Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Totul e complicat in Romania?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 uncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:37, said:

Eu am stiut in Germania si nu imi e rusine sa recunosc ca nu stiu aici acolo era totul pus la punct si organizat nu hausul de aici

Haus -casa sau haus-https://www.youtube.com/watch?v=EFLQ3tprdw0

#20
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

 althea, on 16 mai 2018 - 17:51, said:

ĂŽncetați cu flame-ul, ce v-a apucat?!
Sunt uni pe aici care ataca verbal pe toata lumea, daca vor circ atunci sa ia circ pana nu pot duce.

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
In Germania ai aruncat vreo hartie pe strada? Dar in Romania?
In Germania ai gustat struguri din magazin pe post de mostra? Dar in Romania?
In Germania ai mers fara bilet pe transportul ala? Dar in Romania?
In Germania ai depasit viteza legala? Dar in Romania?
IN Germania ai parcat in mijlocul intersectiei sa-ti iei covrigi de peste drum? Dar in Romania?

Daca ai 10 de Nu pana aici, esti suficient de matur / batran / cu cap incat sa poti folosi transportul in comun din Romania. Din cauza celor care au raspunsuri cu Da la cele de mai sus, nu putem avea o infrastructura sau posibilitatea de a avea tehnologie mai mult de o saptamana intr-un loc fara a fi vandalizata.
Si am vazut si eu, in unele autobuze, ca aveau GPS si o estimare de ajungere la urmatoarea statie. Nu am mai mers de ceva vreme cu unul ca sa spun daca mai e cazul.

Edited by sorin147, 16 May 2018 - 17:54.


#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu cand o sa fiu primar, o sa fac pentru tine urmatoarele, o sa instalez in fiecare autobuz sistemul GPS, care o sa afiseze traseul,pozitia lui in fiecare secunda, reclame, anunturi, etc, si  in fiecare statie o sa fie cate un monitor mare, ( sper sa nu fie furat) si fiecare autobuz va transmite informatii catre statiile de pe traseul respectiv, practic autobuzul va spune statiei in cat timp estimeaza ca ajunge acolo, asa vei sti in permanenta cate minute mai are autobuzul pana va ajunge la tine, pentru ca va fi afisat pe ecran
Multumit ?

#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Aldulescu, on 16 mai 2018 - 17:45, said:

Stai si astepti in statie pana vine, tu vrei sa iti zica acum tot orarul la minut?
Nu, dar ar fi suficient ca macar seara dupa ora 19.00 cand vezi ca pleaca autobuzul/tramvaiul din statie sa stii cam la ce interval de timp ar veni un altul, ca daca ai de parcurs2-3 statii, mai bine o iei pe jos decat sa stai ca boul sa te plimbi cu o caruta in care nu s-a mai facut curat de cand a fost asamblata din fabrica.

#24
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 uncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:48, said:

da vreau tot orarul
Il gasesti online, dar in practica e aproape imposibil sa fie respectat la minut, asa ca sfatul e in continuare valabil: stai si astepti!
http://www.ratb.ro/v_trasee.php

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 uncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:52, said:

Sunt uni pe aici care ataca verbal pe toata lumea, daca vor circ atunci sa ia circ pana nu pot duce.
Nu se răspunde cu jigniri la flame, se raportează mesajele.
Ai răbdare să treacă primul val de offtopic. E tradiție, n-avem ce face :)

#26
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

 Platon, on 16 mai 2018 - 17:53, said:

Eu cand o sa fiu primar, o sa fac pentru tine urmatoarele, o sa instalez in fiecare autobuz sistemul GPS, care o sa afiseze traseul,pozitia lui in fiecare secunda, reclame, anunturi, etc, si  in fiecare statie o sa fie cate un monitor mare, ( sper sa nu fie furat) si fiecare autobuz va transmite informatii catre statiile de pe traseul respectiv, practic autobuzul va spune statiei in cat timp estimeaza ca ajunge acolo, asa vei sti in permanenta cate minute mai are autobuzul pana va ajunge la tine, pentru ca va fi afisat pe ecran
Multumit ?
Te votez cu zece maini!

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 sorin147, on 16 mai 2018 - 17:52, said:

Daca ai 10 de Nu pana aici, esti suficient de matur / batran / cu cap incat sa poti folosi transportul in comun din Romania. Din cauza celor care au raspunsuri cu Da la cele de mai sus, nu putem avea o infrastructura sau posibilitatea de a avea tehnologie mai mult de o saptamana intr-un loc fara a fi vandalizata.
Ba se poate, urmezi modelul altor tari, bagi oameni care sa dea amenzi si care, la nevoie, sa si bata, da bine, bine, si fara frica.
Cu banii din amenzi platesti salariile astora si stergi si de pe lista de cheltuieli pierderile cauzate de vandalizari =>problem solved!

Dar problema e alta, nu-i poti spune la alegeri romanului sa se civilizeze, ca-l amendezi pentru x si y, ca nu te mai voteaza nimeni, fa ca Firea, minte-i ca le dai transport in comun gratuit.

 Aldulescu, on 16 mai 2018 - 17:55, said:

Il gasesti online, dar in practica e aproape imposibil sa fie respectat la minut, asa ca sfatul e in continuare valabil: stai si astepti!
http://www.ratb.ro/v_trasee.php
Si daca n-ai smartphone/ai ramas fara baterie/fara internet pe cartela/nu stii cu online-ul?
De ce site-ul RATB nu este promovat in fiecare statie?

Edited by gumball3000, 16 May 2018 - 17:59.


#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 gumball3000, on 16 mai 2018 - 17:57, said:

Si daca n-ai smartphone/ai ramas fara baterie/fara internet pe cartela/nu stii cu online-ul?
De ce site-ul RATB nu este promovat in fiecare statie?
Repet acelasi sfat pentru a treia oara: stai si astepti!
Eu asa am facut de cand ma stiu, nu inteleg de ce este asa obsedata lumea de viteza, de timp, vrea ca totul sa se intample imediat, in loc sa fie mai relaxati si sa isi traiasca viata fara sa se grabeasca...

#29
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ii gasesc prea putin credibili pe userii care, dupa 1 an in alta tara, au "uitat" cum era in Romania si se mira: Asa e la voi? Pai la noi, in Germania...

Mai ales cu niste afirmatii de un ridicol perfect: in Germania stia sa ia autobuzul, ca era afisat programul, dar in Romania nu a reusit, din lipsa de program afisat. Si inainte de a locui 1 an in Germania, reuseai sa iei autobuzul? Tot fara program afisat era si atunci.

De unde sursa mirarii?

Edited by bladhaund, 16 May 2018 - 18:05.


#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dar nu e vorba doar de stat si asteptat.
Daca vrei sa ajungi din A in B undeva in Bucuresti, fara sa fi aruncat un ochi pe harta, nu ai sa reusesti, pentru ca statiile de transport in comun nu ofera astfel de informatii cu liniile disponibile si traseul lor complet.

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
In BV e afisaj electronic la autobuze si automate de vindut bilete in multe statii. Treaba facuta in mare parte cu bani europeni. Incet-incet se va face si la noi ca in Vest.

@Initiator: stai sa vezi birocratia de la institutiile publice.

#32
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Acestea sunt lucruri simple care se pot face usor, dar vreti sa va spun de ce nu se fac ? PENTRU CA IN Romania EXISTA UNII CARE NU AU BATUT UN CUI IN VIATA LOR,dar dau lectii de viata celor care vor sa faca ceva
Blocul meu era varza, arata ca un ghetoo, ca in filmele de groaza, nici un agent imobiliar nu vroia sa vina sa incerce sa vanda ceva, proprietarii aduceau clientii noaptea, sa nu vada mizeria de pe scara, si peretii vandalizati, 20 de ani am incercat la fiecare sedinta sa facem ceva, tot timpul se gaseau cativa carcotasi, ca de ce fac aia, ca de ce sa dam bani, am schimbat comitetul, si am zugravit blocul cu japca, desigur, carcotasii au venit in forta, ca am luat comisioane, ca furam

Toate proiectele care le-am inceput au fost voit amanate de carcotasi, de prostia si imbecilitatea oamenilor, si a celor care le tin isonul, nu se face nimic in Romania pentru ca cei care vor sa faca se izbesc de putorile si de cretinii care sparg seminte in fata blocurilor, si noi stam si facem studii de fezabilitate pana ne creste barba alba, al dracu Ceausescu, daca mai traia mergeam cu metroul la Brasov................

#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 bladhaund, on 16 mai 2018 - 18:01, said:

Ii gasesc prea putin credibili pe userii care, dupa 1 an in alta tara, au "uitat" cum era in Romania si se mira: Asa e la voi? Pai la noi, in Germania...
Sunt suficiente si 2 zile, apoi nu vad sa para e undeva ca ar fi "uitat" cum merg treburile si nici exprimarea cu "la noi in germania".
Sunt niste intrebari pertinente, pe care fiecare cetatean al tarii ar trebui sa si le puna cel putin o singura data cand merge cu transportul in comun, dar din pacate se pare ca pentru unii a devenit obisnuinta, de la nesimtire, pana la a acepta conditiile demne de Evul Mediu.

#34
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 gumball3000, on 16 mai 2018 - 18:02, said:

Dar nu e vorba doar de stat si asteptat.
Daca vrei sa ajungi din A in B undeva in Bucuresti, fara sa fi aruncat un ochi pe harta, nu ai sa reusesti, pentru ca statiile de transport in comun nu ofera astfel de informatii cu liniile disponibile si traseul lor complet.
Nici hartile alea din statii nu ajuta prea mult, Bucurestiul e prea mare pentru 1 harta.

#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Platon, on 16 mai 2018 - 18:04, said:

al dracu Ceausescu, daca mai traia mergeam cu metroul la Brasov.
... ca sa stai la coada la lapte acolo :roflmaofast:

#36
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 gumball3000, on 16 mai 2018 - 18:06, said:

... ca sa stai la coada la lapte acolo Posted Image

Macar daca apucam sa avem asa ceva.....................

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate