Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cat are voie copilul sa stea la scoala? Cate ore maxim?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Cat are voie copilul sa stea la scoala? Cate ore maxim?
Intreb asta deoarece copilul meu are saptamana viitoare ore suplimentare in vederea recuperarii orelor de pe 30 aprilie si 1 mai.
Dar... se ajunge in anumite zile sa se stea de la 8:00 la 16:30 la scoala.
Nu mi se pare normal.
Se poate face sesizare (preferabil anonima ca sa nu te ia apoi directoarea la ochi... ) la protectia copilului pentru asa ceva?

Stiu ca poate unii veti rade ca ati facut poate si voi la ...timpurile voastre, si mai mult.
Dar precizez ca nu e vorba de liceu sa facultate. Ci de clase de gimnaziu.
Inca o data, mie nu mi se pare normal.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
aveam si eu zile de 7 ore, cateodata chiar 9 ore..dar, eram intr-o piesa de teatru si era nevoie sa stam..pana cand s-au speriat parintii ca ajungeam la 9-10 seara   acasa:|..eram in gimnaziu..acum, pentru 2 zile, nu moare copiul..mai rau te complici:P..

PS. dar daca esti tu copilul :o:O

Edited by jimi91, 06 May 2018 - 19:31.


#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
La Protecția Copilului sigur nu. Eventual la ISJ.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
"In vederea recuperarii" tin minte ca e cu aprobare de la Inspectorat

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Opt ore este exagerat de mult. Sunt sigur ca elevii nu pot petrece atat timp la scoala. Nu inteleg de ce nu recupereaza idiotii materia, pe parcurs. Daca lipseste un cadru didactic o zi in care are 3 ore la o clasa, repeta ziua? Eu stiu ca nu. Iar educatia nu se face ca la ferma. Dupa numarul maxim de ore pe zi, elevii nu mai pot asimila nimic. Sase ore sunt prea mult, daca elevul este la gimnaziu. La liceu, ajung la 7, cred, ceea ce este iar mult, daca ultimele ore nu sunt educatie fizica sau religie.
Nu stiu sigur ce spune legea. Sapte ore, cred eu, era numarul maxim de ore pe zi pe care elevul sa le petreaca la scoala. Mai bine le fac pe toate intr-o zi. Baga 12/24.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De facea si mama sesizari cand aveam la facultate laboratoare de la 8 dimineata pana la 20:00 seara cu pauza de 5 minute intre ele si la amiaza o pauza de vreo 30 minute...

Stai linistit ca nu pateste nimic, cum poate sa stea toata ziua daca il lasi in fata unui calculator, poate sa stea si la scoala + ca orele alea suplimentare nu se fac, sunt doar cu prezenta acolo in caz ca au controale , in rest freaca menta toti.

#7
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
La școală nu se stă ci se participă la orele de curs iar recuperarea orelor din zileluate libere se face cu țârâita câte 1-2 ore și nu toate într-o zi decât dacă este sămbăta sau duminica.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sunt 2 tipuri de recuperari in acest moment. Ori se recupereaza in 2 sambete, ori se mai adauga timp de 1-2 saptamani parca, cate o ora in plus.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 mm777, on 06 mai 2018 - 19:22, said:

Cat are voie copilul sa stea la scoala? Cate ore maxim?
Intreb asta deoarece copilul meu are saptamana viitoare ore suplimentare in vederea recuperarii orelor de pe 30 aprilie si 1 mai.
Dar... se ajunge in anumite zile sa se stea de la 8:00 la 16:30 la scoala.
Nu mi se pare normal.
Se poate face sesizare (preferabil anonima ca sa nu te ia apoi directoarea la ochi... ) la protectia copilului pentru asa ceva?

Stiu ca poate unii veti rade ca ati facut poate si voi la ...timpurile voastre, si mai mult.
Dar precizez ca nu e vorba de liceu sa facultate. Ci de clase de gimnaziu.
Inca o data, mie nu mi se pare normal.
La 40 de minute ora, cam cate ore de stat prin clase se acumuleaza? Dar de pauze?

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 YOUR_GOD, on 06 mai 2018 - 19:34, said:

Opt ore este exagerat de mult. Sunt sigur ca elevii nu pot petrece atat timp la scoala. Nu inteleg de ce nu recupereaza idiotii materia, pe parcurs. Daca lipseste un cadru didactic o zi in care are 3 ore la o clasa, repeta ziua? Eu stiu ca nu. Iar educatia nu se face ca la ferma. Dupa numarul maxim de ore pe zi, elevii nu mai pot asimila nimic. Sase ore sunt prea mult, daca elevul este la gimnaziu. La liceu, ajung la 7, cred, ceea ce este iar mult, daca ultimele ore nu sunt educatie fizica sau religie.
Nu stiu sigur ce spune legea. Sapte ore, cred eu, era numarul maxim de ore pe zi pe care elevul sa le petreaca la scoala. Mai bine le fac pe toate intr-o zi. Baga 12/24.

daca lipseste , vine alt profesor..ideea e sa faca planul de invatamant:)..nu conteaza ora aia lipsa,  conteaza sa faca ora;)

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 myshyk, on 06 mai 2018 - 19:42, said:

La 40 de minute ora, cam cate ore de stat prin clase se acumuleaza? Dar de pauze?
ma scuzati, da parca erau 50 de minute ora, cand s-au schimbat?

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 jimi91, on 06 mai 2018 - 19:44, said:


daca lipseste , vine alt profesor..ideea e sa faca planul de invatamant:)..nu conteaza ora aia lipsa,  conteaza sa faca ora;)
Pai, nu conteaza. OK, nu stau elevii singuri, dar cele trei ore de mate, sunt pierdute. Recuperarea se face pe parcurs. Acum sunt convins ca nu au trei ore ale aceleasi materii de recuperat, totusi, nu se poate face pe parcurs, este imposibil. Bagam peste program.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 YOUR_GOD, on 06 mai 2018 - 19:54, said:

Pai, nu conteaza. OK, nu stau elevii singuri, dar cele trei ore de mate, sunt pierdute. Recuperarea se face pe parcurs. Acum sunt convins ca nu au trei ore ale aceleasi materii de recuperat, totusi, nu se poate face pe parcurs, este imposibil. Bagam peste program.
n-ai inteles, ei au un plan de invatamant, de la minister..trebuie sa-l urmeze...daca pierd ora, trebuie sa recupereze efectiv ora... nu e vorba de materie, asta o pot asimila ei pe parcurs...e vorba de ora aia:)...unii o fac, altii nu o fac..depinde de liceu:)..de recuperat, oficial, sunt bagate, chiar daca nu au facut ora...de exemplu, chiul in masa:)..se mai intampla, profesorii nu pierd ora;):)...dar, daca vorbim de ceva oficial, 1 mai...trebuie sa faca ora;)

#14
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Era mai fain inainte, cu ore sambata.

#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ție teamă dacă stau peste program ajung mai inteligenți decât trebuie?

#16
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
E prea mult, pentru un copil.

Nu e normal...

Edited by sylvius, 06 May 2018 - 20:12.


#17
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O fi având și alte bisnisuri in particular și orele alea pierdute la școala ii afectează drastic bugetul.

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Păi poate pleca de la orele de recuperare si gata.
1 mai e zi libera nu se recupereaza. daca copilul a spus ca recupereaza si 1 mai atunci  e minciuna.

Mai e si solutia sa mearga la o scoala privata cu plata si faceti programul voi eventual.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate