Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

De ce este, Maica Domnului, Maica tuturor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
524 replies to this topic

#19
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Frate, de ce nu incetezi, odata pentru totdeauna sa-ti condamni semenii?!!! Si, te rog, fara domnule, ca unul singur e Domn.
Sutasul roman-pagan, s-a inchinat Maicii Domnului?!!! Care era proportia credintei lui vis-a-vis de intregul Israel?!!!
Stii ce ne zice Ap. Pavel?
Biblia,  Ep. Pavel-Romani, Cp.2:

,,22 Tu care zici: „Să nu preacurveşti”, preacurveşti? Tu, căruia ţi-e scârbă de idoli, le jefuieşti templele?
Ps 50.16; Mat 23.3; Mal 3.8;
23 Tu, care te făleşti cu Legea, necinsteşti pe Dumnezeu prin călcarea acestei Legi?
Rom 2.17;
24 Căci „din pricina - terminologie slavona (cauza - terminologie latina) voastră este hulit Numele lui Dumnezeu între Neamuri”, după cum este scris."

Te rog, sa incetezi, odata pentru totdeauna, de a-ti mai condamna semenii pentru crezul sau necrezul lor. Ne faci crestinismul de rusine.
M-ai inteles?!!!

Biblia: 1 Corinteni :


Capitol 13

1 Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n'aş avea dragoste, sînt o aramă sunătoare sau un chimval zîngănitor.
2 Şi chiar dacă aş avea darul proorociei, şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa aşa încît să mut şi munţii, şi n'aş avea dragoste, nu sînt nimic.
3 Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n'aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic.
4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mîndrie,
5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mînie, nu se gîndeşte la rău,
6 nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr,
7 acopere totul, crede totul, nădăjduieşte totul, sufere totul.
8 Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfîrşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfîrşit.
9 Căci cunoaştem în parte, şi proorocim în parte;
10 dar cînd va veni ce este desăvîrşit, acest ,,în parte`` se va sfîrşi.
11 Cînd eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gîndeam ca un copil; cînd m'am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc.
12 Acum, vedem ca într'o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin.
13 Acum dar rămîn aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.


Frate, te rog foarte mult, termina cu polemica fata de semeni, fie el si OriginalCopy.
Nu-ti ajunge cat de multa ura exista pe pamant, in zilele noastre?!!! Du-te-n natura si bucura-te de trilurile ciripitoarelor, care te-n vata cum sa-L lauzi pe Domnul, mai ales in amurgul noptii. Dezice-te de ura/zavistia/pizma/ fata de cei ce nu sunt de acord cu parerea ta.
Sunt perfect, sigur, ca Preacurata Fecioara Maria continua sa-i iubeasca, pe cei, pe care tu-i condamni.
Iubirea semenului n-are limite pentru Hristos, indiferent de crezul lui (ex. Corneliu Sutasul).
Ti-a dovedit-o Isus Hristos.
In Java-Indonezia, traiesc peste 145 mil. oameni in jurul vulcanilor activi, bucurandu-se de beneficiile bio-eco ale acestora. Pentru ca stiu sa-L pretuiasca cu adevarat, pe Cel ce se atinge de munti si fumega (Ps. 103-33), chiar daca cei mai multi dintre ei, nu sunt crestini.

Tu, frate, pana cand vei continua sa-ti desconsideri semenii, in ciuda invataturii si sfatului dat de Isus Hristos, fara sa iei seama la barna din ochiul tau?!!!

Hristos a Inviat, frate Dorele, se zice-n traditia noastra crestina, pana la Ispas-Sarbatoarea Inaltarii Domnului Isus Hristos, AD-2018 17 mai.

Domnul sa te binecuvinteze! Pace!

#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 laffin, on 03 mai 2018 - 09:56, said:

Deoarece a fost pacalit cand era mic ca a fost nascut din duh sfant, nu ca ma-sa s-a culcat cu altu'.

Nu m-am putut abtine

Attached Files

  • Attached File  996.jpg   75.01K   7 downloads


#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 jimi91, on 03 mai 2018 - 10:12, said:


Doi la mana

Ai vazut acest clip? ce parere ai?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PoYqwT4Q8rM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

titlul induce in eroare..e vorba de altceva;)

Săracul om. Un om chinuit de diavol, ca mulți alții. Și tot ca mulți alții, a pierdut lupta. Poate nu războiul, ci doar o bătălie. Ma rog pentru sufletul lui chinuit...


#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 03 mai 2018 - 10:51, said:

Săracul om. Un om chinuit de diavol, ca mulți alții. Și tot ca mulți alții, a pierdut lupta. Poate nu războiul, ci doar o bătălie. Ma rog pentru sufletul lui chinuit...
Da dragule insa nu a privit in afara ci in interiorul bisericii si s-a ingrozit. Insa mai sunt multi in cardasia numita BOR  si nici nu vor sa recunoasca.
Chinuit de Diavol ? Pai sigur, daca era inconjurat de draci , cum sa suporti acel mediu ? El a facut bine ca a iesit din cloaca aceea, insa sunt unii convinsi ca la putere se afla sfintii. Eu sunt convins ca sunt dracii si nu e posibil sa te faci frate cu ei. Dar uite ca tot e unul care initiaza subiecte aberante si i se tot permite. Ca ortodoxia permite, e permis ortodocsilor aberatiile, ca deh, asa-i in organizatia lor. Dar biblia spune despre Eva ca e mama tuturor celor vii. Treaba asta nu a citit-o initiatorul ?
Geneza 3
20. Adam a pus nevestei sale numele Eva: căci ea a fost mama tuturor celor vii.

#23
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Da superapostolul Pavel ştia ceva despre sfânta fecioară Maria?

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 richelieu, on 03 mai 2018 - 10:51, said:

Săracul om. Un om chinuit de diavol, ca mulți alții. Și tot ca mulți alții, a pierdut lupta. Poate nu războiul, ci doar o bătălie. Ma rog pentru sufletul lui chinuit...

era vorba de altceva... despre faptul ca omul vede ca biserica si oamenii de la noi nu au evoluat..nu au credinta, chiar daca merg la biserica..da exemplu pe cei din vest:).. si asa e...biserica e o institutie a statului..preotii fac bani la greu pe spatele amaratilor..nimeni nu se implica cu adevarat:|..
Ortodoxia este o religie a puturosilor..nu necesita nimic din partea noastra...o sa treaca mult timp pana cand lucrurile se vor schimba;)...si religia va evolua;)

Cazul meu..ma consider agnostic, in sensul ca nu putem sa-l definim pe Dumnezeu, ne depaseste ca mentalitate:|...crestin, dar nu cred in biserica, preoti...de ce sa fie credinta mea conditionata? cred pentru ca vreau:)....

Edited by jimi91, 03 May 2018 - 11:12.


#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 JJackFLASH, on 03 mai 2018 - 11:05, said:

Da superapostolul Pavel ştia ceva despre sfânta fecioară Maria?
Pai ce, era tampit sa puna botul la cretinitatea asta ? Asta cu nasterea din fecioara de la duhul sfant e de sorginte pagana. Isus a apostrofat pe o femeie care in timpul unei predici  a strigat "ferice de sanii care i-ai supt" , spuand "mai ferice de cel care face voia Tatalui Meu din ceruri" . Si mai spune ca Tatal lui e si Tatal nostru, si voi stiti ca niciunul nu s-a nascut din fecioara. Prostiile lui Tudorel sunt bine primite findca fac audienta forumului.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Am fost și eu la fel mulți ani, mai mulți decât ai tu cu totul :)
Înțelepciunea vine in timp. Nu înseamnă ca e neaparat dependenta de vârsta fizica.
Ortodoxia am înțeles-o cu adevărat mult mai târziu, când probabil a fost timpul, sau am fost pregătit.
Toate la timpul lor.

Fostul preot, vede anumite lucruri care se întâmpla in occident, însă niciun om nu le poate judeca profund. Pentru asta, trebuie sa ai capacitatea de a vedea in adanc fiecărui om in parte. Altfel nu ai de unde sa știi ce e in sufletul lui. Nu ai de unde sa știi dacă intr-adevăr face bine dezinteresat, sau nu.
Însă are dreptate intr-o privința: așa ar trebui sa procedam noi toți. Cu atât mai mult creștinii.


 pacopaco1967, on 03 mai 2018 - 11:12, said:


Pai ce, era tampit sa puna botul la cretinitatea asta ? Asta cu nasterea din fecioara de la duhul sfant e de sorginte pagana. Isus a apostrofat pe o femeie care in timpul unei predici  a strigat "ferice de sanii care i-ai supt" , spuand "mai ferice de cel care face voia Tatalui Meu din ceruri" . Si mai spune ca Tatal lui e si Tatal nostru, si voi stiti ca niciunul nu s-a nascut din fecioara. Prostiile lui Tudorel sunt bine primite findca fac audienta forumului.

27.Și când zicea El acestea, o femeie din mulțime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat și fericiți sunt sânii pe care i-ai supt!
28. Iar El a zis: Așa este, dar fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc.

Așa este!

#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 03 mai 2018 - 11:20, said:

27.Şi când zicea El acestea, o femeie din mulţime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sânii pe care i-ai supt!
28. Iar El a zis: Aşa este, dar fericiţi sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu şi-l păzesc.

Așa este!
Partea bolduit apare doar la ortodocsi .Findca nu-i asa, cultul fecioarei Maria trebuie sa fie la loc de cinste. Insa problema e ca a devenit principala activitate. Icoanele din ortodoxie demonstreaza asta. Isus nu a ridicat in slavi pe femeia ce l-a zamislit. Ba chiar a apostrofat-o la o nunta.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e o problema, pentru ca nu e deloc așa.
Este la loc de cinste, însă nu este activitate principala.
Și dacă ai citi rugăciuni ortodoxe către Fecioara Maria, ai înțelege lucrul asta.
Sau rugăciuni către orice sfânt.

Cât despre ce apare și ce nu apare intr-o anumită Biblie....fiecare și-o însușește pe cea care ii convine :)


#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 03 mai 2018 - 11:30, said:

Nu e o problema, pentru ca nu e deloc așa.
Este la loc de cinste, însă nu este activitate principala.
Și dacă ai citi rugăciuni ortodoxe către Fecioara Maria, ai înțelege lucrul asta.
Sau rugăciuni către orice sfânt.
Pe aria ortodoxa am spus despre faptul ca exista o singura credinta, in Hristos isus, iar el nu ne indeamna sa facem rugaciuni catre Maica Domnului ci catre Tatal ceresc. Daca vrei te pot invata rugaciunea Domneasca. Nu o lua ca pe o ofensa, e un indemn crestin, din dragoste pentru fratii sai.

#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 richelieu, on 03 mai 2018 - 11:17, said:

Am fost și eu la fel mulți ani, mai mulți decât ai tu cu totul Posted Image
Înțelepciunea vine in timp. Nu înseamnă ca e neaparat dependenta de vârsta fizica.
Ortodoxia am înțeles-o cu adevărat mult mai târziu, când probabil a fost timpul, sau am fost pregătit.
Toate la timpul lor.

Fostul preot, vede anumite lucruri care se întâmpla in occident, însă niciun om nu le poate judeca profund. Pentru asta, trebuie sa ai capacitatea de a vedea in adanc fiecărui om in parte. Altfel nu ai de unde sa știi ce e in sufletul lui. Nu ai de unde sa știi dacă intr-adevăr face bine dezinteresat, sau nu.
Însă are dreptate intr-o privința: așa ar trebui sa procedam noi toți. Cu atât mai mult creștinii.

Eu cred ca am fost usor ateu in liceu-la modul ca imi puneam intrebari...vedeam lucrurile alb-negru..pe urma mi-am dat seama ca de fapt sunt gri:|...dar am ajuns la concluzia ca e bine pentru mine sa le vad alb negru:))-stiu ca suna ciudat, dar vad ca merge:)

A murit cineva, foarte drag .de care depindea tot viitorul meu... din toate punctele de vedere...o persoana caruia voiam sa-i demonstrez anumite lucruri...sa-i arat cum gandesc, cum fac lucrurile..e prea greu de expus pe un forum ce simt:)..ideea e ca, a fost cea mai importanta persoana din viata mea:).
Si inca vreau sa am aceasta legatura, chiar daca e una platonica...

Personal, la varsta pe care o am, ma simt foarte matur..mereu m-am simtit matur:|...poate sunt..asta si datorita faptului ca sunt un tip pragmatic..din cauza asta privesc religia cu pragmatism...sunt credincios pentru ca ma face sa ma simt bine:)...poate gresesc la un nivel idealistic:|...dar nimeni nu-mi poate spune care e realitatea mea..doar eu o stiu

Nu cred ca exista atei..e o mentalitate foarte grea..o trasatura a celor tineri, care o folosesc din alte motive ("eu sunt mai desptept")...suntem fiinte sociale, cream legaturi cu diferite persoane..legaturi puternice, pe care , daca le pierzi..ce faci? cauti un sens, ceva..si ajungi la concluzia, cel putin in cazul meu:P...ca nu pierzi nimic..ca totul se transforma... e un sentiment placut:)..te simti special , doar tu ai acea legatura cu persoana pe care ai iubit-o;)..e un sentiment prea greu , renunti la el pentru ce? doar pentru a spune ca esti ateu?...
Toata treaba cu ateismul se bazeaza pe ratiune...daca eu ma simt bine pentru faptul ca eu cred, nu e logic sa cred in continuare? Pana la urma, am doar de castigat si nimic de pierdut;)

Edited by jimi91, 03 May 2018 - 11:40.


#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 richelieu, on 03 mai 2018 - 11:20, said:

Ortodoxia am înțeles-o cu adevărat mult mai târziu, când probabil a fost timpul...

cea mai bună religie!
faci ce-ți trece prin cap 80 d'ani, la urmă bolborosești un ”doamne iartă-mă!!!”, un popă îți dă ceva de infulecat, iar toți cunoscuții tăi te vor cinsti în veci...

#32
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 pacopaco1967, on 03 mai 2018 - 11:12, said:

Pai ce, era tampit sa puna botul la cretinitatea asta ? Asta cu nasterea din fecioara de la duhul sfant e de sorginte pagana. Isus a apostrofat pe o femeie care in timpul unei predici  a strigat "ferice de sanii care i-ai supt" , spuand "mai ferice de cel care face voia Tatalui Meu din ceruri" . Si mai spune ca Tatal lui e si Tatal nostru, si voi stiti ca niciunul nu s-a nascut din fecioara. Prostiile lui Tudorel sunt bine primite findca fac audienta forumului.

Atunci din asta rezulta ca Noul Testament este inconsistent, este o colectie eclectica de anecdote.

Pe care evanghelie se intemeiaza ap. Pavel in epistolele sale?

Edited by JJackFLASH, 03 May 2018 - 11:58.


#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 jimi91, on 03 mai 2018 - 11:38, said:

Eu cred ca am fost usor ateu in liceu-la modul ca imi puneam intrebari...vedeam lucrurile alb-negru..pe urma mi-am dat seama ca de fapt sunt gri:|...dar am ajuns la concluzia ca e bine pentru mine sa le vad alb negru:))-stiu ca suna ciudat, dar vad ca merge:)

A murit cineva, foarte drag .de care depindea tot viitorul meu... din toate punctele de vedere...o persoana caruia voiam sa-i demonstrez anumite lucruri...sa-i arat cum gandesc, cum fac lucrurile..e prea greu de expus pe un forum ce simt:)..ideea e ca, a fost cea mai importanta persoana din viata mea:).
Si inca vreau sa am aceasta legatura, chiar daca e una platonica...

Personal, la varsta pe care o am, ma simt foarte matur..mereu m-am simtit matur:|...poate sunt..asta si datorita faptului ca sunt un tip pragmatic..din cauza asta privesc religia cu pragmatism...sunt credincios pentru ca ma face sa ma simt bine:)...poate gresesc la un nivel idealistic:|...dar nimeni nu-mi poate spune care e realitatea mea..doar eu o stiu

Nu cred ca exista atei..e o mentalitate foarte grea..o trasatura a celor tineri, care o folosesc din alte motive ("eu sunt mai desptept")...suntem fiinte sociale, cream legaturi cu diferite persoane..legaturi puternice, pe care , daca le pierzi..ce faci? cauti un sens, ceva..si ajungi la concluzia, cel putin in cazul meu:P...ca nu pierzi nimic..ca totul se transforma... e un sentiment placut:)..te simti special , doar tu ai acea legatura cu persoana pe care ai iubit-o;)..e un sentiment prea greu , renunti la el pentru ce? doar pentru a spune ca esti ateu?...
Toata treaba cu ateismul se bazeaza pe ratiune...daca eu ma simt bine pentru faptul ca eu cred, nu e logic sa cred in continuare? Pana la urma, am doar de castigat si nimic de pierdut;)

that's some deep stuff:)

Am sintetizat totul intr-o singura fraza...

Eu nu-mi permit sa nu cred:| - e foarte adevarata:)

#34
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 gushpi, on 03 mai 2018 - 11:39, said:

cea mai bună religie!
faci ce-ți trece prin cap 80 d'ani, la urmă bolborosești un ”doamne iartă-mă!!!”, un popă îți dă ceva de infulecat, iar toți cunoscuții tăi te vor cinsti în veci...

De asta şi împăratul Constantin a primit botezul pe patul de moarte.

De ce? Fiindcă a fost un criminal.

#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 JJackFLASH, on 03 mai 2018 - 12:00, said:


De asta şi împăratul Constantin a primit botezul pe patul de moarte.

De ce? Fiindcă a fost un criminal.
Pai vor sa repete experienta talharului de pe cruce. Ca daca dumnezeu e dragoste atunci ii va ierta chair si pe patul de moarte. Insa ei nu inteleg ca e vorba de curatirea propriului spirit. Se cere sfintirea in aceasta viata. Talharul avea constinta binelui, pocainta si dorinta de a fi primit . In comparatie cu talharii ce se afla la carma religiilor talharul de pe cruce e sfant.

#36
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
A mea nu e sigur, pe mama mea o chema altfel.  Stiu din certificatul de nastere. Ca pe vremea cand a fost intocmit, functionarii publici nu umblau cu minciuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate