Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Practicile anti-consumator ale companiei Apple.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Apple este un gigant al industriei tehnologice, cu o valoare totala de aproape un trilion de dolari. Cu toate acestea, in opinia mea, aceasta companie nu se comporta ca una ce merita sa valoreze atat de mult.

Am doua video-uri ale tehnicianului american Louis Rossmann (care se specializeaza pe repararea electronicelor de la Apple) in care el prezinta toate aceste minuni.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FeUBdMU2qA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici Louis vorbeste despre practica celor de la Apple prin care telefoanele lor, iPhone 8, 8 Plus si X pot fi distruse. Ideea este urmatoarea: ti s-a spart ecranul sau sticla, te duci cu el la un serviciu third-party (deci care nu tine de Apple sau de partenerii sai) si il repari. Dupa aceea telefonul merge bine, asta pana cand ii faci un update de OS. Moment in care telefonul se distruge, fara posibilitatea de a fi reparat. Devine o caramida.

Acest lucru s-a mai intamplat si in trecut cu iPhone 6 si 6 Plus dupa repararea butonului de Home, prin afisarea erorii 53. Apple totusi a rezolvat problema cu iOS 9.3 parca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oNl2q6YZXlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Norvegia, Apple a dat in judecata un serviciu third-party, dar a pierdut apelul. Din ce am inteles insa, cei de la Apple au depus recurs. Parca sunt dispusi sa mearga pana la capat.  Nu mi se pare normal ca dupa ce vinzi un produs sa ai pretentia ca inca il mai detii, desi ai primit banii de la consumator.

Si bineinteles, videoclipul lui LinusTechTips, unde Apple a refuzat sa repare un iMac Pro. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-NU7yOSElE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Voi ce credeti despre aceste practici? Vi se pare corect?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Conform proverbului : dacă intri în tărâţe, te mănâncă porcii , ai de ales ....

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
O părere foarte bună.
Cine are bani de iPhone și Apple înseamnă că are bani și își permite să își cumpere altu.

Daca a făcut rate pt telefon.de 5000 lei atunci sa plătească că fraierul

#4
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Ca lumea cumpara produsele apple doar pentru status symbol nu-i o noutate...

Edited by sSorsy, 26 April 2018 - 19:18.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
apple nu se repara,se schimba in garantie

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe mine ma distreaza cati isi iau terminale apple si le scapa pe jos , joaca ping-pong  etc . Neatentia si prostia se platesc scump . Am iphone 7 plus de 1 an si ceva insa nu am " reusit performanta " sa-l dau de pamant sau sa-l deteriorez ...

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzzhunt, on 26 aprilie 2018 - 19:12, said:

O părere foarte bună.
Cine are bani de iPhone și Apple înseamnă că are bani și își permite să își cumpere altu.

Asta e identica cu zicerea lu Basescu:  "E ingramadeala pe Valea Prahovei, se merge bara la bara?  Luati-va elicopter, ba prostilor... !"

#8
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostBaxon, on 26 aprilie 2018 - 19:34, said:

Pe mine ma distreaza cati isi iau terminale apple si le scapa pe jos , joaca ping-pong  etc . Neatentia si prostia se platesc scump . Am iphone 7 plus de 1 an si ceva insa nu am " reusit performanta " sa-l dau de pamant sau sa-l deteriorez ...

eu chiar nu inteleg de ce toate site-urile "consacrate" si toate review-urile zic ca iPhone-ul are un build quality atat de bun. eu am un amarat de Huawei P9 lite. L-am scapat de 70.000 de ori pe jos, odata de la 2 metri (fara husa!) si nu a patit decat o mica ciobitura pe un colt. Are un an si 7 luni vechime!

La altii iPhone-ul li se sparge dupa cateva luni...

#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Voi ce credeti despre aceste practici? Vi se pare corect?
Nope. Dar nu contează ce cred eu, nu fac parte din targetul apple.
Iar cei cărora li se adresează produsele lor nu intră pe forum. . .în mare parte pentru că nu știu să citească, zic eu.

Edited by AwkwardMe, 26 April 2018 - 20:00.


#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Habar n-aveti ce vorbiti. Linus ala a incarcat termenii si conditiile, care spun ca daca-ti bagi nasul acolo Apple poate refuza reparatia. Nu-ti convine, fuck off, stop bitching.

View PostsSorsy, on 26 aprilie 2018 - 19:16, said:

Ca lumea cumpara produsele apple doar pentru status symbol nu-i o noutate...
Sau poate ca iPhone se pisa pe Android din toate pozitiile? Sau pate ca iPad se pisa pe toate celelalte tablete la un loc din satelit? Sau poate pentru ca un Mac este solutia ideala pentru oricine nu e geek pasionat de antivirusi, antimalwari, antispamuri si alte anticacati cu care te infestezi pe Windows daca esti bita in calculatoare? iPodul meu cumparat in 2006 te saluta si te intreaba unde este Zune? :w00t:

#11
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostMosotti, on 26 aprilie 2018 - 20:05, said:

Sau poate ca iPhone se pisa pe Android din toate pozitiile?
Oneplus 5t-ul bate iPhone X la multitasking si costa cu €700 mai putin Posted Image

Edited by sSorsy, 26 April 2018 - 20:12.


#12
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Apropo, daca mai vreti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NVAmnV65_zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E din 2015 clipul, si e despre un Macbook Pro din 2013 parca. Da, stiu, mai vechi.

Acest laptop a "patit ceva". Mai exact, o problema cu SMC-ul (System Management Controller). Ventilatoarele se aud extrem de tare, chiar si cand laptopul este rece, iar laptopul se misca mai greu decat in mod obisnuit. Ca pe Windows, cand faci un test pentru a vedea ce e in neregula, primesti un cod de eroare (PFM006) care indica de obicei o problema cu conectorul trackpadului sau al bateriei (aceste informatii le-am aflat din surse neoficiale). Apple NU iti spune clar care este problema.
Si bineinteles, daca te duci la Apple sa-ti repare laptop-ul, te costa 750 de dolari, pentru cea mai slaba varianta. Uneori ajunge chiar si la peste 1000 de dolari!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_tOaWuvTjFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eroarea 53. S-a rezolvat intre timp, dar Apple face si acum din astea, doar cu alt pretext. Ai iPhone 6 sau 6 Plus, ti se strica butonul home, si il repari la cineva care nu tine de Apple. Apoi faci update la sistemul de operare si telefonul iti moare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1-FJJgMiJaA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apple a refuzat sa ii repare unui soldat un Macbook Pro (din 2011) care inca era in garantie, pentru ca era in misiune si Apple cica "nu avea cum sa ii trimita laptopul pentru ca nu avea o locatie stabila".
Te face sa razi, pentru ca Louis nu a avut probleme in a face acest lucru.

Edited by TrafalgarLaw, 26 April 2018 - 20:14.


#13
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

antimalwari, antispamuri si alte anticacati cu care te infestezi pe Windows daca esti bita in calculatoare?
Eu din asta înteleg că utilizatorii de produse apple "sunt bâtă în calculatoare" si panicându-se cumpără un IMac.

Quote

Apple a refuzat sa ii repare unui soldat un Macbook Pro (din 2011) care inca era in garantie, pentru ca era in misiune si Apple cica "nu avea cum sa ii trimita laptopul pentru ca nu avea o locatie stabila".
Te face sa razi, pentru ca Louis nu a avut probleme in a face acest lucru.
Linus a și zis că face încercări să-l aducă pe Louis în Canada. Să vadă dacă și el are probleme cu repararea acelui IMac Pro.

//Trafalgar, nu mai posta filmulețe. . .nu stă nimeni să-l urmărească 2 ore pe Louis, mai ales fanii apple.

Edited by AwkwardMe, 26 April 2018 - 20:21.


#14
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostMosotti, on 26 aprilie 2018 - 20:05, said:

Sau poate ca iPhone se pisa pe Android din toate pozitiile?

poate la spart cand cade pe jos, da.

Quote

Sau pate ca iPad se pisa pe toate celelalte tablete la un loc din satelit?

De-aia vanzarile de iPad sunt in scadere? Am avut un iPad Mini. Frumos, facea poze ok, dar era o mizerie de tableta. Aplicatiile cadeau pe banda rulanta, Chrome-ul dadea crash la fiecare 5 minute, Facebook si jocurile la fel. Safari se misca lent, doar ca totul era fluid ca sa-ti dea impresia ca "it just works".

Quote

Sau poate pentru ca un Mac este solutia ideala pentru oricine nu e geek pasionat de antivirusi, antimalwari, antispamuri si alte anticacati cu care te infestezi pe Windows daca esti bita in calculatoare?

Si ce ai vrea? Sa ai 7000 de kernel panic-uri? Sau sa ti se descarce bateria in 3 ore pe cel mai nou model de Macbook Pro? (cum i s-a intamplat lui Buhnici)

Quote

iPodul meu cumparat in 2006 te saluta si te intreaba unde este Zune? Posted Image

iPod a carui ultima versiune a aparut in 2015? Si asa a aparut ala cam fortat, ca sa zica lumea ca n-a uitat Apple de el.

View PostAwkwardMe, on 26 aprilie 2018 - 20:18, said:

Eu din asta înteleg că utilizatorii de produse apple "sunt bâtă în calculatoare" si panicându-se cumpără un IMac.
Linus a și zis că face încercări să-l aducă pe Louis în Canada. Să vadă dacă și el are probleme cu repararea acelui IMac Pro.
//Trafalgar, nu mai posta filmulețe. . .nu stă nimeni să-l urmărească 2 ore pe Louis, mai ales fanii apple.

Macar am dat un scurt rezumat. Mai sunt si altele, dar nu mai postez. Cred ca am zis tot ce era de zis...

Edited by TrafalgarLaw, 26 April 2018 - 20:32.


#15
Razvanut11

Razvanut11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.03.2018
Bai @TrafalgarLaw, te lupti cu morile de vant, pentru ei android-ul mereu va avea lag si windows-ul virusi... Posted Image
Adica dupa ce le faci o favoare dand o caruta de bani, trebuie sa ''stai'' dupa cum iti dicteaza...

Edited by Razvanut11, 26 April 2018 - 20:53.


#16
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostRazvanut11, on 26 aprilie 2018 - 20:45, said:

Bai @TrafalgarLaw, te lupti cu morile de vant, pentru ei android-ul mereu va avea lag si windows virusi... Posted Image

Ma gandeam ca totusi gasesc si fani Apple mai deschisi...

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostTrafalgarLaw, on 26 aprilie 2018 - 18:49, said:

Apple este un gigant al industriei tehnologice, cu o valoare totala de aproape un trilion de dolari. Cu toate acestea, in opinia mea, aceasta companie nu se comporta ca una ce merita sa valoreze atat de mult.
pai si tu cum crezi ca au ajuns la valoarea asta ?
fiiindu-le mila de clienti si vanzand sub pretul de productie, cu reparatii gratis pe toata durata de viata ?
au produse scumpe, si se bat pt fiecare banut. sunt un model de afacere. ca treaba asta ne place sau nu, e o alta treaba.
unii spun ca produsele apple sunt prea bune, ca sa fie scumpe.  altii spun ca sunt prea scumpe, ca sa fie bune. restul sunt invidiosi, sau chiar au un alt target.

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postceanu1980, on 26 aprilie 2018 - 19:30, said:

apple nu se repara,se schimba in garantie
adică nu. Dacă urmărești clipurile ai și explicația.

Louis Rossman are o grămadă de clipuri pe tema asta. Și e un tip care chiar știe ce face.

Edited by DaculScoril0, 26 April 2018 - 21:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate