Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Totul e complicat in Romania?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018
Am trait 1 an in Germania si totul era mult mai simplu, mai organizat incepand de la birocratie pana la transportul public
cand m-am intors in RO nici nu am stiut sa iau autobuzul ca nu am inteles cum sta smecheria, nici un program afisat nimic, in Germania era ecran electronic in statie
unde arata care ratb vine la ce ora si unde merge?

Edited by althea, 16 May 2018 - 17:19.
nu mai scrie cu ''k'' în loc de ''c'' si ai grijă la aranjarea textului, multumesc


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pai in Romania nu e ecran elektronik,de aia.Ce ratb e in Germania?

Edited by daniMMM, 16 May 2018 - 17:16.


#3
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Si cat te costa biletul de autobus in Germania?

In rest rest, da chestiile curente sunt de mult puse la punct si functioneaza perfect in tarile occidentale.
Dar daca ai o problema care iese dintr-un tipic sau ceva ce nu are o rezolvare automata atunci prefer de departe Ro.
Aici mai ai cu cine te intelege si mai gasesti pe cineva sa te asculte. Dincolo sunt doar roboti, si la propriu si la figurat.

Si in general nu uitati ca totul se reduce la bani. Cand o sa fie aceeasi bani si in Ro. fie ca vorbim de salarii fie ca vorbim de taxe, atunci da totul o sa fie ca in Germania.

PS. Vezi ca in Cluj de exemplu exista acele panouri electronice in statii, si chiar functioneaza!!!
Ba chiar exista panouri electronice si in mijloacele de transport care arata cate minute mai sunt pana la urmatoarea oprire. Ceea ce nu am vazut afara!
Da poate orasul asta Cluj??? n-o fi in Ro., tot voiam sa verific da m-am luat cu alte treburi!

Edited by danaciu, 16 May 2018 - 17:29.


#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,489
  • Înscris: 18.10.2011

 uncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:12, said:

Am trait 1 an in Germania si totul era mult mai simplu, mai organizat incepand de la birocratie pana la transportul public
cand m-am intors in RO nici nu am stiut sa iau autobuzul ca nu am inteles cum sta smecheria, nici un program afisat nimic, in Germania era ecran electronic in statie
unde arata care ratb vine la ce ora si unde merge?

E un ecran in autobuz care afiseaza C++ 90 Posted Image E pentru romanii care cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului...

Traiul in Romania, in contact cu infrastructura, autoritatile, serviciile de stat este dificil spre imposibil. E mai rau decat acum 10 ani.

Uita. Inapoi.

Nu crezi? Treaba ta... ;)

Edited by aaaa4567, 16 May 2018 - 17:30.


#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 aaaa4567, on 16 mai 2018 - 17:29, said:

E un ecran in autobuz care afiseaza C++ 90 Posted Image E pentru romanii care cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului...

Pe la inceput afisa traseul autobuzului si pozitia autobuzului pe traseu, anunta urmatoarea statie, si din cand in cand afisa reclame, acum probabil ca la fel ca si Casa de Sanatate, nu mai are contract de mentenanta si afiseaza acel C++90

#6
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

 bladhaund, on 16 mai 2018 - 17:31, said:


Uimitor! Fantastic! Un bebelus de 1 an si cateva luni posteaza pe forum!

Sau e nepotul lui Raducioiu.

Sau e un lord care trece printr-o perioada dificila a vietii, si-a pierdut soferul si automobilul.

Caci altfel ar fi stiut cum sta smecheria cu autobuzul in Romania. Nu?
Eu am stiut in Germania si nu imi e rusine sa recunosc ca nu stiu aici acolo era totul pus la punct si organizat nu hausul de aici

 aaaa4567, on 16 mai 2018 - 17:29, said:



E un ecran in autobuz care afiseaza C++ 90 Posted Image E pentru romanii care cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului...

Traiul in Romania, in contact cu infrastructura, autoritatile, serviciile de stat este dificil spre imposibil. E mai rau decat acum 10 ani.

Uita. Inapoi.

Nu crezi? Treaba ta... ;)
Ai dreptate, in Romania nici tramvaiul sau autobuzul nu le poti lua fca un om normal de tren nici nu mai zic.

Edited by uncetateanturmentat, 16 May 2018 - 17:39.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 uncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:12, said:

Am trait 1 an in Germania si totul era mult mai simplu, mai organizat incepand de la birocratie pana la transportul public
cand m-am intors in RO nici nu am stiut sa iau autobuzul ca nu am inteles cum sta smecheria, nici un program afisat nimic, in Germania era ecran electronic in statie
unde arata care ratb vine la ce ora si unde merge?

In Romania autobuzele nu au program ca nu pot sa-l respecte si l-ar afisa degeaba.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 uncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:37, said:

Ai dreptate, in Romania nici tramvaiul sau autobuzul nu le poti lua fa un om nrmsl de tren nici nu mai zic.
Poate că nu ești tu normal. La asta te-ai gândit?

#9
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

 ericmario, on 16 mai 2018 - 17:39, said:


Poate că nu ești tu normal. La asta te-ai gândit?
Daca  nu as fi nu mas fi descurcat nici in DE la asta te-ai gandit?

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 uncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:12, said:

Am trait 1 an in Germania si totul era mult mai simplu, mai organizat incepand de la birocratie pana la transportul public
cand m-am intors in RO nici nu am stiut sa iau autobuzul ca nu am inteles cum sta smecheria, nici un program afisat nimic, in Germania era ecran electronic in statie
unde arata care ratb vine la ce ora si unde merge?
Nu doar in Germania e asa. Si eu am constat cu stupoare ca ma descurc cu transportul mai bine in tarile vestice decat la noi.
La noi comunicarea e zero barat, de la cea clasica, "orala", pana la cea vizuala.
Pana si sa cumperi un bilet e o placere, pe cand la noi iti vine sa-ti iei zilele cand vezi cu cata scarba te trateaza angajatul de la ghiseu.

Edited by gumball3000, 16 May 2018 - 17:45.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Chiar daca s-ar afisa acel program in statii, slabe sanse sa fie respectat la ore de varf. Sunt ambuteiaje si nu ajung (lipsa benzi dedicate (acolo unde se pot crea), participant la trafic de toata jena, diverse probleme (care, de fapt sunt la ordinea zilei) inopinate, etc).

Teoretic, pe site-ul RATB, fiecare linie are un program de plecare (in proportie de 90% respectat pe liniile cu care am mers, 9% se adauga 1-2 minute maxim si 1% sa vina urmatoarea masina programata). In principiu, daca stii zona (valorile de trafic din traseu) poti estima la ce ora ar trebui sa ajunga autobuzul (daca pleaca de la capat la ora X, mai adaugi Y minute si afli ora).

#12
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

 gumball3000, on 16 mai 2018 - 17:43, said:


Nu doar in Germania e asa, si eu am constat cu stupoare ca ma descurc cu transportul mai bine in tarile vestice decat la noi.
Pana si sa cumperi un bilet e o placere, pe cand la noi iti vine sa-ti iei zilele cand vezi cu cata scarba te trateaza angajatul de la ghiseu.
Exact  asa e!!

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 uncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:12, said:

unde arata care ratb vine la ce ora si unde merge?
Stai si astepti in statie pana vine, tu vrei sa iti zica acum tot orarul la minut?

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,489
  • Înscris: 18.10.2011

 danaciu, on 16 mai 2018 - 17:23, said:

Si cat te costa biletul de autobus in Germania?

In rest rest, da chestiile curente sunt de mult puse la punct si functioneaza perfect in tarile occidentale.
Dar daca ai o problema care iese dintr-un tipic sau ceva ce nu are o rezolvare automata atunci prefer de departe Ro.
Aici mai ai cu cine te intelege si mai gasesti pe cineva sa te asculte. Dincolo sunt doar roboti, si la propriu si la figurat.

Si in general nu uitati ca totul se reduce la bani. Cand o sa fie aceeasi bani si in Ro. fie ca vorbim de salarii fie ca vorbim de taxe, atunci da totul o sa fie ca in Germania.

PS. Vezi ca in Cluj de exemplu exista acele panouri electronice in statii, si chiar functioneaza!!!
Ba chiar exista panouri electronice si in mijloacele de transport care arata cate minute mai sunt pana la urmatoarea oprire. Ceea ce nu am vazut afara!
Da poate orasul asta Cluj??? n-o fi in Ro., tot voiam sa verific da m-am luat cu alte treburi!

Cat e un bilet? Cat e un abonament? Probabil pe la 50-100 de euro lunar. Adica 5% din salariul mediu. Si la noi e 100 de lei (tramvai _ metrou).

Asta e o mizerie pe care o toaca europenii, anume ca, vezi doamne, romanii nu sunt la fel de productivi...

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Pololica, on 16 mai 2018 - 17:43, said:

Chiar daca s-ar afisa acel program in statii, slabe sanse sa fie respectat la ore de varf. Sunt ambuteiaje si nu ajung (lipsa benzi dedicate (acolo unde se pot crea), participant la trafic de toata jena, diverse probleme (care, de fapt sunt la ordinea zilei) inopinate, etc).

Teoretic, pe site-ul RATB, fiecare linie are un program de plecare (in proportie de 90% respectat pe liniile cu care am mers, 9% se adauga 1-2 minute maxim si 1% sa vina urmatoarea masina programata). In principiu, daca stii zona (valorile de trafic din traseu) poti estima la ce ora ar trebui sa ajunga autobuzul (daca pleaca de la capat la ora X, mai adaugi Y minute si afli ora).
Afisarea programului actualizata din minut in minut e cea mai mica problema, dar am circulat si eu prin orasele mici europene care aveau o harta amarata cu toata zona si listate toate statiile catre care se intreapta linia respectiva, plus cele din apropiere.

Pai vine un turist amarat la noi nu trebuie sa fie neaparat turist, poate sa si locuiasca in acel oras de ani buni si sa ajunga intr-o zona mai rar frecventata si trebuie sa intrebe de nebun de ce nu mai circula ratb-ul la ora cutare (spre rusinea mea, nici eu nu stiu ce program are), pentru ca in statie nu ai un afisat un amarat de program de functionare, ca de estimari de timp nici nu mai poate fi vorba, macar un orar clasic: intre orele x si y circula din 5 in 5 minute samd.

Edited by gumball3000, 16 May 2018 - 17:51.


#16
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

 Aldulescu, on 16 mai 2018 - 17:45, said:


Stai si astepti in statie pana vine, tu vrei sa iti zica acum tot orarul la minut?
da vreau tot orarul

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Încetați cu flame-ul, ce v-a apucat?!

#18
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

 gumball3000, on 16 mai 2018 - 17:46, said:


Afisarea programului actualizata din minut in minut e cea mai mica problema, dar am circulat si eu prin orasele mici europene care aveau o harta amarata cu toata zona si listate toate statiile catre care se intreapta linia respectiva, plus cele din apropiere.

Pai vine un turist amarat la noi nu trebuie sa fie neaparat turist, poate sa si locuiasca in acel oras de ani buni si sa ajunga intr-o zona mai rar frecventata si trebuie sa intrebe de nebun de ce nu mai circula ratb-ul la ora cutare (spre rusinea mea, nici eu nu stiu ce program are), pentru ca in statie nu ai un afisa amarat cu programul de funtionare, ca de estimari de timp nici nu mai poate fi vorba, macar unele clasice: intre orele x si y circula din 5 in 5 minute samd.
Exact! In Romania te pierzi si ca cetatean

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate