Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Nivelul salariilor/veniturilor in Romania/Bucuresti in 2018

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#73
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007
As putea sa va dau si numele a 10 prieteni, doar ca ar însemna ca nu sunt un prieten prea bun ;) Daca vrei o sa "plusez" un pic si o sa spun ca o buna parte dintre ei aveau 2.500+ euro inca de acum 10 ani când era totusi mai rar sa ai atat, de atunci a crescut semnificativ media in domeniu.

#74
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si toti astia sunt simpli angajati fara pozitie de conducere sau sefi de echipa?

#75
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007
I-am exclus pe cei care sunt sefi ... O parte evident ca sunt sefi la vârsta asta (sau au firma lor de X angajati), dar destui sunt inca "simpli" angajati, ca si mine de altfel.

#76
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
In ce subramura a programarii?

#77
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

 dani.user, on 22 aprilie 2018 - 17:22, said:

In ce subramura a programarii?
Cei pe care ii stiu ca sunt platiti la nivelul asta de mai multa vreme sunt pe soft bancar. Dar nu lucrează pentru băncile noastre. Sunt multe nise interesante in Cluj, evident web developmentul e cel mai raspandit dar si cel mai prost platit, mai ales daca nu e Java, .NET, ceva DB mai de nisa ... alte domenii bine reprezentate la Cluj sunt cele de comunicatii, engineering, AI/pattern recognition, navigatie GPS, pariuri online, gaming, nu stiu concret care sunt mai bine plătite dar sunt nume mari cu birouri la Cluj printre ei: NTT Data, HP, IBM, Siemens, Porsche, Bosch, Garmin, Betfair, Gameloft, SAP, Accenture, etc. Altii ii au ca si clienti pe Microsoft, Facebook, Google, si noi avem nume mari americane ca si clienti, dar nu facem chestii foarte complexe ... Si totusi încasam in medie spre 5.000 de euro/angajat/luna, deci de ce n-ar fi salariile bune? O marja de profit de 1.000 de euro pe angajat e deja foarte bine, cheltuielile non salariale/angajat sunt mici in IT, asa ca majoritatea merge pe salarii. Si cum o buna parte sunt juniori sau mid-level cu salarii evident mai mici, ai o marja suficienta pentru seniori.

#78
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
De exemplu pe C# ca pfa sau srl poti lua lejer 20.000 lei pe luna in contract.
Ca angajat undeva spre jumate :)

#79
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Hamutovski, on 23 aprilie 2018 - 10:57, said:

De exemplu pe C# ca pfa sau srl poti lua lejer 20.000 lei pe luna in contract.
Ca angajat undeva spre jumate.
Ce inseamna jumate ? Net sau brut ?

#80
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 PlatonX, on 23 aprilie 2018 - 15:04, said:

Ce inseamna jumate ? Net sau brut ?

Jumate inseamna salariu net ca angajat.
Pe firma automat iei mai mult decat ca si angajat.... ca-ti imparti tu banii cum vrei.

#81
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca ma mut la Cluj...

#82
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

 dani.user, on 23 aprilie 2018 - 17:40, said:

Cred ca ma mut la Cluj...
E simplu de aflat daca poti obtine cat zic eu ... trimiti CV-ul si salariul dorit si vezi daca esti chemat la interviuri (nu stiu ce experienta ai, dar poti incerca sa ceri cu 20% mai mult decat ai acum) :)

#83
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Nu stiu despre gogosile insirate de utopium, dar discutand cu niste amici din Cluj (la modul concret, nu povesti) am inteles ca salariile acolo sunt de obicei mai mici decat in Bucuresti.

#84
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007
In alte domenii poate, dar nu in IT. Te poti lamuri si pe site-urile specializate unde gasesti salarii din domeniu ... de exemplu pe cashIT din 100 de salarii in Bucuresti ai 10% de 10.000+ lei, iar in Cluj ai 12% de 10.000+ lei (net). Sigur, e o statistica voluntara, dar eu zic ca pe ansamblu marja de eroare e suficient de mica. Si mi-au confirmat si persoane de HR, care au interactionat si cu piata bucuresteana (si care fac si acum recrutare de bucuresteni pentru firme din Cluj).

Edited by utopium, 24 April 2018 - 20:50.


#85
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
În București și Cluj e posibil că 12-14000 net e ușor de obținut, dar în Brașov e al naibii de greu. De parcă ar avea blocaj psihic angajatorii... Știți lalala buget, alții lalala. Până în 10-11000 nu e foarte greu de obținut dar peste e nevoie de ceva noroc.

#86
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Am si eu un prieten din Brasov care lucreaza in Bucuresti pentru ca acolo nu a putut obtine un salariu decent. (network admin)

#87
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 Hamutovski, on 25 aprilie 2018 - 09:39, said:

Am si eu un prieten din Brasov care lucreaza in Bucuresti pentru ca acolo nu a putut obtine un salariu decent. (network admin)
Mda, pentru mine nu e opțiune. Am prea mult investit în Brașov pentru a pleca de aici. Mă bătea gândul și de freelancing/remote work dar tot mai comod e să fii salariat.

#88
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 blotunga, on 25 aprilie 2018 - 10:37, said:

Mda, pentru mine nu e opțiune. Am prea mult investit în Brașov pentru a pleca de aici. Mă bătea gândul și de freelancing/remote work dar tot mai comod e să fii salariat.
Viata e formata din compromisuri, nu poti avea totul cum vrei. Si mie mi-ar place sa locuiesc undeva cu mai putina aglomeratie si in acelasi timp sa am salariul din Bucuresti, dar stiu ca e destul de nerealist acest lucru.

Important e sa iti asumi deciziile luate.

#89
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 MembruAnonim, on 10 aprilie 2018 - 19:47, said:

Lei sau Euro?
euro evident.

#90
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

 utopium, on 23 aprilie 2018 - 09:41, said:

Cei pe care ii stiu ca sunt platiti la nivelul asta de mai multa vreme sunt pe soft bancar. Dar nu lucrează pentru băncile noastre. Sunt multe nise interesante in Cluj, evident web developmentul e cel mai raspandit dar si cel mai prost platit, mai ales daca nu e Java, .NET, ceva DB mai de nisa ... alte domenii bine reprezentate la Cluj sunt cele de comunicatii, engineering, AI/pattern recognition, navigatie GPS, pariuri online, gaming, nu stiu concret care sunt mai bine plătite dar sunt nume mari cu birouri la Cluj printre ei: NTT Data, HP, IBM, Siemens, Porsche, Bosch, Garmin, Betfair, Gameloft, SAP, Accenture, etc. Altii ii au ca si clienti pe Microsoft, Facebook, Google, si noi avem nume mari americane ca si clienti, dar nu facem chestii foarte complexe ... Si totusi încasam in medie spre 5.000 de euro/angajat/luna, deci de ce n-ar fi salariile bune? O marja de profit de 1.000 de euro pe angajat e deja foarte bine, cheltuielile non salariale/angajat sunt mici in IT, asa ca majoritatea merge pe salarii. Si cum o buna parte sunt juniori sau mid-level cu salarii evident mai mici, ai o marja suficienta pentru seniori.


E trasa de par rau. NTT plateste prost, lasam excceptiile. Facebook, Google? 5000Lire dau in Londra, ma mir ca dau atata in CJ, MS plateste cel mai prost din breasla. Google Irlandda 6000-8000E, dar vorbim de top..tot exceptii.
Cred ca tu expui doar amicii cu prea multa experienta si incadrati la exceptii, revenind pe terra, in punctul CJ, salariile sunt de rahat pentru 280000oameni, iar din aia 15000 de IT, 90% sunt servicii, pleaca de la 800-1200E lunar. Daca tot e sa o tinem in exceptii, gen unii dintre ai tai au si firme si etc, da, stiu si eu cu 100000E lunar. Totusi, sa revenim pe pamant.
PS: si pe soft bancar se merge pe 2000 2500E, pentru banci din vest, iar in BUC, si unix admin cu 15 ani exp tot pe la 2000E se invarte.
Mai pot adauga, nume mari nu inseamna si salarii, sunt multe "firmulite" de 10 15 oameni care fac milioane de E in RO, PR-u asta cu nume mari e un rahat, e precum MS, plateste prost dar are Renume, well...dupa logica mea, merg la interviu: stiti ..luam 2000E si lucram la MS VS stiti, firma noastra avea 15 angajati, luam 10kE lunar si firma facea zeci de milioane de E anual.

Edited by smardu, 17 May 2018 - 22:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate