Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Android este Linux? Distribuție Linux?

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#109
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postsanhan, on 20 mai 2018 - 11:56, said:

Nu demonstreaza nimic atât timp cât poți s-o compilezi. Fă asta și sub android cu aceeași aplicație.
Poți să compilezi Skype pe Arch? :)

#110
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostMr_nobody_, on 20 mai 2018 - 11:50, said:

Eu cred că ar fi posibil să rulezi o distribuție de Linux tradițională fără vreo urmă de software GNU. Dacă BSD-urile pot să ruleze aproape în totalitate fără software GNU, de ce nu ar putea și distribuțiile Linux?
Pai BSD-ul are ramura directa din UNIX, deci are si API-urile de UNIX , asa cum GNU are API-urile pentru Linux.Hai sa nu incurcam cosurile

View Poste2k, on 20 mai 2018 - 09:47, said:

Linux (/ˈlɪnəks/ (About this sound listen) LIN-əks)[9][10] is a family of free and open-source software operating systems built around the Linux kernel.
Deci Linux are acum doua sensuri:
Pai asta e ca nu are : Linux este kernelul, GNU/Linux este OS-ul GNU cu kernel Linux, Android este OS-ul cu kernel  Linux si API-uri de la Google

Edited by WinstonMontana, 20 May 2018 - 12:17.


#111
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018

View PostMr_nobody_, on 20 mai 2018 - 12:10, said:

Poți să compilezi Skype pe Arch? Posted Image
Eu aici vorbesc despre aplicații specifice linux, adică cele de pe github, nu pachete oferite de terți doar pentru anumite distribuții linux din considerente de număr de utilizatori.
Dar tu înțelesesei foarte bine ceea ce am vrut să spun.

#112
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 20 mai 2018 - 12:10, said:

Poți să compilezi Skype pe Arch? Posted Image
Da. Din moment ce s-a compilat pe Ubuntu/Debian/OpenSUSE/Fedora. Sau tu zici ca nu se pupa cutare biblioteca pentru ca in Arch e mai noua? Egal cu zero, e cea mai mica problema.

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2018 - 12:49.


#113
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostWinstonMontana, on 20 mai 2018 - 12:27, said:

Pai asta e ca nu are : Linux este kernelul, GNU/Linux este OS-ul GNU cu kernel Linux, Android este OS-ul cu kernel  Linux si API-uri de la Google

Unchiul meu a fost profesor de limba romana si mi-a spus ca unele cuvinte sunt folosite in mod gresit in limba romana cu alte sensuri decat cele din dictionar. De exemplu cuvantul locatie initial in dictionar nu avea sensul de location din engleza. In timp insa daca foarte multi oameni folosesc un sens gresit al unui cuvant acel sens ajunge sa fie acceptat ca sens corect si apare in dictionar. Daca va uitat in cel maim nou DEX veti vedea ca acum locatie are si un al 3-lea sens care se refera la loc.

Asa e si cu Linuxul. Initial numele de Linux era doar pentru kernel insa oamenii in mod gresit au folosit numele Linux pentru tot sistemul de operare sau mai precis pentru asa numitele distributii. Acum nu te mai poti opune valului, cand toti zis Linux la tot sistemul asta e trebuie sa te supui majoritatii. De aici insa apar si aceste confuzii de nume.

#114
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 20 mai 2018 - 12:48, said:

Da. Din moment ce s-a compilat pe Ubuntu/Debian/OpenSUSE/Fedora. Sau tu zici ca nu se pupa cutare biblioteca pentru ca in Arch e mai noua? Egal cu zero, e cea mai mica problema.
Normal că s-ar putea compila, dacă ai avea codul sursă, dar nu îl ai, că are sursa închisă.

Nu cred că neagă cineva că Ubuntu și Android sunt sisteme de operare foarte diferite, dar ambele au kernel Linux și (mai important) ambele sunt cu sursa deschisă și libere.

#115
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 20 mai 2018 - 17:04, said:

Normal că s-ar putea compila, dacă ai avea codul sursă, dar nu îl ai, că are sursa închisă.
Sa fie sanatos. Dar tot poate rula sub Arch (cu mici giumbuslucuri), e tot GNU/Linux ca si restul din pagina MS unde spune ca ruleaza.

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2018 - 17:10.


#116
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Poate că nu contează ce zice Wikipedia, dar m-am gândit că e util:
[ https://i.imgur.com/cZKOyqM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#117
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMr_nobody_, on 20 mai 2018 - 18:50, said:

Poate că nu contează ce zice Wikipedia, dar m-am gândit că e util:
Da, sunt așa numitele distribuții non-GNU... Aceeași sursă, arată și opiniile diferite ale unor membri marcanți ai Google: https://en.wikipedia...ux_distribution
Android and non-GNU distributions
Whether Google's Android counts as a Linux distribution is a matter of definition. It uses the Linux kernel, so the Linux Foundation[25] and Chris DiBona,[26] Google's open source chief, agree that Android is a Linux distribution; others, such as Google engineer Patrick Brady, disagree by noting the lack of support for many GNU tools in Android, including glibc.[27]
Other non-GNU distributions include Cyanogenmod, its fork LineageOS, Android-x86 and recently Tizen.

#118
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postshogun1, on 20 mai 2018 - 19:10, said:

others, such as Google engineer Patrick Brady, disagree by noting the lack of support for many GNU tools in Android, including glibc.[27]
Asta e ruda cu Celentano: "Domne daca nu este corcodus, nu face tzuica.Dar mai este prunul din care se face tzuica.Domne'  e corcodus ? Nu, atunci nu face tzuica Firicele asculta la mine" =))

#119
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
As fi fost de acord ca Android nu e o distributie Linux daca kernelul ar fi fost un plugin in arhitectura. Insa nu e, kernelul e la fundament. Nici nu stiu daca ar fi fost posibil sa il faca un plug-in, dar nu ar fi fost o decizie buna in termeni de robustete, indiferent de abordarea tehnica daca ar fi fost asa.

#120
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postshogun1, on 20 mai 2018 - 19:10, said:

Da, sunt așa numitele distribuții non-GNU... Aceeași sursă, arată și opiniile diferite ale unor membri marcanți ai Google: https://en.wikipedia...ux_distribution
Android and non-GNU distributions
Whether Google's Android counts as a Linux distribution is a matter of definition. It uses the Linux kernel, so the Linux Foundation[25] and Chris DiBona,[26] Google's open source chief, agree that Android is a Linux distribution; others, such as Google engineer Patrick Brady, disagree by noting the lack of support for many GNU tools in Android, including glibc.[27]
Other non-GNU distributions include Cyanogenmod, its fork LineageOS, Android-x86 and recently Tizen.
Intotdeauna trebuie sa eviti sa asculti argumentele celor care creaza ceva despre ce este sau ce nu este acel ceva. Poate fi biased, aici: din motive de marketing.

Edited by shogun1, 20 May 2018 - 20:29.
Expresii


#121
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostOriginalCopy, on 20 mai 2018 - 19:56, said:

Intotdeauna trebuie sa eviti sa asculti argumentele celor care creaza ceva despre ce este sau ce nu este acel ceva. Poate fi biased, aici: din motive de marketing.
Da, e posibil, biasuri întâlnim peste tot, din diverse motive, dar prefer să ascult toate argumentele, le analizez pe urmă, bine informat. Sper cel puțin că bine informat...

#122
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
android nu e linux, dar pot cu usurinta sa flashuiesc Ubuntu mobile pe telefon...

#123
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postzyppster, on 20 mai 2018 - 20:24, said:

android nu e linux, dar pot cu usurinta sa flashuiesc Ubuntu mobile pe telefon...
Mulțumesc pentru opinie și pentru participare, poți da niște argumente? De ce nu e Linux?

#124
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Știm că Android e bazat pe o versiune modificată de Linux.
Întreg sistemul de operare nu poate fi numit simplu "Linux", pentru că are componente pe care nu le găsești în nucleul Linux.

La fel cum nici macOS nu poate fi numit FreeBSD.

Quote

FreeBSD is Just OS X Without the Good Bits

This is as much a myth about OS X as about FreeBSD: that OS X is just FreeBSD with a pretty GUI. The two operating systems do share a lot of code, for example most userland utilities and the C library on OS X are derived from FreeBSD versions. Some of this code flow works in the other direction, for example FreeBSD 9.1 and later include a C++ stack and compiler that were originally developed for OS X, with major parts of the work done by Apple employees. Other parts are very different.


#125
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postshogun1, on 20 mai 2018 - 19:10, said:

Da, sunt așa numitele distribuții non-GNU... Aceeași sursã, aratã și opiniile diferite ale unor membri marcanți ai Google: https://en.wikipedia...ux_distribution
Android and non-GNU distributions
Whether Google's Android counts as a Linux distribution is a matter of definition. It uses the Linux kernel, so the Linux Foundation[25] and Chris DiBona,[26] Google's open source chief, agree that Android is a Linux distribution; others, such as Google engineer Patrick Brady, disagree by noting the lack of support for many GNU tools in Android, including glibc.[27]
Other non-GNU distributions include Cyanogenmod, its fork LineageOS, Android-x86 and recently Tizen.

Ma rog daca insistati puteti considera Androidul o distributie de Linux insa una fundamental diferita de asa zisele distributii GNU/Linux.

Debian, Ubuntu, Fedora (si celelalte distributii pentru desktop si server) nu au in comun cu Androidul decat kernelul si poate alte componente mai putin importante. Glibc este o componenta esentiala a unui sistem GNU/Linux iar Androidul nu are aceasta componenta Google dezvoltand propria librarie standard C.

"Bionic is the standard C library (including libc, libdl, libm, and libpthread) developed by Google for its Android operating system.[2] Bionic is a BSD-licensed C library for use with the Linux kernel. This differs from other BSD C libraries which require a BSD kernel, and from the GNU C Library (glibc) which uses the GNU Lesser General Public License."

Ma rog sa zicem ca libraria standard C nu e asa de importanta pentru ca in esenta vorbim de niste functii C care sunt in mare aceleasi insa Androidul nu are celelalte componente pe care le gasim in distributiile de Linux.

Androidul pe de o parte si distributiile de Linux gen Debian, Fedora, Ubuntu pe de alta parte sunt din punct de vedere tehnic sisteme de operare diferite chiar daca folosesc sub capota kernelul Linux.

#126
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Poste2k, on 20 mai 2018 - 22:08, said:

Ma rog daca insistati puteti considera Androidul o distributie de Linux insa una fundamental diferita de asa zisele distributii GNU/Linux.
Nu insist in nici o directie! Cred ca-i vizibil faptul c-am incercat sa prezint argumentele ambelor tabere, de cel putin doua ori am precizat ca-s indecis, ca ambele curente au argumente valabile. Ca sa fiu sincer, nici macar nu-mi pasa prea mult ce e si cum e considerat Android... Imi place Android, il folosesc, sunt curios cum e perceput, cum se pozitioneaza lumea, a mai fost o tentativa de discutie pe tema asta, am deschis un topic, acum urmaresc argumentatia.

LE: strict privind mesajul citat de tine, mi-am permis sa-l completez pe colegul @Mr_nobody_ care pusese un screenshot de pe wikipedia, eu am pus link catre pagina si un citat.

Edited by shogun1, 21 May 2018 - 06:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate