Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Reclamatie OPC-pot spera la o rezolvare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
...pt asta am mai multa incredere in cei ce vind ambulant pe la firme . Sint mai ok decit magazinele , accepta si plata in rate , accepta retur , aduc si la comanda ... ma rog , comertul " paralel " dar de buna calitate . Valabil pt orice fel de marfa .
In cazul de fata eu discutam cu vinzatorul , ii dadeam termen de rezolvare , sub amenintarea de plingere penala pt inselatorie .

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Ce tot ii dati cu inselatoria si politia?
Magazinul nu are nici o obligatie sa ia produsul inapoi, obligatia exista numai la comenzile on-line.
De aur e aur, cel putin pana la proba contrarie, si nu cred ca exista cineva care sa verifice aurul cu pila. Aurul se verifica simplu si prin metode neinvazive.
Aurul e un aliaj, in general innegreste cand e aliat cu argint. Din aur pur nu se pot face bijuterii, e un metal prea moale. Chiar daca aurul nu reactioneaza cu corpul uman, metalul din aliaj da. In contact cu transpiratia are loc un proces chimic, si rezultatul e acea negreata. Unii spun ca fenomenul se petrece in special la cei care au boli de ficat, cat o fi de adevarat nu stiu. Oricum, e un fenomen normal.

#21
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
oricum a plecat initiatoarea si tot nu ne-a lamurit de unde a cumparat....

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Vad ca nu vrea sa dea amanunte. Oricum un magazin respectabil nu face asa ceva. Stiam ca aurul nu se innegreste.

@initiatoare: faci reclamatie si cum demonstrezi ca tocmai bijuteriile respective le-ai luat de acolo?

Era aur alb cumva?

Edited by arab, 30 April 2018 - 16:32.


#23
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009

View Postgelublabla, on 30 aprilie 2018 - 13:27, said:


Daca ai depus plangere la OPC cu siguranta primesti un raspuns, dar cu certitudine nu mai devreme de 30 de zile.


Am o plangere depusa din 18.12.2017 la care nu am primit raspuns, in afara celui automat generat de sitemul lor, prin care sunt notificat ca a fost inregistrata reclamatia.

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postthalia, on 30 aprilie 2018 - 14:03, said:

Am vorbit de doua ori, frumos. I-am spus raspicat ca e inadmisibil sa se inegreasca o bijuterie de aur la nici 48 de ore de la achizitie.

Dar de ce e inadmisibil?

Sunt mai multe motive din care se poate întâmpla asta.

1 - Anumite particule din machiaj. Aurul este un material moale. Iar în anumite produse de machiaj se folosesc anumiți compuși metalici, care sunt mai duri de aur. La fondul de ten se folosește oxid de fier, de exemplu. Iar firicilele alea microscopice de fier, se pot freca cu inelul și poate rezulta pudra respectivă.
2 - Corodarea anumitor compuși ai inelului. Când iei un inel din aur de 14K, înseamnă că aurul din inelul respectiv e în proporție de vreo 50%. Restul sunt diverse aliaje, argint, cupru, care pot coroda în contact cu umezeala sau alți factori. Și aici contează și cât de acidă e transpirația celui care poartă inelul, sunt mai mulți factori.

Dacă iei un aur mai pur, de 22K, 24K, treaba asta nu se prea întâmplă, ăla-i aur în proporție de aproape 100% și nu corodează nimic prin el. Dar la 14K, e jumătate de inel aur, restul argint și alte aliaje. Dacă ai plătit 24K, atunci ar fi o problemă.

Eu zic să-l testezi, că n-ai nimic de pierdut. Sunt sigur că e aur, iar treaba asta se întâmplă, de-aici și reacția magazinului. Sunt de asemenea sigur că ce zic ei e o practică. Își cumpără lumea verighete, se căsătoresc, pe urmă le duc înapoi.

Edited by SmurfK, 30 April 2018 - 21:56.


#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postffaannee, on 30 aprilie 2018 - 17:33, said:

Am o plangere depusa din 18.12.2017 la care nu am primit raspuns, in afara celui automat generat de sitemul lor, prin care sunt notificat ca a fost inregistrata reclamatia.

Plângerea a conținut tot ce cer ei? Bon fiscal sau factura, corespondența cu magazinul? Că dacă nu le trimiți, nici nu ți se înregistrează plângerea. Scrie și la ei pe site, și prin lege.

#26
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Clientul a incercat sa remedieze o problema cauzata de producatorul produsului vandut de un intermediar pe cale amiabila (va trebui sa cititi de doua ori fraza asta). Si ce a rezolvat? Doua pagini pe un forum si multa frustrare.

Acum bag seama ca si clientul sa incapataneaza sa dea detalii despre produse si magazin. Tare mi-e ca nici nu ne va mai tine la curent cu mersul lucrurilor.

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cine a zis că că are o plângere mai sus, nu este din același film. E alt utilizator, care a depus o plângere cu mult timp în urmă și n-a primit răspuns, așa că i-am spus că există și posibilitatea să nu primească răspuns dacă plângerea nu a conținut elementele cerute.

Edited by SmurfK, 30 April 2018 - 22:07.


#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postslai, on 30 aprilie 2018 - 15:59, said:

De aur e aur, cel putin pana la proba contrarie, si nu cred ca exista cineva care sa verifice aurul cu pila. Aurul se verifica simplu si prin metode neinvazive.
nimeni, cu exceptia celor ~3000 de firme de amanet :)
exista si metode neinvazive, problema e ca nu verifica decat suprafata obiectului. deci nu pot face diferenta intre un obiect din aur masiv si un obiect aurit cu sumt de raspundere. ia in calcul si specificul activitatii (la amanet ajungi cand ai mare nevoie de bani, si atunci o urma cu pila pe spatele bijuteriei nu mai conteaza atat de mult) ca sa intelegi de ce pila e nelipsita :)

#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostSmurfK, on 30 aprilie 2018 - 21:54, said:

1 - Anumite particule din machiaj. Aurul este un material moale. Iar în anumite produse de machiaj se folosesc anumiți compuși metalici, care sunt mai duri de aur. La fondul de ten se folosește oxid de fier, de exemplu. Iar firicilele alea microscopice de fier, se pot freca cu inelul și poate rezulta pudra respectivă.
2 - Corodarea anumitor compuși ai inelului. Când iei un inel din aur de 14K, înseamnă că aurul din inelul respectiv e în proporție de vreo 50%. Restul sunt diverse aliaje, argint, cupru, care pot coroda în contact cu umezeala sau alți factori. Și aici contează și cât de acidă e transpirația celui care poartă inelul, sunt mai mulți factori.
Daca n-ai invatat carte cand a trebuit... de ce trebuie sa spui aici prostii de incepe sa mi se indoaie ecranul pc-ului?
Citeste si tu macar ce e ala un aliaj... si cum corodeaza partile componente din aur...

Edit@initiatoare: La cumparare ai primit hartie care atesta ca produsele sunt din aur?

Edited by Quantum, 01 May 2018 - 11:11.


#30
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
O poza cu bijuteria poti sa postezi? Posted Image

#31
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
a plecat, nu vedeti ca nu mai da nici un detaliu?

#32
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
N-am plecat nicaieri, numai ca in weekend nu prea intru. Stau mai mult pe afara, in curte e pacat de vremea asta.

Am facut plangerea asa cum trebuie, cu scan dupa bon fiscal si certificat de garantie.

S-ar putea sa nu rezolv nimic pentru ca legislatia nu este bine pusa la punct in ceea ce privesc metalele pretioase si nu specifica clar cat procent sa fie aur si cat sunt celelalte, argint cupru samd. E pacat sa te duci si sa iei aliaje la pret de aur, dar prostia se plateste.

Eu incerc, pana la urma speranta moare ultima!

Nu am sa dau numele bijuteriei si nici locatia, nu mi se pare just.Doar in privat daca o doreste cineva musai.

Cu vanzatorul nu am mai sunat, nu a dorit un dialog ceea ce mi s-a parut ciudat, alta abordare decat cea pe care am avut-o la achizitie.
Asta e, deschideti bine ochii de unde si ce luati !

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Pai nu exista bijutterii de aur pur.
Aur de 14k inseamna 14 parti aur, 10 alte metale. Aur de 18k inseamna 18 parti aur restul pana la 24 parti alte metale.
S-a mai spus, aurul simplu e moale, nu e suficient de rezistent pentru a face bijuterii. Aur pur, ma rog, aproape, gasesti in lingouri si eventual in gura la unii.

#34
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
De unde trasasi concluzia ca eu caut aur pur?! In legislatie nu este specificat nicaieri ca la bijuteriile de aur de 18k sau 14k sau chiar 9k cat la suta trebuie sa fie aur si cat la suta aliaje si uite d'asta patim mizerii de genul asta. La asta ma refeream.

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
👍

#36
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postthalia, on 02 mai 2018 - 13:00, said:

De unde trasasi concluzia ca eu caut aur pur?! In legislatie nu este specificat nicaieri ca la bijuteriile de aur de 18k sau 14k sau chiar 9k cat la suta trebuie sa fie aur si cat la suta aliaje si uite d'asta patim mizerii de genul asta. La asta ma refeream.
Citeste putin asta

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate