Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Fiat Fullback LX - Fanica 2.0 - pickup-up - MY2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
TV-ul ala cred ca e valoare sentimentala :)

#38
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Foarte faina masina, am citit cu interes tot jurnalul pana acum.
Mie masinile de genul asta mi se par cele mai bune "allroundere" pentru o familie, si nu numai. Nu e mult mai mare ca "amprenta la sol" ca si o berlina premium, nu consuma aberant de mult cum cred unii si mai nou se comporta tot mai mult ca niste masini mici.

Am tot vazut ca zici de consum ca e mai mare din cauza ca ai bena goala. Eu zic ca nu e asa. Noi cand am pus hardtop la Ranger nu am observat nici o imbunatatire la consum. Sunt suficient de tepene motoarele astea sa nu simta chestia aia. Si asa aerodinamica e din topor in rest, nu conteaza prea mult bena. Vrei sa pui hardtop din ala la nivel cu acoperisul masinii sau putin inaltat?

Sa o folosesti sanatos!

Edited by AstroNut98, 05 June 2018 - 12:28.


#39
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 Baxon, on 05 iunie 2018 - 11:51, said:

TV-ul ala cred ca e valoare sentimentala Posted Image

Oarecum... din ce mi-a spus, TV-ul ala insemna 100 RON voucher la un TV LED nou se pare. Asa ca daca tot eram acolo, l-am pus acolo.

 AstroNut98, on 05 iunie 2018 - 12:27, said:

Foarte faina masina, am citit cu interes tot jurnalul pana acum.
Mie masinile de genul asta mi se par cele mai bune "allroundere" pentru o familie, si nu numai. Nu e mult mai mare ca "amprenta la sol" ca si o berlina premium, nu consuma aberant de mult cum cred unii si mai nou se comporta tot mai mult ca niste masini mici.

Am tot vazut ca zici de consum ca e mai mare din cauza ca ai bena goala. Eu zic ca nu e asa. Noi cand am pus hardtop la Ranger nu am observat nici o imbunatatire la consum. Sunt suficient de tepene motoarele astea sa nu simta chestia aia. Si asa aerodinamica e din topor in rest, nu conteaza prea mult bena. Vrei sa pui hardtop din ala la nivel cu acoperisul masinii sau putin inaltat?

Sa o folosesti sanatos!

Aerodinamica e de frigider / caramida / sifonier etc. Se gasesc multe apelative :) Nu e bai; plus ca si la 120-140 km/h, e destul de liniste inauntru.

Interesant ce ai spus tu despre consum si ca nu o sa faca diferenta prea mare. O sa vedem. Personal nu am nici o problema cu consumul asta, chiar mi se pare decent pentru un frigider de 2 tone; il notez ca sa vad cu evolueaza in functie de rodajul masinii (care s-a cam incheiat) si pentru ca am vazut ca uneori este un subiect important pentru oameni.

Am amici cu rasnite masini cu motor sub 1.5L care consuma in oras +12 l / 100 km. Doi, am avut masina cu motor de 4L aspirat pe benzina si nu a fost o tragedie :)

Hardtop-ul va fi la nivel cu acoperisul. Ma gandeam ca o sa fie mai simplu de montat ulterior un portbagaj care sa acopere acoperisul si hartopul. Vazusem ceva in genul asta la cei care modificau Mitsubishi Triton in Australia.

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Quoriah, on 05 iunie 2018 - 13:40, said:

Oarecum... din ce mi-a spus, TV-ul ala insemna 100 RON voucher la un TV LED nou se pare. Asa ca daca tot eram acolo, l-am pus acolo.

Corect si eu am beneficiat de reducere ducand un tv vechi :) pt un oled

#41
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 Quoriah, on 05 iunie 2018 - 13:40, said:


Hardtop-ul va fi la nivel cu acoperisul. Ma gandeam ca o sa fie mai simplu de montat ulterior un portbagaj care sa acopere acoperisul si hartopul. Vazusem ceva in genul asta la cei care modificau Mitsubishi Triton in Australia.
Hmm, alegerea e a ta si tu stii ce cari cu ea, dar sa stii ca conteaza destul de mult acei 10cm sau cu cat o fi mai inalt hardtop-ul mai "cocosat". Eu asa ceva am pe Ranger si sunt multumit de el.
Vezi si pentru Fullback cum arata, eu zic ca e frumusel:
https://www.pickup4x...ack-2016-detail

Daca nu ar fi fost inaltat nu s-ar fi putut sta nici "pup" in spate in bena. Ceea ce poate fi foarte nasol cand ai de incarcat ceva pana in capat sau, de ce nu, cand ai de carat ceva mai inalt.
Eu ii recomand cu caldura pe astia de la pickup4x4.hu, de acolo am luat si noi hardtop-urile si au fost ok, montaj tot la ei. Preturile sunt foarte de bun simt.

Ah, inca o chestie, vezi ca fix in dreptul hayon-ului e chiar si mai jos "acoperisul". Deci daca iti si iei hardtop-ul la nivel cu masina cred ca nici o masina de spalat nu poti baga in picioare fara sa te chinui. Eu cel putin n-as da utilitatea superioara pe un aspect mai ok. Crede-ma, mai bine sa incarci in bena mai mult decat pe un portbagaj pus pe masina. Daca chiar e poti pune unul pe cabina si tot ar fi suficient.

Dar repet, alegerea e a ta, eu doar iti zic ce am observat la a mea.

#42
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
M-am uitat in poza hardtop-ului care este mai inalt decat plafonul cu aproximativ o palma jumatate.

Hardtopul si protectia benei sunt deja platite (in pretul final al masinii) si montajul il fac direct la cei de la Auto Italia (doar sa imi fac timp sa ajung pe acolo).

#43
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
4,450 km... masina merge bine. Totusi, parca am auzit ceva fluieratura la acceleratie - sa nu fie de la turbina. Acum, sa fiu sincer, citisem pe aici cum cineva cu un BMW 320 nou care a spus ca i-a fost schimbata turbina din cauza unui defect de fabricatie asa ca e posibil sa mi se para si sa fiu eu "ipohondru". O sa urmaresc situatia.

In sfarsit, am rezolvat si cu numerele masinii. Montate pe masina vineri si apoi a inceput marea epopee cu alegerea rovinietei (era sa plec din Bucuresti fara :D ). Stiu ca la categoria N1 se plateste mai mult la rovinieta. Perfect, imi zic in minte, ar trebui sa fie suficient sa folosesc contul meu de la site-ul CNADNR pentru rovinieta.

Toate bune si frumoase pana cand vrea sa aleg categoria de rovinieta... N1 nu apare nicaieri; categorii de la A pana la H. Ca la Caragiale: "Eu cu cine votez?" Pana la urma caut si aflu repede ca e categoria B. Dar tipic romanesc, de ce sa fie simplu cand o putem complica?

Maine dimineata am programarea pentru montarea hardtop-ului!!!

#44
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu am gasit (sau poate nu am vazut eu) cat poate tracta cu remorca cu sistem de franare.

#45
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Remorcabil cu dispozitiv de franare: 3100 kg
Remorcabil fara dispozitiv de franare: 750 kg

#46
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Super, multam. Numa buna de dus un excavator mic.

#47
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Cu placere. Din pacate nu am avut ocazia sa trag ceva dupa mine, asa ca nu am cum sa zic de comportamentul masinii cu remorca dupa.

#48
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
Salut.
Noi avem fratele Fullback-ului adică L 200.
Avem o remorca de 4 m lungime, 1.5 m lățime și 1.7 m înălțime.E tot timpul încărcată cu scule, scări.
Cam 1100 kg mai tot timpul.
Consum 13.5.
Cu remorca goala 12.3
Am ajuns la 63000 km și nici o problemă.
Cred ca asa va fi și cu a ta (fără probleme) din moment ce mașinile sunt identice.
Reviziile sa le faci mai devreme de 20000 km mai ales dacă muncești cu ea.
Cu stima Florin


#49
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Adevarul e ca dupa ce ai scris ca ti-ai luat asa ceva am inceput sa vad multe prin iasi. Oricum mai multe decat Amarok sau ranger. Inseamna ca a avut o oferta foarte buna.

#50
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
Noi am luat-o de la Bacău cu 33528 euro cu TVA.
Am dat vechiul Vito tot la ei ca avans (ne-au oferit un preț bun pentru ea) și în 5 zile am avut mașina.
Leasing-ul a fost pe 2 ani.
Este departe cea mai buna mașina care am avut-o noi vre-o data.
Fiat Fullback = Mitsubishi L200.
Cred ca și piesele se potrivesc.
Doar logo-ul difera.
Este cu mult mai versatila și practica decât un SUV la banii aceștia.
Felicitări pentru achitizie și sa își scoată banii.
Ai pus cârlig?

#51
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
E fix aceeași mașină. Diferă siglă, caietul de garanție și service și unitatea de infotainment.

Adica Fullback e 99,9% L200.

Pe masura ce merg cu mașina îmi place din ce in ce mai mult.

Am vb de câteva lucruri cu cei de la pickup-uri.ro din Tg Mureș și au confirmat că accesoriile de L200 se potrivesc in mare la Fullback.

Azi am avut ocazia să mă bag în drum spre o balta prin niste boscheți care ascundeau niste denivelări. Parcă am simțit că a atins, dar nu mi-am putut da seama daca era cu grupul spate sau pragul lateral.

Joia asta am reușit de mi-am făcut timp și am trecut pe la Auto Italia de am capitonat bena și montat hard-topul. Arată mai bine și acum nu mai trebuie sa stau cu bagajele pe bancheta din spate.

Deși nu mă așteptam, consumul a scăzut după montarea gard topului. "in bena goala" consuma aproape 9 l/100 km.


#52
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Si pozele unde-s ?

#53
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Is pe telefon și nu cooperează. Când ajung acasă urc din poze :)

#54
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Si cateva poze cu hardtop-ul montat. Pasii urmatori vor fi anvelopele si portbagajul peste cabina si hardtop.

Anvelopele chiar trebuie schimbate. Dueler HT-urile de pe masina sunt penibile. Pierd aderenta chiar si pe asfalt uscat l a+25 de grade. Asa ceva nu mi s-a intamplat deloc cu Nokian Rotiiva.

Hardtopul e doar cu 1 palma mai inalt decat cabina. Oricum nici mai mult cu 5 cm nu ma ajuta; va trebui sa imi fac un suport special pentru motoarele de barca.

Dar mai intai, pozele...


Attached File  20180621_203856_HDR.jpg   388.58K   116 downloads


Attached File  20180622_081337.jpg   633.32K   108 downloads

Attached File  20180624_195947_HDR.jpg   401.64K   100 downloads

Attached File  20180624_200031.jpg   364.33K   118 downloads

Edited by Quoriah, 25 June 2018 - 12:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate