Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

60 km in 17 ore.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#109
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ambitia pt miine sint 20km , sa vedem ce iese. Va tin la curent cu progresul, ii fac si daca ultimii km ma tirasc pe coate.

#110
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postlil debul, on 07 mai 2018 - 10:32, said:

Ambitia pt miine sint 20km , sa vedem ce iese. Va tin la curent cu progresul, ii fac si daca ultimii km ma tirasc pe coate.

De cand ai alergat cei 10 km de care ziceai acum ceva timp, ai mai alergat?

Sau tu faci o alergare pe saptamana si urci 5-10-20 la fiecare etapa?

#111
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mda, cam da si din pacate sau din fericire asa am fost mereu, mai "extremist" 😅😅😅. Ce nu te ucide te face mai puternic si daca ma simt bine de ce sa nu incerc ?

E clar ca nu o sa sar la 25,30,35 si in 6 luni particip la concursuri dar sa zicem ca pina la virsta asta am cam ajuns sa ma cunosc si am avantajul ca ma refac foarte repede, inclusiv cind sint bolnav, m-am antrenat si accidentat si epuizat si cind luam picioare in cap de zburam prin sala, pur si simplu asa sint eu construit.

#112
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postlil debul, on 07 mai 2018 - 11:27, said:

Mda, cam da si din pacate sau din fericire asa am fost mereu, mai "extremist" ������. Ce nu te ucide te face mai puternic si daca ma simt bine de ce sa nu incerc ?

E clar ca nu o sa sar la 25,30,35 si in 6 luni particip la concursuri dar sa zicem ca pina la virsta asta am cam ajuns sa ma cunosc si am avantajul ca ma refac foarte repede, inclusiv cind sint bolnav, m-am antrenat si accidentat si epuizat si cind luam picioare in cap de zburam prin sala, pur si simplu asa sint eu construit.


Adica esti candidatul ideal la accidentari. Mai si intrebai ceva de incheieturi...

Dar e corpul tau, problema ta.

La 20 de km deja trebuie sa te gandesti sa mananci ceva in timp ce alergi. sa fie un zahar cu absorbtie rapida daca il iei in timp ce faci efort. de exemplu ia un gel cam dupa o ora de alergat. Si bea apa daca iei gel. Sa nu ti se faca rau. Scuze daca dau sfaturi prea "basic" dar nu stiu ce stii si ce vrei sa stii :)

#113
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu apreciez postarile tale si ale tuturor iar tu ai dreptate in felul tau si apreciez.
Cu incheieturile intrebam asa, sa iau masuri din timp, nu stiu cum a venit vorba, cred ca de la vesta mea de antrenament de 3kg , la chestia cu zaharul o sa vad ce gasesc prin magazine, ceva dextroza, am vazut unde are, cu apa ai dreptate desi pt standartele mele in zona Karlsruhe inca nu e chiar vara, cum e in Bucuresti cind ai 50 de grade la soare (sau mai rau).
Asa, ca idee, cam cite calorii se duc in 20km ?

#114
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postlil debul, on 07 mai 2018 - 18:52, said:

Eu apreciez postarile tale si ale tuturor iar tu ai dreptate in felul tau si apreciez.
Cu incheieturile intrebam asa, sa iau masuri din timp, nu stiu cum a venit vorba, cred ca de la vesta mea de antrenament de 3kg , la chestia cu zaharul o sa vad ce gasesc prin magazine, ceva dextroza, am vazut unde are, cu apa ai dreptate desi pt standartele mele in zona Karlsruhe inca nu e chiar vara, cum e in Bucuresti cind ai 50 de grade la soare (sau mai rau).
Asa, ca idee, cam cite calorii se duc in 20km ?

Daca mergi incetisor probabil ca 1000-1100.

Ma uitam acum la ultima mea alergare cica 669 de calorii in 10 km. As zice ca e nitel supraestimat.

Ideea este ca de obicei ai destul glicogen in muschi incat sa poti face efort cam 90 de minute. Deci daca iesi la alergat 90 de minute nu ar trebui sa ai nevoie de mancare.
Ce este mai mult de atat cere mancare. Nu ma apuc sa discut acum despre "glycogen depleation runs" si cum pt endurance trebuie sa iti faci corpul sa foloseasca eficient grasime. Ca aia e deja pt alt tip de oameni :) Pentru cei ca noi: baga o banana care are magneziu (deci electroliti) si te ajuta sa nu faci crampe sau ia un gel sau un alt carbohidrat cu absorbtie rapida.  Nu astepta insa sa treaca ora si jumatate ca sa o iei ca deja e prea tarziu. Cam dupa o ora mananca ceva.

Eu la alergat nu mananc aproape deloc pt ca ma doare stomacul. Si raman fara picioare cam dupa cele 90 de minute. Insa si stomacul trebuie antrenat nu numai picioarele. Deci muncesc sa rezolv problema asta. Ca un half marathon il alerg cu chiu cu vai fara mancare. Insa ce e mai mult e dificil.

La bicicleta insa vreau nu vreau tre sa mananc ceva. Nu as putea sa stau 4-5-6 ore pe bicla fara mancare. Dar nu iau geluri pt ca nu ma inteleg prea bine cu ele. Si nu imi plac bananele deci nu mananc deloc banane.  Ce merge bine la mine: waffles, biscuiti sultana, si un fel de ginger bread.

Deci incearca sa vezi ce functioneaza la tine. Evita insa ce are multa ciocolata sau alune. Prea multa grasime mai dificil de transformat in energie.

Si nu uita sa iei proteine dupa antrenament. Un pahar cu lapte cu cacao este destul. Nu e ca pentru tragatorii de fiare. :)

[ https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/31950365_10216377557934869_7585425428903362560_n.jpg?_nc_cat=0&oh=ea261b0d84ba28b288a331dd7cab3db4&oe=5B54E48B - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#115
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ce app e aia ?

Vin ieri de la munca dupa 3 ore de condus, intru in casa cu gindul sa bag niste genoflexiuni (pt alergare era deja cam tirziu) si inainte sa ma apuc simt o jena in genunchiul sting. Ok, bag biceps si ma culc, cind m-am trezit pe la ora 18 deja  nu mai puteam sa merg sau sa indoi piciorul. Deci da, asa, total aiurea m-a luat genunchiul sting, nu ala  drept la care am avut accident cu motorul de am zis ca ramin schiop 😅😅😅.
Cred ca saptamina asta o las mai usor cu alergatul, adica nu alerg cei 15 km ramin pe saptamina viitoare, asta e. Dumnezeu nu bate cu parul, oare pe cine am suparat 😅😅😅.

Edited by lil debul, 08 May 2018 - 14:57.


#116
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
App ul este Garmin Connect.



#117
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

Am scris vreo 50 de posturi pe forum sa nu alergati pe asfalt. Credeti ca sunt hater ?

#118
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu.

#119
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Da-i niste suplimente cu colagen, MSM, condroitina, glucozamina, dar sa aiba concentratie nu homeopatice lesinate. Animal flex ca gasesti.

#120
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postlil debul, on 22 aprilie 2018 - 17:55, said:

Nu, nu este despre fiare, este despre mult mai mult decit atit, este vorba despre un traseu montan pe timp de iarna, 60 km in 17 ore, imbracat in uniforma si cu arma in spate. Asta ca o scurta prezentare a problemei, urmeaza si intrebarea, oare ce ar trebui facut pt asta, ca si antrenament ?

Daca deschizi poteca nu ai șanse să îi faci in 17 ore. Distanta asta e greu de realizat in acest interval de timp și vara pe poteca uscata. Despre ce diferente de nivel vorbim?

#121
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postoverseas, on 09 mai 2018 - 16:36, said:

Da-i niste suplimente cu colagen, MSM, condroitina, glucozamina, dar sa aiba concentratie nu homeopatice lesinate. Animal flex ca gasesti.
Am dat cu Diclofenac, mi-a trecut dar voi forta saptamina viitoare sau in maximum 2 saptamini, m-a cam dat peste cap chestia cu genunchiul, mi-a luat sporul. Cred ca am stat cu piciorul sucit in masina, cit am condus vre'o 3 ore, practic accidentul de motor a fost la dreptul nu la stingul.
O sa bag suplimentele recomandate sau ceva similar, sa ma duc la magazin sa vad ce gasesc (da, imi iau proteinele de la magazin, nu le comand pe net si mai au si alte chestii acolo).

View Postoverseas, on 09 mai 2018 - 16:36, said:

Da-i niste suplimente cu colagen, MSM, condroitina, glucozamina, dar sa aiba concentratie nu homeopatice lesinate. Animal flex ca gasesti.
Am dat cu Diclofenac, mi-a trecut dar voi forta saptamina viitoare sau in maximum 2 saptamini, m-a cam dat peste cap chestia cu genunchiul, mi-a luat sporul. Cred ca am stat cu piciorul sucit in masina, cit am condus vre'o 3 ore, practic accidentul de motor a fost la dreptul nu la stingul.
O sa bag suplimentele recomandate sau ceva similar, sa ma duc la magazin sa vad ce gasesc (da, imi iau proteinele de la magazin, nu le comand pe net si mai au si alte chestii acolo).

View Postaceton, on 09 mai 2018 - 16:42, said:



Daca deschizi poteca nu ai șanse să îi faci in 17 ore. Distanta asta e greu de realizat in acest interval de timp și vara pe poteca uscata. Despre ce diferente de nivel vorbim?
Au reusit unii in '44 si nu erau niste sportivi de performanta.
Mi se ridica parul pe mine, la una dintre comemorari a participat o mama, un tata si copilul lor tinut la mijloc de minute, imbracati ca atunci, a participat un orb sprijinit de un Kamarad care l-a condus pe traseu, e nebunie ce e acolo. Ok, poate au reusit doar etapa de 25 km dar tot e ceva, sa o arzi prin hirtoape si prin boscheti pe intuneric. E paranormala treaba acolo, ce mi-a povestit un german (care m-a facut sa ma antrenez), te ia capul. Si culmea, participa pina si rusi , e incredibil desi daca stau sa ma gindesc si rusii aia stiu prima strofa din "Ich hatte einen Kameraden".

#122
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Despre ce traseu este vorba? Nu am zis că este imposibil și cred ca fiecare își imaginează lucruri diferite dar 60 de km iarna, pe munte, deschizător de poteca sau zăpadă în care te afunzi și diferente de nivel fac totul greu spre imposibil. Până nu zici despre ce traseu este vorba nu mai o fac pe Gigi contra.

#123
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Asbruch 60.

Asta e traseul.

Cauta primele postari, vezi ce a scris @Wotan.

Traseul sint 60 km pe care s-a retras armata germana fugind de rusi.

#124
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Acum am citit. Nu e munte în adevăratul sens al cuvântului. Diferentele de nivel sunt domestice.Am citit ce a scris și Wotan și sunt de acord cu el. Trage pe alergat, baga ture pe teren plat prin oras de 60-70 km cu mers activ și rucsac de 3-5 kg ca să îți faci o idee. Baga bani in adidași de alergat ( pentru perioada de pregătire) și în bocanci buni pentru acțiunea în sine. Bocancii sa îi porți înainte de 4-5 ori ca să te obișnuiești cu ei și să ai timp să îți treca bataturile.

#125
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Adidasii de alergat sint ultima problema , momentan un genunchi mi-a redus avansul obtinut.

Planul este urmatorul, la 50km ma opresc din alergat si trec la marsuri (militare), anul acesta nu particip ca nu am cum iar traseul final, comemorarea se va executa intr-o vestimentatie de epoca, din epoca (se va investi in uniforma).

#126
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Poți să ai surpriza sa constați că nu poți să alergi 50km dar sa îi poți merge. Nu ai nimic de pierdut să încerci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate