Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Avengers 4 (2019)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
356 replies to this topic

#163
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vazut proaspat. Usor dezamagit. S-a intamplat fix ce imi era frica, au adunat prea multa actiune si storyline in astea trei ore. Nimeni nu are suficient screen time, Hunner/Brulk e nereusit total, scenele de lupta trebuiau mult extinse. Si nu apare nici o justificare a faptului ca trosnitul din degente cu infinity gauntlet are efecte diferite functie de purtator. Au dat-o prea pe sentimente si feminism prost inteles. Mai mult o sa enerveze feministele decat sa le calmeze.

#164
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Eu sunt multumit. Am vazut doua filme la pret de unu'  la maratonul Avengers  si chiar au fost cumsecade cei de la Disney si MCU.

Intr-adevar, sunt multe faze puerile si cringe, dar au fost si destule faze amuzante.  Prefer asa decat sa o arda prea mult in dramatism si atmosfera dark  in stilul DC.
Cat despre feminism, poate ati observat ca si ei au facut misto de Captain Marvel, plus ca nu a trebuit sa-si faca aparitia prea des, ceea ce m-a bucurat.
Finalul, intr-adevar, prea inspirat dupa  Ready Player One, dar totusi, nu ai cum sa nu te bucuri la secventa cand se teleporteaza toti.  
Ca poveste, este peste cea originala din Infinity Gauntlet.
Cam stresant ca am vazut prea multe personaje/actori intr-un film intr-adevar, dar reusesc sa o faca bine.


Si Infinity Wars+Endgame combinate laolalta  consider ca merita nota 9 per total si il consider cel mai bun film fictiv cu supereroi.  
Suna cam aiurea ce spun, dar din acest moment Thanos merita titlul de cel mai tare VILLAIN din istorie cu o personalitate tipica , depasindu-i pe Sauron, Voldemort, Joker, Xenomorf, Darth Vader si Palpatine. Si poate chiar si decat Diavolul insusi.

Va ramane in legende ca cel mai  rau personaj mitologic imaginat vreodata de om ,  ca cel care a omorat jumatate din fiinte din univers doar pocnind din degete.


Mai stiti vreun personaj mitic negativ care sa fi facut asta in mitologia moderna?  :)

#165
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
L-am vazut, o sa revin si cu parerea...

#166
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Sunt curios acum ce dezbateri se vor face pe seama paradoxurilor create in film in urma calatoriilor in timp.



Daca Captain America s-a intors in anii 40' si a ramas acolo, oare va mai activa ca supererou in 2012 in Avengers, respectiv in Winter Soldiers si Civil War in 2014-2016 daca va imbatrani biologic? Daca Captain America din 2012 afla mai devreme ca  Bucky e in viata, ce se intampla?  

Dar Loki care a reusit sa scape in 2012 cu Tessaractul ?  

Ce se va intampla cu Gamora acum ca cea din 2014 traieste in continuare in 2023 si nu in 2014 cand ar trebui sa se intalneasca cu Peter Quill si altii?  

Si cum naiba s-a intors Peter Parker inapoi in liceu daca au trecut 5 ani ? Cum de a ramas Ned,  colegii   si matusa' sa la fel de tineri avand in vedere ca Spider-Man Far from Home continua de zici ca are loc imediat dupa filmul  Spider-man Homecoming din 2017? Au fost si ei omorati in urma pocniturii si acum s-au reintors la viata?  


Daca au furat pietrele infinitului din trecut si le-au readus inapoi, iar Thanos din 2014 e omorat in 2023,  evenimentele din Avengers Infinity War se anuleaza? Asta inseamna ca si Vision traieste?
Dar Black Widow?





E complicata rau treaba, pentru ca tot rezulta niste paradoxuri, indiferent ce  spunea Profesorul Hulk.  
[ https://cdn.theconversation.com/static_files/files/567/gif2.gif?1556087980 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






Se pare ca pasim intr-o noua era acum,  pentru ca urmatoarele filme  MARVEL se vor desfasura dincolo de anul 2020.


Iar 2020 le va apartine SUPEREROINELOR!
DEAL WITH THAT!

Edited by smartmanx, 26 April 2019 - 01:17.


#167
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cred ca va depasi Titanicul  la incasari.

#168
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postsmartmanx, on 26 aprilie 2019 - 01:12, said:

Sunt curios acum ce dezbateri se vor face pe seama paradoxurilor create in film in urma calatoriilor in timp.



Daca Captain America s-a intors in anii 40' si a ramas acolo, oare va mai activa ca supererou in 2012 in Avengers, respectiv in Winter Soldiers si Civil War in 2014-2016 daca va imbatrani biologic? Daca Captain America din 2012 afla mai devreme ca  Bucky e in viata, ce se intampla?  

Dar Loki care a reusit sa scape in 2012 cu Tessaractul ?  

Ce se va intampla cu Gamora acum ca cea din 2014 traieste in continuare in 2023 si nu in 2014 cand ar trebui sa se intalneasca cu Peter Quill si altii?  

Si cum naiba s-a intors Peter Parker inapoi in liceu daca au trecut 5 ani ? Cum de a ramas Ned,  colegii   si matusa' sa la fel de tineri avand in vedere ca Spider-Man Far from Home continua de zici ca are loc imediat dupa filmul  Spider-man Homecoming din 2017? Au fost si ei omorati in urma pocniturii si acum s-au reintors la viata?  


Daca au furat pietrele infinitului din trecut si le-au readus inapoi, iar Thanos din 2014 e omorat in 2023,  evenimentele din Avengers Infinity War se anuleaza? Asta inseamna ca si Vision traieste?
Dar Black Widow?





E complicata rau treaba, pentru ca tot rezulta niste paradoxuri, indiferent ce  spunea Profesorul Hulk.  
[ https://cdn.theconversation.com/static_files/files/567/gif2.gif?1556087980 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






Se pare ca pasim intr-o noua era acum,  pentru ca urmatoarele filme  MARVEL se vor desfasura dincolo de anul 2020.


Iar 2020 le va apartine SUPEREROINELOR!
DEAL WITH THAT!
Ideea era ca pun pietrele inapoi de une le-au luat, eu am inteles ca daca fac asta totul revine la normal, adica Captain America pune piatra inainte ca Loki sa fuga, nu? Gamora nu s-a transformat in praf si ea? Cum a ales Tony cine sa moara si cine nu? Nu inteleg mai nimic din faza cu Captain America, adica se duce in trecut dar nu afecteaza viitorul? Spider-Man a fost omorat si el si Ned si matusa, de aia se intorc...putin ciudata totusi faza asta cu intoarcerea, dupa ce 50% din populatie nu mai e timp de 5 ani, apar toti dintr-o data asa...
Ca si faze bagate pe gat, ca de obicei sunt, chiar ma gandeam cum vor face ceva referire la gay, au reusit, apoi faza aia cu femeile la atac in gasca, etc...
Pe langa fazele mai greu de inteles sau care nu au fost explicate, avem si cateva chestii nereusite si aici ma gandesc la Hulk si ma refer la tot, de la efecte speciale, voce, pur si simplu e aiurea, apoi noul Captain America, mie unul nu imi place, preferam pe Bucky, mi se pare ca au lungit foarte mult unele faze, cam putina actiune per total, Thor e o gluma, ma asteptam sa ii vad ceva mai mult pe Bucky, Black Panther, Doctor Strange, etc...mai sunt si altele, mai adaug pe parcurs, multe sunt de inteles totusi, sa aduni la un loc atatia super eroi, atatia actori buni, nu e usor, una peste alta, EndGame e un final bun, logic ca era loc de mai bine si multe chestii trebuiau explicate mai bine, dar se putea si mai rau, mult mai rau.

Edited by DaniJ90, 26 April 2019 - 09:38.


#169
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Cum de a devenit Captain America vrednic pentru a manui ciocanul si Stormbreakerul?  Inteleg ca armele alea sunt  fabricate dintr-o stea neutronica, dar arme pe care doar Vision si cu Thor le-ar putea manui. Mi s-a parut o faza cam prea LAME. Nu tine de merit, trebuie sa ai si putere si rezistenta ca cea a lui Thor, iar Captain America era cel mult mutant, dar nu la fel de puternic ca Thor.

Mai e un paradox ciudat: Thor a luat ciocanul din 2013 si automat inseamna ca Elfii Intunericului au invins.
Apoi, Hulk care a luat piatra timpului si asta i-a dat mana libera lui Dormammu sa invadeze realitatea imediat, chiar daca Hulk zice ca daca e adus inapoi, nu se intampla nimic.





Ma simt un pic dezamagit ca in ambele filme n-am vazut deloc ca Thanos sau altcineva sa foloseasca piatra MINTII si piatra SUFLETULUI!
In confruntarea cu Captain Marvel, putea foarte bine sa foloseasca piatra MINTII si sa o controleze impotriva razbunatorilor si sa o puna sa-l omoare pe Tony Stark.
Si nici nu vreau sa-mi inchipui ce s-ar fi intamplat daca folosea piatra SUFLETULUI, sa ajunga sa-i controleze pe toti....in cazul asta, cred ca iesea material de inca un film.
Cam prost Thanos asta!


Stiu ca suna scarbos si amuzant, dar poate ar fi fost bine daca Ant-Man ar fi incercat  sa se micsoreze,  sa intre in curul lui Thanos si sa creasca.....dar  e film Disney pana la urma!

Edited by smartmanx, 26 April 2019 - 11:04.


#170
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Am si uitat de Captain Marvel, de ficare data cand aparea imi venea sa imi venea sa imi scot ochii si sa imi astup urechile cu ei...groaznica actrita, cea mai mare nepotrivire actor-personaj din toate filmele astea de la Marvel...

#171
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Așa, simplist, prin adunarea pietrelor îl împiedică pe ăla rău să distrugă 50%, nici Gamora nu moare jertfită pentru piatră și apare și toată șurdina de dispăruți... mai puțin Vision că piatra a fost luată înainte de crearea lui
Dar...
Pun pietrele de unde le-au luat pentru a nu modifica desfășurarea evenimentelor, adică inclusiv adunarea lor de către Thanos?
Captain America trăiește cu aleasa în timp ce originalul hibernează pe fundul mării? Deci nu-l caută nimeni și e în continuare în hibernare?

#172
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019

View Postgepres, on 26 aprilie 2019 - 11:05, said:


Captain America trăiește cu aleasa în timp ce originalul hibernează pe fundul mării? Deci nu-l caută nimeni și e în continuare în hibernare?

Exact cum spuneam.....scenariul cu calatoria in timp prin taramul cuantic microscopic nu a fost cea mai buna afacere, mai mult a stricat treaba, la fel ca si la X-Men: Days of Future Past (dar macar asta a avut o logica, a respectat legile paradoxului).

#173
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postgepres, on 26 aprilie 2019 - 11:05, said:

Așa, simplist, prin adunarea pietrelor îl împiedică pe ăla rău să distrugă 50%, nici Gamora nu moare jertfită pentru piatră și apare și toată șurdina de dispăruți... mai puțin Vision că piatra a fost luată înainte de crearea lui
Dar...
Pun pietrele de unde le-au luat pentru a nu modifica desfășurarea evenimentelor, adică inclusiv adunarea lor de către Thanos?
Captain America trăiește cu aleasa în timp ce originalul hibernează pe fundul mării? Deci nu-l caută nimeni și e în continuare în hibernare?
Nu inteleg nici eu faza cu Captain America si ce implicatii aduce faptul ca si-a trait viata in alt fel fata de cum am vazut?
Apoi mai e faza cu Black Widow cand practic se sinucide pentru Soul Stone, eu am inteles initial ca trebuie sa sacrifici pe cineva pe care il iubesti cel mai mult, nu sa te sinucizi, chiar si asa, de cand Hawkeye o iubea pe Black Widow? si cum pune Captain America piatra asta inapoi?

#174
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Singura explicatie e Teoria Multiuniversurilor, des folosita de Marvel Comics.
Universul oficial din benzile desenate se numeste EARTH 616,  universul din filmele MCU   se numeste Earth-199999, realitatea in care se fac filmele X-Men  e EARTH- 10005, realitatea in care s-au facut filmele Fantastic Four e EARTH 121698, realitatea in care s-a  facut trilogia cu primul Spider-Man este EARTH 96283, iar realitatea in care traieste Deadpool este Earth-TRN414, care a rezultat din Earth-10005 dupa ce Wolverine a schimbat cursul istoriei.
Realitatea in care traim noi este EARTH-1218, realitatea in care supereroii,  entitatile, zeii,  fortele magice , extraterestrii si tehnologiile avansate nu exista!
Cei de la Marvel isi permit sa faca astfle cate reboot-uri vor!
Cine a jucat Bioshock Infinite cred ca intelege teoria portalurilor si multiuniversurilor.

Toate aceste realitati au la baza un singur univers insa, PRIMUL FIRMAMENT sau PRIMUL COSMOS, creat de Dumnezeu (One above all), care la randul sau i-a creat pe gigantii Celestii, care la randul lor i-au creat pe Eternii si Aspirantii (aia buni si aia rai), precum si zeii la care s-a inchinat umanitatea.
Din Primul Cosmos a rezultat al doilea Cosmos, si tot asa pana la al saselea
Si au fost creati The Living Tribunal , apoi Eternity,  Infinity,  Entropy si Death- cele patru forte fundamentale ale universului , precum si   Master Order si Lord Chaos si Dormmamu si Mephisto (aka Satana Diavolul) si Thanos.
Inclusiv Galactus provine dintr-un univers anterior dinaintea distrugerii si BIG-BANGULUI care ne-a creat universul in care traim. El este un om obisnuit dintr-un univers anterior, unicul supravietuitor, dar prea urias si puternic pentru universul actual, de aia si mananca planete.

Din Primul Cosmos au rezultat SASE SINGULARITATI,  iar  la fiecare Big Bang, cand s-a creat un nou univers ciclic,   singularitatea respectiva era adapostita intr-o Piatra a Infinitului.
6 Singularitati, 6 Universuri, 6 Pietre ale infinitului!
6 Razbunatori principali.

Se merge pe ideea ca unele universuri sunt compromise, adica realitatile in care au calatorit razbunatorii in  1970-2012-2014 sunt total distruse, si supereroii supravietuiesc si omenirea e salvata doar intr-o realitate.Practic, ei doar au emigrat dintr-o realitate in alta.

View PostYourFan, on 26 aprilie 2019 - 01:59, said:

Cred ca va depasi Titanicul  la incasari.
E putin probabil.
Cred ca va avea mai putine incasari ca Avengers Infinity War daca te uiti la numarul de vizualizari ale trailelor de pe You Tube.  

Dar a reusit sa starneasca discutii si controverse despre paradoxuri temporale pe toate retelele de socializare, mai ceva decat a facut-o Interstellar.

Macar Interstellar avea o logica.
Back to the Future, Time Machine, Terminator.....erau simpliste, stiai cam ce o sa se intample.

Edited by smartmanx, 26 April 2019 - 11:45.


#175
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019

View PostDaniJ90, on 26 aprilie 2019 - 11:18, said:

Nu inteleg nici eu faza cu Captain America si ce implicatii aduce faptul ca si-a trait viata in alt fel fata de cum am vazut?
Apoi mai e faza cu Black Widow cand practic se sinucide pentru Soul Stone, eu am inteles initial ca trebuie sa sacrifici pe cineva pe care il iubesti cel mai mult, nu sa te sinucizi, chiar si asa, de cand Hawkeye o iubea pe Black Widow? si cum pune Captain America piatra asta inapoi?


Sau cum de traieste Nebuna din 2023 dupa ce a ucis-o pe Nebula din 2014?
In mod normal, ar trebui sa-i anuleze existenta si in celelalte realitati/ universuri paralele.


Se numeste Paradoxul Bunicului.

Sau  axa timpului este fixă și nu poate fi schimbată, sau că acel călător va ajunge într-un timp paralel, în timp ce acela în care a fost născut rămâne independent?
[ https://cdn.theconversation.com/static_files/files/566/gif1.gif?1556085403 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum ramane si cu Paradoxul Gemenilor?

Pentru ca daca Thor, Captain America, War Machine, Captain Marvel, Rocket, Black Widow si Hawkeye calatoresc cu o nava la viteza cu mult peste cea a  luminii si sunetului spre planeta lui Thanos, ar trebui ca la intoarcerea pe Pamant, sa-i gaseasca pe Iron Man, Hulk si Ant-Man mult mai batrani sau morti avand in vedere trecerea timpului diferita pe Pamant fata de cum curge timpul pentru calatorii in spatiu la viteza luminii.
Asta spune TEORIA RELATIVITATII!


[ https://www.scienceabc.com/wp-content/uploads/2018/12/twin-paradox.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by smartmanx, 26 April 2019 - 12:19.


#176
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@smartmanx, deja ai raspuns la intrebare in postul #174 !
Protagonistii din film nu au calatorit doar in timp ci si in alte universuri paralele in alte perioade de timp.

Cred ca singura greseala a scenaristilor si regizorului e ca nu au introdus aceasta informatie in dialogul personajelor sa inteleaga publicul ca ei nu calatoresc doar in timp ci si in universuri paralele.
Doar asa are sens filmul Avengers 4 (2019)  Posted Image

#177
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Mai copii, nu e nevoie sa va munciti neuronii ca sa intelegeti ceva din porcaria asta de film. Tot ce trebuie sa faceti e sa platiti biletul la intrare . De restul are cine sa se ocupe .

PS. - Nici nu mai are rost sa pierd timpul cu el . Deja l-am vazut citind topicul asta .

#178
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Intr-adevar, pana la urma e doar un film.
Nu trebuie sa avem pretentii de la un SF de calitate precum Interstellar sau 2001 Space Odyssey.

Edited by smartmanx, 26 April 2019 - 14:51.


#179
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
E doar vina reptilienilor...

#180
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Ca tot se apropie  Pastele, Iron Man cica era ateu, pe cand Captain America era crestin convins si traditionalist.  
Culmea e ca in universul MCU, singurii zei existenti sunt aia nordici, asgardienii ca Thor, Odin sau Loki.


[ https://i.stack.imgur.com/MIHO4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by smartmanx, 26 April 2019 - 15:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate