Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Odoare sfinte, falsuri sau autentice ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
562 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

 dark, on 07 mai 2018 - 11:02, said:



Și dacă te rugai la tine Ă®n cameră, la Maica Domnului, crezi că erai ascultat mai puțin? Cum poate o bucată de cârpă vopsită să facă pe Maica Domnului să te asculte Ă®n rugăciune? Oare nu inima ta contează, faptele tale, credința?


La muntele Athos.
pai hai și tu cu Paco in Decembrie :)

 dark, on 07 mai 2018 - 11:48, said:



Cum să moară, doar e ĂŽmpărăteasa Cerurilor...Posted Image


Ai dat cu mucii în fasole!
ĂŽn Cer nu pot exista trupurile omenești. Ele nu pot viețui nici măcar pe Marte! Maria trebuie să fie atentă să nu-i cadă șlapii din picioare! :lol: O fi frig acolo Ă®n Cer, crezi că are Ă®ncălzire centrală?
Pai e buna fasolea cu muci. :lol:

Vorba vine cu tot cu trup. In sensul ca trupul a dispărut

#38
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dark, on 07 mai 2018 - 11:02, said:

Și dacă te rugai la tine în cameră, la Maica Domnului, crezi că erai ascultat mai puțin? Cum poate o bucată de cârpă vopsită să facă pe Maica Domnului să te asculte în rugăciune? Oare nu inima ta contează, faptele tale, credința?
Dar e Braul Maicii Domnului! Daca prin absurd sa spunem ca ai fi Maica Domnului si ai vedea de sus, din cer ca unii iti fac braul "carpa vopsita" in loc sa il cinsteasca cum se cuvine, ti-ar conveni??? Daca as fi eu Maica Domnului, ar fi vai si amar de cei care ma iau in deradere...

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Dark, simpla prezenta acolo, e o dovada de credința.
Nu in sensul ca acolo pot ajunge doar credincioși ortodocși, pentru ca ajung și alții, dacă ii îngăduie Maica Domnului.
Iar cum și prin ce alege Maica sa lucreze, este privilegiul ei.

#40
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 exceswater, on 07 mai 2018 - 10:13, said:

Coleg richelieu nu te mai chinui să explici.

E ceva ce ține de condiția fiecăruia.
Nu poți turna apă într-un creion, nu ?

Dacă unii simt că ei se trag din maimuță, cum să le explici lor de Dumnezeu ?

Bine zici !

Scopul acestui topic nu ar fi trebuit să ajungă sau să fie ceea ce se vede. Ce-ar trebui să fac de-acum înainte ? Să menționez în fiecare post fără small-talk sau off-topic și fără atei ? De ce încercăm să ocupăm spațiul și "să luăm aerul" unor oameni cu care nu avem nicio tangență din punct de vedere teologic, cultural, ș.a.m.d. ?
Câtă necredință ! Stați liniștiti, că nici mai marii noștri nu sunt mai presus decât noi (voi).

Am atașat foarte frumos citatul din postul publicat acum două dăți. Suntem orbi și nu vedem anumite lucruri !

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegule richelieu aș vrea să întreb ceva la care să mă ajuți a răspunde.

Dacă (ipotetic) fiul lui Dumnezeu ar veni din nou pe Pământ și ar spune: "Eu sunt fiul lui Dumnezeu ! Eu sunt Mesia! Veniți să ne închinăm Tatălui!"
Ce ar păți ?
Ce scenariu ați vedea ?

Pe de altă parte - dacă ar veni de exemplu și ar face minuni.
Să zicem că l-ar învia pe Michael Jackson - suntem convinși cei de aici că e mort și ingropat.
L-ar învia și pe Elvis și apoi pe Freddie Mercury...
Și genu ăsta de minuni.
Unde ar mai fi credința întreb eu?
De ce nu credeți cu sufletul și încercați cu ochii sau cu mintea ?


A explica credința unui ateu e ca și cum ai descrie o pictură unui orb din naștere.
Am uitat.
Un orb răuvoitor.
Care îți va spune că nu există așa ceva - adică o pictură.
Și asta deoarece el nu cunoaște culoare sau lumină, deci nu poate exista nici o îmbinare a ceea ce el nu simte sau n-a simțit vreodată.

Cel mai urât știți ce mi se pare ?
Ironia asta ieftină de ateu.
Să te amuzi pe seama credinței unui om.
Cum vine colegul richelieu și spune cum el a făcut ceva pentru sufletul lui. S-a dus undeva și s-a rugat.
Nu s-a dus în Dominicană să pune poze pe FB.
S-a dus undeva unde a simțit că are el nevoie. N-a făcut poze pentru că unele lucruri se țin în suflet nu într-un card sau un telefon.

Și vin tot felul de prieteni al celui al cărui nume nu se spune și-l iau în derâdere.
De ce răutatea asta ? Gratis ?

Edited by exceswater, 07 May 2018 - 12:26.


#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dark, on 07 mai 2018 - 11:48, said:


Cum să moară, doar e Împărăteasa Cerurilor...Posted Image


Ai dat cu mucii în fasole!
În Cer nu pot exista trupurile omenești. Ele nu pot viețui nici măcar pe Marte! Maria trebuie să fie atentă să nu-i cadă șlapii din picioare! Posted Image O fi frig acolo în Cer, crezi că are încălzire centrală?

Cu toate acestea, Enoh și Ilie au fost răpiți la Cer. Oare să nu fi știut Dumnezeu că stă prost cu încălzirea pe acolo?

 richelieu, on 07 mai 2018 - 12:00, said:

pai hai și tu cu Paco in Decembrie Posted Image


Dark este femeie. Din câte știu, femeile nu au voie pe muntele Athos.

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Nu au voie, dar nu știu dacă dark e femeie :)


#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

 richelieu, on 07 mai 2018 - 12:00, said:

Vorba vine cu tot cu trup. In sensul ca trupul a dispărut

Asta e bună de pus la ”teștii spun lucruri trăznite” !

 Aldulescu, on 07 mai 2018 - 12:03, said:

Dar e Braul Maicii Domnului! Daca prin absurd sa spunem ca ai fi Maica Domnului si ai vedea de sus, din cer ca unii iti fac braul "carpa vopsita" in loc sa il cinsteasca cum se cuvine, ti-ar conveni??? Daca as fi eu Maica Domnului, ar fi vai si amar de cei care ma iau in deradere...

Și dacă eu mă rog la chiloții lui Pavel, e bine ce fac eu?Posted Image

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Pai pune-o.
Dar de ce?

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

 richelieu, on 07 mai 2018 - 12:00, said:

pai hai și tu cu Paco in Decembrie Posted Image

Nu putem veni, nu putem să te punem pe tine într-o lumină proastă.

 richelieu, on 07 mai 2018 - 12:48, said:

Pai pune-o.
Dar de ce?

S-a suit cu trupul, deci trupul a dispărut, :lol:
Cum vine asta?

 Aldulescu, on 07 mai 2018 - 12:03, said:

Daca as fi eu Maica Domnului, ar fi vai si amar de cei care ma iau in deradere...

Dacă eu iau ciorapii tăi și-i pun lângă sfintele icoane, te-am cinstit cu ceva pe tine? Sau, dacă observ că ciorapii au găuri și nu mai pot fi purtați, prin urmare, îi arunc la gunoi, te-am jignit cu ceva? Chiar dacă acel brâu a fost purtat de Maica Maria, ceea ce nu cred, a fost un obiect de îmbrăcăminte, nimic mai mult, iar faptul că cineva îi acordă anumite proprietăți miraculoase, deja este IDOLATRIE.

#47
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dark, on 07 mai 2018 - 12:58, said:

Dacă eu iau ciorapii tăi și-i pun lângă sfintele icoane, te-am cinstit cu ceva pe tine? Sau, dacă observ că ciorapii au găuri și nu mai pot fi purtați, prin urmare, îi arunc la gunoi, te-am jignit cu ceva? Chiar dacă acel brâu a fost purtat de Maica Maria, ceea ce nu cred, a fost un obiect de îmbrăcăminte, nimic mai mult, iar faptul că cineva îi acordă anumite proprietăți miraculoase, deja este IDOLATRIE.
Pai normal, daca as fi vreun sfant iar apoi as muri si as vedea cum oamenii se inchina la moastele mele si le cinstesc cum se cuvine, sau imi pupa relicvele ramase - incaltarile, braul, toiagul, etc. m-as bucura si as pune o vorba buna pentru oamenii aia la Dumnezeu ca sa ii ajute... Dar daca ma batjocoresc sau ar rade de odoarele mele, i-as spune lui Dumnezeu ca razand de mine, rad practic si il necinstesc si pe El, si ca merita plata cuvenita.

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
Nu ai zice, mai degrabă, lăsați pantofii mei scâlciați, că m-am bătut destul cât eram în viață, lăsați batista mea plină de muci, lăsați-mi oasele că nu sunt eu acolo, și închinați-vă Celui ce a făcut marea, pământul și tot ce este pe ele.

Dumnezeu nu ține cont de ritualurile acestea necromante ci se uită la faptele voastre, dacă curviți, fumați, vă îmbătați, vă bateți etc. sau dimpotrivă, dacă faceți bine, vă plătiți impozitele, nu furați bunul altuia etc.

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

 dark, on 07 mai 2018 - 12:58, said:



Nu putem veni, nu putem să te punem pe tine Ă®ntr-o lumină proastă.



S-a suit cu trupul, deci trupul a dispărut, :lol:
Cum vine asta?



Dacă eu iau ciorapii tăi și-i pun lângă sfintele icoane, te-am cinstit cu ceva pe tine? Sau, dacă observ că ciorapii au găuri și nu mai pot fi purtați, prin urmare, Ă®i arunc la gunoi, te-am jignit cu ceva? Chiar dacă acel brâu a fost purtat de Maica Maria, ceea ce nu cred, a fost un obiect de Ă®mbrăcăminte, nimic mai mult, iar faptul că cineva Ă®i acordă anumite proprietăți miraculoase, deja este IDOLATRIE.
Pai Paco nu are astfel de probleme. :lol:
Cât despre lumina proasta, pentru asta ar trebui sa ma intereseze părerea altora despre mine. Si nu e cazul :)

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
Te va interesa, când călugării sau alți cunoscuți de-ai tăi de pe acolo, se vor uita urât ... la tine. Noi nu vom săruta icoane, nici mâinile popilor, nici nu vom aprinde lumânări, la moaște nu ne vom duce.

Ce explicații le vei da? Tu vei purta întreaga responsabilitate fiindcă ne-ai adus pe noi acolo, spurcând acel pământ sfânt!

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Lasă asta pe seama mea. Călugării aia sunt mai înțelepți decât crezi tu :). Și crede-ma ca au văzut multe, voi sunteți pistol cu apa :)

Nu am ce explicații sa le dau, pentru ca nimeni nu imi va cere explicații. Nu eu v-as duce acolo, ci Maica Domnului.
Eu nu am cum. Cel mult sa va iau cu mașina mea :)

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

 richelieu, on 07 mai 2018 - 13:24, said:

Și crede-ma ca au văzut multe, voi sunteți pistol cu apa Posted Image

L-au văzut maxim pe Becali!
Dacă am ști grecește, am veni, dar cum putem să le arătăm evanghelia acelor rătăciți?Posted Image

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Sa fii th sănătos, câte au văzut. Becali e și mai pistol cu apa.
Iar dacă propovăduirea Evangheliei de către voi călugărilor, va fi ceva plăcut Domnului, se vor găsi mijloace.
Te îndoiești de asta?
Sau cauți pretexte sa nu mergi? Poți spune simplu ca nu vrei, nu e nimic obligatoriu :)

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

 richelieu, on 07 mai 2018 - 13:40, said:

Iar dacă propovăduirea Evangheliei de către voi călugărilor, va fi ceva plăcut Domnului, se vor găsi mijloace.

Putem plăti un translator. Dar oare...vor sta călugării aceia să ne asculte sau mai degrabă vor încerca să ne exorcizeze cu tămâie,cruci de fier, aghiasmă (venim uzi acasă :lol:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate