Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

De ce este, Maica Domnului, Maica tuturor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
524 replies to this topic

#487
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostLex404, on 06 mai 2018 - 10:39, said:

Cezariana...?

Ăsta care mi-a zis povestea este un rătăcit de nivelul crazy.

Creştinii aceştea se deosebesc prin pudicitatea lor.

Ei se pare că sunt jenaţi de faptul că femeile totuşi  nasc copii cu 3,14zda.

Edited by JJackFLASH, 07 May 2018 - 06:49.


#488
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,496
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDorel666, on 06 mai 2018 - 15:28, said:



Te retragi pentru că Ă®ncă nu ai Ă®nțeles bine ce Ă®nseamnă ”du-te și fă și tu la fel”. Și vei pricepe, când inima (dragostea din ea) Ă®ți va fi pregătită să Ă®nțeleagă că Hristos, de fapt,  zice ”Ai milă Ă®n inima ta și du-te Ă®ntre diavoli și lasă-i să te tâlhărească și să te lase aproape mort! Nu-ți fie frică de moartea fizică și nici de cea a păcatului că, dacă Ă®ți pierzi sufletul și trupul din dragoste, Eu și Tatăl vom veni și te vom Ă®nvia”. Deci, lasă-l pe ”naiba” și nu te mai preocupa de ”nivelul discuției”. Dacă este să te preocupe ceva, acel ceva este doar ”nivelul” adevărului din discuție! Slăvit să fie Domnul!



Și bărbatul și femeia sunt ”om”. Te Ă®ngrozește răspunsul meu? Este prea ”terifiant”?



Exact: sunt duhuri slujitoare: dacă li se poruncește să insemineze o femeie, o fac! Natural, nu artificial...



Sufletul se Ă®ntoarce la Dumnezeu, pentru că este scris:

Iov 27:8 Ce nădejde-i mai rămâne celui nelegiuit când Ă®i taie Dumnezeu firul vieţii, când Ă®i ia sufletul?

Iar despre cele trei părți ale omului se vorbește Ă®n versetul următor:

1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfinţească El ĂŽnsuşi pe deplin şi duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru să fie păzite Ă®ntregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.



Totuși... aici s-ar putea să aibă dreptate!
Lasă Dorele....atât nivelul cât și adevarul sunt inexistente.

#489
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 09:03, said:

Lasă Dorele....atât nivelul cât și adevarul sunt inexistente.

Nu pricep...

#490
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,496
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDorel666, on 06 mai 2018 - 11:12, said:



Da, au. De ce nu ar avea? Cei trei care au venit la Avraam, sunt numiți când Ă®ngeri, când bărbați. Dacă nu ar fi avut sex, ar fi fost numiți doar Ă®ngeri. Plus că, repet: dacă omul adam este făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu și omul adam are sex, logic este că și Dumnezeu are sex, adică penis. Negând sexul lui Dumnezeu, stimate domn, de fapt negi nașterea lui Hristos din Fecioara Maria. Pentru că, Ă®n acest caz, nu a existat sperma lui Dumnezeu care să se combine cu ovulul Fecioarei Maria și din care să rezulte Hristosul Dumnezeu-om. Și Fecioara Maria devine doar o purtătoare de Dumnezeu, Ă®n nici un caz Născătoare de Dumnezeu.
Acum pricepi?

#491
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 10:16, said:

Acum pricepi?

Nu, încearcă să fii mai direct. Vrei să spui că nivelul și adevărul, din textul meu, sunt inexistente?

#492
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,496
  • Înscris: 04.05.2006
Bineînțeles. Când îți pui problema imposibilității ca Dumnezeu sa insemineze o femeie altfel decât prin act sexual, când ii dai forma umană și ii atribui sex, mai ales ca nu e prima data când îl reduci pe Dumnezeu la statutul de om și Ii atribui nevoi umane, despre ce adevăr și mai ales despre ce nivel vorbim?

#493
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 11:10, said:

Bineînțeles. Când îți pui problema imposibilității ca Dumnezeu sa insemineze o femeie altfel decât prin act sexual, când ii dai forma umană și ii atribui sex, mai ales ca nu e prima data când îl reduci pe Dumnezeu la statutul de om și Ii atribui nevoi umane, despre ce adevăr și mai ales despre ce nivel vorbim?

Am vorbit de spermă, nu de un act sexual! Am spus că era neapărată  nevoie ca un spermatozoid divin să se combine cu un ovul uman, ca să rezulte un om-dumnezeu. Și presupun că, dacă omul-dumnezeu poate trece prin zid, atunci și penisul lui poate trece prin himen, fără să-l rupă. Și întrebarea principală pe care ți-o adresez este următoarea: Maica Domnului a fost doar purtătoare de Dumnezeu sau și Născătoare de Dumnezeu? Pentru că, dacă nimic nu s-a combinat cu un ovul al Ei și doar a fost inseminată cu un ou gata format, atunci a fost doar purtătoare de Dumnezeu, nu și născătoare. Și, din câte știu eu, Biserica o numește Născătoare și a o numi doar purtătoare este o erezie.
Și fii sigur că Dumnezeu se poate îmbrăca cu trupul de om cum se îmbracă cu o haină și că, de câte ori îmbracă această  haină, are și nevoi omenești.

Edited by Dorel666, 07 May 2018 - 11:20.


#494
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 07 mai 2018 - 11:18, said:

Și, din câte știu eu, Biserica o numește Născătoare și a o numi doar purtătoare este o erezie.
Care biserica ?
Nu e nascatoare de dumnezeu. E o erezie, blasfemie sa  spui asta . Nici macar purtatoare.

#495
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2018 - 14:51, said:

Care biserica ?
Nu e nascatoare de dumnezeu. E o erezie, blasfemie sa  spui asta . Nici macar purtatoare.

De când ai calitatea de a stabili erezii?

#496
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 07 mai 2018 - 14:53, said:


De când ai calitatea de a stabili erezii?

Duhul dragostei arata ca nu poti iubi obiecte ci constinte, suflete aflate in viata . Iar ideile tale sunt de la Satan . Ti-ai dat in petec ca esti slujitorul lui cand ti-ai pus in nume 666.
Nu stiu daca ai observat, pana si ortodocsii te considera hulitor.

#497
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2018 - 15:04, said:


Duhul dragostei arata ca nu poti iubi obiecte ci constinte, suflete aflate in viata . Iar ideile tale sunt de la Satan . Ti-ai dat in petec ca esti slujitorul lui cand ti-ai pus in nume 666.
Nu stiu daca ai observat, pana si ortodocsii te considera hulitor.

Deci nu poți domnia ta stabili erezii!

#498
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,496
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDorel666, on 07 mai 2018 - 11:18, said:



Am vorbit de spermă, nu de un act sexual! Am spus că era neapărată  nevoie ca un spermatozoid divin să se combine cu un ovul uman, ca să rezulte un om-dumnezeu. Și presupun că, dacă omul-dumnezeu poate trece prin zid, atunci și penisul lui poate trece prin himen, fără să-l rupă. Și Ă®ntrebarea principală pe care ți-o adresez este următoarea: Maica Domnului a fost doar purtătoare de Dumnezeu sau și Născătoare de Dumnezeu? Pentru că, dacă nimic nu s-a combinat cu un ovul al Ei și doar a fost inseminată cu un ou gata format, atunci a fost doar purtătoare de Dumnezeu, nu și născătoare. Și, din câte știu eu, Biserica o numește Născătoare și a o numi doar purtătoare este o erezie.
Și fii sigur că Dumnezeu se poate Ă®mbrăca cu trupul de om cum se Ă®mbracă cu o haină și că, de câte ori Ă®mbracă această  haină, are și nevoi omenești.
A fost născătoare de Dumnezeu.
Dar pentru asta, nu era nevoie ca Dumnezeu, care pe toate Le-a făcut doar cu puterea Cuvântului Lui, sa poarte aparat reproductiv masculin, pentru a crea un spermatozoid.
Și da, cât a fost întrupat, Iisus a avut nevoi omenești. Dar nu exista nicăieri dovezi ca Dumnezeu a avut o alta Întrupare.

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2018 - 14:51, said:


Care biserica ?
Nu e nascatoare de dumnezeu. E o erezie, blasfemie sa  spui asta . Nici macar purtatoare.
Spuse cel care Îl considera pe Dumnezeu rezultatul unui proces evolutiv, negându-i astfel divinitatea.

#499
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 17:47, said:

A fost născătoare de Dumnezeu.
Dar pentru asta, nu era nevoie ca Dumnezeu, care pe toate Le-a făcut doar cu puterea Cuvântului Lui, sa poarte aparat reproductiv masculin, pentru a crea un spermatozoid.
Și da, cât a fost întrupat, Iisus a avut nevoi omenești. Dar nu exista nicăieri dovezi ca Dumnezeu a avut o alta Întrupare.

Spuse cel care Îl considera pe Dumnezeu rezultatul unui proces evolutiv, negându-i astfel divinitatea.
N-are cum. A nascut un prunc caruia i-au pus numele isus. El a fost proclamat imparat pe vesnicie peste oameni. Poate iti amintesti ce a spus in fata lui Pilat sau ce au scris pe tablita de pe cruce .

Nu stiu ce intelegi tu prin divinitate insa eu sunt fiul Tatalui ceresc, findca asa a spus isus si eu il cred pe cuvant, insa tu nul crezi, adica nu esti crestin.

#500
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,496
  • Înscris: 04.05.2006
Adică ești și tu o divinitate mai mică :)

#501
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 22:32, said:

Adică ești și tu o divinitate mai mică Posted Image
Ipotetic, daca ne luam dupa biblie si se mantuie se imbraca in nemurire devine una in Hristos, atunci afirmatia devine corecta, caci devine o divinitate, marimea nu mai conteaza in speta mea.

#502
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 07 mai 2018 - 17:47, said:


Dar nu exista nicăieri dovezi ca Dumnezeu a avut o alta Întrupare.


Atunci cine este Împăratul Păcii, adică Melhisedec?

#503
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDorel666, on 08 mai 2018 - 13:02, said:

Atunci cine este Împăratul Păcii, adică Melhisedec?
Este imparatul Salemului.
Adica un imparat cat se poate de pamantesc.

#504
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 08 mai 2018 - 13:02, said:



Atunci cine este ĂŽmpăratul Păcii, adică Melhisedec?

Melchisedec este o funcție, cum ai spune "primar", nu o persoană, adică Gheorghe! El (funcția) își are originea în Zilele Veșniciei (adică e o funcție Divină)!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate