Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Reclamatie OPC-pot spera la o rezolvare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna

Am cumparat niste bijuterii din aur saptamana trecuta. Am bon  fiscal si o carticica care tine loc de garantie .
Azi le-am luat mandra la serviciu si degetul pe care am pus inelul proaspat cumparat este negru!!!!

Am sunat la bijuterie cerand explicatii si evident dorind sa returnez  produsele. Mi s-a spus intimidant ca nu-mi returneaza nici-un leu!

Am depus reclamatie la OPC, intrebarea este rezolv ceva? Nu am nici 48 de ore de cand le-am luat , e pacat de bani. Nu as spune ca m-am lasat prostita, sute de oameni cumpara de la acea bijuterie.

Mentionez ca nu am dat pe maini cu nici-un sapun special sau nici-o crema, am si alte inele si verigheta si sunt ok.

Nu ma asteptam la asa ceva, nu e o bijuterie no-name. Ce sa fac, sa-mi recuperez banii? Chiar nu vreau sa ma las prostita!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai, daca ai fost inselata si nu ti s-a vandut bijuterii din aur veritabil, mergi la Politie si fa o plangere....penala, zic eu.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
1. Sunt marcate?
2. Mergi la un bijutier pentru verificare. Dacă nu sunt din Au, direct la Poliție, ce OPC, ăia nu te ajută deloc.

#4
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Eu am luat o pereche de cercei din argint de la B & B. In alea 30 de zile acoperite de garantie am observat ca clipsul unui cercel nu statea la locul sau, riscand sa pierd clipsul sau cercelul. M-am dus frumos la magazin, care m-a trimis la service-ul propriu. Au vazut ca nu se poate repara clipsul si m-au intrebat daca vreau banii inapoi sau alt produs. Am ales a doua varianta, ca imi plac cerceii de la ei.

1. Ce magazin (ne)serios e ala de la care ai achizitionat bijuteriile de ti-a dat cu flit de la telefon?
2. Ai putea face o evaluare (sau cum s-o numi) la un bijutier, sa iti zica din ce sunt facute exact. Dar te costa.
3. Nu te lasa batuta. Pe ei, pe mama lor!

Edited by marga32, 30 April 2018 - 13:27.


#5
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005

View Postthalia, on 30 aprilie 2018 - 13:05, said:

Am depus reclamatie la OPC, intrebarea este rezolv ceva? Nu am nici 48 de ore de cand le-am luat , e pacat de bani.

Daca ai depus plangere la OPC cu siguranta primesti un raspuns, dar cu certitudine nu mai devreme de 30 de zile.
S-ar putea totusi sa nu fie ceea ce vrei tu, adica sa nu zica nici da nici ba ci doar sa-ti comunice ca ei nu au capacitatea  si expertiza pentru a verifica calitatea aurului si sa-ti recomande sa faci tu teste la un laborator specializat si sa le aduci si rezultatele.
Ma gandesc ca ar trebui sa te duci undeva sa evalueze aurul (puritatea) - nu stiu cine o poate face si sa-ti elibereze si un certificat (BNR - ul, un mester aurar habar nu am).
Daca ai o dovada de necontestat ca ai fost pacalita OPC ul o sa-i oblige sa-ti reestituie banii si o sa-i amendeze. Nu stiu cum ramane cu recuperarea banilor pentru testarea aurului, ii dai in judecat eventual.
Merita!

#6
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postthalia, on 30 aprilie 2018 - 13:05, said:

Am cumparat niste bijuterii din aur saptamana trecuta. Am bon  fiscal si o carticica care tine loc de garantie .
Pe bon scrie ca e vorba de o achizitie de bijuterii de aur? Sau in carticica aia ce zice referitor la materialul din care sunt facute?
Sau -vorba lui ursamajor- sunt marcate?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, verifica (la alta bijuterie) daca bijuteriile sunt din aur sau nu.
sa intrebi inainte cum le vor verifica; cei de la amanet, de exemplu, nu prea se agita cu aspectul estetic al obiectelor si deseori folosesc pila, pentru a se asigura ca nu-i vorba de obiecte aurite. nu cred ca vrei astfel de urme :)

#8
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pai d'asta nu ma grabesc sa-l duc in alta parte, nici n-am avut cand ca sambata le-am luatPosted Image , dar nu vreau sa deteriorez marfa.
N-as risca sa dea unu cu pila ca atunci chiar nu mai pot schimba. As vrea sa cred ca se rezolva, ca tin si cu noi, cei pagubiti.

Cum ajung acasa  le pun in cutie si astept solutionarea.
Ideea e ca vreau sa-i dau marfa inapoi si sa-mi recuperez banii.
Deschideti bine ochii de unde luati, e pacat sa va ia unul banii aiurea.

#9
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Sa ne zici si numele magazinului, sa stim si noi si google :)...pentru eventualii amatori si amatoare.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,893
  • Înscris: 25.01.2007
Nu au cum sa te ajute. Magazinul fizic nu are nici o obligatie de retur, legea e de partea lor.
In ideea ca aurul nu e aur, tu spui ca nu, magazinul ca da, protex consumatoru nu are experti sa stabileasca daca e sau nu, iar nu iti da dreptate.

Reclamatia nu e totusi musai fara sens, de multe ori, cand ajunge opc, pentru a nu a avea un control mai extins, magazinul prefera sa rezolve amiabil, chiar daca clientul nu are dreptate.

Edited by slai, 30 April 2018 - 13:52.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa faci si un drum pana la magazinul de unde ai cumparat bijuteriile, sa incerci sa discuti cu patronul sau cineva in masura sa-ti solutioneze problema, poate la telefon ai discutat cu una dintre vanzatoare, si o fi crezut ca e gluma.
bijuteriile sunt marcate ?
daca acest comerciant este serios, ar trebui sa aiba camere de supraveghere in magazin, sa se uite pe inregistrarile din ziua in care ai cumparat produsele.
eventual incearca sa inregistrezi/filmezi pe ascuns discutia, poate vei avea nevoie mai departe...

Edited by corinadaniela, 30 April 2018 - 13:53.


#12
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu sunt din Bucuresti, bijuteria este in alt oras.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 12.01.2018
trebuia să mergi la magazin și să vorbești cu cineva față in față și pe urmă reclamația.la telefon cine știe cu cine ai vorbit și ce a înțeles

#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am vorbit de doua ori, frumos. I-am spus raspicat ca e inadmisibil sa se inegreasca o bijuterie de aur la nici 48 de ore de la achizitie.
Mi-a spus ca am luat bijuteriile ca poate am fost la o nunta si acum vreau sa le returnez (whatt??). Probabil s-a mai lovit d-asta, habar n-am!
N-am avut nici-o nunta si nu ma duc la nunti impodobita cu aur. Si n-am mai fost la o nunta de nu-mi mai amintesc...Pur si simplu am achizitionat niste chestii dragute, nu grosolane. Daca era un vanzator care isi respecta clientii ma invita frumos sa vedem despre ce e vorba si gaseam o rezolvare. Acum eu nu mai am incredere in ce am luat.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Daca e sa o faci:fa-o la politie.Daca vrei sa rezolvi,te duci si in alt oras.Daca vrei compatimiri :liber la tastatura:Imi pare rau de lovitura primita.

#16
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postthalia, on 30 aprilie 2018 - 13:53, said:

Eu sunt din Bucuresti, bijuteria este in alt oras.
ce bijuterie mai exact?

#17
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostMikeSpike, on 30 aprilie 2018 - 14:03, said:

Daca e sa o faci:fa-o la politie.Daca vrei sa rezolvi,te duci si in alt oras.Daca vrei compatimiri :liber la tastatura:Imi pare rau de lovitura primita.

Nu vreau sa ma compatimeasca nimeni. Vreau sa nu mai pateasca si altii mizerii de genul asta. Banii nu i-am furat, i-am muncit si daca am vrut sa-mi iau ceva ca orice femeie, pai atunci vreau sa ma bucur de ce mi-am luat. Maine poti urma tu sau nevasta-ta. Stii bine ca oricui i se poate intampla.

#18
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postthalia, on 30 aprilie 2018 - 14:10, said:


Nu vreau sa ma compatimeasca nimeni. Vreau sa nu mai pateasca si altii mizerii de genul asta. Banii nu i-am furat, i-am muncit si daca am vrut sa-mi iau ceva ca orice femeie, pai atunci vreau sa ma bucur de ce mi-am luat. Maine poti urma tu sau nevasta-ta. Stii bine ca oricui i se poate intampla.
nu ai spus in ce oras si ce bijuterie mai exact. Sa vedem si noi despre ce e vorba ca asa pot fi doar vorbe in vant...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate