Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cat are voie copilul sa stea la scoala? Cate ore maxim?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
... e rău, dar ești blocat de sistem...
io nu văd concentrare la copii la peste 5/6 ore

ce zice adm, e ce visăm demuuult...

alții sar p-acilea (de kur în sus), dar uită că încă mai contează TOATE notele la accederea într-un nivel superior de învâțământ
și cum în RO toți suntem EXTREM(-iști) de subiectivi, e mai bine să „nu supărăm”

OFF-TOPIC:
-lista materiilor la anii 1/2 din facultățile românești cuprind fo 12/13 obiecte (multe muuult pe lângă obiectul specializării dorite)
-la același profil, în UK sunt 5 obiecte (TOATE direct legate de specializare) + un obiect la alegere

cum drakku noi avem dacia, iar ei jaguar?

#56
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

View Postutopium, on 07 mai 2018 - 09:54, said:

Tocmai, e in interesul ei sa stea cu invatatoarea si colegii decat cu o bona/bunica. N-as avea o problema cu banii pe care trebuie sa-i dau bonei, dar in mod cert ar fi foarte greu de gasit o bona care sa fie mai buna decat invatatoarea. Oricum after-schoolul costa si el vreo 800-900 de lei pe luna (incluzand masa), deci pentru 4 ore nici o bona nu ar lua semnificativ mai mult (cel putin la cum sunt platite la noi, evident ca una de calitate ar costa ceva bani).


Deja de la varsta asta iti trebuie mai degraba guvernanta, nu bona...Bona fi-mii 9cu care am incheiat anula sta relatia, odata cu intrarea in scoala) mi-a spus limpede ca ea nu face fata cerintelor scolare :) Asa ca after-ul e foarte bun, in general mai trage de timp dupa-masa la plecare sa stea sa mai joace leapsa cu colegii :)

#57
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,965
  • Înscris: 30.11.2017

View Postmm777, on 07 mai 2018 - 09:16, said:

Nici copii nu vor mai avea pe care sa-i invete. Vor fi si copiii multi mai putini. Declinul demografic e evident in aceasta privinta.

Si, ca sa-ti confirm si prognoza ta, cand va termina copilul meu gimnaziul, deja mi-a zis ca "conform calculelor" ies vreo 4-5 profesori la pensie dintr-un foc (cel putin cei deja cu varsta apropiata, sau depasita chiar, ca sa nu mai zic de altii care pleaca sau alte motive... ).
ţiggganii nu mai incap in scoli insă. Insa profesorii nu se inghesuie la ei, preferă mai bine să meargă dresori la zoo.

#58
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ar trebui ca părinții sa-si faca o asociație pe plan național si sa inceapa a lua la intrebari inspectoratele si ministerul educației. Copiii sunt suprasolicitați prin numarul prea mare de ore de scoala plus orele pentru temele de acasa. Deci un copil de 11-12 ani are 5-6 ore de scoala pe zi plus cel putin 3ore pe zi pentru teme incat ajunge sa lucreze 8-9 ore pe zi. Asta, in timp ce in codul muncii scrie ca un minor intre 16-18 ani care e la serviciu,  nu are voie sa lucreze mai mult de 6ore zilnic. Consider ca si acesta este un motiv pentru care rezultatele la Ăźnvățătura sunt atat de slabe. Sunt cativa care fac fata dar majoritatea, nu. Si atunci nu mai invata nimic. Sunt obosiți si nu se pot concentra  la predarea lecției, nu inteleg nimic din ce explica profesorii. Si da, ar fi bine sa fie sesizată protecția copilului si de ce nu si Ministerul Sănătății pentru a i se cere o recomandare despre cate ore poate lucra un copil(pe vârste) in asa fel incat sa nu ii fie afectată sanatatea. Stiu ca erau discuții acum niste ani despre greutatea exagerata a ghiozdanelor si atunci au iesit medicii si si-au spus parerea pe la diverse  emisiuni. S-o fi rezolvat ceva? Eu nu am copii de scoala, ai mei sunt adulti asa ca nu stiu daca profesorii si învățătorii au renuntat la sistemul de a-i transforma pe elevi in animale de povara.

Edited by Freddy12, 08 September 2018 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate