Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Soarta forumurilor in Romania si numai

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
407 replies to this topic

#397
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Ati cam deviat de la subiect. Aici e vorba despre forumuri, care cat de cat mai au un rost. FB-ul fiind o mizerie. Dar tot o mizerie a fost si CG din cauza abvuzurilor. Unii useri au luat ban pe data de 19 mai cand pe 20 forumul se inchidea. Care-i logica? Oameni nebuni...

#398
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
aceasta lege are scopul de a cenzura treptat libertatea internetului

#399
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Are scopul ca unele firme sa nu profite de cetćțeni :) Are scopul sa nu se mai vāndć baze de date cu numere de telefon și adrese de mail :)

#400
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pe computergamers.ro (un r in plus), s-au strans pana in 1000 membri din mai pana acum, cam putini. Exista si topic de recuperare Trader Rating, si se aplica acelasi sistem ca pe fostul CG.

Edited by razor1911, 04 September 2018 - 10:25.


#401
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mie tot mi-e dor de vechiul cg. Câtă informaţie nu mai e   :(

#402
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Facebook a facut ravagii printre forumuri...

#403
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Adevarul e ca sub pavaza anonimatului se fac multe magarii pe forumuri. Am un exemplu recent cu un forum despre electronica. Utilizatorii cauta informatie si indrumare. Nu scandal.

Personal am gasit facebook (mai ales grupurile) mai utile ca informatie si promptitudine.

Cred ca pasul urmator ar fi restrictionarea anonimatului in forumuri. User cu nume adevarat.

#404
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Nu stiu dc spun ca FB e bun ptr...forum-uri.

Cum imparti FB pe anumite subiecte ? Pe anumite grupuri sau subgrupuri ?

NU poti !

De CG...era bun.
Nu stiu cine l-a inlocuit. Cred ca Lab501 sau chiar forum-ul de la Garaj.

Dar Garaju` mi se pare prea cu iz comercial.

#405
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Feisbuc este excelent daca stii sa lucrii cu el, daca nu poate fi un calvar.
Pentru mine este foarte util, pentru ca am doar doua grupuri. Una a familiei si alta numai prieteni buni si seriosi, care nu incearca tot mereu sa ne arete
tot ce nu ne-ar interesa cu adevarat. Deci nu tu stiri prostesti din lume, nici pisica de acasa si nici unde s-a kakat el in Suedia.

Am spus foarte clar inca acum multi ani, ca nu ne intereseaza tot felul de nimicuri, doar informatii relevante pentru toti.

Edited by WestPoint, 01 May 2019 - 20:05.


#406
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 M4V3RiCk_, on 01 mai 2019 - 10:20, said:

Nu stiu dc spun ca FB e bun ptr...forum-uri.

De CG...era bun.
Nu stiu cine l-a inlocuit. Cred ca Lab501 sau chiar forum-ul de la Garaj.
.


Computergames a dispărut în eternitate    Posted Image

Edited by djl, 01 May 2019 - 20:12.


#407
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
CG era un forum foarte bine ordonat la inceput.Tin minte ca aveam vreo 16-17 ani cand mi-am facut cont acolo,prin 2002 parca.A fost foarte ok acolo,se discuta foarte mult,si cel mai important,nu prea era concurenta.Ei cand s-au lansat in '97 erau printre primii,apoi in 2001 a aparut SP,care inca era in dezvoltare,in anii ce au urmat nu stiu exact ce a fost,apoi a aparut Console Games,care(cred eu),e unul din motivele pt care a cazut CG.Plus ca in aceea perioada erau si alte forumuri si bloguri
Si dupa 2010 au inceput sa cada,in timp ce SO,Console games,etc cresteau.Prin 2010 aveam cont pe toate 3.Si incepand cu 2013 au inceput sa se degradeze,din ce in ce mai mult trolling,clone,spammeri,boti,etc.
In 2015-2016 ajunsesera in pragul inchiderii.Din ce in ce mai multi useri plecau pe CG si SP.Si in 2018,pac!
La fel si Console Games a fost un forum foarte ingrijit.Au urcat foarte mult din 2008 pana incoace.Dar de cativa ani au inceput sa cada si ei.Pacat,am apreciat intotdeauna locul ala.Si iata ca in prezent forumul e micsorat,cu numai 20 de postari pe zi.Le presimt si lor sfarsitul in curand.
SP se tine foarte bine si in prezent.Au urcat ff mult din 2001 incoace si acum sunt in varf.Eu nu pot decat sa zic felicitari!A ramas cel mai mare forum din Ro.
Mai exista si PC Garage,My Garage,etc,dar cum nu am fost membru acolo,nu imi permit sa vorbesc.
Si uite asa apune o era.Tinerii din ziua de azi sunt obsedati de FB si Instagram.Acolo isi pot arata toata fala,fara pic de moderare.Alea sunt cele mai jegoase locuri.
E clar ca forumurile nu mai au mult de trai,dar hai sa ne bucuram de ele cat mai sunt,pana nu ne darama de tot FB cu al lor Libra :roflmaofast:


#408
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Softpedia e cam singurul care a rămas pe poziţii. În România
Mai ştiu un forum, dar şi pe acolo s-a cam dus activitatea.
Cele de transport în comun... mai au ceva postări. Dar nu mai e comunitatea de pe vremuri.
Alte forumuri, precum cele din afară (inclusiv cele internaţionale, precum skyscrapercity, pe unde mai găsim şi softpedişti) încă mai funcţionează.
Facebook e lăudat, dar are are şi avantaje, şi dezavantaje comparat cu forumurile.

Edited by djl, 05 November 2022 - 12:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate