? Posted Image)

Daca te suna  , te suna pe barba lor . Ti-au procesat datele fara acordul tau  deci si-o asuma.

Edited by ct10dre, 21 May 2018 - 10:10.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 16.03.2007

 PATRUNJELUL, on 21 mai 2018 - 09:31, said:

laffin - muncesti degeaba deoarece nu esti primit de proprietar.

Sa inteleaga TOATA lumea - in casa proprietarului INTRI doar si NUMAI cu acordul lui. Daca nu te primeste NU ai ce cauta la usa lui cu cumparatorul si de locatia lui te ocupi DOAR daca si-a dat ACORDUL. Restul sunt povesti.

Ce vorbesti, ma? Eu sunt springar, n-am nevoie de acordul nimanui.

#12
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Lasand trolii la o parte ,  initiativa asta legislativa chiar le va pune bete in roate agentilor  cu practici dubioase.  Sa nu mai zic de informatiile indexate din ziare cu miraculosul program Argus ,  nu cred ca mai are cum sa functioneze legal  dupa 25 mai .

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 manead, on 21 mai 2018 - 09:59, said:

Salut,
Sa inteleg ca de acum nu ma vor mai suna sa imi vada asigurari sau sa ma invete cum sa castig bani moca? Posted Image)
Nu, scapi. în schimb acum or să te sune să te întrebe dacă ești de acord să-ți vândă asigurări sau dacă ești de acord să te învețe cum să faci bani moka. Ei, e altceva, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate