Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

De ce este, Maica Domnului, Maica tuturor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
524 replies to this topic

#55
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 richelieu, on 03 mai 2018 - 13:01, said:

Deci? Acceptata de cine????

ambele variante includ, sau mai precis nu exclud, textul ortodox.

Acum da.

hmm

Dar, cred ca mai intai ar fi necesara o intrebare..nu stiu ce intrebare te-ar putea reprezenta...traiesti sau nu traiesti? in adevaratul sens al cuvantului...sa inteleg ca tu ai raspuns da...
Nu ai dubii?Aici ma refer la raspunsul tau categoric, nu vorbesc de credinta... de unde stii ca ala e raspunsul?   poate simti gresit?

Cum ai ajuns la concluzia asta? ai avut o revelatie? exista asa ceva? daca cautam un raspuns, la o intrebare pe care nu o stim, ne bazam strict pe sentimente, inseamna ca noi cautam si un moment revelator..asa ca, o intrebare ar fi..exista revelatie? daca stii ca vrei o schimbare si cauti acel raspuns.. se mai numeste revelatie?
Poate sunt putin ambiguu, dar, e ca si cum ai lua o decizie...si te tot gandesti la ea..de fapt, tu ai luat deja decizia si incerci sa-ti faci curaj sa mergi mai departe:)

am gasit un clip pe internet

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZQTGc4uaiRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

omul declara ca a suferit o revelatie...oare e asa? nu cauta un raspuns si a avut un moment   de care a profitat, pentru a spune ca are o revelatie? Dar poate nici nu conteaza, schimbarea s-a realizat..dar, dureaza asa ceva? daca da,  cat dureaza?

Edited by jimi91, 03 May 2018 - 13:49.


#56
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai pana la a-ti pune întrebarea respectiva, trebuie sa îți răspunzi la câteva alte întrebări, pentru a putea crea un cadru referențial potrivit.
O întrebare foarte importantă este: ce înțelegi prin a trai cu adevărat?

#57
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 richelieu, on 03 mai 2018 - 13:34, said:

Deci sa înțeleg ca “așa este” și “adevărat”, nu sunt sinonime Posted Image
Adevărat și ce urmează, fără virgulă, nu pui virgula, că textul nu are virgulă, adevărat...ce urmează (adică ce spune Isus) este adevărat, nu adevărat ce spunea doamna din public, înțelegi?

Oricum intenția de a vicia traducerea este clară, de ce nu a lăsat ”adevărat” și a modificat cu ”așa este” ?

#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu nu am trăit o revelație, ci mi-am răspuns mai multor întrebări, ale căror răspunsuri au convers in același punct.

#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
La anul 1649, catolicii italieni au tradus așa:

https://translate.go...’osservano

#60
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 dark, on 03 mai 2018 - 14:20, said:


Adevărat și ce urmează, fără virgulă, nu pui virgula, că textul nu are virgulă, adevărat...ce urmează (adică ce spune Isus) este adevărat, nu adevărat ce spunea doamna din public, Ă®nțelegi?

Oricum intenția de a vicia traducerea este clară, de ce nu a lăsat ”adevărat” și a modificat cu ”așa este” ?
eu ma uit de 10 ori in textul pus de tine și tot văd virgula aia între adevărat și restul textului.
Tu nu o vezi?

#61
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 richelieu, on 03 mai 2018 - 14:19, said:

Pai pana la a-ti pune întrebarea respectiva, trebuie sa îți răspunzi la câteva alte întrebări, pentru a putea crea un cadru referențial potrivit.
O întrebare foarte importantă este: ce înțelegi prin a trai cu adevărat?

ce inteleg eu prin asta? sa traiesti cu adevarat, pentru mine inseamna pasiune..pasiune in orice as face..indiferent de rezultat

Edited by jimi91, 03 May 2018 - 14:25.


#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 dark, on 03 mai 2018 - 14:20, said:


Oricum intenția de a vicia traducerea este clară, de ce nu a lăsat ”adevărat” și a modificat cu ”așa este” ?
Poate pentru ca limba este un organism viu, iar schimbările lingvistice sunt inevitabile de la la o ediție la alta?
Cine știe?

 jimi91, on 03 mai 2018 - 14:24, said:



ce inteleg eu prin asta? sa traiesti cu adevarat, pentru mine inseamna pasiune..pasiune in orice as face..indiferent de rezultat
Pai și dacă asculti poruncile divine, care in esența îți spun sa iubești sau sa urăști, nu realizezi câta pasiune vei pune in tot ceea ce vei iubi, sau vei ura?

#63
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 richelieu, on 03 mai 2018 - 14:27, said:

Poate pentru ca limba este un organism viu, iar schimbările lingvistice sunt inevitabile de la la o ediție la alta?
Cine știe?

Pai și dacă asculti poruncile divine, care in esența îți spun sa iubești sau sa urăști, nu realizezi câta pasiune vei pune in tot ceea ce vei iubi, sau vei ura?

Probabil e un sentiment placut sa stii ce sa faci...sa-ti fie ghidata viata...poate ceea ce spui tu e o alternativa destul de buna. Dar nu e singura si nu stiu daca e cea mai buna.
Simt ca as avea mereu indoieli...tu nu ai ?

#64
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu, acum nu mai am. Nu in privința asta. Când ai credința, nu mai ai îndoieli.
Toți, dar absolut toti, avem nevoie de ghidare. Este o aroganta deosebita sa credem altceva. Asta cu luatul vieții in propriile mâini, e o himera.
Știi tu vorba aia....there‒s Always a bigger fish.

Edited by richelieu, 03 May 2018 - 14:58.


#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 richelieu, on 03 mai 2018 - 14:23, said:

eu ma uit de 10 ori in textul pus de tine și tot văd virgula aia între adevărat și restul textului.
Tu nu o vezi?
Virgula a pus-o traducătorul. Posted Image

 richelieu, on 03 mai 2018 - 14:27, said:

Poate pentru ca limba este un organism viu, iar schimbările lingvistice sunt inevitabile de la la o ediție la alta?
Cine știe?

Au pus în loc de ”adevărat”, ”așa este”. Despre ce vorbim? Este vreun termen arhaic acolo care trebuia înlocuit?

Uite cum traduc bibliile serioase, ale altor popoare:

Atos 3:26 Portugese Bible
Deus suscitou a seu Servo, e a vós primeiramente vo-lo enviou para que vos abençoasse, desviando-vos, a cada um, das vossas maldades.

Hechos 3:26 Spanish: La Nueva Biblia de los Hispanos
"Para ustedes en primer lugar, Dios, habiendo resucitado a Su Siervo (Hijo), Lo ha enviado para que los bendiga, a fin de apartar a cada uno de ustedes de sus iniquidades."

spaniolul a pus corect ”servitorul/ robul/ sluga”, dar și-a permis să adauge, în paranteze, ”fiul” :lol:

Actes 3:26 French: Darby
A vous premierement, Dieu, ayant suscite son serviteur, l'a envoye pour vous benir, en detournant chacun de vous de vos mechancetes.

Actes 3:26 French: Louis Segond (1910)
C'est à vous premièrement que Dieu, ayant suscité son serviteur, l'a envoyé pour vous bénir, en détournant chacun de vous de ses iniquités.

Apostelgeschichte 3:26 German: Textbibel (1899)
Euch zuerst hat Gott seinen Knecht aufgestellt, und abgesandt euch zu segnen durch Bekehrung eines jeden von euren Bosheiten.

Atti 3:26 Italian: Riveduta Bible (1927)
A voi per i primi Iddio, dopo aver suscitato il suo Servitore, l’ha mandato per benedirvi, convertendo ciascun di voi dalle sue malvagità.

Atti 3:26 Italian: Giovanni Diodati Bible (1649)
A voi per i primi, Iddio, dopo aver suscitato Gesù suo Servitore, l’ha mandato per benedirvi, convertendo ciascuno di voi dalle sue malvagità.

Anania
Fapte 3:26 Dumnezeu, înviindu-L pe Fiul Său, întâi la voi L-a trimis, să vă binecuvinteze, pentru ca fiecare să se întoarcă de la răutăţile sale”.†

romanum hoțomanum ! Posted Image

#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Da, așa e, ai dreptate. Biblia ortodoxa este măsluită și modificata.
Te poți opri acum din căutat pe net toate bibliile posibile și poate sa mai și scrii tu vreo doua variante, doar ca sa demonstrezi ca ai dreptate.

#67
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Dorel666, on 03 mai 2018 - 09:21, said:


Așa am crezut și eu, până am decis să tratez religia ca pe o problemă de logică și am descoperit că se poate. Eu zic să încerci, apoi să vorbești.
se poate, dar  dacă pleci de la ipoteze false ajungi la concluzii false.

 jimi91, on 03 mai 2018 - 10:12, said:

Ai vazut acest clip? ce parere ai?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PoYqwT4Q8rM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

titlul induce in eroare..e vorba de altceva;)

eu acum am văzut clipul și îmi întărește părerea: cea mai bună cale de a deveni ateu e să citești biblia. Cu ochii tăi și mintea ta, vreau să zic.
------
PS:Unde se găsește cartea aia că vreau s-o cumpăr.

#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
O găsești și pe net.

#69
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Lex404, on 03 mai 2018 - 09:17, said:

Logica si religia sunt doua lucruri diametral opuse.

Nu ai ce logica sa discuti pe o tema care supune punerea in practica a unei teorii inexistente si nedovedite, care tine in contrariu orice logica a fizicii, biologiei si alte stiinte exacte.
Chestia aia subliniată, m-a dat gata, ce mai... Ai stabilit dumneata așa, că sunt în opoziție clară și sigură cele două, nu? Adică între cele două există un raport de contrarietate. E inutil să te întreb pe ce criterii ai stabilit.

P.S. Fizica are relații matematice, nu ține de logică, să știi.
Logica are ca obiect ansamblul cunoștințelor privitoare la metodele și procedeele folosite pentru exprimarea corectă în comunicările, scrise sau orale, efectuate de oameni în cadrul relațiilor la care participă.

 JJackFLASH, on 03 mai 2018 - 11:54, said:

Pe care evanghelie se intemeiaza ap. Pavel in epistolele sale?
Scuză-mă că îți spun, dar dumneata dacă pui asemenea întrebări ești în afara creștinismului cu câteva mii de ani lumină, să știi.

 JJackFLASH, on 03 mai 2018 - 12:00, said:

De asta şi împăratul Constantin a primit botezul pe patul de moarte.

De ce? Fiindcă a fost un criminal.

Facepalm_statue.jpg

 DaculScoril0, on 03 mai 2018 - 17:28, said:

eu acum am văzut clipul și îmi întărește părerea: cea mai bună cale de a deveni ateu e să citești biblia. Cu ochii tăi și mintea ta, vreau să zic.
------
PS:Unde se găsește cartea aia că vreau s-o cumpăr.
Respectivul este complet ignar, chiar dacă a fost preot, precum declară. Este imposibil la nivelul lui să nu înțeleagă euharistia.
Devine evident că din cauza aceasta a devenit ateu, nu a reușit să înțeleagă creștinismul.

#70
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 richelieu, on 03 mai 2018 - 14:49, said:

Nu, acum nu mai am. Nu in privința asta. Când ai credința, nu mai ai îndoieli.
Toți, dar absolut toti, avem nevoie de ghidare. Este o aroganta deosebita sa credem altceva. Asta cu luatul vieții in propriile mâini, e o himera.
Știi tu vorba aia....there‒s Always a bigger fish.

fiecare interpreteaza cum ii place:P...eu cred ca suntem stapani pe viata noastra...nu am cum sa-mi las viata pe mainile lui Dumnezeu:|.... Ma ajutat spiritual, dar de restul, depinde de mine;)

 Lex404, on 03 mai 2018 - 09:17, said:

Logica si religia sunt doua lucruri diametral opuse.

Nu ai ce logica sa discuti pe o tema care supune punerea in practica a unei teorii inexistente si nedovedite, care tine in contrariu orice logica a fizicii, biologiei si alte stiinte exacte.

in realitate, sunt foarte strans legate...biserica a fost locul unde oamenii se educau;)... biserica sau orice loc considerat sfant, a fost cea care a indemnat oamenii sa-si puna intrebari;)

Edited by jimi91, 03 May 2018 - 20:31.


#71
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mario_bril, on 03 mai 2018 - 20:07, said:

Respectivul este complet ignar, chiar dacă a fost preot, precum declară. Este imposibil la nivelul lui să nu înțeleagă euharistia.
Devine evident că din cauza aceasta a devenit ateu, nu a reușit să înțeleagă creștinismul.
tocmai pentru că l-a înțeles a s-a lepădat de el.

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 jimi91, on 03 mai 2018 - 20:30, said:



fiecare interpreteaza cum ii place:P...eu cred ca suntem stapani pe viata noastra...nu am cum sa-mi las viata pe mainile lui Dumnezeu:|.... Ma ajutat spiritual, dar de restul, depinde de mine;)
Pai ai doua variante: ori in mâinile Lui, ori in mâinile ăluilalt. :) Nu exista alta varianta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate