Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Odoare sfinte, falsuri sau autentice ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
562 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 13:24, said:

Lasă asta pe seama mea. Călugării aia sunt mai înțelepți decât crezi tu Posted Image. Și crede-ma ca au văzut multe, voi sunteți pistol cu apa Posted Image

Nu am ce explicații sa le dau, pentru ca nimeni nu imi va cere explicații. Nu eu v-as duce acolo, ci Maica Domnului.
Eu nu am cum. Cel mult sa va iau cu mașina mea Posted Image

Mergi cu mașina pe Athos?

#56
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 12:09, said:

Dark, simpla prezenta acolo, e o dovada de credința.
Nu in sensul ca acolo pot ajunge doar credincioși ortodocși, pentru ca ajung și alții, dacă ii îngăduie Maica Domnului.
Iar cum și prin ce alege Maica sa lucreze, este privilegiul ei.
Nu, asta nu e credinta ci naivitate . Credinta e sa te increzi in ce spune Hristos . Nu prostiile ce le insiri.
Nu stiu de ce dar nu imi inspiri incredere in felul in care te dai habotnic. Astfel de spirit au preotii, sa lase "prostii" sa creada atat timp cat sunt in turma lor.

Un drum in Grecia as face pentru o perioada de 3-4 luni, si chiar imi doresc sa-mi petrec iarna acolo. Deci plecarea in decembrie si revenirea prin martie-aprilie. Posted Image

Edited by pacopaco1967, 07 May 2018 - 14:06.


#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 07 mai 2018 - 13:42, said:



Putem plăti un translator. Dar oare...vor sta călugării aceia să ne asculte sau mai degrabă vor Ă®ncerca să ne exorcizeze cu tămâie,cruci de fier, aghiasmă (venim uzi acasă :lol:)
La Vatopedu, sunt cel puțin 17 calugari romani. S-o găsi unul care sa traducă, gratuit :)

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2018 - 14:04, said:


Nu, asta nu e credinta ci naivitate . Credinta e sa te increzi in ce spune Hristos . Nu prostiile ce le insiri.
Nu stiu de ce dar nu imi inspiri incredere in felul in care te dai habotnic. Astfel de spirit au preotii, sa lase "prostii" sa creada atat timp cat sunt in turma lor.

Un drum in Grecia as face pentru o perioada de 3-4 luni, si chiar imi doresc sa-mi petrec iarna acolo. Deci plecarea in decembrie si revenirea prin martie-aprilie. Posted Image
Dar dragule, nu sunt habotnic :)
Dacă as fi, nu as bea, nu as fuma din când in când, multe nu as face.

View PostDorel666, on 07 mai 2018 - 13:43, said:



Mergi cu mașina pe Athos?
Pe munte, nu ai cum sa mergi cu mașina. Accesul e doar de pe mare. Dar pana in cel mai apropiat port, da...merg cu masina

#58
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 09:35, said:

Vino cu mine data viitoare când voi merge la Athos și îți voi arata live, cu explicații și tot tacâmul.
Nu vine, că îi e frică că-l trăznește Dumnezeu. :icecream:

View Postexceswater, on 07 mai 2018 - 12:21, said:

Colegule richelieu aș vrea să întreb ceva la care să mă ajuți a răspunde.

Dacă (ipotetic) fiul lui Dumnezeu ar veni din nou pe Pământ și ar spune: "Eu sunt fiul lui Dumnezeu ! Eu sunt Mesia! Veniți să ne închinăm Tatălui!"
Ce ar păți ?
Ce scenariu ați vedea ?

Pe de altă parte - dacă ar veni de exemplu și ar face minuni.
Să zicem că l-ar învia pe Michael Jackson - suntem convinși cei de aici că e mort și ingropat.
L-ar învia și pe Elvis și apoi pe Freddie Mercury...
Și genu ăsta de minuni.
Unde ar mai fi credința întreb eu?
De ce nu credeți cu sufletul și încercați cu ochii sau cu mintea ?


A explica credința unui ateu e ca și cum ai descrie o pictură unui orb din naștere.
Am uitat.
Un orb răuvoitor.
Care îți va spune că nu există așa ceva - adică o pictură.
Și asta deoarece el nu cunoaște culoare sau lumină, deci nu poate exista nici o îmbinare a ceea ce el nu simte sau n-a simțit vreodată.

Cel mai urât știți ce mi se pare ?
Ironia asta ieftină de ateu.
Să te amuzi pe seama credinței unui om.
Cum vine colegul richelieu și spune cum el a făcut ceva pentru sufletul lui. S-a dus undeva și s-a rugat.
Nu s-a dus în Dominicană să pune poze pe FB.
S-a dus undeva unde a simțit că are el nevoie. N-a făcut poze pentru că unele lucruri se țin în suflet nu într-un card sau un telefon.

Și vin tot felul de prieteni al celui al cărui nume nu se spune și-l iau în derâdere.
De ce răutatea asta ? Gratis ?
Ai vorbit retoric sau mai ai încă dubii care-ți dorești a fi spulberate?

#59
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 14:26, said:

Dar dragule, nu sunt habotnic Posted Image
Dacă as fi, nu as bea, nu as fuma din când in când, multe nu as face.
Cum adica ? Daca nu bei, nu fumezi- esti considerat habotnic ? Crezi ca isus a fost habotnic ? Nici el nu se incredea in misticisme pagane. Inchinarea inaintea obiectelor, venerarea oaselor sau hainele mortilor e de sorginte pagana. Cine crede sincer in asa ceva e habotnic. Stiu foarte multi oameni inteligenti care nu bea si nu fumeaza si sunt atei.

Ma pui pe ganduri dragule, tu sa fii ortodox si sa te ploconesti inaintea unor obiecte dubioase considerate sfinte ? Posted Image  

View Postmario_bril, on 07 mai 2018 - 14:39, said:

Nu vine, că îi e frică că-l trăznește Dumnezeu.
Pe mine Tatal ceresc ma iubeste . De curand mi-a dat o casa . . . gratis.  Trazneste doar pe cei ce cred ca se ocupa cu asa ceva, dumnezeul lor.

#60
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Greu cu logica.....

#61
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2018 - 15:00, said:

Cum adica ? Daca nu bei, nu fumezi- esti considerat habotnic ? Crezi ca isus a fost habotnic ? Nici el nu se incredea in misticisme pagane. Inchinarea inaintea obiectelor, venerarea oaselor sau hainele mortilor e de sorginte pagana. Cine crede sincer in asa ceva e habotnic. Stiu foarte multi oameni inteligenti care nu bea si nu fumeaza si sunt atei.

Ma pui pe ganduri dragule, tu sa fii ortodox si sa te ploconesti inaintea unor obiecte dubioase considerate sfinte ? Posted Image  


Și cum ar trebui să ne închinăm?

#62
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 07 mai 2018 - 15:30, said:

Și cum ar trebui să ne închinăm?
Aderarea la principiile divine inseamna inchinare la divinitate. Ce faceti voi se numeste inclinare, aplecare. Biblia e tradus prost in ce priveste sensul acestei expresii.
Inclinarea in fata unei persoane semnifica respect  sau supunere fata de acea persoana. Inclinarea in fata unor imagini sau obiecte, statui  . . . inseamna adorare, venerare, idolatrie .
Inclinarea inaintea unui grup poate sa insemne si smerenie, cum dealtfel artistii se prosterneaza.
Inchinare nu inseamna inclinare.
Inchinare = acceptarea valorilor, principiilor propuse de cineva.

#63
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2018 - 15:43, said:

Aderarea la principiile divine inseamna inchinare la divinitate. Ce faceti voi se numeste inclinare, aplecare. Biblia e tradus prost in ce priveste sensul acestei expresii.
Inclinarea in fata unei persoane semnifica respect  sau supunere fata de acea persoana. Inclinarea in fata unor imagini sau obiecte, statui  . . . inseamna adorare, venerare, idolatrie .
Inclinarea inaintea unui grup poate sa insemne si smerenie, cum dealtfel artistii se prosterneaza.
Inchinare nu inseamna inclinare.
Inchinare = acceptarea valorilor, principiilor propuse de cineva.

Deci nu trebuie să ne închinăm prin înclinare în fața lui Dumnezeu? Dar rugăciuni îi adresezi? Cum procedezi?

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
Richelieu, este adevărat că Maica Domnului, care ocrotește Muntele Athos și al cărei preacinstit Brâu există și ne ajută zi de zi, s-a arătat și a ferit orașul Constantinopole de atacul turcilor?

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 14:26, said:

La Vatopedu, sunt cel puțin 17 calugari romani. S-o găsi unul care sa traducă, gratuit Posted Image

Traduce dacă-l plătim în euro! Și când va realiza ce-i spunem să traducă, ne va lăsa în plata Domnului!

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 14:26, said:

Dar dragule, nu sunt habotnic Posted Image
Dacă as fi, nu as bea, nu as fuma din când in când, multe nu as face.

Conform canoanelor ortodoxe la care zici că ai aderat, ești pasibil de fundul Iadului cu o astfel de atitudine păcătoasă! :lol:

#65
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postdark, on 07 mai 2018 - 13:08, said:

Nu ai zice, mai degrabă, lăsați pantofii mei scâlciați, că m-am bătut destul cât eram în viață, lăsați batista mea plină de muci, lăsați-mi oasele că nu sunt eu acolo, și închinați-vă Celui ce a făcut marea, pământul și tot ce este pe ele.

Dumnezeu nu ține cont de ritualurile acestea necromante ci se uită la faptele voastre, dacă curviți, fumați, vă îmbătați, vă bateți etc. sau dimpotrivă, dacă faceți bine, vă plătiți impozitele, nu furați bunul altuia etc.
Dar tu nu esti sfant si nici Dumnezeu asa ca nu ai cum sa stii ce vor ei...
Eu daca as fi sfant mi s-ar parea normal sa fiu venerat dupa moarte, iar toate urmele mele lasate pe Pamant sa fie cinstite de oameni - ramasitele mele umane, hainele, diverse obiecte pe care le-am folosit in timpul vietii, etc...Adica altfel pentru ce mi-as sacrifica viata lui Dumnezeu, pentru ce as petrece tot timpul in post si rugaciune, pentru ce as respinge viata lumeasca, in loc sa imi ocup timpul  de pilda numai cu petreceri, distractii, bautura, femei, etc.?

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAldulescu, on 07 mai 2018 - 16:59, said:

Adica altfel pentru ce mi-as sacrifica viata lui Dumnezeu, pentru ce as petrece tot timpul in post si rugaciune, pentru ce as respinge viata lumeasca, in loc sa imi ocup timpul  de pilda numai cu petreceri, distractii, bautura, femei, etc.?
...pentru mântuire? Posted Image

View PostAldulescu, on 07 mai 2018 - 16:59, said:

nu ai cum sa stii ce vor ei...


Fapte 10:25. Cand era sa intre Petru, Corneliu, care-i iesise inainte, s-a aruncat la picioarele lui si i s-a inchinat.
26. Dar Petru l-a ridicat si a zis: "Scoala-te, si eu sunt om!"

#67
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2018 - 15:43, said:


Aderarea la principiile divine inseamna inchinare la divinitate. Ce faceti voi se numeste inclinare, aplecare. Biblia e tradus prost in ce priveste sensul acestei expresii.
Inclinarea in fata unei persoane semnifica respect  sau supunere fata de acea persoana. Inclinarea in fata unor imagini sau obiecte, statui  . . . inseamna adorare, venerare, idolatrie .
Inclinarea inaintea unui grup poate sa insemne si smerenie, cum dealtfel artistii se prosterneaza.
Inchinare nu inseamna inclinare.
Inchinare = acceptarea valorilor, principiilor propuse de cineva.
De fapt, gestul respectiv se numește închinăciune, in termenii bisericești. Deci in teorie, ar trebui sa spui “fac o închinăciune”. Însă probabil din prescurtare in prescurtare, s-a ajuns la asta.

View Postdark, on 07 mai 2018 - 16:36, said:

Richelieu, este adevărat că Maica Domnului, care ocrotește Muntele Athos și al cărei preacinstit Brâu există și ne ajută zi de zi, s-a arătat și a ferit orașul Constantinopole de atacul turcilor?



Traduce dacă-l plătim Ă®n euro! Și când va realiza ce-i spunem să traducă, ne va lăsa Ă®n plata Domnului!



Conform canoanelor ortodoxe la care zici că ai aderat, ești pasibil de fundul Iadului cu o astfel de atitudine păcătoasă! :lol:

Nu știu, însă Vatopedu l-a ferit de oarece pirați și de turci.
Balta nu va va lasa, ăștia sunt obișnuiți sa se bata cu diavoli mult mai seriosi, nu se sperie de situații din astea ușoare :)
Da, așa e. Știu ca sunt.

#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004
La câte slujbe de exorcizare ai fost prezent?

Așa arată Cinstitul Brâu:

[ http://ortodoxia.rol.ro/images/video/braul-maicii-domnului.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://dobrota.blog.bg/photos/162060/original/14920_544626285555251_1487452453_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://dobrota.blog.bg/photos/162060/14920_544626285555251_1487452453_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://dobrota.blog.bg/photos/162060/original/14920_544626285555251_1487452453_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s31.postimg.cc/jc8w45gjf/qwe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#69
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postdark, on 07 mai 2018 - 17:02, said:

...pentru mântuire? Posted Image

Fapte 10:25. Cand era sa intre Petru, Corneliu, care-i iesise inainte, s-a aruncat la picioarele lui si i s-a inchinat.
26. Dar Petru l-a ridicat si a zis: "Scoala-te, si eu sunt om!"
Dar matale ce religie esti, ca vad ca interpretezi Biblia dupa cum vrei tu, cam asa cum fac sectantii...

#70
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View Postdark, on 07 mai 2018 - 17:21, said:

La câte slujbe de exorcizare ai fost prezent? Așa arată Prea-Cinstitul Brâu:
[ https://s31.postimg.cc/jc8w45gjf/qwe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din folclorul paranghelios Posted Image sau para-religios Posted Image Posted Image , Corala bărbătească ortodoxă ''Armonia'' -  ''Brâul amestecat'' Posted Image ''I-auzi brăul, trece râul/ şi mândruţa, potecuţa''
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XIZaQC1y138?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gUkCrEz2nCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 07 May 2018 - 18:06.


#71
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 17:08, said:

De fapt, gestul respectiv se numește închinăciune, in termenii bisericești. Deci in teorie, ar trebui sa spui “fac o închinăciune”. Însă probabil din prescurtare in prescurtare, s-a ajuns la asta.

Iara gresit. Cand spui "incinaciune Maria Ta" practic accepti pe cineva ca stapanitor asupra constintei si vietii tale. Corect e "plecaciune"  care are sens de respect catre autoritatea cuiva.

Insa in fata obiectelor, fie ele si de cult/religioase  , cel ce se prosterneaza inaintea lor demonstreaza practic idolatrie. Daca le si saruta insemneaza ca e idiot.

Edited by pacopaco1967, 07 May 2018 - 18:13.


#72
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Ce spune Iisus ?
Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. (Matei. 7:21)
Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut? (Matei. 7:22)
Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea. (Matei. 7:23)

Faptele lui Iisus :
Şi a găsit şezând în templu pe cei ce vindeau boi şi oi şi porumbei şi pe schimbătorii de bani. (Ioan. 2:14)
Şi, făcându-Şi un bici din ştreanguri, i-a scos pe toţi afară din templu, şi oile şi boii, şi schimbătorilor le-a vărsat banii şi le-a răsturnat mesele. (Ioan. 2:15)
Şi celor ce vindeau porumbei le-a zis: Luaţi acestea de aici. Nu faceţi casa Tatălui Meu casă de negustorie. (Ioan. 2:16)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate