Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Android este Linux? Distribuție Linux?

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Deschid acest topic datorită unor discuții recente care ajunseseră la acest subiect. E controversată tema, unii susțin că Android este Linux, alții că nu este.
Personal nu prea-s interesat de subiect, pentru mine Android nu e neapărat Linux, e un fel de Linux, o rudă, un produs derivat.
Discuția e destul de dificilă deoarece nici măcar definiția Linux nu e stabilită clar, nu e acceptată unanim, nu e înțeleasă în același sens de toată lumea.
  • Linux e numele kernelului, al nucleului, kernelul e baza sistemului. Singur, luat separat nu facem nimic cu acest kernel, nu constituie un sistem de operare în sine.
  • GNU/ Linux este pentru mulți numele corect al sistemului. GNU este reprezentat în sistem de o ”colecție” de programe open-source, de biblioteca C, o componentă esențială, programele fiind scrise în acest limbaj. Ponderea GNU nu este foarte mare, cam 8% din OS, nici kernelul nu este foarte masiv, cam 9%, deci unii refuză folosirea numelui GNU/ Linux, există și alte componente cu pondere însemnată în sistem, KDE 8%, Mozilla 6%, Java 6%, ar trebui să numim sistemul GNU/ KDE/ Mozilla/ Java/ Xorg/ Linux? Diferența e că putem folosi o distribuție Linux fără KDE (folosim alt mediu grafic și aplicațiile acestuia) sau fără Mozilla (Firefox sau Thunderbird nu-s chiar esențiale, nu?), putem folosi sistemul chiar fără interfață grafică, dar nu putem renunța la GNU!
  • În fine, există distribuțiile Linux, Arch, Slackware, CentOS, Debian, Ubuntu, Mint, șamd. O distribuție înglobează mai multe părți distincte, un bootloader (un utilitar esențial, ceva trebuie să asigure încărcarea și executarea codului din kernel), kernelul (cu mici modificări în unele distribuții), utilitarele GNU, în majoritatea covârșitoare a cazurilor un mediu grafic (o interfață grafică,un DE sau WM), diverse aplicații, șamd, un OS e o platformă pentru rulat aplicații la urma urmei, n-are o utilitate fără aplicații. Linux e folosit pe desktop, pe servere, pe supercomputere, în dispozitive embedded (sisteme încorporate, routere, smartwatch-uri, playere MP3, frigidere, etc), aspect care duce la deosebiri majore între versiuni/ ”distribuții” specializate pentru un scop anume.
Dacă ne orientăm după prima ”definiție”, Android e Linux, clar, folosește kernelul, chiar dacă puțin modificat.
După a doua definiție definție putem s-o întoarcem după chef, opinie personală sau interes. Android nu folosește GNU, deci nu e Linux. Sau tocmai pe dos, similar argumentației adepților termenului GNU/ Linux: folosește Android fără kernelul Linux, să vedem ce-ți iese. Nu va funționa, deci kernelul este vital, indispensabil, fără Linux nu ai nici Android, deci este Linux... Nu GNU/ Linux, dar Linux.
Dacă considerăm corectă a treia definiție Android nu este Linux. Nu folosește Gnu, nu folosește biblioteca C ci Bionic (dezvoltat de cei de la Google special), nu folosește aplicații Linux, nu folosește un mediu grafic specific Linux. Aplicațiile Android nu rulează nativ în Linux, nici cele Linux în Android. Dar unii caracterizează Android drept Java/ Linux, sau Linux pentru device-uri mobile, oarecum din cauza scopului, există diferențe substanțiale și între versiunile de Linux care rulează pe desktop, pe server sau pe dispozitivele embedded, deci e normal să existe și între versiunea pentru dispozitive mobile și celelalte...

Patrick Brady, inginer la Google afirmă că Android nu e Linux. Punctul de vedere oficial al Google e că nu e Linux, dar poate fi viciat de considerente de imagine, de marketing, de politica firmei, de interesul firmei mai exact.
Chris DiBona, șeful departamentului open source al Google, taman invers, Android e Linux. Linux Foundation e de acord cu Chris DiBona, Android e Linux.


Cum nici cei de la Google nu au un punct de vedere comun cred că ne putem da și noi cu părerea, bănuiesc că există și alte argumente pro sau contra.

Attached Files



#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Poți face o clonă a topicului și pe aria de telefoane mobile în dezbateri, ar fi utila discuția!

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Exista si Android pentru X86/686 . Androidul pentru telefoane/tablete e adaptat pentru procesoare RISC , foloseste un top de instructiuni mult mai redus . In ambele variante Android e Linux findca foloseste kernelul linux.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Debian GNU/kFreeBSD e Debian ori FreeBSD?
Un kernel nu denota tot sistemul, nu e corect sa dam numele doar dupa aceasta componenta. Nu degeaba Linux-ul din vorbirea curenta inseamna GNU/Linux si astfel ne referim clar la un sistem de operare.

Edited by neagu_laurentiu, 19 May 2018 - 09:19.


#5
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postpacopaco1967, on 19 mai 2018 - 09:16, said:

Android e Linux findca foloseste kernelul linux.
Corect. Posted Image

Eu aș adăuga că nu contează deloc dacă Android e Linux, ceea ce contează e că e open-source și liber. Putea să fie și BSD din partea mea.

View Postneagu_laurentiu, on 19 mai 2018 - 09:17, said:

Debian GNU/kFreeBSD e Debian ori FreeBSD?
Un kernel nu denota tot sistemul, nu e corect sa dam numele doar dupa aceasta componenta. Nu degeaba Linux-ul din vorbirea curenta inseamna GNU/Linux si astfel ne referim clar la un sistem de operare.
Debian GNU/kfreeBSD nu e Linux. :)

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postnick5roo, on 19 mai 2018 - 09:05, said:

Poți face o clonă a topicului și pe aria de telefoane mobile în dezbateri, ar fi utila discuția!
Mulțumesc, e o idee interesantă. Dar voi reflecta puțin, am deschis topicul aici din mai multe motive:
  • s-a mai discutat câte ceva pe aici;
  • cei de aici folosesc ambele sisteme, zic eu că ar avea o opinie mai informată, bine, nu neapărat, dar măcar așa ar trebui; bănuiesc că pe aria Android majoritatea folosesc pe desktop/ laptop windows, nu Linux; e o părere personală, subiectivă, poate greșită!
  • vreau să atrag utilizatori, să fac trafic aici...
Oricum pot posta aici liniștiți toți colegii de forum, iar moderatorii de pe Android pot linkui (sau ce alternativă consideră utilă) dacă doresc subiectul.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 09:21, said:

Eu aș adăuga că nu contează deloc dacă Android e Linux, ceea ce contează e că e open-source și liber. Putea să fie și BSD din partea mea.
Daca eu fac o aplicatie "Linux" si o dau clientului Android, Chrome OS sau cine mai foloseste kernelul Linux sau si mai rau, BSD, crezi ca o sa fie fericit acel client? Nu-i va rula.

Edited by neagu_laurentiu, 19 May 2018 - 09:25.


#8
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshogun1, on 19 mai 2018 - 09:21, said:

cei de aici folosesc ambele sisteme, zic eu că ar avea o opinie mai informată, bine, nu neapărat, dar măcar așa ar trebui; bănuiesc că pe aria Android majoritatea folosesc pe desktop/ laptop windows, nu Linux; e o părere personală, subiectivă, poate greșită!
Eu folosesc Android și Linux, dar nu înseamnă că părerea mea contează mai mult decât dacă aș folosi Mac OS + iOS. E o dezbatere pur filosofică.

View Postshogun1, on 19 mai 2018 - 09:21, said:

vreau să atrag utilizatori, să fac trafic aici...
Posted Image

View Postneagu_laurentiu, on 19 mai 2018 - 09:24, said:

Daca eu fac o aplicatie "Linux" si o dau clientului Android, Chrome OS sau cine mai foloseste kernelul Linux sau si mai rau, BSD, crezi ca o sa fie fericit acel client? Nu-i va rula.
Chrome OS va putea rula aplicații Linux, pe lângă aplicații Android. Oricum, când vorbești de aplicații Linux, termenul e destul de dubios, fiindcă există destule aplicații care nu merg pe toate distribuțiile de Linux. Am vrut să instalez TensorFlow recent, merge doar pe Ubuntu (poate și pe Debian).

O întrebare similară: Chrome OS e Linux? :)

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Parerea mea e ca Android e un derivat din Linux.

Si argumentez:
asa cum GNU (GNU's Not Unix) a derivat din Unix, la fel si sistemul de operare GNU/Linux a derivat din GNU si kernelul lui Linus Torvalds (creat pe 17 Septembrie 1991).
Iar Android OS e un derivat din kernelul Linux (si altele).

Asadar fiecare e o entitate propie.
GNU/Linux e Gnu/Linux;
Android e Android.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De ce GNU/Linux: https://www.gnu.org/...u-linux.ro.html

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 09:34, said:

destule aplicații care nu merg pe toate distribuțiile de Linux
Asta se rezolva mai repede, incluzand in aplicatie sau in kitul de instalare cele necesare, pe cand a rescrie o aplicatie sub alt OS presupune ceva mai complicat.

#11
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 19 mai 2018 - 09:38, said:

Asta se rezolva mai repede, incluzand in aplicatie sau in kitul de instalare cele necesare, pe cand a rescrie o aplicatie sub alt OS presupune ceva mai complicat.
Corect, dar pot scrie o aplicație cu sursa închisă și să o public doar ca rpm sau deb, deci poate fi instalată doar pe distribuțiile cu pricina. Problema cu aplicațiile Linux pe Android e faptul că folosesc alte API-uri.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mie mi-ai pus link-ul ala, @neagu_laurentiu ? Posted Image
Ca am spus ca GNU/Linux e un sistem de operare ca sa afle si alti useri care vor citi in viitor acest topic Posted Image

Nici eu nu stiam ca e gresit sa spui ca Linux e sistemul de operare gratuit, si corect e GNU/Linux deoarece acestea au fost "combinate" pt. a crea sistemul de operare open source.
In fapt, lui GNU ii lipsea microkernelul dar nu l-a scris nimeni din 1983 ! in 1986 Steve Ward a incercat sa faca unul dar a abandonat proiectul.
Apoi s-a luat in vedere adaptarea kernelului 4.4BSD-Lite; dar in 1987 Richard Stallman a propus folosirea microkernelului Mach scris la Universitatea Carnegie Mellon.
Insa implementarea acestui microkernel in GNU a fost amanata din cauza licentei timp de 3 ani.
Iar in 1991 Linus Torvalds scrie un kernel pt. computerul sau care s-a mulat perfect cu GNU si mai tarziu s-a creat sistemul de operare open source combinat din GNU si kernelul Linux, GNU/Linux.

Ma rog, eu asa am inteles  ! motiv pt. care parerea mea este ca fiecare e o entitate propie.
GNU/Linux e GNU/Linux;
Android e Android.

#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postsuper8, on 19 mai 2018 - 09:36, said:

Parerea mea e ca Android e un derivat din Linux.

Ai vrut sa spui ca Android nu e Linux, dar pe un ton moderat. :)

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsuper8, on 19 mai 2018 - 10:17, said:

Mie mi-ai pus link-ul ala, @neagu_laurentiu ? Posted Image
Nu, la modul general.

#15
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
N-are importanta daca e linux sau nu, important sa mearga aplicatia Posted Image

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 09:51, said:

Corect, dar pot scrie o aplicație cu sursa închisă și să o public doar ca rpm sau deb, deci poate fi instalată doar pe distribuțiile cu pricina.
Nu e o mare filosofie sa pui pe un sistem deb un rpm si invers. Ai instrumentele la indemana si nu trebuie sa fii programator. Pentru ca vorbim de acelasi OS.

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 09:51, said:

Problema cu aplicațiile Linux pe Android e faptul că folosesc alte API-uri.
Abia aici e nevoie de programator, e un alt sistem, nu mai poate userul sa faca asta ca in cazul de mai sus. Nu mai e acelasi OS.

Edited by neagu_laurentiu, 19 May 2018 - 10:30.


#17
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu înțeleg cum să spui că Android nu este Linux.

Linux este în primul și în primul rînd kernelul creat de Linus Torwalds după numele său, că de aia îi zice Linux și nu altfel: de la LINUs și X-u de la Unix.
Prin urmare orice folosește acest kernel este bazat pe linux.

Faptul că folosești anumite librării sau nu, că folosești Java sau nu, etc, nu elimină faptul că te bazezi pe kernelul Linux, așa cum se vede și în poza din postul inițial.
Apare kernelul linux ? atunci este un sistem bazat pe linux.

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 09:34, said:

Eu folosesc Android și Linux, dar nu înseamnă că părerea mea contează mai mult decât dacă aș folosi Mac OS + iOS. E o dezbatere pur filosofică.
Da, toți avem dreptul la opinie, ideea era că cei ce folosesc Linux știu măcar ce e Linux din observație directă, nu din auzite sau din ce-au citit pe net. La fel, cei ce folosesc dintotdeauna iOS sau Windows Mobile, se pot pronunța într-un mod relevant despre Android? Dar am specificat că e opinia mea personală, subiectivă, poate greșită... O prejudecată.

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 09:34, said:

O întrebare similară: Chrome OS e Linux? :)
Chiar nu m-aș putea pronunța, n-am folosit niciodată, nu m-am documentat, nu m-a interesat problema. Ca și-n tema explicită a topicului cred că aspectul interesului, cel ”ideologic” predomină în argumentație. Google are un interes, Linux Foundation altul, fanii Linux încearcă să lege Android de Linux datorită succesului Android, fanii Windows contestă vehement ideea tot din cauza succesului acestuia, ambele tabere par să aibă argumente... Plus cei ca mine care nu sunt foarte siguri care-i adevărul și nici nu-s interesați, doar își folosesc dispozitivele. Deschide și tu un topic, prezintă punctele pro și contra și vedem ce părere au colegii. Sau poate vei primi opinii chiar aici? Dacă e cineva interesat cred că-și va spune oricum părerea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate