Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat are voie copilul sa stea la scoala? Cate ore maxim?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Din pacate sistemul merge inainte catre zid.

Invatamantul se indeparteaza pe zi ce trece de ceea ce intereseaza generatiile actuale si ceea ce cere economia.

Si da, nu se schimba nimic, doar se adauga si mai multa materie inutila si insipida.


Scapa cine poate.

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
ai copii,da sincer

#39
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View PostSeteh, on 06 mai 2018 - 21:10, said:

Ce isi mai vaita oamenii odraslele...
Se pare ca aia care ii duc la 8 la scoala si ii iau pe la 19 de la after o ard ca buni parinti pe aici.
Nu au nici pe naiba 2 zile. Ce o sa pateasca? Icter? Sau ce?
Din ce stiu After-School-ul e altceva.
Si de obicei e optional, sau iti alegi o scoala care are si asa ceva in programa.
Iar la After-School sunt si activitati care nu tin de "predat" si atat. Gen: actitivitati interactive, de creatie (desen/muzica), invatare one-to-one (ii ia profesorul rand pe rand pe fiecare si le explica/invata personal) etc...  Plus activitati sportive sau interactive cum spuneam.
Dar sa faci doar ore predate non-stop ...8 ore. Zic eu ca se trece intrece o masura, totusi!

#40
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmm777, on 06 mai 2018 - 21:09, said:

Nu e step by step. E scoala normala, de stat, gen Colegiu.

Iar relativ la 1 mai, am raspuns mai sus, deci daca citeai - aflai. Mi-am cerut scuze ulterior ca despre 1 Mai nu e vorba, ci doar despre 30 aprilie.


Despre ce scrii tu ...este alta lume. Alta scoala, poate privata.
Iar la 15 copii in clasa, intr-adevar e cu totul altfel.
Dar la 30 si ceva, zic eu ca se schimba foaia. Si mai ales cand sunt si profesorii tracasati ca-s prea multi, ca ...diverse motive (etc, etc)...

La sistemul de stat, in ultima vreme se pare ca nu elevul este prioritatea/scopul. Ci orice altceva, dar nu el, gen: programa scolara (si indeplinirea ei), pontajul profesorilor, incadrarea a cator mai multi profesori in norme (cu ore precum educatie tehnologica, ed civica, si alte bazaconii de genul asta, tinute nu doar un an de zile ci vreo 4 sau chiar 8 daca se prelungesc si in liceu), si tot felul de alte motive, pe care nu le recunoaste nimeni, dar dupa ele se ghideaza.
Din pacate.
Nu doar o scoala privata poate avea clase Step by Step/After School.
La mine in oras exista si clase Step by Step intr-o scoala a statului!
Pana la urma stii in ce fel de scoala invata? am impresia ca mergi pe presupuneri si nu spui niste date concrete!?

Edited by stlk, 06 May 2018 - 21:19.


#41
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View Poststlk, on 06 mai 2018 - 21:15, said:

Nu doar o scoala privata poate fi Step by Step/After School.
La mine in oras exista si clase Step by Step intr-o scoala a statului!
Pana la urma stii in ce fel de scoala invata? am impresia ca mergi pe presupuneri !?
Nu e Step by Step.
Stiu/am auzit de step by step, dar nu e asta.
In scoala asta sunt si cate 6-7 clase pe ciclu (adica o clasa, a VI-a de exemplu are ...clase de la litera A la ...F sau la G.)

Edited by mm777, 06 May 2018 - 21:22.


#42
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmm777, on 06 mai 2018 - 19:22, said:

Cat are voie copilul sa stea la scoala? Cate ore maxim?
Intreb asta deoarece copilul meu are saptamana viitoare ore suplimentare in vederea recuperarii orelor de pe 30 aprilie si 1 mai.

1 mai nu se recupereaza !
daca chiar tii cu copilul nu-l stresa. fa-i rost de scutire si gata.miercurea e zi buna de chiulit, crede-ma !

#43
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Acuma sincer,sant o parte de useri de vedeau vacanta de anu nou,paste,vara. Si treaba functiona oarecum.Acuma sant garla zile,vacante libere.Programa scolara pe ciclu  de invatamant trebuie facuta.Rezulta ce.zice initiatorul.Recuperari in draci. Daca nu respecta programarea- tot parintii spun ca profu,scoala  e naspa. Pe scurt: cu cucu in-rai si cu buze unse(adaptare) nu merge.

#44
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
E foarte bine ca ai intrebat pe forum. Nu cumva sa se discute cu parintii si cu directorul problema asta.
Sau asa cum zici daca trimiti o scrisoare s-o trimiti anonima.
Asa fac si parintii copiilor la sedintele cu parintii. Cand e sa-si spuna nemultumirile in fata nimeni nu zice nimic. Cum au iesit din raza profesorului sau a directorului imediat sar ca gainusele si comenteaza cum ar trebui sa se faca.
Nu stiu de unde-i frica asta de a spune lucrurile pe nume.

#45
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View Postgreenlife, on 06 mai 2018 - 22:04, said:

E foarte bine ca ai intrebat pe forum. Nu cumva sa se discute cu parintii si cu directorul problema asta.
Sau asa cum zici daca trimiti o scrisoare s-o trimiti anonima.
Asa fac si parintii copiilor la sedintele cu parintii. Cand e sa-si spuna nemultumirile in fata nimeni nu zice nimic. Cum au iesit din raza profesorului sau a directorului imediat sar ca gainusele si comenteaza cum ar trebui sa se faca.
Nu stiu de unde-i frica asta de a spune lucrurile pe nume.

Pentru ca profesorii si apoi si directorul scolii iti ia copilul "la ochi" si apoi "are grija" sa nu incheie situatia scolara cum trebuie. Chiar daca invata.
Altfel zis se adopta atitudine partinitoare fata de copiii cu parinti care obiecteaza.

Cum zicea cineva mai sus: atitudine comunistoida, cine vocifereaza... "avem noi grija de el".
Sau cum se zice in tara lui Putin: la noi se garanteaza libertatea de exprimare, dar nu si libertatea de dupa exprimare.

Si apropo de asta, stiu de o fata parca din Galati, care a comentat la un moment dat mai multe pe contul ei de facebook despre profesori, scoala in care invata, etc, etc.
...Am inteles ca pana la urma ea si parintii ei datorita stigmatului... si a neputintei in fata unui intreg sistem, ....au trebuit sa plece din tara.

Din pacate, tot tratand subiectul despre invatamant... tot la politic ajungem.
Asta pentru ca politicul si mafia politica s-a inserat si bagat atat de mult/adanc in invatamant incat la ora actuala cu greu te poti exprima despre un anumit profesor ca e adus la o scoala buna cu / sau fara pile / relatii. Si nu pe merit, sau ca meritul ar fi primat in alegerea lui. De obicei in ultima vreme acesta e pe locul doi, si adesea chiar pe ultimul loc.
Ca sa nu mai spun de ...directori de scoli, unde dictatura (in sensul de cine si ce dicteaza) e ca elefantul ala mare, dar pe care nimeni nu vrea sa-l vada.
Iarasi... din pacate.

Edited by mm777, 06 May 2018 - 22:29.


#46
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postmm777, on 06 mai 2018 - 19:22, said:

Cat are voie copilul sa stea la scoala? Cate ore maxim? si noi copii pentru ca mergem la scoala...nu!?!
Boss, daca nu-ti place scoala, nu te mai duce! Dar sa nu te plangi daca ajungi cioban cu oile la pascut....

Edited by YourFan, 06 May 2018 - 23:10.


#47
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,002
  • Înscris: 30.11.2017
Nu incheie situatia cum trebuie?? dar cum trebuie? e de 7 si trebuie cu 10 ca e el mai altfel.
Asta denotă că sunteţi nişte pupincurişti capabili de orice chiar ilegal. Voi umblati cu linsul in fund si cadourile pe la directori diriginti si profesori.

Solutia e clară scolile private, unde să meargă cine se crede altfel sau bengos precum in SUA. Asa cum sunt si gradinite private.
In ceva timp invatamantul de stat se va confrunta cu o acuta lipsa de personal la toate materiile in afara de mate romana si engleza.

Aceste 3 materii vor avea cadre din simplul motiv ca aia de la uman nu vor fi buni de nimic si vor face o facultate de limbi si daca sunt slabi vor merge in invatamant in loc de vas de croaziera ca translator, iar la mate ăia de la mate-info incapabili si ineficineti in programare sau alte calcule vor merge la catedră. Asta e viitorul.

#48
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Nu e boss normal. Sa vezi in afara cum ii trimit de acasa la 8 si se intorc la 4, asta de la 6 ani.

Ce crezi ca pateste? Nu crapa, stai linistita.

#49
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostKersim, on 06 mai 2018 - 23:42, said:

Nu e boss normal. Sa vezi in afara cum ii trimit de acasa la 8 si se intorc la 4, asta de la 6 ani.

Ce crezi ca pateste? Nu crapa, stai linistita.

acum s-a mai schimbat:)..eu am avut o copilarie superba:)...ne jucam intre blocuri, fotbal, colectionam pokemoane (a fost o nebunie cu albumul ala:))), ne jucam si noi pe televizor, dar de regula ne jucam in grup si ne plictiseam repede (mai iesea discheta din terminator, muream si ne dadea de la inceput etc.)...mai mergeam la sali de gaming, cand aveam si noi 2-3 lei:))..era altceva...acum, socializarea se realizeaza doar pe net:)...

Veneam singuri de la scoala..cheia de gat:)) (mie nu mi-a placut sa port cheia la gat, ca un animal:))), dar a reprezentat o generatie;) nu eram asa sensibili...acum, faci o greseala, va aparea pe internet:|..e nasol..nici sa te distrezi nu poti, de frica ca te filmeza x si y..o generatie trista:|

Edited by jimi91, 07 May 2018 - 05:42.


#50
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcipri2bau, on 06 mai 2018 - 22:45, said:

Nu incheie situatia cum trebuie?? dar cum trebuie? e de 7 si trebuie cu 10 ca e el mai altfel.
Asta denotă că sunteţi nişte pupincurişti capabili de orice chiar ilegal. Voi umblati cu linsul in fund si cadourile pe la directori diriginti si profesori.

Solutia e clară scolile private, unde să meargă cine se crede altfel sau bengos precum in SUA. Asa cum sunt si gradinite private.
In ceva timp invatamantul de stat se va confrunta cu o acuta lipsa de personal la toate materiile in afara de mate romana si engleza.

Aceste 3 materii vor avea cadre din simplul motiv ca aia de la uman nu vor fi buni de nimic si vor face o facultate de limbi si daca sunt slabi vor merge in invatamant in loc de vas de croaziera ca translator, iar la mate ăia de la mate-info incapabili si ineficineti in programare sau alte calcule vor merge la catedră. Asta e viitorul.
Sa te corectez. Incompetenta si plina de idioti inutili tinuti in viata ca sa aiba ce papa gura lor chinuind copii. Dupa 30 de ani inca nu au murit. Aici este problema. Scoala in Romania nu este despre copii pentru copii, este despre idioti pentru idioti.

#51
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View Postcipri2bau, on 06 mai 2018 - 22:45, said:

In ceva timp invatamantul de stat se va confrunta cu o acuta lipsa de personal la toate materiile in afara de mate romana si engleza.

Nici copii nu vor mai avea pe care sa-i invete. Vor fi si copiii multi mai putini. Declinul demografic e evident in aceasta privinta.

Si, ca sa-ti confirm si prognoza ta, cand va termina copilul meu gimnaziul, deja mi-a zis ca "conform calculelor" ies vreo 4-5 profesori la pensie dintr-un foc (cel putin cei deja cu varsta apropiata, sau depasita chiar, ca sa nu mai zic de altii care pleaca sau alte motive... ).

Edited by mm777, 07 May 2018 - 09:17.


#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmm777, on 06 mai 2018 - 19:22, said:

Dar... se ajunge in anumite zile sa se stea de la 8:00 la 16:30 la scoala.
Nu mi se pare normal.

Dar precizez ca nu e vorba de liceu sa facultate. Ci de clase de gimnaziu.
Inca o data, mie nu mi se pare normal.
Fiica-mea sta de la 8 la 16 in fiecare zi inca din clasa pregatitoare. Bine, asta include after-school, unde e un program mai usor, isi fac temele, iau masa, etc. Si nu s-a plans vreodata. Oricum n-as avea ce sa fac cu ea daca ar iesi de la scoala la 12 ... si decat sa angajez o bona, sunt mult mai multumit ca sta cu invatatoarea si colegii ei.

#53
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postutopium, on 07 mai 2018 - 09:26, said:

Fiica-mea sta de la 8 la 16 in fiecare zi inca din clasa pregatitoare. Bine, asta include after-school, unde e un program mai usor, isi fac temele, iau masa, etc. Si nu s-a plans vreodata. Oricum n-as avea ce sa fac cu ea daca ar iesi de la scoala la 12 ... si decat sa angajez o bona, sunt mult mai multumit ca sta cu invatatoarea si colegii ei.
Faptul ca nu s-a plans este discutabil tinand cont ca sunt copii (stii prea bine la ce ma refer). De fapt, interesul tau este sa stea acolo mai mult pentru ca iesi mai ieftin. Nu neaparat interesul copilului. Ca idee, interesul copilului ar trebui sa fie urmarit de parinte tinand cont de ce e mai bine pentru acel copil nu ce e mai bine pentru parinte.

Edited by jm2010, 07 May 2018 - 09:43.


#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Tocmai, e in interesul ei sa stea cu invatatoarea si colegii decat cu o bona/bunica. N-as avea o problema cu banii pe care trebuie sa-i dau bonei, dar in mod cert ar fi foarte greu de gasit o bona care sa fie mai buna decat invatatoarea. Oricum after-schoolul costa si el vreo 800-900 de lei pe luna (incluzand masa), deci pentru 4 ore nici o bona nu ar lua semnificativ mai mult (cel putin la cum sunt platite la noi, evident ca una de calitate ar costa ceva bani).

Edited by utopium, 07 May 2018 - 09:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate