Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Totul e complicat in Romania?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 DaculScoril0, on 17 mai 2018 - 19:37, said:

Posted Image

#74
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

 DaculScoril0, on 17 mai 2018 - 15:18, said:

De ce e așa greu în România? Uite un motiv:

tocmai ce am fost la ONRC (Registrul Comerțului) unde mă străduiesc să înregistrez un punct de lucru.

Mi-au suspendat dosarul pentru că am depus ”Declarația Model 2” în loc de ”Declarația Model 3”. Ce mă nedumerește/uimește/mă lasă fără cuvinte e că cele două declarații sunt IDENTICE. Doar că una se cheamă model 2 și alta model 3.
(A)normal, încă un drum la ONRC, încă o cerere de înregistrare de schimbare la schimbare, altă amânare la ceva care nici n-ar fi trebuit să existe după părerea mea.

Atașez cele două declarații, poate cineva vede vreo diferență, alta decât de ce am completat eu.
Ahahaha, ai ajuns la astea? Felicitari, eu nici nu ajungeam pana acolo. Mi-am mancat si eu ani de viata cu declaratii d-alea de PFA. Sa nu mai vad.

#75
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Bursul, on 17 mai 2018 - 15:34, said:

In Germania ai reclama la aplicatia de transport in statie. In Romania trebuie sa intri pe forum sa afli de aplicatie.

Mie imi place ca unii chiar sunt revoltati ca omul e revoltat de mirificul transport in comun din Romania.
Recunosc ca nici eu nu stiam de aplicatia Moovit insa am aflat de ea la bulgari in Varna.....stateam in statie seara si nu mai venea autobuzul....la un moment dat se apropie de mine un tip(deja ma pregateam de un croseu a la Tyson) insa el ma intreaba in engleza ce autobuz astept si dupa ce i-am spus il vad ca scoate un mobil se uita si imi spune ca nu mai vine autobuzul....
Cand ajung la hotel intrigat de intamplare intru sa vad daca avem si noi o astfel de aplicatie si...voila! Posted Image

#76
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Toata hartogaraia e facuta special incurcat ca sa trebuiasca sa dai spaga la functionar(i). Cu cat e mai inalt functionarul, cu atat mai mare spaga. Defapt e foarte simplu :death:

#77
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 pufonel, on 17 mai 2018 - 21:54, said:

Toata hartogaraia e facuta special incurcat ca sa trebuiasca sa dai spaga la functionar(i). Cu cat e mai inalt functionarul, cu atat mai mare spaga. Defapt e foarte simplu Posted Image
Chestia ciudată e că nici la ONRC, nici la ANAF nu am dat nici un fel de șpagă, nici nu mi s-a sugerat, și (aproape) toți funcționarii au fost amabili și m-au ajutat.
Am interacționat de mai multe ori în ultimul an cu cele două instituții și nu am absolut nimic să reproșez funcționarilor.

Procedurile și formularele însă mă scot din minți.

#78
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017

 danaciu, on 16 mai 2018 - 17:23, said:

Si cat te costa biletul de autobus in Germania?

In rest rest, da chestiile curente sunt de mult puse la punct si functioneaza perfect in tarile occidentale.
Dar daca ai o problema care iese dintr-un tipic sau ceva ce nu are o rezolvare automata atunci prefer de departe Ro.
Aici mai ai cu cine te intelege si mai gasesti pe cineva sa te asculte. Dincolo sunt doar roboti, si la propriu si la figurat.

Si in general nu uitati ca totul se reduce la bani. Cand o sa fie aceeasi bani si in Ro. fie ca vorbim de salarii fie ca vorbim de taxe, atunci da totul o sa fie ca in Germania.

PS. Vezi ca in Cluj de exemplu exista acele panouri electronice in statii, si chiar functioneaza!!!
Ba chiar exista panouri electronice si in mijloacele de transport care arata cate minute mai sunt pana la urmatoarea oprire. Ceea ce nu am vazut afara!
Da poate orasul asta Cluj??? n-o fi in Ro., tot voiam sa verific da m-am luat cu alte treburi!

A devenit un sablon sa fie comparata mereu Romania cu unele tari din vest, iar concluzia comparatiei sa fie pre-stabilita.
Aceste de panouri de afisare in statiile din Cluj arata excelent, dar mai exista afisaje electronice si in alte orase, de exemplu in Ploiesti.

 Valmont43, on 17 mai 2018 - 21:53, said:

Recunosc ca nici eu nu stiam de aplicatia Moovit insa am aflat de ea la bulgari in Varna.....stateam in statie seara si nu mai venea autobuzul....la un moment dat se apropie de mine un tip(deja ma pregateam de un croseu a la Tyson) insa el ma intreaba in engleza ce autobuz astept si dupa ce i-am spus il vad ca scoate un mobil se uita si imi spune ca nu mai vine autobuzul....
Cand ajung la hotel intrigat de intamplare intru sa vad daca avem si noi o astfel de aplicatie si...voila! Posted Image

Abia acum am aflat de la voi despre aplicatia Moovit. Multumesc!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate