Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Android este Linux? Distribuție Linux?

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#37
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Cand folosesti Android, interactionezi aproape doar cu straturile superioare de softuri special scrise pentru Android (nu le intalnesti sub Linuxul obisnuit). Straturile inferioare sunt ascunse, mult mai ascunse decat sub Linuxul de pe desktop unde ai totusi parola pentru root cand vrei sa-ti bagi nasul.

#38
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshogun1, on 19 mai 2018 - 12:19, said:

Cum am mai spus, depinde... E un Gentoo modificat, sau bash și alelalte aplicații sunt într-un emulator? Rulează aplicații de Linux?
Dacă activezi developer mode în Chrome OS, poți să folosești Crosh, care e un terminal care suportă diverse comenzi bash, dar bănuiesc că nu are bash instalat.

Am înțeles că Chrome OS va putea rula aplicații de Linux, dar nu poate acum.

Edited by Mr_nobody_, 19 May 2018 - 12:29.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Din moment ce spunem in mod popular Linux si ne referim la GNU/Linux atunci nu putem spune la fel de popular "Android e Linux".

#40
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postshogun1, on 19 mai 2018 - 10:39, said:

Da, toți avem dreptul la opinie, ideea era că cei ce folosesc Linux știu măcar ce e Linux din observație directă, nu din auzite sau din ce-au citit pe net. La fel, cei ce folosesc dintotdeauna iOS sau Windows Mobile, se pot pronunța într-un mod relevant despre Android? Dar am specificat că e opinia mea personală, subiectivă, poate greșită... O prejudecată.


Chiar nu m-aș putea pronunța, n-am folosit niciodată, nu m-am documentat, nu m-a interesat problema. Ca și-n tema explicită a topicului cred că aspectul interesului, cel ”ideologic” predomină în argumentație. Google are un interes, Linux Foundation altul, fanii Linux încearcă să lege Android de Linux datorită succesului Android, fanii Windows contestă vehement ideea tot din cauza succesului acestuia, ambele tabere par să aibă argumente... Plus cei ca mine care nu sunt foarte siguri care-i adevărul și nici nu-s interesați, doar își folosesc dispozitivele. Deschide și tu un topic, prezintă punctele pro și contra și vedem ce părere au colegii. Sau poate vei primi opinii chiar aici? Dacă e cineva interesat cred că-și va spune oricum părerea.
Adevărul e unul singur, cel tehnic, indiferent de ce zice unul sau altul cu interese in a denatura acest adevăr tehnic.

Tehnic, situatia e fix asa:

View PostXON-XOFF, on 19 mai 2018 - 10:35, said:

Nu înțeleg cum să spui că Android nu este Linux.
Linux este în primul și în primul rînd kernelul creat de Linus Torwalds după numele său, că de aia îi zice Linux și nu altfel: de la LINUs și X-u de la Unix.
Prin urmare orice folosește acest kernel este bazat pe linux.
Faptul că folosești anumite librării sau nu, că folosești Java sau nu, etc, nu elimină faptul că te bazezi pe kernelul Linux, așa cum se vede și în poza din postul inițial.
Apare kernelul linux ? atunci este un sistem bazat pe linux.

Nu e ca și cum am vorbi despre nume de culori, unul vede puțin mai albastru, altul puțin mai verde.


E o realitate tehnica de la care nu ne putem abate dacă vrem sa rămânem sănătoși la cap.

#41
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostOriginalCopy, on 19 mai 2018 - 13:10, said:

Adevărul e unul singur, cel tehnic, indiferent de ce zice unul sau altul cu interese in a denatura acest adevăr tehnic.

Tehnic Google poate sa renunte la kernelul de Linux insa sistemul Android sa poata exista in continuare (cu un kernel dezvoltat de Google) fara ca utilizatorii sa vada vre-o diferenta si fara a afecta compatibilitatea programelor existente.

Daca ne referim strict la kernel atuci da putem spune ca Android este Linux, asta este un adevar de necontestat. Daca ne referim la sistem in ansamblu acest lucru nu mai este adevarat. Incearca sa rulezi in mod direct o aplicatie de Android pe o distributie de Linux si vezi daca iti merge. Nu iti va merge pentru ca vrobim de sisteme de operare diferite care folosesc acelasi kernel.

Edited by e2k, 19 May 2018 - 13:46.


#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Dar n-a spus nimeni ca nu se afla kernelul Linux in Android. Insa spectrul intrebarii e mult mai larg si trebuie tratat subiectul in ansamblul termenilor.

Edited by neagu_laurentiu, 19 May 2018 - 13:34.


#43
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poste2k, on 19 mai 2018 - 13:32, said:

Tehnic Google poate sa renunte la kernelul de Linux insa sistemul Android sa poata exista in continuare (cu un kernel dezvoltat de Google) fara ca utilizatorii sa vada vre-o diferenta si fara a afecta compatibilitatea programelor existente.

Daca ne referim strict la kernel atuci da putem spune ca Android este Linux, asta este un adevar de necontestat. Daca ne referim la sistem in ansamblu acest lucru nu mai este adevarat. Incearca sa rulezi in mod direct o aplicatie de Android pe o distributie de Linux si vezi daca iti merge. Nu iti va merge pentru ca vrobim de sisteme de operare diferite care foloses acelasi kernel.
GNU/Linux nu poate executa aplicații android datorita dependințelor de alte biblioteci (ce nu e colorat în roșu în imaginea din postarea 1), nu deoarece nu poate face asta la nivel fundamental.

Nu s-a gasit până acum un programator care sa faca asta deoarece nu ar rezolva nicio problemă, și din motive legale. Dar asta nu schimba realitatea tehnica.

Android e un tip de Linux, indiferent de cum o dai, la fel cum și GNU/Linux e un tip de Linux.

Când și dacă Google va înlocui Linux cu un alt kernel, atunci nu va mai fi Linux, da. Până atunci, Linux va beneficia în continuare de patches de la Google, și deci noi toți.

S-a tot întâmplat deja, modificări aduse de Google inițial pentru android pentru power management (pwm) au fost reintegrate in Linux upstream, și acum cu toții beneficiem de o durata mai lunga a bateriei pe laptopuri cu GNU/Linux.

Deci nu știu de unde ideea asta năstrușnică cum că android nu ar fi un tip de linux.

Atâta timp cât cod sursa se mișcă dinspre proiectul android spre proiectul Linux Kernel și invers, vorbim de un sistem Linux.

#44
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostOriginalCopy, on 19 mai 2018 - 12:19, said:

Android folosește syscallurile Linux, deci e Linux. Eu îl numesc Java/Linux, ca să evidențiez paralela cu GNU/Linux.
Dar cand rulezi Ubuntu in Windows (folosind kernelul de Windows) atunci Ubuntu e Linux sau Windows?

#45
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Post654321, on 19 mai 2018 - 14:10, said:

Dar cand rulezi Ubuntu in Windows (folosind kernelul de Windows) atunci Ubuntu e Linux sau Windows?
Presupun că te referi la https://en.wikipedia...ystem_for_Linux


Ala e un marketing bullshit, in realitate nu rulezi niciun Ubuntu, rulezi aplicații individuale în format ELF printr-un emulator.

E fix același lucru cu atunci când rulezi aplicații Windows pe Linux cu wine. Spui in acel caz că rulezi Windows pe Linux? Nu. Spui că rulezi aplicații Windows pe Linux, emulate.


Asta e marea problema cu marketingul, face creierele utilizatorilor să își piardă mintile, in loc sa ii educe despre ce se întâmplă de fapt.

#46
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Post654321, on 19 mai 2018 - 14:10, said:

Dar cand rulezi Ubuntu in Windows (folosind kernelul de Windows) atunci Ubuntu e Linux sau Windows?
La ce te referi mai exact? La WSL (Windows Subsystem for Linux)? Nu rulezi Ubuntu, ci bash, poate și alte utilitare din câte știu, dar recunosc că nu-s interesat deci mă pot înșela.

#47
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostOriginalCopy, on 19 mai 2018 - 13:48, said:

Deci nu știu de unde ideea asta năstrușnică cum că android nu ar fi un tip de linux.

Pai Linuxul (cand ne referim strict la kernel) nu este un sistem de operare in timp ce Androidul este. Cele doua sunt practic incomparabile. E ca si cum ai compara mere cu pere.

Revin la comparatia cu masina. A spune ca Androidul e un tip de Linux e ca si cum ai spune ca o masina e un tip de motor de masina.  

Putem spune ca Androidul este un sistem de operare bazat pe kernelul Linux dar nu ca Androidul este un tip Linux.

Sistemele de operare bazate pe kernelul Linux sunt deseori numite si ele Linux (nu de toti) insa Androidul nu intra in aceasta categorie.

Edited by e2k, 19 May 2018 - 14:24.


#48
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Linux e marca inregistrata. Daca lui Ubuntu ii zicem distributie Linux, nu vad unde e marea problema în a numi android o distribuție Linux.

Ubuntu împachetează Linux cu GNU, android împachetează Linux cu Java, dalvik, etc.

View Poste2k, on 19 mai 2018 - 14:24, said:


Sistemele de operare bazate pe kernelul Linux sunt deseori numite si ele Linux (nu de toti) insa Androidul nu intra in aceasta categorie.
Tu vorbești aici de ideile ce ți-au fost inoculate prin gimmicks de marketing, eu vorbesc despre realități tehnice.

Tu vorbești despre "numim", adică hai sa dam un nume la asta ca sa comunicam mai ușor.

Eu numesc lucrurile pe temeiuri tehnice.

#49
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Partea importantă e că Android e open-source și liber, deci oricine poate să creeze un custom ROM (un fel de distribuție Android). Android are kernel Linux, asta e clar. Putem rula Android și pe desktop/laptop (Android-x86).

Deci, din punct de vedere filosofic, e Free software, restul sunt detalii. Mai nasol ar fi fost dacă era cu sursa închisă.

#50
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMr_nobody_, on 19 mai 2018 - 14:56, said:

un fel de distribuție Android
Doar ca nu e "un fel de", ci fix o distributie Linux.

Analogie:

Linux + GNU = GNU/Linux => Debian => Ubuntu => orice derivat din https://help.ubuntu....CDCustomization

Linux + Java = Android => orice derivat din Android, inclusiv cele produse de Samsung, Motorola, etc.

#51
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostOriginalCopy, on 19 mai 2018 - 14:30, said:

Eu numesc lucrurile pe temeiuri tehnice.

Pai din punct de vedere technic Androidul nu este un tip de Linux ci un sistem de operare bazat pe kernelul de Linux. Ca sa fim si mai rigurosi bazat pe o versiune putin modificata a kernelului Linux.

Faptul ca Linuxul nu este un sistem de operare ci un kernel de sistem de operare este o realitatea tehnica.

O realitatea mai putin tehnica este ca sistemele de operare bazate pe kernelul Linux si folosite pe PC-uri si servere sunt si ele numite (de unii ) Linux. De altii ele sunt numite GNU/Linux.

#52
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poste2k, on 19 mai 2018 - 15:03, said:


Pai din punct de vedere technic Androidul nu este un tip de Linux ci un sistem de operare bazat pe kernelul de Linux. Ca sa fim si mai rigurosi bazat pe o versiune putin modificata a kernelului Linux.

Faptul ca Linuxul nu este un sistem de operare ci un kernel de sistem de operare este o realitatea tehnica.

O realitatea mai putin tehnica este ca sistemele de operare bazate pe kernelul Linux si folosite pe PC-uri si servere sunt si ele numite (de unii ) Linux. De altii ele sunt numite GNU/Linux.
Da, la modul pedant in care pui problema, ai dreptate, dar vezi tu, si titlul acestui topic nu e formulat pedant.

Adica, daca ai o problema in a spune ca "android e linux", colocvial vorbind, atunci ai fix aceeasi problema si cu a spune "ubuntu e linux", din fix acelasi rationament.


Ei bine, intrebare de 100 de puncte, ai aceasta problema? Ti se pare anapoda afirmatia "ubuntu e linux"? Daca da, felicitari, esti consistent cu tine insuti.

Daca nu, esti victima gimmickurilor de marketing.

Summa sumarum, ma bucur ca esti de acord android este o distributie Linux.

#53
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostOriginalCopy, on 19 mai 2018 - 15:01, said:

Doar ca nu e "un fel de", ci fix o distributie Linux.
Eu nu pot să zic că Lineage OS e o distribuție de Linux, că se înțelege altceva decât încerc să zic. Pot să zic că e un Android modificat.

View PostOriginalCopy, on 19 mai 2018 - 15:01, said:

Linux + Java = Android => orice derivat din Android, inclusiv cele produse de Samsung, Motorola, etc.
Dacă tot vrei să vorbești foarte tehnic și corect, Java e un limbaj de programare, GNU e un ansamblu de programe (un sistem de operare aproape întreg), deci sunt lucruri diferite.

Poți avea openJDK și pe Ubuntu, nu doar pe Android.

#54
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostOriginalCopy, on 19 mai 2018 - 15:09, said:

Ei bine, intrebare de 100 de puncte, ai aceasta problema? Ti se pare anapoda afirmatia "ubuntu e linux"? Daca da, felicitari, esti consistent cu tine insuti.

Pai Ubuntu din punctul meu de vedere nu este Linux, este un sistem de operare UNIX-like bazat pe kernelul Linux. Posted Image

La fel este si Androidul insa Ubuntu, Debian, Fedora, etc sunt niste sisteme de operare oarecum compatibile intre ele pentru ca folosesc cam aceleasi componente software. Aceste sisteme de operare mai sunt cunoscute si sub denumirea de distributii Linux, sisteme GNU/Linux sau simplu sisteme Linux.

Androidul ar putea si el sa fie considerat o distributie de Linux insa el are mult mai putine lucruri in comun cu celelalte distributii si nu intra in categoria lor.

Deci cred ca cel mai corect raspuns la aceasta intrebare este ca Androidul este un sistem de operare bazat pe kernelul de Linux (o versiune putin modificata).

In mod asemanator si iOS-ul este un sistem de operare bazat pe kernelul XNU, kernel folosit si de macOS.

Edited by e2k, 19 May 2018 - 15:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate