Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Eurovision 2019, Israel, ediția a 64-a. Olanda a câștigat Eurovision 2019 și marchează prima victorie după 44 de ani!

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#109
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Evident, fanii Laurei fac cel mai mare caz.
Mie îmi place piesa. E catchy.
Bella nu știu, nu a avut un live cine știe ce. Iar Laura... Anul ăsta avem Australia ceva asemănător.

#110
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postronuquet, on 18 februarie 2019 - 01:41, said:

Laura nu avea ce cauta in finala. Nu mai suntem in evul mediu sa ii cantam Domnului si sa o ardem homofobic.
Avand in vedere ca este un concurs muzical, nu putem stii si noi care sunt criteriile muzicale dupa care se acorda aceste puncte ?
Exact cum este la gimnastica: stii ca se acord puncte pentru dificultate, executie, etc. Sau cum este la scoala de soferi: stii pentru ce esti penalizat.

Deci, avand in vedere ca este un concurs muzical, care sunt criteriile dupa care se puncteaza din punct de vedre muzical muzical ?

#111
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eurovision e un concurs de homosexuali terminati deci piesa e perfecta, nu va mai agitati.

Edited by rosix, 18 February 2019 - 08:18.


#112
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 24.02.2011
Șerban Cazan de la HaHaHa îi individul care ne-a vândut străinilor.Posted Image
Tvr-ul și-a distrus iremediabil bruma de reputație ce-o mai avea! Posted Image
Respect pentru moldoveanul Alex Calancea, pentru că nu s-a lăsat cumpãrat.Posted Image

#113
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007

View Postronuquet, on 18 februarie 2019 - 01:41, said:

N.are treaba TVR.ul. E strict vorba de straini si de valorile Eurovisionului. Homofobia nu e acceptata de catre ei.

Exista un video in care Laura sustine familia traditionala, sustine referendumul si indeamna la ura (a fost mare scandal in State pe vremea aia). De asta s.au bagat straini si au trimis.o in banca ei. In plus piesa ei era pe tema religioasa (Dear Father), pocaita fiind.

E ok cine a fost trimis mai departe, dar totusi Bella era a doua cea mai preferata de catre public si nu iesea asa mare scandal pe FB daca era trimisa ea mai departe.

In opinia mea Bella era alegerea cea mai echilibrata, dar Laura nu avea ce cauta in finala. Nu mai suntem in evul mediu sa ii cantam Domnului si sa o ardem homofobic.
Aha. Deci eurovision nu e un concurs care are treaba cu cantatul?
Daca aia ce a castigat anul trecut, aparea cu o declaratie despre Hristos, nu mai castiga?


#114
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,423
  • Înscris: 04.08.2010
Sincer îmi pare aşa de rău pentru că TVR-ul chiar a organizat foarte bine Selecţia Naţională anul acesta. A fost poate cel mai bun show din ultimii 3-4 ani, după părerea mea. Se vede că a revenit Dan Manoliu la organizare în locul "duamnei" Marciuc.

Nu mi-a plăcut Laura Bretan până când am ascultat-o aseară live şi m-a impresionat. Dacă o piesă religioasă precum "Molitva" a câştigat Eurovisionul în 2007, cred că şi piesa Laurei ar fi fost sus. Nu ar fi câştigat pentru că, să fim serioşi... Nu vom câştiga niciodată Eurovision (dacă n-am reuşit cu Luminiţa Anghel sau cu Trăistariu nu o vom face niciodată), dar era de un top 5. Piesa lui Ester nu e foarte rea, personal îmi place mai mult decât Yodelălăiala aia cu care am luat locul 7, dar nu cred că intră în finală decât dacă va avea parte de un supershow. Să nu uităm cu ce oribilitate de piesă a prins Moldova anul trecut topul 10 datorită show-ului.

Şi homosexualii ăia de la Wiwi, că era să uit... Erau teribil de plictisiţi când ascultau piesa lui Ester Peony acum o lună, dar aseară ambii i-au dat câte 12p (minutul 23:00 din video). Cum, mă?!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f4IES7f-fkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar ştiţi cine sunt cei mai fraieri? Nu TVR-ul sau juraţii, ci chiar cei care au votat aseară prin televot, cei care au dat jumătate de euro pentru a conta 15%.

Edited by Cipry7, 18 February 2019 - 09:41.


#115
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Oare cum se simte castigatoarea stiind ca a fost o diferenta uriasa intre ce a spus juriul si ce au spus romanii ? Castigatoarea a luat 3 puncte de la telespectatori.

#116
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007

View Postronuquet, on 18 februarie 2019 - 01:41, said:

In plus piesa ei era pe tema religioasa (Dear Father), pocaita fiind.
Nu mai suntem in evul mediu sa ii cantam Domnului si sa o ardem homofobic.
Ai ascultat piesa. Ai tradus-o?
Juri tu ca are o tema religioasa?
Castigatoarea de acum cativa ani-  Molitva- ai ascultat-o?
Dar versurile de la alti castigatori- Hard Rock Aleluiah?



#117
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2010
Piesa lui Ester a fost preferata mea când au apărut versiunile de studio. Poate că nu e o opinie foarte populară, dar cred că Wiwi ne-a salvat.

#118
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postandreyyshore, on 18 februarie 2019 - 10:45, said:

Piesa lui Ester a fost preferata mea când au apărut versiunile de studio. Poate că nu e o opinie foarte populară, dar cred că Wiwi ne-a salvat.
Dar nu exista criterii standard dupa care se jurizeaza, totul este o chestiune de gusturi: daca unui membru al juriului ii place piesa o voteaza, daca altuia ii place o alata piesa o voteaza pe aceea si fiecare membru al juriului voteaza dupa gusturile proprii ? Nu exista criterii clare dupa care se ofera aceste puncte ?

#119
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,423
  • Înscris: 04.08.2010
În mod normal, ar trebui să se acorde un punctaj pentru voce, piesă şi show, dar sunt absolut convins că nu s-a ţinut deloc cont de aceste aspecte şi s-a jurizat după gusturile muzicale ale fiecăruia. Eu cred că au fost deja înţeleşi de dinainte pe cine să avantajeze şi pe cine nu. N-are cum Bella să ia 0p de la Emmelie... Laura Bretan a luat 4p de la un jurat Wiwi şi 6p de la celălalt, deşi ziceau că Laura trebuie să câştige.

Eu încă nu cred că locul 8 la public va reprezenta România... Dacă era ponderea 50-50, Laura era prima, Bella pe 2 şi Ester pe 3.

Edited by Cipry7, 18 February 2019 - 11:26.


#120
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Peste un an nimeni nu va mai sti nimic despre Ester ,cum sa intimplat si cu alti artisti de felul ei,LAURA BRETAN va fi o stea mondiala a muzicii.

#121
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu de ce nu vrea lumea sa accepta ca piesa Laurei Bretan e la fel de slaba ca si cea care a castigat concursul. Dar, in contextul concursului unde concureaza cele mai ciudate creatii, piesa lui Ester e ok..  Piesa nu e ok ca si compozitie.. dar pentru concurs e tocmai buna.

Plus ca oricat de proasta ar fi piesa, ca sa ai o minima sansa, e nevoie de un artist adevarat, sa-i dea un pic de suflet, nu de "Romanii au talent", voi ati inebunit... pe scenele internationale chiar se canta expresiv...  Crezi ca poti sa te duci numai cu "Vocea Romaniei" la Eurovision?

Deci.. putem concura cu o piesa proasta daca avem un artist cat de cat bun, gen Traistariu... care sa puna un pic de patos artistic..  altfel, cu piese din astea de gradinita atat compozitional cat si interpretativ, nu merge decat la noi la Romanica, cu pensionari in fata televizorului, va garantez asta.

Ma intreb de ce n-a incercat sa participe  "Mihail" din Republica Moldova.  Baiatul ala are un pic de zbucium de scena care, la romani, nu prea se vede, predominand interpretarea unui cantecel de gradinita.

Edited by rosix, 18 February 2019 - 15:16.


#122
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postrosix, on 18 februarie 2019 - 15:09, said:

Deci.. putem concura cu o piesa proasta daca avem un artist cat de cat bun, gen Traistariu... care sa puna un pic de patos artistic..  altfel, cu piese din astea de gradinita atat compozitional cat si interpretativ, nu merge decat la noi la Romanica, cu pensionari in fata televizorului, va garantez asta.
Exista un sistem de punctaj sau totul se rezuma la preferintele juriului ?
Crezi ca piesa si interpretarea lui Salvador Sobral din 2017 a fost mai artistica si totusi a castigat.

Edited by PlatonX, 18 February 2019 - 15:55.


#123
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru toți experții romani in muzica:  


“La cat s-au promovat artistii care au contracte cu case de discuri (Bella cu Cat, Laura cu Roton) nu ma mir ca publicul nici n-a auzit de piesa care a castigat. Eu insami nu o auzisem, in schimb auzisem de piesele celorlalte de acum o luna, pt ca...promovare intensa.

Publicul e atat de influentabil, incat exact pe argumentele tale voi merge: oamenii vor vota si un caz social, doar pt ca le sunt prezentate imagini cu impact emotional puternic.

Un juriu de specialitate va ignora aceste lucruri si va nota compozitia, versurile, mesajul, productia etc. Cel putin unul din juratii de aseara e un muzician extrem de talentat, cu o vasta experienta, cu studii samd. Acel om stie sa aprecieze mai bine o piesa comerciala si bine scrisa decat Vecina de la 4, care-l place pe concurentul X, ca l-a vazut atat de des incat i-a ramas pe retina. Parerea mea de muzician, compozitor si artist.

De asemenea, stiu ca favoritele erau Bella si Laura, pe grupurile Esc de pe facebook, stiu ca au fost votate masiv si stiu cat de promovate au fost. Eu de Ester nu auzisem pana aseara. Piesa e fresh, crede-ma.

Oricat ne-ar displacea, regulile de compozitie se mai schimba si ti-as putea detalia matematic, pentru ca si eu le invat, dar nu incerc sa te conving cu tot dinadinsul. Raman la parerea mea.“


TL;dr: Bella și Laura au avut parte de promovare masiva. Când le auzi pe toate gardurile obsesiv, vrei-nu vrei, o sa îți placa. Poate prea mult. Asta nu înseamnă ca sunt piese bune.

#124
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostLex404, on 18 februarie 2019 - 16:06, said:

Un juriu de specialitate va ignora aceste lucruri si va nota compozitia, versurile, mesajul, productia etc. Cel putin unul din juratii de aseara e un muzician extrem de talentat, cu o vasta experienta, cu studii samd. Acel om stie sa aprecieze mai bine o piesa comerciala si bine scrisa decat Vecina de la 4, care-l place pe concurentul X, ca l-a vazut atat de des incat i-a ramas pe retina. Parerea mea de muzician, compozitor si artist.
Daca ar fi asa, atunci concurentii ar avea puncte apropiate de la fiecare membru al juriului. Daca iti corecteaza lucrarea de licenta 3 profesori nu poate sa iti dea unul 10, altul 4, si altul 6. Asta mi se pare ciudat ca nu se explica simplu si clar pe ce criterii au dat fiecare jurat acele puncte.
Daca sunt 5 jurati si toti au studii de specialitate si sunt neutri in ce priveste jurizarea, inseamna ca dupa regulile jurizarii ajung aproximativ la aceeasi concluzie: concurentul acesta este de nota 9-10, celalatl este de 7-8. Diferentele au fost prea mari intre notele primite de la unii si de la altii, singura concluzia la care pot ajunge este ca au judecat dupa gusturi.

Deban Aderemi        - 4 puncte
William Lee Adams  - 6 puncte
Alex Calancea - 12 puncte
Tali Eshkoli   - 7 puncte
Şerban Cazan - 7 puncte
Emmelie de Forest  - 12 puncte

Acuma spune tu - un juriu de specialitate obiectiv poate ajunge la concluzii atat de diferite: unul sa se uite pe criteriile de juriazare si sa ajunga la cocluzia ca este de 4, altul sa se uite pe aceleasi criterii sa si sa spuna ca e de 12 sau de 7 ?

Edited by PlatonX, 18 February 2019 - 16:24.


#125
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Da, pot da.

Unul se uita mai mult la aspectul tehnic. Altul la interpretare. Altul la show. Și tot așa.

Pote fi o piesa foarte buna, tehnic ok, interpretare excelenta dar show praf.



#126
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CFbX2nww3E8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

minuutul 2.59, zici efectiv ca ii baga ceva

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate